Trojročné dieťa nerozumie príkazom

majkabr
9. nov 2016

Ahojte moje dieťa rozumie príkazom napríklad obuj si topánočky, zhasni svetlo, alebo obleč sa vyzleč sa, alebo dones auto , alebo dones ceruzky, alebo ak chceš čítať dones si knižku. Ale keď mu poviem dones kocky a postav si cestu alebo nalož si zvieratka na tatru tak nevie čo od neho chcem. Je to normálne v jeho veku???

pillipilli
9. nov 2016

@majkabr ahoj no ja mam tiez dieta v tom veku a rozumie co od neho chcem a to uz dost dobru dobu. Ja by som sa informovala u pediatra . Co vam povedali na kontrole , myslim tej ku tretiemu roku zivota?
Odomna chcela doktorka aby si vedel uviazat snurky, nakomplet sa obliect a vyzliect... Takze tak..
Nebadas na na nom po motorickej stranke nieco? Ako sa sprava medzi detmi?
Nemoze to byt proste to ze "ta ma na haku" , lebo aj mojmu to zvycajne musim niekdy opakovat pat razi,lebo ma prave nieco velmi dôlezite rozrobene a mna akoze nevnima 😄

puklica13
9. nov 2016

@majkabr normalne to nie je...odporucam smer logopedia...

charlie1980
9. nov 2016

@majkabr Momentalne riesim to iste...syn mal akurat 3r. V prvom rade oslov pediatra. Mne dal doporucenky na neuro, ORL a detsku psychologicku. Predpokladam, ze ked nerozumie, tak ani nebude mat velku slovnu zasobu. Zisti si logopeda. Najlepsie klinickeho. Ten doporucuje dalej, ak sa nejedna z jeho pohladu len o logopedicku zalezitost. Moze ist o oneskoreny vyvin reci, moze ist o narusenu komunikacnu schopnost, moze ist kopec inych dg., ktore s tym suvisia. Asi by som zacala na neurologii, EEG vysetrenie. V 3 rokoch by malo dieta hovorit v 3-4 slovnych vetach a aj rozumiet pokynom.

majkabr
autor
9. nov 2016

@pillipilli trojrročné uviazať šnurky na kompletku?? No to nechcela pýtala sa len či sivie obuť a vyzuť a to vie, šnurky nema ma zvačša suchý zips. vyzliecť sa vie a obliecť ako čo niečo vie niečo niekedy to vie rýchlo niekedy mu to ide pomaly. Ale napríklad málo rozpráva.

majkabr
autor
9. nov 2016

@charlie1980 A to EEG vyšetrenie čo určí ???

mooonika1975
9. nov 2016

mala som v triede deti od 2 do 3 rokov, áno, už príkazom rozumejú, treba skúsiť iný postup ?
napr. Jooooj, ktože mi donesie tu krásnu topánočku ? kde sa mi schovala tá knižka ? ak nepomôže toto , tak potom skúsiť logopedičku, psychologičku..... uška ma v poriadku ?

pillipilli
9. nov 2016

@majkabr a aj si jej to povedala ze nerozprava? Lebo ja som si tam pripravila otazky a postrehy co by ma zaujimalo a predebatovali sme , popripade som si vydupala odporucenia k ortopedovi ,k ocnemu a tak. A to mi doktorka tvrdila ze tam nemusi ist a dobre ze sme isli 😉
Ja si myslim ze ta mala aspon k logopedicke poslat. Ja mam tiez v susedctve chlapceka co nerozprava a hned ho poslala k logopedovi a neurologiu...
ako fakt to treba zacat riesit , cim skô tym lepsie...

majkabr
autor
9. nov 2016

@pillipilli hej ideme za logopedičkou aj špeciálnym pedagógom aj psychológom.

charlie1980
9. nov 2016

@majkabr Jedna sa o vysetrenie mozgu a jeho cinnosti, podla kriviek moze odhalit napr.skrytu epilepsiu, prip. vyvinovu dysfaziu. Skus nieco vygooglit...teda...ak je to nieco z hladiska neurologickeho, nepomoze ani logoped, treba najprv vylucit tuto variantu, ze po neurologickej stranke je v poriadku.

katarinamarkova
9. nov 2016

@majkabr sú aj vety, ktorým rozumie a vykoná ich?
- chceš čokoládu?
- pozor auto, stoj!
- hoď loptu 🙂
- donesieš mi tú krásnu novú gumičku, spravíme super účes.
- čo si prosíš na vianoce?
- choď si zobrať koláčik.
- daj prosím tie cukríky do nákupného košíka.

rozumie len niektorým tvojim prikazom a iným nie? alebo nerozumie žiadnym???

spuntikmathiasko
9. nov 2016

@majkabr presne tak @charlie1980 ma pravdu. Vsetko toto by som odporucila obehat. A zacat treba u pediatra. Vsetko som si odzila so synom. Rozumel sice vsetko, ale vobec nerozpraval. Zacal az ako 3,5rocny. Nikde mu nic nezistili, ale toto su zakladne vysetrenia co treba pri podobnych problemoch absolvovat.

charlie1980
9. nov 2016

@spuntikmathiasko Ejha....mozem sa ta teda opytat, kedze ste vsetko absolvovali...? Co vam nakoniec diagnostikovali...? Termin na EEG mame o dva tyzdne, ORL sme este neboli, u detskej psychologicky 2krat....syn tak isto ma slabe porozumenie, slovnu zasobu na urovni 1,5r dietata (citoslovcia, nejake slovicka), no je to slabota. Inak je velmi vnimavy, spolocensky, len ta rec nenabieha ☹ Ako to bolo u vas a ako sa to vyvinulo casom ? Kedy zacal aktivne rozpravat...?

majkabr
autor
9. nov 2016

@katarinamarkova Niektorým rozumie,niektorým nie

majkabr
autor
9. nov 2016

@majkabr
@katarinamarkova ked mu poviem obleč sa a vyzleč sa tak rozumie aj robí ako vie snaží sa niečo mu musím ešte pomáhať napríklad pančušky ponaťahovať a také veci dolatiť ako zapnuť gombíky a tak. Keď sa ho spýtam hceš piť tak povie pi ked chce. Aj keď ide auto a poviem mu chod na kraj tak ide. Aj keď mu poviem pohladkaj ma tak ma pohladká. Alebo dones si knižku budeme čítať tak donesie. Alebo dones pastelky tak doniesie. Umy si ruky , splachni záchod to rozumie

mooonika1975
10. nov 2016

Tak potom to nebude tak ako sa tu hovorí, zrejme len selektuje, co spraví a čo nie, .....

nikanu
10. nov 2016

tak to asi nebude problem sluchovy ale skor mozno zmenit pristup a inak mozno davat tie prikazy tak aby neznali ako prikazy 🙂 akoze viem ze sa to niekedy neda ale obcas dost spravi zmena intonacie alebo inak povedana ta veta. lebo v tomto veku uz su niektore deti trosku premudrele a skusaju co maminka znesie :D aby s vami netocil za chvilu a ty budes po lekaroch behat 🙂

alaguema
10. nov 2016

@majkabr skús zmeniť príkazy na vety so slovíčkom prosím. A k tomu aj patričná intonácia. Dieťa nie je pes, aby plnilo príkazy. Podľa toho čo píšeš, ti normálne rozumie. Len možno niekedy niečo urobiť jednoducho nechce 😉
Mimochodom, to je spôsob, ako dieťa tieto zázračné slovíčka naučíš používať úplne prirodzene a bez toho, aby si to musela prikazovať.

nikanu
10. nov 2016

Presne tak a zasa aj podakovat ked napriklad chces aby nieco podal alebo priniesol.To by ho mohlo naucit aj slusnemu podakovaniu to teraz vela deti nevie 🙂 a spravi sa to prirodzene a bez nejakeho natlaku a mozno prestane mat pocit ze mu nieco prilkazujes ale bude to brat ako ze ho o to prosis a potom mu za to napriklad podakujes alebo pochvalis ho 🙂

spuntikmathiasko
10. nov 2016

@charlie1980 nediagnostikovali mu absolutne nic. Vsetky vysetrenia ok, psychologicka nam povedala, ze zacne rozpravat okolo 4rokov, ze je ok, ze nie kazde dieta musi vediet rozpravat do 3 a aj tak bolo zacal ako 3,5 rocny. Rozumel vsak uplne vsetko,bol velmi komunikativny(pouzival zvuky a vlastne posunky) rozumela som mu vsak len ja 😉. Do skolky nastupil s tym,ze nehovoril ani jedno slovicko. V 3 rokoch aj 3 mesiacoch povedal prve slovo Ella (to sa mu narodila sestricka), mesiac na to mama potom tato a ked mal 3,5 ostatne slova a to uz potom slo zo dna na den. Teraz ma 5 stale chodime na logopediu, nevie povedat l,v,r,š,ž. Ale logopedicka povedala,ze na to kedy zacal rozpravat rozprava rovnako ako dieta co zacalo trebars v 2. EEG sme mali ok, neurologicka napriek tomu chcela do nas pchat encefabol sirup co sme odmietli. Krcne bolo tiez ok tam nam zase odporucili vybrat nosnu mandlu,ze to zvykne niekedy pomoct, ale v nemocnici na krcnom nevideli dovod,cize ani to sa nekonalo. Neurologicka mala totalne nervy,ze nikde neprisli na to preco nerozprava,ze mu musi cosi byt,ze to nie je nirmalne,nakoniec sa vyhrazala,ze ak do najblizsej kontroly nepovie 20slov posle nas na magneticku rezonanciu a po tomto sme u nej viac neboli. Vsetkych mudr.,sme zacali obehavat v septembri, ale zdoraznujem,ze nas rozumel vsetkemu,udrzal ocny kontakt,komunikoval velmi rad,len zial slovicka mu z pusinky neslo a teraz si spatne uvedomujem,ze tak ako sme sa trapili my kvoli tomu,ci je ok sa istotne trapil aj on ked aj chcel a neslo to,alebo mal problem vyjadrit zlozite veci. A najvacsou chybou pri takychto detickach je riesit to sposobom musis povedat auto inak ti ho nepodam priklad. To sa vobec nesmie.

spuntikmathiasko
10. nov 2016

@majkabr ak nerozumie len niecomu moze ust o retardaciu reci. Teraz to diagnostikovali kamoskynmu synovi. Je to zavazna porucha a dietatu sa pri nej treba neskutocne venovat. Dieta napriek tomu, ze chce nerozumie, mozog nespracuje.Diagnostikovali mu to teraz ako 5 rocnemu. Tieto deti zvyknu aj opakovat otazku,povel co dostanu. On priklad rozumie pid ideme oblec sa,ale priklad povie mu chod zobrat sveter a uz neporozumie vobec,ale trva to aj zo 2minutky kym pochopi a az potom je schopny reagovat. Diagnostikovala jej to nejaka naj idbornucka na autizmus v Trnave,ci kde. Ze je to sposobenym tym ako keby dieta malo detsku mozgovu obrnu,ale zasiahla len recove centrum

spuntikmathiasko
10. nov 2016

@majkabr tie deticky sa citia asi tak ako ked na nas niekto hovori cudzou recou,ktorej na 50% rozumieme ale nie vsetko. Cize tiez tapeme hladame,nieco mozno domyslime a zareagujeme inokedy vobec nie lebo nerozumieme a neodpovieme,neurobime co by nam hovorili.

charlie1980
10. nov 2016

@spuntikmathiasko Dakujem pekne, trochu si ma ukludnila...hm, ukludnila ako ukludnila...ono, moj syn je tiez casto z toho frustrovany, ze sa nevie vyjadrit a nerozumieme si. Samozrejme, ze mu neviem vysvetlit, ze si moze napr.ublizit. Je to tazke s takymito detickami. Teda, ja som to mala. On vlastne keca uz dlho, ale zmysluplne slova pouziva len kratko. Mne sa zda, ze on dlho nerozumel komunikacii ako takej, ze je to prostriedok dorozumievania sa. Mal zlu reakciu po MMR ockovani, rok sa neposunul absolutne nikam a v nicom. Zacal zase v 2,5r. Ja si myslim, ze nejake poskodenie tam nastalo. Mozno docasne. Co sa neverbalnej komunikacie tykalo, to ovladal na vybornu. On sa dokonca aj odplienkoval sam. Stiahol plienku, sadol na redukciu a zacal chodit na WC. Zo dna na den. Nas detska poslala vysetrit/vylucit aj autizmus. Neviem, kde mi hlava teraz stoji. Ale ja si nemyslim, ze by bol autista. Resp. ak by bol, musel by byt nejaky vysokofunkcny, atypicky, ale tam zas nabieha rec, porozumenie, vacsinou aj motoricky nie su zdatne, a to zas na syna nesedi, lebo ten chodil od 9.mesiacov a bol vzdy popredu (to zas pediater hovoril v tej dobe). Tak dufam, ze nic z tohto sa nebude konat a aj u nas bude vsetko v poriadku ako u vas 🙂 Chvalabohu, ze vy ste z tohto vysli takto ....

katarina_k11
10. nov 2016

@majkabr Majka, nakukni do tem s narusenou komunikacnou schopnostou, resp. s vyvinovou dysfáziou. Je ich tu niekoľko - ja mám dve deticky s VD, starsi syncek bol vzdy na tom trosku lepsie, len akoby mierne opozdeny v recovom vyvine... S mladsim hotova katastrofa - v 2,5 roku sme si mysleli ze je autista: nicomu nerozumel, nevedel ukazovat, neskutocna frustracia z toho a zachvaty zlosti... Dnes sme daleko inde, ale stale oproti rovesnikom zaostava. U deti s narusenym vyvinom reci je vzdy do urcitej miery narusene aj porozumenie reci... Pre pokoj v dusi - obrat sa na pediatra nech ta posle na vysetrenie do nejakeho dobreho logopedickeho zariadenia ako su Institut detskej reci alebo Dialog v BA a v Trnave je Centrum reci... Nic nepokazis, budes kludnejsia a urcite ta navedu ako s dietatkom pracovat... Kedysi tu dost prispievala taka ceska mamicka s chlapcekom dysfatikom, ma aj taky blog - "tichy svet" sa to tusim vola... mozno ti jej skusenosti na tejto stranke pomozu. 🙂

spuntikmathiasko
10. nov 2016

@charlie1980 drzim palce aby vsetko dobre dopadlo. Potom daj vediet co Vsm povedali. Ale myslim,ze to bude ok 😉

spuntikmathiasko
10. nov 2016

@charlie1980 inak my sme s motorikou tiez nemali problem dokonca ked sme zacali chodit k logopedicke vobec nechapala preco nerozprava a vlastne tak ako ostatny nechape do dnes, lebo ked sme k nej zacali chodit nehovoril ani slovicko ale hral sa a motoriku mal ako keby hovoril vety.

charlie1980
10. nov 2016

@spuntikmathiasko Üresne toto pozorujem aj u mojeho. Uz som myslela, ze to suvisi prave s tou obratnostou, napr. on sa v 2 tyzdnoch nohami rozhojdal a otocil nabok. Musela som aj prevalovaci pult zrusit, co som sa bala. Na cykloodrazadle lieta od 2,5r, nohy vo vzduchu. Co sa jemnej motoriky tyka, postavi 12 kociek na seba. Ale to rozpravanie ☹ Poviem mu: kava, zopakuje "kaka" Poviem mu gulu, zopakuje "kuku" Miesto páči povie táši, miesto bac povie tás....ako...ocividne rec nabieha, snazi sa, chudatko, ale je to bieda ☹ Sluch ma urcite v poriadku, dnes mi spadla kostka z citrona na dlazku a pozeral za zvukom, tak to uz ked zacuje, tak hadam uz len pocuje dobre 😀 Zaujimave vsak je, ze ked si brble po svojom, tak ovlada vsetky pismenka z abecedy 😀 No neviem...on je taky zahadny pripad. Snad sa mu uz ten jazyk rozviaze...ja som sa uz uspokojila fakt do vsetkeho. Aj keby mu diagnostikovali autizmus, pretoze on je tak samostatny a tak imituje, ze bude schopny akotak fungovat. Ale stale mu verim, stale ho sledujem, mne sa fakt nechce verit. S detmi je aktivny, mensie deti pohladka, da im pusu, so starsimi sa proste zapoji na ihrisku a jasia sa. Je to take nepravdepodobne pre mna, ale cloveka vystrasia uz aj od dveri ordinacie niekedy.

katarinamarkova
10. nov 2016

@majkabr 😀 takže tak ako som si myslela.....
tvoje dieťa presne rozumie čo mu hovoríš a očividne aj vie počúvnuť, spraviť to čo, sa od neho žiada, očakáva.
celý váš problém nie je nejaká skrytá diagnoza 🙂
len jednoducho dieťa, ktoré keď chce poslúchne, keď nechce, ignoruje ťa.
čo už....len zmeniť taktiku pri činnostiach, ktoré ho nebavia.

majkabr
autor
10. nov 2016

@katarinamarkova Neviem presne, či je to tak, lebo niekedy mu prikážem a vidím že on sa chudák snaží pochopiť aj chce urobiť ale akosi nechápe že čo od neho chcem. Hlavne keď sa jedná o nové príkazy. Ale keď mu ukážem čo som od neho chcela a chcem to na druhý deň tak to spraví.

katarinamarkova
10. nov 2016

@majkabr uvedieš mi konkrétny príklad?

majkabr
autor
10. nov 2016

Napríklad som mu povedala dones mi červený kufrík kde máš doktorské vecičky budeme sa hrať na doktora išiel k truhlici hračkarskej kde ma jračky pozeral do nej a nosil mi kadečo iné potom som mu ukázala toto je kufrík červený a doniesol ho . Keď som mu dnes povedala dones mi kufrík červený kde máš doktorské veci tak doniesol. Tak isto som mu povedala včera zohni sa pod posteľ tam máš papiere na kreslenie a dones budeme si kresliť prišiel k posteli a stál, tak som ukázala čo je pod posteľou vytiahla som papier a doniesla. Dnes už keď som mu povedala že dones papier máš ho pod postelou tak sa zohol a doniesol