Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

annag
26. sep 2008

jankajs, no tí chlapi 😀

dudricka
26. sep 2008

Ahojte dievcata, neviete mi poradit? Ja uz si neviem rady, maly odmieta lavy prsnik, a neviem preco uz asi tyzden. Pred dvoma mesiacmi mi odmietal oba, lebo pil s flase, nasilu som ho prinutila a pekne papal s oboch, len teraz sa mu ta lava strana nepaci, mame aj koliky sice uz je to 100:1, ake mal a trime na reflux, ani mi velmi teraz nepribral. Tak neviem . S praveho pije pekne, a lavy si musim odstrekovat. Vyskusala som aj rozne polohy a nic, dokonca ho uz ani v noci nezoberie, zacne plakat. Mam v nom aj menej mlieka tym ze s neho nepije. Je to na nervy, starsieho som kojila 18,5 mesiaca, okrem toho ze 2 mesice pil s flasky s nim ziadne problemy neboli. 😒 Budem rada za vase nazory.

annag
26. sep 2008

dudricka, nevadí, že jeden prsník odmieta, to sa niekedy stáva, príčin býva veľa. Máme dva prsníky preto, že môžeme rodiť a dojčiť dvojčatá , takže ak jedno pije len z jedného prsníka, tak mu mliečka bude dosť. Váš problém podľa toho, čo si uviedla, vznikol z toho, že mliečko sa v ľavom prsníku tvorí v menšej miere a hlavne sa z neho pomalšie a ťažšie spúšťa.

Môžeš to riešiť tak, že ho budeš dojčiť len z pravého a v ľavom prsníku laktáciu úplne zastavíš alebo len utlmíš alebo v ňom zachováš úroveň aká je tým, že budeš mliečko odsávať. Ak z neho budeš odsávať stále rovnaké množstvo a v rovnakom intervale, tak mliečka sa v ňom bude ešte dlho tvoriť rovnako. Takéto mliečko si môžeš mraziť na príkrmy, určite ho nedávaj malému ako dokrm v tomto období. Ak v ňom budeš chcieť laktáciu utlmiť alebo úplne zastaviť, tak každý deň si odsaj z prsníka mliečka o čosi menej. Musí to ísť veľmi pozvoľna, odsať tak o 5,max 10 ml mliečka menej za celý deň, aby sa v ňom nevytvorili hrče a nevznikol zápal. V priebehu pár dní tak dospeješ k minimu mliečka, čo sa v ňom bude tvoriť.

Ak by si chcela obnoviť dojčenie aj z tohto prsníka, tak zásada je, že začneš vždy s obľúbeným prsníkom nakrátko - teda len na takú dobu, kým sa nezačne mliečko uvoľňovať - spúšťať a hneď ho prehodíš na neobľúbený prsník. Odmieta ľavý prsník - takže sa posaď, oblož vankúšmi a začni napr. v klasickej polohe na pravom prsníku, potom si ho len posuň viac k ľavej pazuche a chytro ho daj na ľavý - nemusíš ho otáčať, len trošku posunúť. To isté napr. v noci po ležiačky - začneš najprv na pravom prsníku a hneď ho prehodíš na ľavé tak, že sa len viac nakloníš - neotáčaš sa na druhý bok. Či sa na to chytí, je otázne, ale hovorím, ťažkú hlavu si z toho robiť už nemusíš.

Podstatné je, aby si nedávala malému fľašu s akoukoľvek tekutinou, lebo začne odmietať aj druhý prsník. Tým, že poznal fľašu, vie, že mliečko môže tiecť veľmi ľahko. Je super, že sa Vám podarilo prejsť z fľaše naspäť na prsník a že si mala tú odvahu. 😉

V každom prípade nie je dôvod, aby si aj tohto synčeka nemohla dojčiť napr. tých 18 mesiacov. Jedine, čo sa môže stať je, že budeš mať jeden prsník väčší než druhý, no to sa po odstavení vyrovná. Držím palce, užívaj si dojčenie a nestresuj sa, dojčiť budeš dlho 🙂

saudi
26. sep 2008

annag - mohla by som poprosit o radu? na bradavke sa mi urobila biela bodka, v priemere tak 2 mm, a mam z toho miesta taku ostru bolest dovnutra prsa, ako keby som tam mala pichnutu ihlu. nemam ani teplotu, ani zacervenanie, ani hrudky. lekar povedal, ze nic netreba robit, ze ak to casom zmakkne, tak si to mam vytlacit, ze to je asi upchata dierka mliekovodu. moze to tak byt? boli ma to uz 3 dni aj mimo kojenia, ale pocas kojenia samozrejme najviac. vdaka za nazor.

certica
26. sep 2008

saudi, ja som to mala tiez a presne ako hovoris... trvalo to asi 2 a pol tyzdna az som skoncila s teplotami, zapalom a hnisom... no a dvojitou davkou ATB. tiez som nemala hrcku, ale bolel ma prsnik aj vo vnutri pri kojeni hlavne a ta bodka na bradavke pri dotyku pichala, resp. ta oblast

certica
26. sep 2008

zrejme sa ti upchal mliekovod, ja som si to aj nahrievala pred kojenim, ale vytlacit sa mi to nikdy nepodarilo a odporucali mi na to v lekarni ze ichtyolovu mast, co som si nedavala, lebo to sa hrozne tazko zmyva a mne ked maly papal kazde 2 hodky, niekedy castejsie, bolo to podla mna neaplikovatelne. ja som mala v tom case gyn. na dovolenke a v lekarni mi nechceli na to nic ine dat

dudricka
26. sep 2008

annag dakujem zaradu, vyskusam posediacky a uvidim, jemu asi nevyhovuje lezat na pravej strane, mozno ho tam nieco tlaci.ozvem sa ako pokracujeme. 😉

annag
26. sep 2008

saudi, je tu o tom aj téma - biela bodka na bradavke. Potrebuješ ju čím skôr uvoľniť, lebo dopadneš ako certica - so zápalom. Ten upchatý mliekovod treba uvoľniť najlepšie sterilnou ihlou - opatrne tú bodku prepichni a mliečko odtiaľ odsaj. Miernejšie, ale nie vždy účinné riešenie je pod teplou sprchou si ten mliekovod rozmasírovať. Jednoznačne potrebuješ mliekovod po uvoľnení dôkladne odsať ručne, nie odsávačkou (odsávačka nedokáže tak cielene stimulovať práve len ten mliekovod) Samozrejme, potom z neho aj často dojčiť. Bradavku môžeš ošetriť tenkou vrstvou mastičky na bradavky, napr. bepanthenom.

Následnou komplikáciou môže byť infekcia - či bakteriálna alebo kvasinková, preto daj pozor, či sa Ti to miesto nezapaľuje, nie je červené, nesvrbí, nepáli ...

martija
27. sep 2008

tak som tu opat prikvitla,chcem sa svami podelit o moju dnesnu skusenost.moj malinky nepapal 5 hodin,nechala som to dnes tak trochu na neho,z jedneho prsnika som si pokial spal odsala mliecko pre pripad,ze by moc vyvadzal a nechcel ani po 5-6 hodinach prso,tak by som mu skusila dat cez flasku.Nakoniec sa zobudil pocical asi tak 4 minutky a bolo,len tak zo zvedavosti som mu dala mliecko z flase a skusala ho tym nakrmit asi 15 minut a neodbudlo ani 10 ml.,tak neviem,ci to nevedel,ale tieklo do pusinky - a nic.Takze myslite,ze mal dost,mate s tym niekdo skusenosti??co myslis annag,je mozne,aby tak malemu babu stacilo papat kazdych 5 hodin,pocitam,ze viac ako tych 150 nevypije.moze mu to stacit??Zajtra ho pojdem odvazit do lekarne,drzte mi palce......

saudi
27. sep 2008

no len ja neviem co si tam prepichnut, lebo to vobec nevyzera ako dierka. je to ako ta bradavkova bublinka, ktora byva ruzova, tak je teraz biela a neviem co z toho prepichnut :( mala tiez papa kazdu chvilu

annag
27. sep 2008

martija, 4 minútky mu mohlo stačiť v pohode, keď je dobre rozbehnutá laktácia a bábetko má silný sací reflex, tak by si sa čudovala, ako rýchlo takú 100 vysaje. Napíš, ako ste sa odvážili, budeme múdrejšie, držím palce 🙂

annag
27. sep 2008

saudi, tú bublinku, je to taká tenučká kožtička, pľuzgierik. Ona sa takto zvykne vytvárať na jednom z vyústení mliekovodov. Len tenučko hrotom ihly, môžeš to urobiť po nahriatí v sprche alebo po teplom obklade.

dudricka
27. sep 2008

Ahojte, annag dakujem za radu pijeme aj z laveho prsnika skusila som tu polohu co si mi poradila chytil sa, ale tam ze maly strasne hltavo papa tak sa nahlce vzduchu a potom riesime odgrgnutie 🙂 Ale podla mna mu sa mu asi nepaci lezat na lavej strane. Tak dufam ze uz bude vsetko ok, akurat som mu uz dnes zacala davat zel. prikrmy lebo si myslim za mu uz asi moje mliecko nestaci, za 4 tyzdne pribral 150gr.6,6 kg ma teraz. 😒

annag
27. sep 2008

dudricka, to ma teší 🙂, ale na príkrmy je ešte skoro, jemu stačí teraz priberať len 35-55 g týždenne, aspoň do pol roka vydrž bez nich, ak je hladný, tak mu treba dávať prsíčko častejšie, veď váži pekne. Je škoda, ak máš mliečko, aby si plne nedojčila do pol roka. Nie je dôvod sa ponáhľať. Tráviaci trakt bábetka je veľmi citlivý a hranica 4 mesiacov je tá najspodnejšia, ktorá sa pre začiatok prikrmovania odporúča. Vyhneš sa tým prípadným alergiám a problémom s trávením a odmietaním stravy. Materské mliečko má pre bábetko optimálne zloženie a nemusíš mať obavy, že mu nestačí, ak dodržíš podmienku, že dáš prsíčko bábetku vtedy, keď ono samé chce. Bábetká v 5 a 6 mesiaci sú už pohyblivejšie a preto aj ich prírastky už nie sú také markantné ako v prvých týždňoch. Ak chceš dať svojmu synčekovi maximum do ďalekej budúcnosti z hľadiska jeho zdravia, tak mu dopraj plné dojčenie do pol roka. Každá potravina je potenciálny alergén a nie je potrebné, aby sa s ním bábetko muselo zoznámiť pred 6 mesiacom. 😉

xyxy
28. sep 2008

Ahojte baby.Mam 3-tyzd. chlapceka a trapime sa s kojenim.Strasne dlho mu to trva(1hodinu) z oboch alebo jedneho prsnika a aj tak sa zobudi o 2 hod al.skor.Cez sa to este da ale v noci je to otrava a este k tomu sa zobudi aj skor ako o 2 hod.
Rano som uplne mimo a pred kazdym kojenim mi je uz do placu. 😝
vobec neviem ci ma dost.
to vase 15min.kojenie vam zavidim.Ja uz to kojenie zacinam nenavidiet.Keby nebolo mamy tak sme uz na UM.Poradtr ako dlho kojit aby to malo efekt?

certica
28. sep 2008

xyxy, ked mal moj krpec 3 tyzdne, tak som ho kojila kazdych 40 min. a 1 krmenie trvalo zhruba tiez tak dlho, tak si vyrataj, kolko sme za 24h asi stravili kojenim 😀 😉 .
neboj sa, ono sa to zachvilu upravi, aj tie intervaly, aj dlzka kojenia. treba jednoducho vydrzat, aj tak ten cas strasne rychlo leti. neboj 🙂

martija
28. sep 2008

xyxy neboj,musis vydrzat,vychutnavaj to,nestresuj sa tolko,ved to je krasne,potom to nebude take intenzivne,ste len na zaciatku,aj ten moj dorobcek papal kazdu hodinu den,noc,den noc a potom to prislo - zrazu nechcel a obcas mavame slabe tyzdne,ked nepribera - to mi bolo do pĺacu.MM je to najdolezitejsie,radsej si vytrp ty,ako by mal on v dospelosti trpiet na rozne choroby,ty sa potrapis par mesiacov a dietatku das pevny zaklad - na cely jeho zivot!!
babatka maju prso nielen na papanie,ale aj na laskanie,utesenie,pocit istoty,preto chce stale,chce ta citit,ber to tak,ze to potrebuje nielen koli mliecku.Annag niekde pisala,aku mala pritom pohodku,zvol dobru polohu,zober knizku a vychunavaj......mna to nenapalo,keby som toto forum objavila skor,moznoze by to cele u mna dopadlo inak.....tak hlavu hore....ked to prejde,tak ti bude este za tym luto

certica
28. sep 2008

jaj a zabudla som dodat, ze to takto nejak trvalo 2,5 mesiaca 😀 , ale my sme extrem 😉 . starsi syn sa tyzden po porode unormalnil na 3-4 hod. papaci rezim. je to dost individualne, ale horsie ako ja teraz na tom asi nikto nebude, aj ked ku podivu, mne to vobec nevadilo...ale to bude aj tym, ze mam druhe babo a clovek uz veci vnima uplne inak a menej dramaticky.

xyxy
28. sep 2008

dik certica.to mi kazdy vravi,len to ide akosi pomaly 😠 .dne napr. papal len pol hod. a vydrzal spat 3hod.tak ja som uz z toho jelen 🙂

certica
28. sep 2008

ozaj annag, dnes sme krpca vazili a za poslednych 13 dni nepribral VOBEC! hip-hip hurraaa!! 😀

annag
28. sep 2008

certica, no vidíš, už je to tu, super 😀 (to nebýva často, aby sme sa tu tešili, že bábo nepriberá, však?)

xyxy, nerozmýšľaj nad intervalmi a bude dobre, tie Vaše sú ešte vo veľkej pohode, v podstate môžme povedať, že dojčíš zriedkavo 😀 - nie žartujem, dojči kľudne aj hodinu, ale pritom sleduj, ako malý saje - na prsníku ho nechaj, len kým ozaj saje, nielen cucká, akonáhle začne cuckať, tak vystriedaj prsník a to môžeš počas jedného dojčenia urobiť niekoľko krát. Takisto je vhodné počas dojčenia striedať polohy (ideálne tak, aby sa striedal vnútorný kvadrant s vonkajším), teda napr. ľavý prsník klasická poloha, pravý futbalová, ľavý futbalová, pravý klasická. Tým sa _Ti bude mliečko dobre tvoriť a vyprázdňovať v podstate z celého prsníka a mliečka sa bude tvoriť viac a bude následne aj ľahko tiecť. Výslekom bude dobre rozbehnutá laktácia a čas na prsníku sa malému skráti. Okrem toho, bábetku je najlepšie na prsníku, je to jeho najobľúbenejšie a najdôležitejšie miesto, kde sa cíti bezpečne a spokojne. Keď sa prebudí z novorodeneckého spánku, teda po cca 6 týždňoch - 2 mesiacoch, začne ho zaujímať viac okolie a už nebude chcieť na prsíčku tráviť celé hodiny. teraz však potrebuje papať, aby bol zosilnel. Presne tak, urob si pri dojčení pohodu aj pre seba, ľahni si, alebo pohodlne sadni, obklop sa vankúšmi a nech si malý papká, koľko chce. Manžel nech Ťa obskakuje a Ty sa venuj tomu najdôležitejšiemu - bábetku. Uvar si dobrý čajík, popíjaj, čítaj knižku a užívaj si tieto chvíle. Sa mi radí, však 😀

martina46
28. sep 2008

xyxy,
my sme do 3 mesiacov papali hodinu. potom sa to zlomilo a napapala sa za 15 minut. potom sa to este viec zlomilo a stacilo jej 20 sekund 😠 to uz je ale o inom 😀 🤐
neboj sa, prejde to.
certica, ty mas ale tusim poriadneho macka, nie? kolko vazi teraz?

certica
28. sep 2008

martina, rovnych 11 kileciek

martina46
28. sep 2008

😕 ach jajajaaaaaaaj

cartmanko
29. sep 2008

mozu sa jedle gastany jest ked kojime?

certica
29. sep 2008

gastany podla mna v pohode. myslim, ze obsahuju hlavne skrob

xyxy
29. sep 2008

Dik baby.Ono sa to fakt hovori.Dnes sme mali tazku noc 😝 .Maly hod.jedol a o hodinu bol zase hore.Dala som mu jest a po par tahoch spal, budila som ho a on nic.dala som ho do postielky a za 5 min.rev ako keby ho z koze drali,tak som mu dala zas a to trvalo od 1 do 4.Potom som to nevydrzala a urevana som mu dala Sunar.Spal 2 hod!!!! ☹ Ale asi ho bolelo brusko a ja som ho len napchavala.Ono je to tazke pri 1.babetku.Chuda schyta vsetky nase pokusy a chyby 😉 .Teraz sa doobeda najedol za 15min a spal 3 hod.Teraz je tu pri mne kuka co robim 😀 .
No uz to nejako vydrzim.Len tie hormony keby tolko so mnou nemavali. 😀

martija
29. sep 2008

dneska sme boli vazit,pribral za tyzden zhruba sto gramov.Podla mna,ked skoro dva tyzdne pribral tak malinko,tak som si mylsela,ze to dobehne a priberie viac,no co uz,troskku som zdepkovana,zase 5 hodin nic nejedol a ked zaspaval plakal,ale prso ani po viacerych pokusoch nechytil,nakoniec zaspal....ja uz fakt neviem....trva to uz dlho,snad ho to raz prejde....

annag
29. sep 2008

jejda, martija, veď pribral krásne, čo sa trápiš. On cíti Tvoj stres, bol u lekára, vybočený z denného rytmu. 100 g v štvrtom mesiaci je úplne dostatočné. 😉 🙂

annag
29. sep 2008

xyxy, a čo sa v noci trápiš s postieľkou? Pekne k sebe do postele a bude papkať kedy chce. On plače a papká ani nie od hladu, ale preto, že chce byť v noci s Tebou, nie niekde opustený v postieľke. Uži si jeho prítomnosť, neboj sa , nerozmaznáš ho tým, len mu poskytneš pocit istoty. To mu zvýši sebavedomie do budúcnosti, nebude ustráchaný a v strese zo samoty. 9 mesiacov žil s Tebou a teraz má byť sám? O pár rokov budeš nostalgicky spomínať ako sa k Tebe tulkal, ale to sa on už bude tulkať radšej k nejakej seberovnej slečne 😀 Ono sa dá možno naučiť režimu a spánku, ale za cenu mnohých prebdených nocí a vystresovanej mamičky i bábetka alebo aj otecka. City,láska a vzájomná prítulnosť ešte nikomu neublížila. 🙂