Strava dvojročného dieťaťa. Čo môže a čo nemôže?

sikula23
23. mar 2009

Zdravim vsetky mamy.Nasa Viktorka oslavuje o 2 tyzdne svoje druhe narodeniny.uz po roku je varene jedla ake jeme my akurat co som jej odobrala este nez som dosolila.teraz uz neodoberam.Nasa lekarka mi uz na1,5 roka povedala ze moze jest vsetko.Co vsetko?Moze aj vyprazane?Ked jeme napr rybie prsty,alebo kuracie rezne v cesticku,vsetko je to na oleji,ja sa trocha bojim,ale malej to chuti.Kedy bude moct kyslu kapustu?A ako je to s udenym masom?A co sladke?Neviem od akeho veku nam mama davala sladkosti,a viem ze dnes vela mamiciek nedava sladke skoro vobec,ale my sme ako deti sladke jedli,zboznujem ich dodnes,tucna nie som a nasa mala zboznuje kinder vajicko.Vdaka za kazdu odpoved

zitaje
23. mar 2009

No, vyprazane a udene maso by nemal jest vlastne nikto, ani dospeli, je to nezdrave, ale ked si clovek obcas da, a inak sa spravne a pestro stravuje, je to v pohode. V dvoch rokoch je uz asi problem davat dietatu jest ine ako jedia vsetci ostatni - takze podla toho, ako sa stravuje zbytok rodiny, najlepsie je prisposobit sa deculu, nikomu to neublizi. Kyslu kapustu by som dala, aj segedinsky gulas, ale napr. majonezu by som urcite nedavala. Sladkosti obmedzene a vyberane, nie cukrarenske zakusky. Ja som este dost alergicka na sladene napoje a lizanky pre deti.
Ja som toho nazoru, ze je vhodne dieta stravovat spravne co najdlhsie, v skolke sa to aj tak pokazi. Bude ovela menej zeleniny (teda nez kolko jeme my doma) a ovela nezdravsie varene jedla - zaprazene polievky, hnede omacky a tak. Ja som sa nastvala a odhlasila starsiu dceru z obedov, ked som zistila, ze maju 3x do tyzdna cestoviny, a raz mali vyprazany syr s tatarkou - a to je prvacka na ZS!!! Ja neviem, to nemaju ziadne predpisy?
Takze tak, ja by som to potiahla so zdravsou stravou kym sa da. 😉

sasiki
24. mar 2009

No, v podstate môže jesť všetko, ale zdravo.....čiže nemalo by jesť nezdravo 😉 údeniny vôbec, sladkosti obmedzene, najlepšie asi vôbec(vďaka babkám a tetkám sa nám toto veľmi nedarí), atď 😉

evaka
24. mar 2009

My jeme vsetko okrem hribov. Kyslu kapustu - varenu, nie surovu celkom v pohode, to je len zdrave, dokonca aj to udene, vyvarene v strukovinach. Z coho potom uvarite zdravu strukovinovu polievku? Proste vsetko, co jedavame my a malej chuti, ale vzdy s mierou. Inak, mala vie, ze ked cucu, tak len jeden, ked jej dava teta dzusik, povie, ze chce vodu... deti su zvedave a v tomto veku uz nie hlupe, podla mna zakazovat nema vyznam, treba im len vysvetlit a ukazovat, co je spravne.

wali
24. mar 2009

ja este vela veci nedavam, lebo tiez nie som si ista, co vsetko maly uz moze, ale ako citam, tak napr. kyslu kapustu by som uz mohla skusit - to je dobry tip. tiez to nechcem prehanat, ale este sa bojim, aby som nieco nepokazila tym, ked mu dam nieco, co by este nemal. tusim hriby sa nejak dlhsie nesmu, ale dokedy presne neviem. vyprazane este nemal, ale keby aj zjedol, tak si myslim, ze sa uz nic nestane.
no a sladkosti... frci u nas brumik - vdaka babickam, tak tu som kapitulovala a obcas mu ho dam. vyhybame sa zatial cokolade ako takej, ale pernik, co je navrchu obliaty coko polevou uz mal (tiez babicky 😅 ). takze asi naozaj plati, ze uz skoro vsetko, ale s mierou.

fifinna
24. mar 2009

ja moc nevyprazam, ale ked nieco vyprazim, tak malemu davam len to co je vnutri ( mäso, ryba , karfiol ... )

Do predskolskeho veku sa nesmiu davat oriesky, obsahuju vela alergenov a môzu lahko zabehnut. Inak o nicom inom neviem, co sa nemôze.

lienka79
24. mar 2009

no nas vyprazane ani nechce...ale keby chcel,obcas by som mu dopriala...aj my rodicia jeme vyprazame asi 2x za rok 😉 ,takze prii pesterjh a vyvazenej stave sa mzoe obcas zhresit.Udene nejedava, max nejaku salamu sem-tam (moravske apod),klobasy nie...aj ekd tatovi obcas ukradne 😉
Nas je vsetko,okrem hribov...tie este nedavam a ani orechy (myslim cele, v kolaci pomlete ano...je bez reakcie,tak preco nie?)
Kyslu kapustu uz jedol davnejsie,myslim od 1.5 roka..ved je velmi zdrava....segedin papal tiez

zuzana76
24. mar 2009

do 3 rokov by sa nemali jest udeniny, ani rozne zavarane " pochutky" ako napr pastety, masa v konzerve atd..., dalej oriesky, orechy - alergen, med - mozno s mierou, soja - alergen, hriby - ak by dieta do 3 rokov z hribov zvracalo, automaticky sa robi vyplach zaludka, hoci by to boli len sampinony. Este by sa malo pit UM, ale myslim, ze vo vare , moze byt uz obycajne kravske mlieko.

zuzana76
24. mar 2009

tie alergeny, teda soja, orechy, ale len pomlete, sa mozu davat samozrejme aj skor, priblizne po roku a pol, ale treba vyskusat, ci nie je alergicka reakcia

sasiki
24. mar 2009

pasteky a ine konzervovane mäso nedávame ani my. Aj my to jeme vo veeeeeeľmi obmedzenom množstve.

marika80
24. mar 2009

nasa mala miluje hriby, ja blbec som nevedela, ze deti nesmu ☹ Na sladkosti som 'alergicka' ja to nekupujem a potom mi to niekto donesie do domu. Tak lizatka a cukriky vyhadzujem a z cokolady dam malej kusok, a potom to dojedam ja 😠. Ale najlepsie je ked mala ide na navstevu a tam to zbada, tak vzdy ide odtial vybavena aj na 3 dni. Bere si to aj pri postel a len zaspi uz aj vyhadzujem. Jedno jej vzdy necham, aby jej nebolo napadne, ze ma odlozenu prazdnu krabicku 😉 .

sikula23
autor
24. mar 2009

Vdaka za radicky,inac mala je na ranajky zvycajne chleba s maslom,a k tomu jeden platok dusenej sunky,niekolko koliesok uhorky,paradajku.pasteky a podobne konzervy?to ked my jeme a len privonia tak sa len zamraci a povie ze toto ona papat nebude.a so sladkeho ma najradsej kinder mliecny rez,a to jej asi neublizi.Len to podla mna nie je dobre na zuby.Ale to asi pre nikoho,nie len pre deti.Ale vyskusala by som tu kyslu kapustu.My sme este na umelom mlieku,a este sa stale rozhodujem ci nedat uz kravske. 😕

lenka1108
24. mar 2009

ahoj.moze vsetko okrem hribou.tie este ja edavam.inak vsetko.a sme diky bohu zdravucky a stastucky.a sladkost?dam aj kazdy de.vzdy ked si zasluzi...

tanja61
24. mar 2009

moj nazor,vyprazane vobec takemu malemu decku,udeniny vobec a kyslu kapustu vyskusat 😉 sladkosti iba s mierou ale moj nazor poznas 🙂 😉 baby neviem ako vy ale to vsetko co sa tu pisalo udeniny,vyprazane sak to ani dospeli by nemali a ne to 2rocne dieta,ja nedavam vobec a ani v najblizsom case nebudem...

malena
27. mar 2009

čo sa týka sladkostí:

jedna známa bola veľmi zásadová a malému nedávala žiadne sladkosti....potom prišla škôlka a kolektív a chlapček objavil pôžitok sladkého 😕 a tak veľmi mu to zachutilo, že bol ako odtrhnutý z reťaze a pojedol toho 3x viac ako ostaní 😵 a potom bol z neho taký tučko, myslím, že netreba nič preháňať, ani z odopieraním niečoho...

ja sa priznám, že pre mňa je sladké každodenná droga, pre dcérkou sa síce schovávam ako sa len dá, ale ona ma väčšinou prekukne a tak jej kúsok musím dať 😉 našťastie, máme rýchle spalovanie a sme stále také suchotinky

😀

dididi30
28. mar 2009

ja by som davala po 2 rokoch vsetko, okrem udenin,tie niesu zdrave aj pre dospelych 😉 jednoducho z kazdeho troska 🙂

co sa tyka sladkosti, moja segra na nich vyrastla, aj moja dcera na nich rastie a ked nedostane kusok cokoladky je ako sialena 😀 ale ona od narodenia uprednostnovala slade 😒
syn, tomu je jedno, ako jeho mama 😀 ale samozrejma ma cas na sladke ale aj na slane 😉

martao
30. mar 2009

Dávala som všetko. Okrem vecí, ktoré obsahujú nadmerné množstvo soli a cukru.

trixi
31. mar 2009

ako citam, tak sa vsetky stravujete zdravo 😉 , nejete vyprazane, ziadne udeniny a ani sladke 😉 . Tak ja sa zdravujem strasne nezdravo 😝 . Bez sladkeho by som prezivala velmi tazko ☹ , mam rada kvalitnu sunku a pochutnam si na dobrom vyprazanom kuracom rezniku. Nas maly papa skoro vsetko co my, vzdy mu odoberieme nez tam nasypem sol (solim velmi malo), zo sladkosti zje moju cerealnu tycinku (bez orechov), sem tam piskotku a kinder tycinku-mliecny rez. Inak sladke velmi nemusi. Ak si obcas cucne z dzusu odo mna, ale najskor da prednost vode. Z nezdraveho jedla zboznuje croasany - ale len cerstvo doma pecene na ranajky. Kupovane neznasa.

virginia
1. apr 2009

Treba si uvedomit, ze dieta v prvom rade odkuka Vas zivotny (stravovaci styl) a tym sa bude riadit cely zivot. Podla mojho nazoru mozu 2 rocne deti skoro vsetko co dospely. Ale strava ma byt vyvazena, zdrava a pravidelna. Poznam mamicky, ktore uzkostlivo strazia svoje pokladiky, aby nahodou nezjedli alergen v podobe orieskov, ale vobec im nevadi, ze ich drobec odmieta celozrnne pecivo, tmavu ryzu, cistu vodu, zeleninove jedla a papa strasne nepravidelne. Ano, moj maly mal obcas po jedle aj zmrzku, ale to jedlo bolo zdrave, takze celkovo za den sme vzdy mali dobry sumar. Teda vzdy nie, navstevy u nas pripadne u inych nezvladame, ak je na stole plno nevhodneho jedla. Teraz ma 3 roky a sam intuitivne si vyziada jedlo, ktore je prenho vhodne. Aj v restauracii.

evaka
1. apr 2009

Virginia, presne to 😅 . A poznam mamicky, ktore este aj do kuracej polievky hodia 2 bujony a fandia si, ze deti jedia zdravu kuraciu polievku. A pod. Inak ja som čokoholik 😀 , takže buď si dam čoko. ked ma mala nevidi, alebo si dame spolu a urobime si peknu sladku chvilku. A ozaj nemam pocit, ze robim nespravne.

monky1
1. apr 2009

ahojte...vlastne ste tu povedali v kocke vsetko.

Bujon v polievke ani u nas nehrozi, odkedy mame maličku, uz ani svokra nedava, ked mame prist na vikend. A zacali sme castejsie varit v pare a neviem si to vynachvalit 😵

A k tym sladkostiam...ani ja nie som zastanca, my sme zacali so sladkym asi az ked mala 20 mesiacov...aj teraz jej sem-tam doprajem ci uz burizonky arizonky - s tym sa zabavi, ked si zobka, ci brumika, al. kindercokoladku, obcas tie farebne kukuricne chrumky, ale su take fest sladene a a malo sladene..... a ked bola chorucka, lekarka nam poradila hroznovy cukor - tie cukricky z lekarne, tak to jej velmi chuti...ale spapa tak 1 - 2 za tyzden/dva - hlavne ked sme v lekarni a vidi ich, tak si vypyta....vzdy jej 1 rozlomim na 4 casti a ma pocit, ze dostala 4 cukriky 😀 😀......normalny este hadam neochutnala

...a este v detskom veku neuznavam chipsy - aj na tie sa velmi lahko a rychlo zvyka 😠

ale Hana ma slabost pre kysle uhorky 😒 a to tiez nie som nadsena...nakladac...ocot.... 😖...ale tak nejaku nerest musi mat,no nie?

inak papa vsetko a rada...ba priam velmi rada, aj sama si pyta 😀

tanja61
1. apr 2009

tak ako sa tu pise dieta by malo jest pravidelne a skor zdrave nemastne a nevyprazane jedla...vobec nejde o to ze dietatu nedopriat ale skor o to ze co najdlhsie sa drzat pri spravnych stravovacich navykoch...ako tu pise trixi ze sa vsetky stravujeme zdravo podla toho co pise 🙂 tak nieje rec o nas ale o 2rocnych detoch... 😉 ja davam malemu sladke bez problemu ale tiez to velmi neprehanam a papa skoro vsetko okrem udenin a vyprazanych jedal 😉 myslim ze na toto ma dieta este dost casu 😉 nemyslim ze by maminy mali porovnavat nas dospelych s detmi lebo ze mi jeme nezdravo, tak preco nedopriat aj dietatu 🙂co sa tyka hranoliek,chipsov alebo arasidou tak to vobec...zijem v uK a tu deticky bezne jedia chipsy hranolky a tak ale potom to aj tak vyzera 😉

martao
9. apr 2009

my sme dávali všetko. Nezdravé jedlá deti ochutnajú aj tak. U nás jeme skor dusedné jedlá. Vyprážané máme, tak raz do mesiaca, tak myslím, že to nieje často. Hranolky dostávali robené v rúre. Tatarku robievam s kyslej smotany alebo tvarohu.

danu
6. jan 2010

davidko7 • 1d • Dnes o 14:55
Ahojte,určite taka tema existuje,len ju neviem najsť...Mńa by zaujimalo,čo konkretne davate vašim deťom jesŤ.Ja napišem naš jedalniček.Mlieko maly uplne odmieta,takže:
Raňajky/okolo 9.00/-pribinačik,lipanek/chlieb odmieta/
Obed/12.00-12.30/-niekedy polievka,alebo rovno obed/masko,cestoviny,privarky atď/
Po obedňjšom spanku/15.30-16.00/-parok,alebo šunka,syr,alebo jogurt
Okolo 18.30-ovocie
Okolo 20.00-večera-niečo z obeda,puding,krupica.

Nie je to malo pre 2 ročne dieťa?Keď ja fakt neviem,čo mam pridať.Chlieb,rohliky odmieta.Takže davať nejake natierky nemam ako...
Maly ma 101 cm a 12,3 kg.Váha sa mi zda nizka,ale zase maly stale beha,takže nema ako pribrať.Ďakujem za všetky rady,tipy.

knobloska • 1d • Dnes o 15:26
Davidko takhle přesně jí naše Kristýna a žije 🙂 . Teda já jí nedávám uzeniny, ale jinak to sedí. Co s nima naděláme? Chleba nechce a z rohlíku tak ukouše špičku. Mně to teda nevadí, obědy jí, Lipánky taky, ovoce nic moc a ze zeleniny jen okurku. Mlíko teď 4 měsíce nepila, nechala jsem jí být a teď večer vypije tak 180ml. Nic moc, ale nehrotím to. Spíš mi vadí, že málo pije 😒 . Jo a nejí jogurty, takže dávám pořád Lipánky. Někdy dostane Kinder Pingui, to jí chutná a já po pravdě nemám výčitky, že sní trochu čokolády.
Nevím, kolik naše malá měří, ale váží tak 10,5 kila, je droboučká

jakoubka • 1d • Dnes o 15:34
ahoj 🙂
po probuzení cca v 8 ráno-250ml mléka s kaší od Nestlé(kakaové)
dopledne-si dá půlku rohlíka nebo ovoce
oběd 12hodin:polívka(když dělám hustou ,tak druhý nedávám)nebo druhé jídlo(to co my)
od 12:30-14:00 spí
pak okolo 14:30-jogurt,termix,lipánek atd
pak během odpoledne,vždy něco vyloudí-ovoce,sušenky,rohlík.....
okolo 19-19:30-večeře(to co zbylo od oběda nebo chlebík s lučinou a zeleninou,mozzarellu)

Má hodně rád Racio medvídky 🙂

Taky je drobek-12,5kg a cca 96cm

knobloska • 1d • Dnes o 15:46
Je tady téma o holčičce, co chce pořád jíst, každej řeší holt jiný problémy a dokud aspoň něco jí, tak jsem spokojená. Taky měla období, kdy snědla 2 piškoty a jednu jahůdku za celý den. To už jsem teda byla na nervy, to přiznávám

kijonkova.k
6. jan 2010

Ahoj,tak naše malá bude mít 2 v únoru a jí takhle:

7,30-8,00 snídaně,kousek pečiva a 200 ml Um(většinou jen mlíko,i když včera snědla celý krajíček chleba s marmoškou)
kolem 10,00 sváča-čerstvé ovoce
11,30-12,00 oběd-buď polívka nebo hlavní
15-16,00 sváča-jogurt,termix...
pak jdeme většinou ven,takže beru sebou ovoce,sýrové tyčinky nebo kousátka Kidiboo,brumíka....
v 18,30-19,00 večeře,většinou pečivo s máslem,sýrem,marmeládou a kolem 150-200 Um

jí malé porce,na oběd kolikrát odhaduju,že sní jen tak něco lehce přes 100g,jogurt někdy ani nedojí...občas to ve mně pořádně vře,je štíhlá,dlouhá,ale zřejmě má dost 😉

bianka234
3. nov 2010

ahojte, môj malý toto papal napr. dnes
raňajky 2 fľaše roibosu asi za pol hod.chlebík domáci pečený s perlou a čučor.džemom 1 fľašu roibosu 😀
obed brokol.polievka, morčacie na zel.s cestovinou fľaša vody
fľaša vody olovrant, pšeno s jogurtom marhuľovým fľaša vody
večera bude pufovaný ryžový chlieb s maslom a zeleninou voda
a druhá večera kaša voda
inak medzi jedlami len maces a pufované chleby, ryžové al.pohánkové chrumky, kareláb a uhorka
má totiž ekzem takže naša strava je viac ako prezdravá
udeninu ani nič sladké nemal nikdy v puse ovocie už dlho tiež nie, takže dokolečka dokola...a veeeeľa vody aj plienok 😢

bianka234
3. nov 2010

a tiež je chrúst malý má len 13 kg a meria 98 cm

e.vacka
9. nov 2010

Bianka 234 tvoj maly papa supeeer...to moja mala nezje za tyzden 🙂

lalus
9. nov 2010

@bianka234 to kde si počula, že v dvoch rokoch mať 98 cm je "chrúst"???? 😕 lebo ak to mala byť satira, tak tam chýbajú úvodzovky 😀 😀 😀 v dvoch rokoch je norma 92 cm a skutočný priemer dvojročných detí je podľa štatistiky cca 87 cm.

a ak toto skutočne spapá počas dňa a vypije toľko vody, tak klobúk dole pred drobcovým apetítom 😉

mata35
9. nov 2010

@bianka234 môj má 12 kg a 90 cm a vôbec nie je chrúst, je to chlapina a vôbec nie je tučný, je taký akurát a čo papá, skoro všetko, ale tak dietnejšie, nie vyprážané, nie klobásky, nie slaninu..... tak normálne ako my....

dusanab
11. nov 2010

Aj náš je to čo my, už aj viac solím lebo hocikedy príde a pýta si soľ, omočí prštek, oblizne a je spokojný. Tak radšej trochu viac soli v jedle ako takto nárazovo. Vyprážané takmer nemáme, radšej šupnem do rúry na papier na pečenie a je to aj omnoho lepšie aj zdravšie. Údeniny len do hrachovej polievky vyvarím nech to má chuť, kyslú kapustu jedáva už rok, problémy nemá žiadne a veľmi mu chutí tak prečo nie, aj jeho Dr povedala že môže.

tiež si ináč myslím že v dvoch rokoch merať 98 cm je chlapisko a nie chrúst 😉