Treba prerezať uzdičku medzi hornými zúbkami?

susanh
27. jan 2008

Naša malá má medzi hornými zúbkami medzeru. Teraz sme si všimli, že je to preto, lebo má medzi nimi uzdičku, ktorá je spojená s hornou perou. Normálne býva tá uzdička vyššie. Chcem sa spýtať, či ju treba dať prerezať, alebo nie, máte niekto s tým skúsenosť? ďakujem!

bubba
27. jan 2008

co myslis uzdickou?lebo aj nasa ma medzierku a tam je v tej medzere taky kus masa myslis,ze myslime tu istu vec???no zvlastna otazka,tazko sa to predstavuje co myslis,to by chcelo foto...sak sa opytaj na to detskej dr ked pojdete na poradnu...

susanh
autor
28. jan 2008

No z tej medzierky jej vyrastá taká tenká uzdička (taká tenučká šľacha), ktorá je spojená s hornou perou. Máme to všetci, ale normálne nemá vyrastať z medzierky medzi zubami, ale vyššie na ďasne. My už na poradňu nechodíme. Kedysi dávno to deťom automaticky prerezávali, ale už som čítala aj to, že sa to nemusí.
Ak sa tu nikto s takouto skúsenosťou nenájde, zavolám dr. a spýtam sa jej.

bubba
28. jan 2008

uhm,uz viem o com je rec tak my to asi nemame....

mirka414
28. jan 2008

susanh u mojej malinkej som si to vsimla tiez ma to medzi zubkami akoby vrastene medzi lopatami 😒 .pytala som sa na to lekara vo svajciarsku,kde zijeme a tu nam povedal,ze sa to upravi,ked zubky vypadnu,tak uvidime...

melory
28. jan 2008

upravi sa to len tak, ze sa uzdicka sama uvolni, ked dieta padne, alebo mu hodia na usta kocku a podobne, moj zubar to nehava na nahodu...ci sa pretrhne, ale ak nie, tak ju strihaju a zasivaju dvoma max troma stehmi. ak nie zubar urobi to logoped. moje deti maju vrodenu uzdicku medzi zubami, hugovi sa pretrhla sama na posteli sa mu prichytila pera a on sa pohol.....a bolo po uzdicke. nieco podobne sa stalo aj stelke...ale len do polovice. ked je uzdicka takato vystupena treba aj inak cistit zuby...kto pride ukazem.

susanh
autor
29. jan 2008

🙂 Melory. Prideme sa zaskolit.
Obidva sposoby su blbe, aj uraz aj zasivanie. Pojdem to radsej asi ukazat Dr, nech to posudi. Dufala som, ze tu precitam vela takych skusenosti, ze nic s tym robit netreba. ☹ Ale teda asi treba ☹ .

mirka414
29. jan 2008

susanh daj vediet,prosim ako si dopadla potom u lekara...ten nas vo svajciarsku povedal,ze staci cakat.som zvedava na nazor toho vasho.dik.mirka

melory
29. jan 2008

mne sa vidi, ze to zalezi od lekara, ak nebude mat recovu vadu, nehaju to tak.....

mirka414
30. jan 2008

moja sa pustila rozpravat uz aj nemecky 😵 povie pekne danke a aj ine pekne vyslovuje ja este chvilu pockam a uvidim...

susanh
autor
31. jan 2008

No tak to teda pojdeme ukazat dr. a dam vam vediet. 🙂

cicushka
31. jan 2008

mne prerezavali. bol to rychli zakrok.

kuliatko
1. feb 2008

susanh, akurat minule som v nasom detskom centre kde chodim s malym bola na prednaske so zubarkou, malemu to pozerala a povedala mi, ze taky zakrok - rezanie tej hrazdicky sa robi najskor okolo 4 - 5 roka dietatka, nevravala nic take, ze by sa to malo ked zubky vypadnu napravit, alebo ze by sa mu to malo nejakym urazom napravit ☹ cize ja ratam s tym ze ked bude vacsi ho ten zakrok neminie....

ponozka
3. feb 2008

my sme mali opacny pripad - malu nehodu. maly spadol na zem (mal v puse cumel) a uzdicku si pretrhol. krvi ako na zabijacke. nevedela som co mame robit, radsej sme isli na pohotovost, nevedela som ci sa to aj sije, alebo co. tam nas skoro vysmiali, ze pretrhnute uzdicky sa nezasivaju, ze sa to samo zahoji (aj sa to veru v pohode asi za dva dni zahojilo). ze niektorym detom to dokonca musia prestrihnut. ale ci je dovodom spravne papanie, rozpravanie, alebo image - to neviem. ale urcite sa toho netreba obavat, je to malicka ranka.

natal
3. feb 2008

Ja som to mala. Asi v 10 rokoch mi to rozrezali a zasili (asi 4 stehy ked si dobre pamatam) a zuby sa mi same stiahli dokopy. Takze uz mam pekny usmev. 😀

slaviks
25. feb 2008

Ja som mala uzdičku na dolnej pere a moja zubarka si to všimla až v dospelosti.Dovtedy som nemala žiadne prolémy len ma postrašila že sa mi každým zahryzením odhaľujú krčky zubov a poslala ma na prerezanie. Vraj mi to mali prerezať ešte v detsve.To bol horor ani nie ten zákrok, ale potom to bolelo nemohla som nič jesť len na slamku, schudla som za dva týždne skoro 10 kg. A vraj mám prísť aj na prerezanie hornej. NIKDY! To radšej nebudem jesť jablká. Aj moja maličká to asi má ale počkám kým jej vypadnú mliečne zúbky. Dovtedy sa to možno upraví.Nebudem ju teraz trápiť, veď jej ešte ani všetky zúbky nevyšli.

melory
26. feb 2008

moj zubar mi povedal, ze to robi detom, len ked spolupracuju...nikdy nie nasilim

bubba
6. mar 2008

mala padla nedavno na paulku a tiez sme prosli o uzdicku ani neviem ako.najprv som si myslela,ze to ani nema ale ked som to videla po pretrhnuti,tak to mala ine,takze mala...tiez dost krvacalaa aj ja som bola cela od krvi...ale v pohodicke vsetko dopadlo a som rada,ze si ju "odoperovala"sama 😀 😀 😀

apis
6. mar 2008

baby ja som zubarka, aj ked nie chirurg, ale tento zakrok sa robi az okolo 5,6 rokov a hlavne ked vidiet, ze medzi trvalymi zubkami bude medzera, robi sa to aj b dospelosti, aby sa neodhalovali krcky zubov. 😀 Zakrok na hornej uzdicke trva len chvilku, a boli len anesteza, pre citlive dieta to moze byt trauma. Dolná uzdicka to je ine kafe, boli to hlavne potom, mam to odskusane na vlastnej kozi, citlivost v dolnej pere som nemala 2 roky.... 😖 Ale odhalovanie krckov sa zastavilo.Ak ma dieta strach zo zubara, radsej pockat, az ked si zvykne na vrtanie a plombovanie, to je myslim dolezitejsie, nie aby po takom stresujucom zakroku uz nechcelo ist k zubarovi vobec. ☹

susanh
autor
7. mar 2008

Tak asi na tento príspevok som čakala 🙂 Dakujem Apis ze si napisala ako odbornik 🙂 .

bubba
7. mar 2008

susanah vsetky sa tu tak snazime....a teba len odborny nazor uspokojil...ty ty tyyyy 😀 😀 😀

bubba
7. mar 2008

apis
ak sa smiem spytat,ked si sa uz takto nabonzovala ze si zubarka..🙂.uz dlhsiu dobu rozmysla,ze vezmem malu na prvu prevenciu...len neviem,ci mam este pockat kym jej vyjdu posledne zubky(cakame na ocne a zadne stolice)alebo som aj rozmyslala ze ju vezmem so sebou k zubarke ale to som zase rozmyslala ci nebude mat z toho traumu ked sa mi tam bude cudzia teta vrtat v ustach....ako sa to zvykne riesit s detmi?zasa nechcem aby dopadla ako moj oco,z ten u zubara ked bol dieta len s otcom,ktory ho drzal a ako dospely tak to uz nebol hadam ja si ho ani nepamatam za cely moj zivot ani raz 😅

charlinka
7. mar 2008

ahoj, moje malá má podobný problém a zjistila jsem to tak, že si nechce nechat čistit horní zuby, vždycky zamroučí jako že ji to bolí. chystáme se k zubařce, ještě jsme nebyli, má dost velkou mezeru mezi zubami a dost kuže či masa mezi tím, tak bych nerada aby ji to zustalo.

susanh
autor
8. mar 2008

Bubba, ale ved ja som veeelmi vdacna za vsetky nazory, inak by som sem nepisala 🙂
Ved cim viac skusenosti, tym lepsie sa rozhodneme. Ale ked uz je niekto od fachu, viac to cloveka uspokoji, ze kona spravne 🙂

bubba
8. mar 2008

suzi 😀

mimec1
10. mar 2008

ahote, no moja tam má tiež tú "blaničku" a mne povedali že sa to robí v 2-3 rokoch kedy sú všetky zúbky vonku.Zmrazí sa to a cvak - nič hrozné - vraj. Ale dnes ideme na poradňu tak sa na to opýtam a dám vedieť.papa

susanh
autor
2. apr 2008

Boli sme dnes u Dr a ona ma tiez taky nazor, ze to treba prestrihnut vo veku okolo 2 rokov, aby sa vsetko spravne v puse vyvijalo dalej. Tak v lete nas to asi caka, este sa mame prist ukazat. A u nas to nerobi zubar, ale krcny.

liliandax
2. apr 2008

my mame podobny problem, Petko ma tiez taku uzdicku a velku medzeru medzi hornymi zubkami (zmestil by sa tam este jeden zubok 😅 ), boli sme u zubara (chirurga) a ten nam to iste povedal.. treba pockat, kym vylezu ostatne zubky, tie este co to posunu a potom sa uvidi. Mame prist ked budeme mat tak 3 - 4 roky 😉
A tiez vravel, ze to nie je nic hrozne a trva to len chvilku.

ikke
8. okt 2008

danuska123 • 1d • Včera o 21:59
(Príspevok bol upravený adminom, lebo nebol v súlade s pravidlom NEPÍŠ VEĽKÝMI PÍSMENAMI)
Prosim o pomoc. Bola som so svojou 7 mesacnou dcerou u detskej doktorky a ta pozerala malej do pusy a povedala, ze ma zrastenu hornu peru o dasno. Navonok to nie je vobec vidiet, ja som si to vobec nevsimla. Spominala nieco o razstepe. Chcem sa spytat, ci sa jedna o razstep pery, ci niektora mala podobny problem. Sme objednani na nosnousnokrcne, ze jej to tam nastrihnu. Bojim sa ako bude potom papat, je kojena. Prosim pomozte, mam z toho nervy.

junovka • 2d • Včera o 22:03
danuska, neviem ci mierim tu spravne s odpovedou, a ci som ta dobre pochopila, ale Nely mala uraz asi na 12 mesiacov, kde si narazila zubky a roztrha si vo vnutri pod hornou perou, vraj uzdicku.Trvalo jej tyzden pokial sa to zahojilo a nam zubarka povedala, ze mame o jednu starost menej v neskorsom veku, nakolko ta uzdicka co je vo vnutri na dasne hore sa zvykne prerezavat ambulatne, lebo potom vraj su problemy s chrupom.Takze neviem, ci myslime spolu na jednu vec 😉 🙂 😕

bubba • Včera o 22:05
mojamala mala nieco podobne ale mala tu uzdicku medzi zubkami spojenu s vrchnou perou.ked mala rok spadla na papulku a sa jej to same precviklo 😀 takze vsetko ok.daj si to do vyhladavaca ta tema sa volala uzdicka medzi hornymi zubkami..nemyslim ze ide hned o razstep mava to vela deti a da sa to precviknut noznickami aby nemali v bud.zlu vyslovnost.

junovka • 2d • Včera o 22:06
bubba, presne toto som myslela 😉

bubba • Včera o 22:06
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
tak som ti to aj nasla myslim,ze to mate toto.keby to bol razstep podla mna by to bolo dost viditelne.takze neboj sa nicoho vsetko bude fajn.papa

bubba • Včera o 22:07
junovka 😀 😀 dobreeeeeeeee 😀

bubba • Včera o 22:10
a ta zubarka tam pisala ze sa to robi az okolo 6 rokov 😅 teda ten nastrih

danuska123 • 1d • Včera o 22:10
BABY DIIIIIIK PA

junovka • 2d • Včera o 22:12
no mne zase zubarka vravela, ze sa to robi, az ked vyjdu vsetke trvale zuby 😕 😒

annag • 2d, 38tt • Včera o 22:12
danuska, neviem, či to je to isté, mne prestrihávali takéto zrastenie v puberte, lebo mi akoby ťahalo peru s nosom. Každopádne ma to skoro vôbec nebolelo a rýchlo sa to zahojilo, asi ako bežná infekcia či ranka v puse.
ohľadom dojčenia - tam by nemal byť problém, lebo pre dojčenie a sanie je dôležitejšia dolná pera, má 7 mesiacov, možno jej dajú niečo na znecitlivenie pred dojčením , ak nič iné, tak skús aspoň nejaký z gélov, čo sa dávajú keď rastú zúbky

zuzula28 • 1d • Včera o 22:17
danus, my máme presne to isté...nielen uzdičku krátku, ale aj hornú peru riadne prirastenú k dasienku...manžel je lekár, takže si to ako splašený "prvotato" popreveroval zo všetkých strán od zubárov, logopédov až po ORL a všade nám potvrdili, že to bude krátky operačný zákrok, ale až keď začnú rásť trvalé zúbky, takže máme cca 5 rokov čas...ale náš malý je veľmi aktívny a každý týždeň niekde "zahryzne" a operuje pomaly, ale isto svojpomocne...už si to minimálne 3x riadne natrhol 🙄 😉 😵

zuzula28 • 1d • Včera o 22:18
ale samozrejme si to aj vy dajte pozrieť na ORL 😉

zuzula28 • 1d • Včera o 22:20
trvalé zuby by nemali byť vyrastené, lebo by vďaka tomu ťahu rástli krivo, aspoň tak nám to vysvetlili 😅

danuska123 • 1d • Včera o 22:21
tak teras neviem ci mam ist tomu doktorovi ked som sa tam objednala alebo pockam na trvale zubky

zuzula28 • 1d • Včera o 23:10
danuska, na prvé prezretie určite choďte 😉

cicushka • 1d • Včera o 23:21
ja som mala zkratenu uzdicku (kvoli vybitym zubom) a neskor mi ju iba narezali trosku.

cicushka • 1d • Včera o 23:22
a nastrihavali mi ju preto, aby mi mohli trvale rast pekne vedla seba a nie s medzerou (1ky horne)

funilieta • 1d • Dnes o 10:08
no ja som mala tiez problem s tymto, osobne. ked som bola prvacka na zakladke, tak som chodila so zubami kvoli strojceku, lenze doktor povedal, ze strojcek to nenapravi, musia mi nastrihnut uzdicku. Musim povedat, ze som mala horne dva zuby uprostred krive, kazdy siel do druhej strany. Ambulante mi to nastrihli, mala som 3
stehy, a asi dva dni som jedla len tekute a to na slamku. SAtehy same vypadli. Samotny zakrok ma nebolel.
Kedze tvoja mala je este predsa len malicka, tak by som to teraz neriesila na tvojojm mieste....az ked bude vascia. Ved zit moze aj s tym, a az ked jej vypadnu mliecnaky a narastu trvale zuby, az potom sa to prejavi, myslim. A potom to mozes riesit. Mne sa zuby asi rok po tomto zakroku uplne vyrovnali a je to v poriadku....
Dufam ze som ta ako tak ukludnila. ahoj

funilieta • 1d • Dnes o 10:12
A KED zacnes chodit po doktroch tak to bude..... teda....no ako chces, rozhodni sa. A tvoja obvodacka ta tam poslala? na ORL myslim

danuska123
8. okt 2008

Ano detska mi povedala ze tam man z malou ist lebo ked bude vecia tak bude mat medzeru medzi zubami,tak neviem asi bi bolo lepsie tam ist teras aby stym nemala v dospelosty problemi.

kikaz
9. okt 2008

Ahojkajte je pravda že pri mličakoch medzierka môže byť, zvačša detičky majú problém s dolnou uzdičkou prireči tam je to jasné ale horná sa rieši aj pre to aby neťahala ďasienko a neodhalovala časť zubov kt. už nie je pokrytá sklovinou a jasne keď ťahá tak že sú zúbky ďaleko od seba a myslím že to stačí riešiť pri prerezávaní trvalých zúbkov. A je to skutočne krátky výkon. Ale veď s detičkami treba začať chodiť už v dvoch troch rokoch na prev. prehliadku a lekár si to potom postráži 😉