Trojročná dcérka dáva stále otázky. Ako to zvládnuť?

canama
26. dec 2014

Ahojte, moja dcerka ma necele 3 roky a v poslednej dobe je sama otazka...v podstate takmer kazda veta ktoru povie je otazka. Su to otazky typu "a preco", ale nie len take, casto krat sa dookola milionkrat vypytuje na to iste...na nieco co je zjavne a co vie. Ma z toho zabavu, no my sme z toho s muzom uz dooost unaveni, zvlast teraz pocas sviatkov kedy sme pod "palbou" 24/7. Kolko asi mame cakat ze toto obdobie bude trvat? Mate nejake typy ako to psychicky zvladnut bez ujmy? 😝

zuzka38
26. dec 2014

Dam ti tip kedzr moj robil a robi to iste.. Ak sa pyta to naco odpoved vie, treba stocit otazku smerom na nu - ty mi povedz preco..a ona ti odpovie..ja to tak robim a som kludna jak baranok, odpovedam len na to, na co odpoved nepozna..rozpravam sa s nim vsak vzdy aj ked je to narocne to verim a viem 😉

ellen
26. dec 2014

🙂)))) u nás fungovalo, že čím vyčerpávajúcejšiu odpoveď sme dali, tým menej sa potom pýtala, ale viac rozmýšľala nad odpoveďou. to bolo dávnejšie, teraz má 7 a tiež sa niekedy vypytuje na to isté, kým si to "uloží na harddisk" :DDD a ver tomu, že to už sú všelijaké záludné otázky 🙂)

pribinak
26. dec 2014

Je to normalna vyvojova faza u dietata, treba to len vydrzat, robili sme to vsetci

mamutka
26. dec 2014

tak vyckaj, ked ku koncu kazdej svojej odpovede na moment stuhnes, lebo si uvedomis, ze z tej odpovede automaticky vyplynie dalsia zaludna otazka ( ktora by ju nenapadla, nebyt nevhodne podanej odpovede ) a uz je pritom pozde, uz ti to prave vybehlo z ust, tak az potom to bude mat tie spravne grady. ( takze cim vycerpavajuc.odpoved u nas znamenalo tym viac otazok.... )

po tomto neustalom kontrolovani sa, co to do kelu odpovedam, ked poviem, ze moja mama je jeho babka a tatova mama je jeho babka a preco nemoze moja babka byt aj kamaratova babka, lebo keby bola jeho mama bolo by to divne, ale babka by mohla byt, keby teda este zila, ale nezije a kam to teda isla, lebo teda este ostava vysvetlit dedka...
tak potom prislo obdobie otazok z tem o ktorych nemam sajnu, moje vedomosti napr.z fyziky maju vcelku jasne definovane hranice a musela som dieta naucit, ze ani MAMA NEVIE VSETKO... tak toto bolo zdrvujuce poznanie a dalo mi dost namahy aby uveril. Nuz, obdobie - `nauc sa respektovat, ze aj neviem je odpoved` - u nas trvalo asi rovnako dlho ako obdobie `preco`...

siska53
26. dec 2014

Ako radi zuzka38..opytat sa,co si mysli o tom ona nech ona povie. Tiez to mame u nasho 4,5r.takze aj odpoviem,aj sa opytam. By si sa divila,ake zaujimave vysvetlenia niekedy deti poskytnu.

katrinka8
26. dec 2014

Ahoj, akurát minule som o tomto čítala 😉 Toto prvé obdobie "a prečo" údajne pre dieťa je dôležitá len odpoveď - akákoľvek. Stačí aj obyčajné "preto". Neskôr príde druhé obdobie "a prečo" (cca v 4 rokoch, možno trochu neskôr) a tam už dieťa skutočne zaujíma to, čo sa pýta, tam treba už vysvetľovať.
Keby som to vedela, tak sa pred cca 2 rokmi netrápim 😀 U nás prvé obdobie "a prečo" prišlo ešte pred 2. narodeninami.

lubiduch
26. dec 2014

u nas je uz tiez dlhsie toto obdobie. neotravuje ma to, my sa na nom smejeme....

dokonca je to niekedy o tom ze chce zacat temu a nevie o com, ma takmer 2 a pol roka...cize zacne ze maminka a co nam dava kravicka? a nechce odpoved...ale zacneme sa bavit o kravickach a on taky hrdy ze vie ze nam dava mliecko a pod....
cize u nas mam pocit ze si vyzaduje spolocnost a pozornost...ak ju ma naplnenu, tych otazok je menej...

reni12
27. dec 2014

ved to je krasne obdobie

mummy01
27. dec 2014

Moj maly ma o par dni 5rokov a "faza preco' ho neopusta ani nahodou,skor sa to zhorsuje🙂 S dcerou som taky problem nemala,ona skor premysla ale syn ten musi neustale nieco riesit,komentovat,vsetko musi vediet...

sirene
27. dec 2014

Na to, na čo má zmysel odpovedať, určite odpovedaj a vysvetluj...deti su v tomto veku zvedavé, hladaju odpovede, spoznávaju suvislosti...ak pridu ale také natahovačne otázky, kedy ta už bude chcieť dostať do vývrtky, tak napr. "odpovedaj skus porozmýslať prečo to tak je ty, potráp si hlavičku"...alebo jednoducho - "na toto nemám odpoved, neviem, ešte som nad tým nerozmýslala"....aj ked si dospelák nemusis predsa vedieť všetko. A odpoved NEVIEM, je lepšia ako ignorácia alebo ticho

sonetta
27. dec 2014

nasa ma 2 roky a u nas nie je obdobie preco, ale co to bolo a co to je? dokaze tuto otazku polozit aj 100X za den, aj napriek tomu, ze na niektore odpoved pozna. takze stale dookola ako papagaj vysvetlujem. asi to zacnem robit, ako pisala @zuzka38 😀 😀 😀

marca1331
27. dec 2014

u nas tiez plati ze tu otazku otocime na nu,,potom sa z toho smeje... A najnovsie zacala asi 1000x ja sa chcem spytat co robis? Ja ze zehlim..ona no dobre aj tak sa chcem spytat co robis...

atrami
27. dec 2014

Nám pomohli detské encyklopedie, nakoľko som často nevedela nájst vhodny spôsob ako im veci vysvetliť. Mali a majú radi rôzne dokumentárne filmy.

jana_eyre
27. dec 2014

ked som davala pozor na svoje netere a synovca, toto obdobie ma vzdy zastihlo.. robievala som to tak, ze po niekolkych "a preco" som odpovedala uplny nezmysel.. napr. dieta "a preco je flasa zelena?" ja: "lebo slnko svieti na zlto".. vtedy to deti omrzelo - kazde jedno 😀

ale ak som tak odpovedala prilis skoro, nemalo to ucinok - vzdy som musela na par otazok odpovedat spravne a logicky.. uvidime, ci to bude platit aj na moje deti.. moj syn sa zatial iba zacina pytat, ale zatial to netrva nejako dlho, po dvoch - troch otazkach sa venuje inemu.. on sa ale nepyta preco, ale "jake"? 😀

timea7
27. dec 2014

buď rada, že tie otázky dáva, keby nie, nebolo by to v poriadku. Uvedom si, že čím viac sa pýta, tým viac má šancu sa dozvedieť, teda, ak natrafí na človeka, ktorý je ochotný odpovedať.