Treba prerezať uzdičku medzi hornými zúbkami?

susanh
27. jan 2008

Naša malá má medzi hornými zúbkami medzeru. Teraz sme si všimli, že je to preto, lebo má medzi nimi uzdičku, ktorá je spojená s hornou perou. Normálne býva tá uzdička vyššie. Chcem sa spýtať, či ju treba dať prerezať, alebo nie, máte niekto s tým skúsenosť? ďakujem!

bubelko
14. jan 2011

@sussanah sa tesim 🙂 tak drzim palce, nech vam ide cistenie zubkov jedna radost a ostatne sa uvidi casom 😉

susik77
14. jan 2011

@sussanah - to je super, my jsme byli taky u zubare-zaregistrov. jsme se v dome zubni pece pro dite a rodinu, je to tam perfektni pro decka, super tam k deckam pristupuji. maji tam monitor , takze kdyz se divaji detem na zoubky, deti sleduji pohadky. mala hezky spolupracovala, vycistil ji ty predni zoubky a dal ji na to bilou plombu. taky se vyjadril, ze uzdicka se v tomto veku neresi. Akorat nevim co mam delat s tim cistenim, ona si ty horni zoubky nechce cistit vubec, cistime nasili, musim si na ni sednout, zafixovat ruce a nohy, ona rve...tak nevim jak dlouho ty zoubky vydrzi...

sussanah
14. jan 2011

@bubelko diky 🙂

@susik77 u nas taky dost dlouho trvalo, nez jsme se ty zoubky naucili cistit, ale nemyslim, ze delat to nasilim je spravna cesta. M je cistime vzdycky spolu, tj on cisti me (obcas mi teda kartackem vypichne oko apod) a ja cistim mu. Trochu se tim zabavi a nestiha mi rukama odstrkavat kartacek. Tak jsem zacinali pomalu s tim, ze radeji dvakrat prejet s koncit zavcasu, nez aby to preslo v plac a nenavist zubniho kartacku. Vzdycky mu u toho rikam basnicku (od hrubina - Alenka se chlubi, ze ma 4 zuby, jeden zoubek na jablicko atd....) a to se mu libi a je ochoten vydrzet. Sice mi ty zuby nevyceni (ten horni ret proste nezdvihne tak vysoko), ale ja tam tim kartackem zajedu. Kdyz se zacne vzpirat, tak mu reknu, ze uz naposledy napocitam do 10 a bude to a to akceptuje, ale u 8-9 uz zdrha 😀 Zkuste si najit nejaky zpusob, protoze je dulezite, aby si k tomu vytvorila alespon neutralni vztah, kdyz uz ne kladny, i kdyz vim, ze je to obtizne. Jinak fluoridove tablety bereme taky, tak mozna pomaha kazivosti i to. Drzim palce 🙂

susik77
17. jan 2011

@sussanah -ahoj, my ji davame kartacek, aby si cistila aj sama, cistime si vsichni, aj se starsi dcerou, aj vzajemne-ale samozrejme na horni zoubky si neda sahnout. Opravdu bez toho ze ji podrzim hlavu, ruce a nohy se ji tam vubec nedostanu. Nevim jak to resit, kdyz to necham tak a nebudu je vubec cistit, za chvili ji scernaji a budou je muset v narkoze vytrhnout. Tak mi prijde lepsi ji cistit ty zoubky takhle nasilui jako vubec...Starsi dcera v tom veku si nechtela cistit vubec, taky jsme cistili s placem, nasilu a ted si cisti rada, jeste si sama pyta kartacek. Myslim, ze vubec nemusi mit vuci tomu do budoucna odpor.

patris309
13. mar 2012

@susanh Ahojky citala som tvoj prispevok.A chcem sa spytat ako ste dopadli.Teraz som si vsimla ze aj maly to ma zrastnene.Samozrejme ze hned som bezala k netu.
Dakujem moc za odpoved.

susanh
autor
3. apr 2012

@patris309 ahoj, nic sme s tym nakoniec nerobili, ani jej to uz nesledujem, rozprava normalne ani nic nie je vidiet.....takze ked nie su problemy, nebudem to ryypat 🙂 mozno sa to reze len v nutnych pripadoch co nastastie nie sme 🙂

pipa_vozi
3. aug 2012

vďaka všetkym za prispevky...strašne mi pomohli. Malej sa prave stala nehoda a nevedela som čo robiť. Ked som si predstavila ako jej to zašivaju a ona vrieska od strachu a bolesti, tak som radšej pozrela, či tu nenajdem niečo o tom a som rada, že to nemusime riešiť u doktora a že to nie je nič važne. Dufam, že sa jej to rychlo zahoji.

iwanna
14. aug 2012

ahojte. Doktorka nam na poradni zistila, ze mame kratku uzdicku pod hornou perou. Hovorila, ze sa to riesi az ked mliecne zubky vypadnu a rastu trvale. Chcem sa opytat, ci nema niekto skusenost s tym, ze by to urobili aj takym malickym pol rocnym detickam. Myslim si, ze by to mohlo byt jednoduchsie, kym este neje tuhu stravu a nebude si na zakrok pamatat.
Nechce sa mi cakat na to, ci sa jej stane nejaka nehoda a same sa jej to pretrhne... 😒 alebo budeme mat problemy s cistenim zubkov. Taktiez sa mi zda akoby jej to priam az vtahovalo a pritahovalo hornu peru k dasienkam. Ma ju tam taku pricucnutu, takze trosku aj z estetickeho hladiska....

mishulle
21. aug 2012

starší syn to má, a mám potvrzené od zubařky i logopedky, že není potřeba řezat, vývoj zubů i řeči je v pořádku

mishulle
21. aug 2012

blbá fotka najdu lepší

mishulle
21. aug 2012
sjuz
21. aug 2012

@iwanna nasa ma zasa vacsiu medzierku medzi hornymi 2 zubkami, a uzdicku ma prave ze dlhsiu, skoro az medzi zuby, a ked som sa pytala 2 zubarov, obaja mi tvrdili, ze sa to riesi az ked mliecne vypadnu a vyrastu trvale... tiez by som bola radsej keby to poriesili teraz (mala bude mat 3 r. v novembri).

anny1984
21. aug 2012

Aj mne to chcela dať zubárka v detstve rezať, teda aspoň to raz spomenula, ale nič sa nedialo a netuším ani prečo by sa to malo robiť 🙂

stanislava2
12. apr 2013

Táto téma je už staršia cca 5 rokov.Preto ju oživujem nakolko by som chcela počut názor mamičiek ktoré to tu riešili a bola by som velmi rada ak by mi poradili svojimi osobnými skusenostami.Asi mesiac dozadu som si všimla že synček má prirastenu uzdičku medzi vrchnými zubami.volala som pediatrovi a ten ma odporučil zubarovi tak budeme hladat zubára aj tak ho budeme pre syna potrebovat.Synček má 16 zubkov a 16mes.Ak mate niektorá skusenosti čo dalej rada sa poučim.Niekde som už čitala prispevok od maminy ktorá to dávala prerezat laserom bezbolestne ale už ju neviem nájst.Budem rada ak by sa ozvala a poradila mi.Dakujem

sjuz
19. apr 2013

@stanislava2 no nam 2 zubari povedali, ze sa to riesi, az ked vyrastu tie 2 zubky trvale. Az ed bude vidno ako vyrastli... a ci je treba to rezat...

stanislava2
19. apr 2013

@sjuz Dakujem.Chodim zo staršou dcerkou 10 rokov na strojček tak som tuto pani doktorku poprosila či sa na to synčekovi pozrie.Povedala že samé sa to zrejme nepovoli má to zrastené dost ale nemusim sa bat nie je toto dovod na to aby mu rástli krivo zubky.Opýtala sa ma či nemá problem odkusnut chlebik rožtek a hned sme boli doma.Synček neje tvrdšie jedlá vobec a až teraz sme zistili že jemu vlastne ta zrastená uzdička brani v kusani prednými zubkami.Ja som si myslela že pečivo a chlebik nemá rád.Neviem či ho to aj boli alebo len taha.teraz mu dorastli očne zubky tak začal hrýzt bočnými zubkami.Pani doktorka vravela že nástrih sa nerobi tak malým detom takže budeme tiež čakat ako sa to dalej bude vyvijat a máme sa o rok prist ukázat.

sjuz
20. apr 2013

@stanislava2 tak to potom ako, chuda drobec, budes mu musiet krajat takych malych vojacikov 🙂 nastastie nasej to nevadi v nicom, len ma vacsiu medzierku medzi zubkami...

stanislava2
20. apr 2013

@sjuz presne tak krájame malých vojačikov ale som štastná že spapa aj roštek a chlebik.Teda som mamina už skoro 20 rokov a stále sa mám čo učit.Ja že už ma nemá čo zaskočit. 😀

itbielizen
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dana_l
10. aug 2013

@zuzula28 nasa najmladsia si v priebehu 2 mesiacov uz 3x natrhla tu uzdicku. ja by som len chcela vediet ze ci si to este stale moze natrhnut ked uz to mala Tolko krat. akoze bude to mat potom ze tam nie je ziadna uzdicka ? no blba som z toho

dana_l
10. aug 2013

@lyongirl davala si potom prestrihovat tu uzdicku alebo sa to vyriesilo "nahodnym padom"?

lyongirl
16. aug 2013

@dana_l ahoj, nedávala som to, lebo mi to nikto nechce urobiť tu u nás a všetci zubári ma od toho odhovárajú...náhodný pád sa nekonal ☹

wonderwall
18. aug 2013

@lyongirl
@sjuz
@stanislava2
Baby ja by som necakala. Syncek mal asi 10 mesiacov, keď mu uzdicku odstranili laserom. Uzdicka bola siroka a siahala az k zubkom. Prvy zubar mi povedal, ze to budeme riesit o par rokov, druhy okamzite, ako sme vošli do ambulancie vedel, o co ide. Vraj to bolo viditelne aj zvonku, uzdicka mu tahala akosi peru..
Preto sa nevedel prisat, preto sme skoncili skoro s kojenim, preto plakal pri cisteni zubkov, preto nevedel poriadne otvorit usta.
Som rada, ze to ma za sebou.
Nevahajte a chodte do toho!

stanislava2
19. aug 2013

@wonderwall Dakujem.Dávam ti za pravvdu presne u nás to bolo to iste.Moj syn to vyriešil po svojom.Týžden po návšteve lekára spadol a uzdičku si odoperoval sám.Mal to prirastené velmi tiež sme skoro skončili z kojenim no ešte som nevedela že má prirastenu uzdičku.U nás bolo ukončené kojenie aj zo zdravotného dovodu no ta uzdička tomu určite dopomohla.

lyongirl
19. aug 2013

@wonderwall nám to žiadny lekár v okolí nechce urobiť, vraj je na to priskoro, kto by počúval ten rev, ako deti pri tom plačú, pritom to je pár minútová záležitosť, mojej sestre to ako malej robili, čiže viem, teraz čakajú a neviem na čo, aj suseda máme zubára a stále ma od toho odhovára, vraj to sa robí v neskoršom veku, že dieťa prežije traumu a také reči...no, aj z očkovania má traumu a to sa robí bežne...

wonderwall
19. aug 2013

@lyongirl naozaj "ochota" teda! odkial ste?
@stanislava2 a prerezala sa uplne? Chudatko malicke, muselo to riadne boliet pri tom pade. Ale aspoň na nieco to bolo dobre!

sjuz
19. aug 2013

@wonderwall no nasa s nou ziadne roblemy nemala, ani dojcenie ani papanie, len ma medzi zubkami vacsiu medzierku. A mne uz dvaja zubary povedali ze cakat ...

katka0905
19. aug 2013

@lyongirl mne to robili, ked som mala 14 rokov a mrzi ma to, trochu sa mi zmenil vyraz tvare, mam taku tendenciu nadvihovat hornu peru, citim sa trochu neprirodzene... neviem, ako to lepsie opisat. Dcerke by som to isto nedala robit, ani ju na to nenahovarala, nechala by som to na nu, ked uz bude dost velka.

lyongirl
19. aug 2013

@wonderwall sme z Trnavy
@katka0905 ja si skôr myslím/ale možno sa mýlim/, že ak by ti to spravili skôr, tak by si taký problém nemala, podľa mňa je to najlepšie robiť, keď sú deti malé, vtedy sa aj tvár vyvíja, proste všetko. Naša zubárka povedala, že aj tak sa uzdička tak, či tak má prerezať, lebo ak nerobí problémy v detstve a puberte, tak môže začať robiť problémy v dospelosti a to tým, že bude ťahať ďasná a odhalovať krčky. Ale verím, že si sklamaná z toho...

stanislava2
19. aug 2013

@wonderwall Prerezala sa uplne.Utekal z jednej izby do druhej potkol sa o prah a spadol na epedku od sedačky.Nemal žiadnu modrinku ani som nenašla odkial mu krvička tiekla a že jej bolo dost.Myslela som si že si len zakusol do jazyka ten tak velmi krvaca.Za pár dni som mu pozerala zubky či mu nejdu a namiesto zubka som našla pekne už aj zahojenu pretrhnutu uzdičku.Veru som aj bola rada ale pády nechsa nám radšej vyhýbaju.Tento bol jeden z mala ktory prospel aj papat začal lepšie.