Trojročné dieťa nerozpráva

henrieta16
12. júl 2014

Ahojte. Môj 3-ročný syn nerozpráva. Do roka sa zdalo byť všetko v poriadku, hovoril mama, baba, potom nastal akýsi zlom a odvtedy nič. Som z toho nešťastná. Začali sme to riešiť pred rokom, keď mi svokra začala podsúvať články o deťoch s autizmom 😠 veľmi ma to hnevalo a tak som jej chcela dokázať, že moje dieťa autista nie je. Keďže manžel je sluchovo postihnutý, začali vyšetrenia. Foniatria, neurológia, psychologia a logopedia, tie navštevujeme pravidelne. Sluch ma v poriadku, neurologický nález žiadny, autizmus vylúčený. Neurologička nám povedala, že na základe EEG je ľavá hemisféra bloknutá. Prečo? To nevieme. Nemyslím si, že je chorý, alebo trpí nejakým ochorením, ale niekedy mám pocit, že to, že nerozpráva ho značne brzdí vo vývoji. Od nočníka sa naučil ako 21mesačný, čo som ani neverila, keďže mi nevedel povedať. Dodnes reagujem na ťahanie alebo ide sám. Rozumie základným veciam. Ale keby som mu povedala napr. dones mi pohár, pochybujem, že by mi ho doniesol. Snažím sa mu venovať naplno, je šikovný, chce robiť to, čo robia ostatné deti a poviem vám pravdu, najviac chcem počuť aspoň jediné slovko a asi to najkrajšie "mama" ☹ prosím, ak máte nejaká skúsenosť s takým niečim, podeľte sa, dakujem!

henrieta16
autor
15. júl 2014

@tanapeta áno, pozerá sa na mňa a fotí sa veľmi rád. Doslova sa škerí. Je to dobré znamenie 🙂 ja len hľadám riešenie ako ho odblokovať. Vždy si s ním večer ľahnem a spievavou formou ho učím, kde sú očká a noštek, kde má ušká a pusu, vymýšľam si hlúposti. Ako robí noštek a funíme, 🙂 ako robia zúbky a tak. Páči sa mu, no nie vždy ho to natoľko zaujíma, aby to opakoval. Vnímať ma vníma, usmieva sa, aj zopakuje po mne, ale to musí mať na to náladu. Dalej pozeráme albumy, spievam mu a ukazujem čo je čo. No nie vždy chce. Radšej si robí svoje, tak ho nechám. Niekedy príde ku mne a niečo mi vysvetľuje a smeje sa pri tom. Keď niečo chce, ukáže mi to, naznačí. Možno je len naozaj lenivý. 😒

henrieta16
autor
15. júl 2014

@alex999 Nie, v rodine to určite nemáme. Akurát manžel nepočul, takže všetko ho učili ako 3-ročného. Ale to je iná situácia. Na tému dyslexia sa nikto nevyjadril. Ja som už skôr o ňom vravela, že je taký sám svoj, samostatný, občas to vyzeralo, že má svoj svet. Teraz už je to iné. Chce robiť veci, ktoré robíme my, hraje sa s deťmi, mne príde úplne normálny, len to, že nerozpráva. On môžno prekecá celý deň, ale rozumie si iba on sám. Snaží sa každému zdraviť ajoj, čau, kýve, snaží sa upútať na seba, ale po rečovej stránke je to všetko. 😒

alex999
15. júl 2014

@henrieta16 Podľa mňa maly nie je žiadny autista ani nič podobne. A ak by aj dyslektik bol, tak čo, aj tak sa to prejavy až v škole, ved su to normalni ľudia, ktori maju trocha problem s učenim, pretože sa im zamienaju pismena. Myslim že všetko sa ukáže až časom. Neviem skus ešte nejaky psychologicke vyšetrenia, ale podľa mna v takom mladom veku nič nezistia.
Inak koľko ma vlastne presne ročkov,?

henrieta16
autor
15. júl 2014

@alex999 tak so psychologičkou som spokojná, keby sme tu mali nejakú dobrú škôlku zameranú na reč, hned by som ho dala. Ale tak smola ☹ a teraz v apríli sme oslávili 3 roky.

slavuska30
15. júl 2014

@henrieta16 ahoj, my máme ten istý problém, ale už sa to pomaly rozbieha, manžel je nedoslýchavý, malý mi doteraz nerozprával, tiež len mama, baba, dada, mňam..to bolo skoro všetko, mal svoje posunky,ktorými si vedel vypýtať čo chcel..rok sme behali po orl, nakoniec sme zistili, že má zlý tlak v uškách a množstvo tekutiny a veľké nosné mandle ( hlasné zvuky mu nerobili dobre, hned si chytal uši..)..od kedy sme toto vyriešili, tak sa mu reč začína rozbiehať, samozrejme chodíme ku logopedičke a cvičíme každý deň slovíčka, zvuky a pod..

alex999
15. júl 2014

@henrieta16 Hm no škôlky, asi vo Svidniku nebudu nejake špecialne čo?? Daj tomu čas a uvidiš, myslim že už si spravila všetko čo bolo v tvojich silach. Možno že v septembri sa situacia zmeni, nastup do škôlky a možno mu to už pôjde. Držim prsty aby sa čoskoro rozkecal.
Inak ešte ma napadlo, moja mala tiež mala vždy na všetko čas, aj na rozpravanie a dosť pomohlo aj sledovanie DVD ako je Spievankovo a Fiha tralala, a stale dookopa som to pušťala, spievala a videla som že mala sa chyta 😉

henrieta16
autor
15. júl 2014

@slavuska30 môj manžel ma celkovu stratu sluchu 97%. U obidvoch synov bol predpoklad rovnakej diagnozy 75%, chvalabohu sluch majú v poriadku, ta reč, ja neviem, no on sa snaží, ale nejde mu to, niekedy ani nejaví záujem, ked mu niečo vysvetľujem, ocko teraz chodí preš, ked volá, počuje ho, ale nechce inak je na nom zavisí, ked je doma ocko, mamka donedávna nefungovala, teraz je to už lepšie 🙂

henrieta16
autor
15. júl 2014

@alex999 dakujem za tip, musím niečo posťahovať, lebo pozeráme si to na youtube, rozprávky ma rád a tiež ma rád, ked mu spievam, niekedy ho prichytím, ako si spieva, aspon si to myslím, ale ked to ide v rozprávke, snaží sa vydávať také zvuky, resp, tony. A my nie sme priamo zo Svidníka, iba okres, no bližšie mame Prešov. No zase nie až tak, aby som tam bola každý deň. Manžel je preč a mam ešte jedneho syna, je o 10 mesiacov starší od tohto. Dosť ho ťahá, ale ani to nepomáha. Treba veriť, že to pojde, dakujem za podporu 🙂

slavuska30
15. júl 2014

@henrieta16 nápodobne ako u nás 🙂 mm má 67 a 55% stratu sluchu, malý je ok..mne to vysvetlovali tak, že ked mal tu tekutinu v uchu a zlý tlak, nevedel dobre vnímať zvuk, nepočul a nerozumel tomu, vsetko sa mu ozývalo asi v hlave, nemal rád zvuky a podobne..radsej sa hral sám, len aby nič nepočuval..inak rozumel uplne vsetkemu, čo sme mu povedali alebo chceli po ňom..ked mu narezali bubienky a vypustili tekutinu z uska, všetko sa nejako upravilo, už si nechytá ušká a začína pomaly opakovať po nás slová, pomohlo mu aj to, že chodí do škôlky..inak mm nechce nosiť načúvacie aparaty a potom je problém v komunikácii medzi nimi

henrieta16
autor
15. júl 2014

@slavuska30 mm musí nosiť aparát, inak by vôbec nepočul. Aj tak si niekedy pripadám ako opakovací papagáj, ale tak chápem to. Zvažujeme aj operáciu, inak mm nemal ešte ani 30 rokov. Podľa vyjadrenia lekárky najvyšší čas, môže prísť o sluch úplne. A to by som nechcela ☹ malý vníma, že ocko nosí aparát, sám mu ho podáva ráno, ked vstavame, je dosť vnímavý, hlavne čo sa ocka týka. Len ta naša nešťastná reč ☹

mimasimi
15. júl 2014

@henrieta16 ahoj, nevolá sa to dyslexia, ale vývinová dysfázia. Dobre, je, že Ti malý rozumie, ale treba ísť s ním ku klinickému logopédovi a ten ho pomaly rozkecá, máme doma to isté ... ☹

slavuska30
15. júl 2014

@henrieta16 🙂opakovací papagáj🙂 mne vravia, ža šťastne vydatá, lebo ked mm niečo poviem, nikdy neodporuje, lebo nepočuje 🙂 tv ide skoro naplno u nás, musim ho poklopkať po pleci, ked dačo chcem ..tá reč sa poddá, niekedy deti rozprávajú neskôr..a čo ti povedali na orl?my sme na logopediu začali chodit ešte pred operáciou, učli sme sa napodobňovať zvieratká..

henrieta16
autor
15. júl 2014

@mimasimi klinického logopéda navštevujeme pravidelne, aj psychologa a čo s ním robí váš logoped ak sa smiem spýtať?

henrieta16
autor
15. júl 2014

@slavuska30 tak syn má sluch v poriadku. To bolo vyšetrenie ako prvé, kvôli manželovi. A máme to doma to isté 🙂 ked sa hádame, vypne strojček a mna to ešte viac napáli 😀 A výhoda je v tom, že ked spíme, nevie ani, či chrápem 😀 ale myslím si, že nie 😀 😝

mimasimi
15. júl 2014

@henrieta16 no, v prvom rade nechce od neho, aby opakoval, ale robí všetko formou hry, snaží sa zachytiť, aby hlavne porozumel a motivuje ho k spolupráci, zisťuje, čomu rozumie a čomu nie. A popri tom mu to jednoslovne vyvsvetľuje, no a malý sem tam po nej zopakuje. Napr. teraz pomenuvávame oblečenie a kam, čo patrí, či tomu rozumie, či rozlišuje hore a dole a tak ....

slavuska30
15. júl 2014

.
@henrieta16 hahaha..ja si niekedy myslím, že počuje to, čo chce 🙂)))...hm..tak aspon sluch je ok..nás ešte posielali ku psychologovi a na neurologiu, ale tam sme ešte neboli.

monika131
16. júl 2014

@henrieta16 ahoj...ja mám tiež doma syna, ktorý bude mať v septembri 3 roky a veľmi málo rozpráva, snaží sa, ale nejako mu to nejde. No ale on všetko krásne rozumie, povie iba také základné veci, ale naša doktorka povedala, že ešte treba počkať, ako bude reagovať v škôlke, či sa mu tam jazyk troška viac nerozviaže. Viem aké to je pre mamu, lebo aj ja mám doma druhého 4,5 ročného syna a tomu sa pusa nezavrie od 1 roka. Mne dokonca moje dieťa ani nehovorí mama, ale nani....Tak držím palce aby ste sa rozhovorili a bude všetko ok 😉

henrieta16
autor
16. júl 2014

@monika131 dakujem, ja mám tiež ešte staršieho syna, ktorý pred mesiacom oslávil 4 rôčky a rozpráva vkuse a začal ako 8-mesačný s mama 🙂 takže je to také divné, jeden melie od rána do večera a druhý nevie ani mama ☹ ale aspoň ked sa mladšieho opýtajú na meno, starší už referuje: on ešte nevie rozprávať, volá sa Tobiáš 🙂 je to milé ako mu pomáha 🙂

alex999
16. júl 2014

@henrieta16 Ahoj tak som dnes našla konečne zen članok, ktorý sa venuje deťom do 3 rokov ohľadom tej Dyslelxie , je tam veľmi pekne opísané ako to všetko začína, pekne tam píše že ak dieťa rozprávalo a zrazu prestane a nerozpráva, príp rozpráva len s jendou osobu , odborne sa to volá Mutizmus

Sledujte vyvíjajúcu sa reč dieťaťa. Vyhnite sa maznavému prihováraniu, jasne artikulujte a nechajte dieťa pozorovať váš výraz tváre. Prvé slová prichádzajú okolo prvého roku, u nadaných je rečový vývin akcelerovaný už skoro majú širokú slovnú zásobu a sú schopné skoro používať abstraktné slová. Je potrebné sledovať plynulosť reči, či nedochádza k zajakávaniu a brblavosti, fufňavosti, či robí dieťa pokroky v ohýbaní slov správnej skladbe vety. Ak dieťa prestáva komunikovať alebo si vyberá prostredie a osobu, s ktorou bude komunikovať môže ísť o neurotickú poruchu reči - mutizmus. Nepodceňujte prejavy porúch a nespoliehajte sa na oneskorený vývin, ktorý časom dozrie.

Tuna je celý článok, skús prečítať 😉 http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename...

Držím prsty

@mimasimi

monika131
18. júl 2014

@henrieta16 no aj môj starší pomáha tomu mladšiemu, keď sa ho niekto na niečo opýta, a nerozumie jeho hatlaninke, tak starší syn prekladá. Je to také smiešne, podarené 🙂
Ja by som vôbec neriešila nejaké poruchy a hneď si domýšľala choroby, ak sú vyšetrenia v poriadku, podľa mňa treba počkať. A nie hneď určovať diagnózy....
Máme v rodine známu, je to manželova sesternica a ich syn začal rozprávať až ako 4 ročný a keby si ho videla teraz, aký je to fešák a jazyk sa mu nezatvorí, je pravda, že to bolo pred 20 rokmi...
Môj osobný názor na takéto veci je, že netreba hneď dieťa vláčiť po doktoroch, nech mu robia kadejaké vyšetrenia, ak je ináč dieťa v poriadku. Ak by tam boli iné príznaky, tak prosím....
A verím, že sa tí naši chlapci čoskoro rozrozprávajú...
U nás v dedine sme tri detičky, v rovnakom veku, ktoré máme taký problém, náš Maxo je z nich najlepší, jedno dievčatko nehovorí vôbec a ani jedna z nás to nerieši psychologičkami, logopedičkami....
Deti idú od septembra do škôlky, potom sa uvidí, tak to budeme riešiť....
Ešte raz držím palce, určite bude dobre 🙂

batomi
13. sep 2014

@teskoma Ahoj.Citala som,ze si logopedicka,tak by som bola zvedava na tvoj nazor.Mame 2,5 rocneho chlapceka,ktory je vnimavy,sikovny,na vsetko reaguje,co mu povieme (a to aj po madarsky,aj po slovensky),ale rozpravat sa mu nechce.Iba slovicka,vety vobec,a aj tych slovicok je malo vzhladom na jeho vek.Niekedy mam pocit,ze jemu sa ani nechce,lebo aj take slova- co viem ze vie povedat- ked sa mu nechce,nepovie...

bianca2
13. sep 2014

Citala som clanok o tom, ze vitaminy skup B a omega3 mastne kyseliny, rybi tuk, pomahaju vyvinu reci u deti, ze po zacati brania vitaminov sa dost deti rozrozpravalo. Tak som dcerke hned kupila B komplex a omega 3. A pribudli jej slovicka do slovnika aj take komplikovanejsie. Tak neviem ci je to zhoda okolnosti ale vitaminmi nic nepokazis 🙂 Moja sice rozprava pekne ale vety uz by som rada pocula uplne ok, ale to asi ide s vekom vetu povie napr: Janka rada kopa kvietky. Ale uz zacala aj sklonovat tak hadam to pojde. Starka sa smeje ze ako ona po nemecky.

honey1151
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuz02
9. dec 2015

@honey1151 Tak ak mas pochybnosti, chod sa poradit. Nic za to nedas a budes kludnejsia. Ja som tiez pri najstarsom synovi otalala, lebo v nasom meste je malo logopedov a ti beru deti az ako 4-rocne. Ale to je blbost. Isli sme nakoniec do BA a tam nam povedali, ze kde sme boli tak dlho. Cim skor sa zacne, tym lepsie. Odbornici vedia rec pekne stimulovat. Takze radsej skor ako neskoro.

honey1151
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivetasamkova
10. nov 2021

Dobrý večer chcela by som Ss opýtať teda či neviete poradiť klinická logopedička nám odporučila omega 3 aby sme začali brat ktoré sú dobre maly má 2,5 rok s nerosprava neake slovíčka malo sle vety vôbec

simon159
18. jan 2022

@henrieta16 ahoj chcem sa ta opýtať ako to vlastne dopadlo?
Mame ten istý problém.
Za odpoveď ďakujem

noemi125
20. feb 2022

@henrieta16 dobry čo je s svami od tej doby?