Treba bábätko učiť sedieť?

sonoio
16. feb 2012

dobry den,mamicky. Viete mi odpovedat na otazku?mam skoro 9mesacneho synceka,ktory sam nesedi,avsak zacina liezt..lezie nejak "nemotorne",akosi sa taha rucickami,laktami,bokom..no nelezie klasicky,ale je strasne zdatny,zlepsuje sa.je ocividne,ze onedlho to bude klasicke lezenie.vsade na slov.internet.strankach sa dozvedam,ze prva faza je lezenie,a az potom zacina sediet,no ja zijem v taliansku,a tu vsetci tvrdia pravy opak,vraj nie je mozne,aby dieta zacalo liezt same bez toho,aby vedelo sediet,a dokonca,sediet ho treba ucit.lekarka na mna pozera ako na teliatko,ktore jej tvrdi,ze dieta sa nauci sediet,lozit same,tak ,ako sa naucilo pretacat.,atd--tak ako to je u vas?

luna303
2. jan 2013

@hajajanka ďakujem za radu, som kľudnejšia keď píšeš že je to prirodzené, len vydržať ten plač keď je v perinke 😉 alebo skúsim ešte to kreslo ako píšeš. Zatiaľ ju dávam do toho vibračného kresla, tam je tiež tak trochu v sede ale aj odtiaľ sa snaží posadiť rovno...

luna303
2. jan 2013

@hajajanka ako si potom deti prenášala? lebo ja keď držím malú na odgrgnutie napríklad tak mi príde ešte taká krehká a maličká na to aby som ju nosila bez perinky hore dole...

hajajanka
2. jan 2013

@luna303 Takych placov este bude 🙂 Deti su zvedave a niekedy ich zvedavost predci ich schopnosti 🙂 Skus kresielko a pripadne ju zaujat nejakymi hrackami nad jej hlavou. Ona sa bude skusat posadit, ale zase len spadne do kresielka. Nevadi, pretoze toto robi ona sama a postupne zisti, ze nejaky cas s tym sedenim bude musiet predsa len pockat 😉

lucinocka
2. jan 2013

@hajajanka no ja mam foto z kocika kde sedim sama bez pomoci v troch mesiacoch, mama vravi ze som sa chytila s ruckami o vanicku a sadla si...nejde o superenie, ake superenie..jasne ze nasilu podoprierat a polohovat dieta je blbost ale ked sa same snazi o nieco preco mu v tom branit, teraz by som ju mala priviazat o tycky v postielke aby sa nedvihala? Ja som v 9 mesiacoch uz samostatne chodila...teraz mi mama mala poviazat nohy len preto ze niektore deti chodia od roka? ja ju nechavam nech sa samostatne vyvija, pomaham jej len v tom co treba..chytanie hraciek, cvicenei s nozickami na klbiky a pod. nebranim jej v nicom a ani jej nepomaham..som za to, ze dieta ma svoj rytmus vyvoja..

hajajanka
2. jan 2013

@luna303 Ja som ich nosila len tak, proste bez perinky. Mne ta perina dojde taka neosobna, nemam kontakt s babatkom a ja som si chcela vychutnat to male telicko, ktore tak rychlo rastie, ze ten okamih trva strasne kratko. Ja som dokonca nevedela ani dojcit v porodnici, ked som ich mala v perinke. Hned som ich rozbalila a bolo 🙂 Mnohe maminky sa toho dost obavaju, ale dietatko nie je take krehke, ako sa zda. Staci, ked pridrzis hlavicku a je to. Pre druhu dcerku som si kupila nadhernu perinku a nosila som ju tak len v porodnici, ked prisla navsteva (bol november a na chodbach zima), ale keby som mala letne dieta, tipujem, ze vyrazim k navsteve bez periny 🙂

lucinocka
2. jan 2013

@luna303 moja nechcela byt vobec v perinke ani zavinovacke, v porodnici nam to nedovolili a doma v tom nechcela byt..jedine co ju supnme do spacieho vaku lebo ked spi tak kope nohami ze je stale odkryta a v noci mame chladno..a na brusku place, nikdy nechcela spat na brusku, odkedy sa narodila a skusila som ju dat na brusko, kvoli kolike, hned skrcila kolienka pod seba a odrazala sa, plazi sa a nevie to este, nevie si rucicky prelozit sama, tak sa hned hneva, place..chcela by som aby kus lezala v klude na brusku aby som jej chrbtaik mohla pomasirovat..a bez sance ☹

hajajanka
2. jan 2013

@lucinocka Ja ti neberiem, ze si sedela sama. Ja osobne som priklad, ze 9-mesacne decko moze uz samo lietat po dvore 😉 Len vsetkym nasim mamam deticky skoro sedeli, chodili, cikali a kakali do nocnika, len tie nase nemehla to nedokazu 🙂 Nechcela som ta ani urazit, tak snad si to zobrala v pohode. Ja len prizvukujem, ze, ako vravis, ma sa nechat na dieta, co dokaze urobit a nijako mu v tom nepomahat.

lucinocka
2. jan 2013

@hajajanka ne ne preco by som sa hnevala🙂 ja sa hnevam na mamu ked huci, ze davaj jej veci do ruk rychlejsie sa nauci jest, rob s nou to rycheljsie ti bude robit to.. vcera jej vravim: a nemala by som s nou uz abecedu zacat cvicit? a v 6 rokoch budeme logaritmy pocitat..
To je tak krasny vek prvy rok, objavuju nove chute, farby, vone, spoznavaju svoje telo, preco to urychlovat a byt hned dospely🙂 co je na dospelackom svete pekne:🙂 Ja som sa v 15 este hrala s babikami a dufam ze aj moja bude taka detska, nech si to uzije cim dlshie, dospelacky svet to su len problemy a trapenia 🙂

ssussie
2. jan 2013

odpoved nasej neurologicky: Nedavajte dieta sadat, pokil si nesadne najprv samo. (isteze na chvilu opriet o gauc alebo posadit do lona neprekaza 🙂 )

luna303
2. jan 2013

@hajajanka
@lucinocka fu bez perinky si tie začiatky neviem predstaviť 🙂 strašne som sa bála malú chytiť len tak do rúk' že sa mi vyšmykne... v pôrodnici sm tiež kojila v perinke no doma kvôli správnej technike už bez. Musím sa naučiť niečím ju zamestnať, aby neplačkala v tej perinke, bola by som rada keby tam vydržala aspoň do troch mesiacov kvôli chrbtici. A skúsim ešte to kresielko... tiež so toho názoru že bæbo samo vie kedy je ten čas na pokroky, či už sedieť alebo loziť. Ale to prekacovanie na bok je už asi v norme v jej týždni, že?
No moja tiež na bruško absolútne nechce, hneď plač 🙂

jaja102
2. jan 2013

pracujem ako detsky fyzioterapeut uz 12 rokov,jednoznacne zastavam nazor,nechať dieťatko samo,nech sa posadí.detské telíčko je úžasné v tom,že samo vie,kedy je ten správny čas,kedy su svalíky dosť pevné aby to zvládli.jedná sa aj o ostatné motorické prejavy,ako chôdza,či štvornožkovanie.treba mysliet na to,že každé dieťatko sa vyvýja inak,detičky neporovnávať,a keď sa Vám niečo nezdá,vyhľadať detského neurológa.

hajajanka
2. jan 2013

@luna303 Ano, prekacovanie na bok je o.k. Idem dat to moje sidlo spinkat, tak sa uz rozlucim. Krasny den a vsetkym zelam do noveho roku vsetko najlepsie, radost z deticiek, nech ste vsetci zdravi.
Pekny den vsetkym.

luna303
3. jan 2013

@jaja102 no moja by sa chcela posadiť už hneď 🙂 takže ju mám nechať nech to skúša? Lebo ona sa dvíha aj keď je v perinke uviazaná, takže jej v tom nebudem brániť, možno že si tak cvičí svaly a pripravuje sa na neskoršie sedenie. Určite ju neplánujem podopierať vankúšmi! Moja mama s tým nesúhlasí, vraj som ja sedela ako 3 mesačná a 9 mesačná som už behala bez podopierania... preto mi radí, že keď chce malá sedieť nech jej v tom nebránim.

jaja102
4. jan 2013

@luna303 to,že si sedela už 3 mesačná je skôr zázrak,lebo s tým som sa este nestretla,je však dôležité vedieť,nie to,kedy si SEDELA sama,ale kedy si sa POSADILA sama.a teraz nemyslim posadila tak,že si sa o niečo do sedu pritiahla,ale posadila cez šikmý sed,čiže cez bok,alebo z polohy na štyroch...a to asi v tých 3 mesiacoch ešte nebolo.je to veľmi dôležité,kôli správnemu vývoju chrbtice bábätka.netreba nič urýchľovať,to dieťatko o nič nepríde.nechaj malej voľný priebeh,no ak sa snaží sa posadzovať priťahovaním,tak jej to veľmi nedovoľ.davaj ju veľa veľa na bruško,od tej polohy začína celý detsky vyvoj.držím palčeky

luna303
4. jan 2013

@jaja102 joj tak to neviem, ale skôr ako píšeš asi skôr sedela a nie posadila. Možno mama keď ma posadila tak som sa udržala a ona bola celá happy že sedím 😀 no posadiť asi tiež ťažko. Ok, tak ja to malej moc nebudem dovoľovať aspoň zatiaľ a keď mi začne plačkať dám ju do vibračného kresielka, tam aspoň ako tak sedí a má rozhľad. S tou polohou na brušku bude veľmi ťažko, totiž tú polohu neznáša, hneď začne plakať lebo nemá kontrolu nad rukami aj nohami a to sa jej nepáči že má obmedzený pohyb... 😖

jaja102
4. jan 2013

@luna303 viem,ze sa vela detom na brusku nepaci,ale je to ovela vhodnejsia poloha pre vyvoj,ako umele posadzovanie pretoze z polohy na brusku ide vsetko.z tejto polohy zacne plazit,neskor stvornozkovat a potom sa posadi...chbtica sa vyvíja prirodzene a správne.skusaj postupne,zabavaj ju v nej,ukazuj hracky,ked uz bude moc plačkat,zmen polohu.drzte sa 🙂

ivka2903
4. jan 2013

@sonoio dieťaťu pomôžeš najviac, keď mu nebudeš pomáhať vôbec. Potom sa bude prirodzene vyvíjať, čiže plaziť sa, potom štvornornožkovať a až potom sedieť..Prirodzené je keď sa dieťa posadí do sedu zo štvornožkovania, preto pri správnom psychomotorickom vývine sa najskôr naučí štvorkovať a až potom, keď má pevnú chrbticu, začína samé sedieť. takže žiaden stres. dieťatko si rozumie najlepšie samé..

kacena4
4. jan 2013

@luna303 malicka je uz dost velka slecna na to aby bola "zababusena" v perinke, mozno len dava najavo, ze uz je vnimavejsia a nechce byt zviazana ale objavovat svet - daj ju do postielky pod kolotoc, pod hrazdicku, na farebnu podlozku, obklop ju hrackami a uvidis, ze sa jej to bude pacit a nebude tolko plakat, sediet je davat zbytocne tak skoro, skor jej ublizis, ked uz na to su vymyslene lehatka, kde je dietata ako tak v stabilnejsej polohe s hlavickou hore, popr. na chvilu do vajicka aby vam mohla sledovat co sa deje okolo. ja som deti mala do 1/2 roka v kociku v byte a vozila som si ich kde som bola ja a sledovali ma co robim, varim, upratujem, proste sledovali z kocika pohyb a boli spokojne. mala som dost sikovne deti a tak jediny krat co boli v perinke bolo na krste 😀 😀 aj to viac s placom ako bez a hlavicku drzali uz v porodnici dvihnutu a otacali - je to asi o stavbe tela, neviem,ale hlavne ty si musis verit, ze zvladnes malicku aj bez perinky, sak ju v nej nebudes mat aj cez leto 😉 😉 este ze sa ti narodila v zime, a nevadi jej perinka 😉
asi mas sikovnu dcerku, ktorej sa uz nepaci len tak lezat a pozerat do stropu zamestnaj ju a nebude plakat, daj ju na podlozku na zem a bude pozerat okolo seba a vsetko uvidi. ja som mala na zemi 2x detsky madrac a deti sa mi tam vzdy odhrali ked este nebehali a mali od spolu teplucko

luna303
4. jan 2013

@kacena4 ja viem, máš pravdu, keď tvrdíš že dcérka je už velká na perinku, lebo je jej aj malá a už jej z nej trčia nohy 🙂 keď je somnou v izbe či v kuchyni tak ju už prenášam na rukách, ale po schodoch dole k svokrovcom ju beriem v perinke, lebo oni ju ináč chytiť nevedia ... majú 75 a dosť sa obávam keď majú malú na rukách, neviem si predstaviť že by ju mali držať bez perinky. A keď mi zaspáva tak tiež len pri pestovaní v perinke. Ale aj ja si musím uvedomiť, že rastie a vyvíja sa a na perinku sa už spoliehať nebudem môcť, joj a to nás čakajú ešte krštiny koncom januára...

kacena4
4. jan 2013

@luna303 k tomu uspavaniu v perinke hojdanim, vies si predstavit ze bude mat 8 mesiacov 10kg a budes ju hojdat na rukach a uspavat??? nechat v postielke zaspinka sama treba ju to naucit odmalicka, inak to nepojde. najmladsiu sme naucili spinskat samu a teraz ma cez 2 roky a uz spi vo velkej posteli sama bez toho, aby zliezala. je to super pomoc,ked nemusis kazdy vecer najblizsich 5 rokov uspavat dieta, vlozit do postele a lezi kym nezaspi 😉 😉 drz sa a neboj sa starych rodicov, daj im ju, len ked sedia a priamo do ruk. moja babka ma 86 a este mi pestuje babatka ked ich mam doma takze je to o dovere - nemusis ju balit do perinky, staci do deky je to tiez stabilita a je vacsia voci perinke. s tymi nozickamy vytrcajucimi som sa zasmiala 😀 😀 zlate, ja som tiez jednu babiku mala, co sa este ako 6 mesacna rada zavinovala, tak sme museli dekou lebo tiez jej vytrcali nohy, tak si to viem predstavit 😅 😅

luna303
4. jan 2013

@kacena4 no cez deň keď sa jej chce spinkať musíme ju uspávať na rukách a v perinke, ináč velmi plačká, ale večer keď sa už ukladá na tvrdý spánok tak pekne v postielke, som pri nej až kým nezaspí, vāčšinou sa jeduje, ale zaspí nakoniec, no cez deň to nefunguje neviem prečo 🙂

kacena4
4. jan 2013

@luna303 ma len dva mesiace mozno to nie su jedy ale napr. ta perinka ze jej je teplo, neviem no take babatko by mohlo spinkat v klude v postielke aj cez den ak pride dalsie babo ako to budes riesit? do kedy uspavat cez den na rukach? len ti radim, neber to prosim ako narazky 🙂

luna303
5. jan 2013

@kacena4 skúšala som aj bez perinky dávať spinkať a to isté, neviem či sú to jedy, ale velmi nervózne niekedy zaspáva... ale dnes je celý deň bez perinky 🙂 a páčilo sa jej, aj zaspinkala v postielke na pol hodinku, no keď som ju brala dolu schdmi k svokrovcom tak som musela s perinkou, lebo oni ju inak nevedia chytiť, skúšali, ale bæli sa 🙂 , tak som im hovorila nech ju dajú na postel 🙂

kacena4
5. jan 2013

@luna303 ten plac kludne moze byt kolika v tomto veku je bezna a kedze je zabalena v perinke a nemoze kopkat nozickami, tak place viac 😒 skus pomasirovat brusko a cvicit nozickami nech sajej uvolnia vetry a mozno nebude plackat pred spani

ethera
5. jan 2013

@sonoio Netreba.

sonoio
autor
10. jan 2013

@ethera jaka zlata) moj maly uz aj xodi o tomto case))