Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

annag
4. okt 2008

mgurnak, pochvala pre manžela 😉 🙂 , je to v pohode -len sa Ti vynikajúco rozbehla laktácia, malý zmocnel, má silný sací reflex, takže mu stačí papať len z jedného prsníka a sa zasýti. To sa takto bežne stáva, zo dňa na deň príde zlom a bábo začne papať úplne inak, v inej dĺžke a intervaloch. Časom sa to zase môže zmeniť. Nechce, nedávaj a nenúť ho, má plné bruško. 5 minút je dosť dlhá doba, za ktorú sa dokáže bábo napapať dosýta, by si sa čudovala, ako chytro vie bábo vysať takú 100 - 150 ml dávku. 🙂

macaeliska
4. okt 2008

mgurnak, neboj, vraj deti sa casom naucia jest rychlo. Mozno ten tvoj sa to prave naucil. Annag, ja vecer prikrmujem nutrilonom tak 150 ml. Ale kazdy treti den ju vecer prikrmim svojim mlieckom, ktore cely den zbieram do flasky. Aj teraz som bola odsavat. Uz ma to po pravde nebavi. Narobim sa a skoro nic netecie. Ked som cca okolo 10 jedla trochu syra a mam podozrenie, ze to malej nerobi dobre a aj pri prsniku sa jej moc nepacilo a potom dost vrackala, tak ako dlho bude ten "syr" v mlieku? Ja som si bola radsej odsat oba prsniky aby tam nic nebolo a teraz sa nalievam vineou, aby sa rychlo urobilo mlieko. Tak mi prosim poradte, ci uz v tom dalsom mliecku nebude ta bielkovina z kr. ml.

mywiel
autor
4. okt 2008

mgurnak moja mala sa tiez naje za 7-10 min. to je v pohode aspon nemusis kojit hodinu je to fajn nie? 😉

annag
4. okt 2008

macaeliska a nebolo to preto, že si malú len nútila papť a ona len nebola hladná a preto potom aj vrackala? Neješ absolútne žiadne mliečne výrobky? Ak by aj naozaj zareagovala alergicky, kľudne jej môžeš ďalšie mliečko dať.

A k tomu dokrmu, ako vieš, že večer nemáš mliečko? Keď dokážeš toľko mliečka odsávať, tak neexistuje, že by mliečka bolo málo, to len treba upraviť večerný režim. Napíš, ako papáte v priebehu 24 hodín, hlavne intervaly a dĺžky dojčení.

macaeliska
4. okt 2008

No ja som ju urcite nenutila papat. Teraz boli na hodinovej prechadzke vonku a prisla domov vyhladovana akoby nejedla tyzden. Vsetko mliecko, co som odsala rano a aj teraz (spolu 150ml) zhltla na pockanie. A to som ju kojila pred odchodom, ked mi tak blinkala. Naozaj mliecne nejem, ale ideme na alergologiu, tak uvidime co a ako. Dr. hovorila, ze to moze byt aj alergia na cukry v kr. mlieku? Vraj! Tak pokial sa to nepotvrdi, aj tak radsej nebudem jest mliecne, lebo viem, ze jej skodia. A ako jeme? No nemame ziadnu "excelovsku tabulku". rano ak sa zobudime, tak sa napapame cca 20 minut. Potom debatujeme a hrame sa cca 2 hodinky. Znovu cucnut a sup do koca. Tam zaspinkame a spime 2-2,5 hodinky. Zobudime sa, zase hrozny "hladny" plac a tak sup na cicik. No jeme cca 30 minut a zase sa rehoceme. Takto sme spokojne zase 2 hodinky a potom zase hlad(smad) tak pijeme tak 5-10 minut a sup opat do kociara alebo do satky, lebo v postielke sa nam cez den nechce spat. Tak spime asi hodinku a zobudime sa zase s hladom. No a tak ako som pisala, teraz mi vypila vsetko, co som tak krvopotne nachystala na vecer po kupani. Doteraz stacilo moje, ale ja som uplne "vycicana". Preto musime prikrmovat. Posledne krmenie z prsnika mava o tej 17-18 hod. O 19 sa kupeme a sme opat hladny. Vydrzime kym sa urobi mlieko a hajde na kute. Zaspinkame v postielke na brusku a spime do tej 3-4 rano. Potom mamu ide "roztrhnut". Jedno prso sa vyprazdni Eliskou a druhe potom "hodinu" odstriekavam. Na dalsie krmenie sa budi cca okolo 7-8 rano. To uz sa mi zase mliecko urobi. A tak to ide dokola uz 4 dni.

annag
4. okt 2008

no, macaeliska,

pochybujem, že by mala intoleranciu laktózy, to už je dosť veľká a pekne prospieva, skôr tú BKM

nevidím nikde, že by si mala mliečka málo. Chyba je, že ju dokrmuješ. Večer po kúpaní jej treba dať prsníky znovu. To, že máš pocit, že si už vycucaná, neznamená, že mliečko vôbec nie je. Prsníky len treba naučiť, aby v tomto čase produkovali mliečka viac. A stým musíč čím skôr začať. Takže, večer, keď je unavená a nespokojná, tak sa jej už nechce veľmi sať a s radosťou uvíta dokrm. A ak jej ho nedáš, bude sa síce srdiť, ale od hladu veru neumrie. Takže Ty sa pekne večer umy tiež, navar si teplý čajík, ľahni do postele, alebo sa pohodlne usaď a dojči ju aj hodinu, dve. Pritom striedaj prsníky, vždy, keď sa začne hnevať, tak ich vymeň. Ten večerný "nedostatok" mliečka je len klam, je to len pocit, ktorý vyplýva z typickej nervozity bábetiek. Až keď sa dobre napapá a zaspí, tak ju prelož do postieľky. V podstate vôbec nemusíš odsávať, stačí, keď jej to mliečko dáš samej vysať. Ak Ti odporúčam odsávať, tak nie preto, aby si ju dokrmovala, ale preto, aby sa mliečka tvorilo viac. To odsaté si zamraz a odlož na príkrmy. Uvidíš, za pár dní bude večerné dojčenie tá krajšia časť dňa, keď spolu s malou budeš relaxovať a dojčiť zároveň. Ak budeš brať dojčenie ako relax a malej dáš večer prsníky úplne k dispozícii tak sa všetko upraví.

macaeliska
4. okt 2008

ach, dakujem. Ja som mala strach, ze naozaj toho mlieka tolko nemal. Lebo ked sa mi podari natahat tych 120 ml. tak mam prsnik uplne naliaty a preto tolko natecie. Ona mi totiz z flasky tych 150 ml vypije bez obzretia. Takze to je zase jej vypocitavost. Kotuha jedna. No dobre. Zacneme robit ako si poradila. A inak annag. S tym internetom na porodnici som to myslela vazne. Co by sme si bez teba pocali?

annag
4. okt 2008

macaeliska, tak je, z fľašky tak krásne tečie, ale môže sa stať, že Ti z hodiny na hodinu začne prsník odmietať celkom. Fľašu preč a nesmieš sa dať zlomiť, to bude len jej truc. Ak sa bude veľmi hnevať, tak ju ponos, ukľudni a znova (alebo ešte lepšie manžel). Máš mliečka až až, tak si to nepokaz. A napíš nám, či si sa nezlomila, dnes sa možno bude hnevať veľmi, držím palce 😀 😉

mgurnak
4. okt 2008

dakujem vam mamicky, ste ma fakt upokojili....to viete..prve babo, tak chcem aby bolo vsetko v poriadku...teraz uz budem konecne kludnejsia...este raz DAKUJEM 🙂

evixa
4. okt 2008

annag dakujem za povzbudenie, ale kojenie bude pre mna asi stale tvrdy oriesok. Ta prespata noc nebola odmena nasho syna za "ustretovy pristup", ale asi skor priprava na dalsie dni. Posledne dva dudle takmer furt. A dnes rano (dnes ma mesiac) oslavil svoje prve okruhle vyrocie takou sablou, ze manzel, ktory ho vtedy drzal na rukach sa skoro musel ist sprchovat. Sme sa zlakli, bolo to 1x. A v tom momente zaspal ako drevo, zial len na 30 min. Cely cas sme ho sledovali ci dycha, ci je v poriadku. Len co sa prebral, chcel znova prsko, co mu vydrzalo az do vecera. Momentalne spi (zaspal na prsku, ako inak), ale som zvedava ako to pojde dalej. Ja len dufam, ze z tej zavislosti na prsku ozaj vyrastie, lebo uz je schopny hystericky plakat az sa zachadza aj za ten cas co si odskocim na WC.

annag
4. okt 2008

evixa, neboj sa, on sa určite, ale určite zmení 😉 🙂 až ťa zarazí, keď sa to stane. Pozri si príspevok magurnak - presne tot sa stáva, že zrazu chce papať len chvíľku a rodičia zase riešia pravý opak Vašich "problémov". Každé bábeko sa raz z novorodeneckého spánku prebudí a začne ho zaujímať okolie viac než prsník. Práve to je prirodzený vývoj. Na to dokonca existuje teória, ktorá popôrodné obdobie nazýva 4. trimester, ktorý je akýmsi spojivom medzi vnútromaternicovým obdobím bábetka a obdobím samostatného života mimo maternice.

A to vrackanie bolo len o tom, že sa napapal viac než vládal. Manžel by sa mohol teraz zhostiť úlohy "kočikára" a kočíkovať pravidelne malého a Ty si zatiaľ oddýchni od dojčenia. To malému môže napomôcť vytvoriť si režim. Ak si v kočíku zo začiatku poplače, nevadí, vonku ten plač počuť menej, ale pravidelné prechádzky bábetkám veľmi pomáhajú, apsoň 2 x denne.

macaeliska
4. okt 2008

tak moja mala kotuha dnes jedla o 19.00 a potom o 20,15. Uz sa hrala s bradavkou a tak som ju dala odgrgnut a sup do postielky. Najprv si zuzlala pasticku, a ked zistila, ze jej nic netece, tak sa jedovala. Ale klasika. Nahlas pustena hudba, tma ako v rohu a mama na druhom konci domu, aby ju hned nebezala brat na ruky. Tak sme po 10 minutach krasne zaspali. Uvidim, dokedy bude spinkat. Ja ale citim, ze nevytiahla vsetko a tak si asi idem odsavat, aby sa v noci mohlo robit mliecko. Popravde, s tou myslienkou, co si mi napisala, ze ju mam "uspat na prsniku" som neni moc potesena. Uz 4 den sa snazime ucit ju na postielku, pretoze ma uz dost kilov a ja mam problemy s chrbticou. Manzel mi do toho chytil anginu, tak sa moc na nosenie neciti. Ale dnes sme pili len MM aj ked o tej 17.00 z flasky, a teraz z prsnika a sup, uz spinkame. Tak som zvedava,dokedy budeme bumbat.

annag
4. okt 2008

macaeliska, odsaj si už len minimálne, odsávaj tak 10- 20 minút a hneď po dojčení, nech je to aj máličko, alebo neodsávaj vôbec, lebo sa zničíš.Ak sa zobudí, tak je dáš prsíčko, trebárs aj každú hodinu. A ak sa Ti mliečka narobí v noci veľa, tak ona ho v priebehu dňa vyprázdni a nebude Ťa lákať dokrmovať a dávať z fľaše. Takto ani nedôjde k zápalu - to čo sa v noci prirodzene nahromadí, sa cez deň najlepšou odsávačkou na svete - Tvojou malou - vyprázdni.

No, na postieľku ju učiť môžeš, len či aj vydržíš 😀 . To dojčiatka teda veľmi nemusia. Ono to je potom boj, kto viac vydrží - či mamička - či bábo, väčšinou to mamička vzdá 🙂. Ja som to robila takto - bábo mi zaspalo na prsíčku a potom so ho položila do postieľky. Niekedy spalo dlhšie, niekedy kratšie. Keď sa však v noci zobudilo, tak už som si ho priložila a spali sme spolu do rána. Koľko medzitým papalo, som nesledovala a ani veľmi nevnímala. Takto to fungovalo do odstavenia - vždy dať do postieľky na akúkoľvek chvíľku a potom šup ku nám. V deň, keď sa mi deti odstavili, prespali v postieľke celú noc. Ak sa zo začiatku prebudili, tak som im dala len vodu a spali ďalej. O pár dní vedeli, že kvôli vode sa neoplatí ani budiť a prespali nerušene celú noc. Čiže poznali svoju postieľku a keď už nemali prsíčko, tak sa ani nebudili.

macaeliska
4. okt 2008

tie tvoje deturence su uzasne. A aj u nas to fungovalo tak, ze najprv sme zaspavali na prsniku, ale ked som ju prelozila do postielky, tak sa mi po chvili zobudila a plakala. Teraz sa jej v noci dari zaspavat aj v postielke. Dufam, ze to nezakriknem. Ale ked ju chcem dat spat do postielky cez den, tak mam smolu. Neviem, ci jej vadi, ze vsetko vidi. Asi. Moja mala je veeeeeeelmi zvedava a tak vsetko chce kukat. V noci nic nevidi a tak radsej zavrie ocka a spi. To mas ako s tymi tvojimi a tou vodou. Vedia, ze sa to neoplati. haha 😉

annag
4. okt 2008

no nemysli si, že spali v tej postieľke neviem koľko, dakedy len pol hodinku 😀 , dakedy aj do polnoci. No, jednoznačne bábo potrebuje pokoj a dospelí ho rušia. Väčšinou pekne spali, kým som nešla spať aj ja. Akonáhle ma zavetrili, už aj boli hore 🙂

macaeliska
4. okt 2008

su to cisla. U nas je prave iny problem. Ked nad nou zaspim pri kojeni, tak je to o.k. Mala sa zacne mrvit a ja viem, ze jej "zavadziam". Tak ju dam odgrgnut, a sup do postielky. Aspon, ze v tomto spolupracuje.

macaeliska
5. okt 2008

ahoj annag.No noc bola desna! Zacalo to dobre. Zaspala o 21.00 a o 00.00 sme boli hore na prve budenie. Potom o 1.45 h., potom o 3.45 a potom o 6.00 Zaspala este na hodinku a potom zase jedenie a uz sme boli hore. Tak sme sa prebalili,naranajkovali a obliekli do kocika. Este som jej dala pre istotu cucnut a isli sme von. Zaspala, ale zvycajne spinka 2-2,5 hod. Dnes len slabu hodinku a uz nic. Potom sme teda utekali domov a hned na prsnik. Zaspali sme ako dudok a spali sme dalsiu hodinku. Ja s nou, lebo som tejto noci moc nenaspala. Dufam, ze sa to rychlo zmeni.

martina46
5. okt 2008

dievcata, ako ste kojili, ked vam malo babo (ak malo) nadchu? tanka ma sopliky, zatial chvala bohu dychy volne, ale bojim sa. chtila to odo mna a ja od manzela. mmna aj dost boli hrdlo a mam uplne upchaty nos, strasne sa bojim, jednak samozrejme, aby mala bola ok a tiez, ako bude potom pit, kedze stale vystraja prikojeni. ci to potom nebude uz neunosne.
zatial davam do nosteka vincentku a odsavame.

macaeliska
5. okt 2008

no moja mala mala nadchu a kojili sme tak, ze pred jedenim som jej vytahala sopliky, potom sa napapala a bolo dobre.

annag
5. okt 2008

macaeliska, po čom si túžila približne pred rokom? Po bábetku. Tak tu ho máš 😀 . Veď to bola celkom pekná noc . Za nočné dojčenie sa považuje čas medzi cca 22.00 až 4.00, takže v noci sa zobudila len dva krát. Sú to krásne intervaly, MM sa veľmi rýchlo trávi, preto sa aj detičky zákonite častejšie budia. Ak chceš dojčiť, tak sa s tým musíš zmieriť, raz sa budí bábo menej, raz viac. 😉 🙂

martinka, presne ako hovorí macaeliska, odsávať 🙂

annag
5. okt 2008

pardon, 3 x sa zobudila, no super 🙂

martina46
5. okt 2008

odsavat aj v noci? mame tu na vysavac 😅 ale aj normalnu, ale tou nic nejde skoro....

macaeliska
5. okt 2008

ja pouzivam tu na vysavac, neboj sa. Ta normalna ale v noci staci. Odsavaj, len ak mas pocit, ze ma sopliky. Ak ti to nejde, tak chod k dr., pretoze moze mat opuchnute dutinky. Potom vam to nepojde.
annag, ja som sa s tym zmierila, ze sa moc nevyspim, lenze moja mala kotuha by aspon rano mohla potiahnut dlhsie 😒 , A vcera sme sa pri krmeni nejedovali, dnes bola ako sto certov. Ale ja som sa na nej len zabavala a vobec som sa nenechala vyviest z miery. Bola proste perfektna 😀 😀 . Potom sme sa ulozili do postielky, este sa tvarila, ze je hladna, zuzvala pasticku ako o preteky, ale ziadny plac a za 2 minuty sme boli k.o.

annag
5. okt 2008

macaeliska, super, len sa nedaj potvorke malej, ona si zvykne 🙂

martinka, k tým soplíkom - dávaj aj Fenistil kvapky na noc - tie sú dobré na odpuchnutie dutín ako píše macaeliska, my sme odsávali aj v noci vysávačovou odsávačkou, keď mal malý veľkú nádchu, vrčalo, ale pomohlo

macaeliska
5. okt 2008

my mame so soplikmi problemy stale. Dnes som jej opat zacala davat fenistil, pretoze to bolo horsie ako vcera a aj preto mi mozno "horsie" spinkala. Matrac mame stale polohovany, aby jej to nestekalo do uska a nezapalilo sa jej. V noci radsej vysavac nepustam, pretoze by sa mala riadne prebrala a potom by som sa aj zblaznila. Radsej riadne vyvetram, a povytahujem jej tie sopliky vatovou tycinkou. Aspon co ide. Ale aj nam sa stalo, ze tycinka nepomohla a tak sme startovali vysavac.

martina46
5. okt 2008

Ďakujem vám za rady. My máme 1.x soplíky, preto nič netuším, čo a ako. Aj sa bojím, ale ak by sa to nezhoršilo, tak je to ok. Opuchnutú sliznicu nemá.

macaeliska
5. okt 2008

martina, poradim ti este, radsej mu ten matrac tiez na cas zdvyhni. Aspon mas istotu, ze sa mu z tych soplikov nezapalia uska. My uz zapal mame za sebou a od vtedy tak radsej spava stale.

martina46
5. okt 2008

macaeliska,
ako si to urobila, podlozila si priamo matrac? lenze problem je, ze tanka sa strasne presuva po postielke, to uz asi nepojde, je na to velka ☹

macaeliska
5. okt 2008

matrac som podlozila vankusom, nie moc, len trosku. neboj sa, ze mala sa presuva, ja tiez tu svoju kotuhu v noci najdem na opacnom konci. Ona sa mi totiz zosuchne. Nema to vysoko, len tak trosku, aby mala hlavicku vyssie ako nozicky. Ved vyskusaj, uvidite ako to pojde.

annag
6. okt 2008

macaeliska, dúfam, že pokračujete dobre, len Ti chcem povedať, že dnes v noci sa mi snívalo, že mi hovoríš: "Aj tak Ti neverím..." 😀 To už bude tými tehotenskými hormónami 😅