V akom veku pustiť dieťa samé von?

edith34
15. sep 2018

Dievcata, chcem sa opytat, v akom veku ste pustili deti same von? Konkretne v meste a pred bytovku? Na dedine je to ine. U nas na dvore su bezne same aj 5- rocne deti, pride mi to nezodpovedne. Vacsina mamiciek v bytovke ma nazor, ze je to v pohode u tak malych deti. Ako ste na tom vy? Moj syn bude mat v novembri 6 rokov,ale nechystam sa ho tak skoro pustit sameho.

tarvika
15. sep 2018

Na uzavrety dvor malej bytovky bez pristupu verejnisti na chvilku pustim5rocnu. Chodim kazdu chvilu kontrolovat.

edith34
autor
15. sep 2018

ved to, ze ja by som musela vkuse kontrolovat na okne, co mi pride o nicom a v podstate sme velka bytovka s dalsimi mnohymi bytovkami okolo...parkoviska, auta....

pribinak
15. sep 2018

Od prvej triedy sa syn sám hra pred panelákom s detmi. Vie, ze nesmie ist inde a ak ide ku kamosovi, susedovi, musi mi zazvoniť a povedat mi. Najskor som 100x za hodinu vybiehala na balkón, teraz uz nie
Syn sa musi ucit zodpovednosti, je uz v 3.roc. nemozem mu neustále behat za zadkom.
Nemame pri dome ziadnu velku cestu.

prevenar
15. sep 2018

@edith34 tak 10 +

edith34
autor
15. sep 2018

mne pride take rozumne napr. take 9-10 rocne dieta....

soldi
15. sep 2018

zalezi od dietata a jeho povahy a takisto od toho, kde byvate.

ja mam najstarsieho velmi zodpovedneho a rozumneho, ma 7 rokov, chodi sa uz aj sam bicyklovat.
druhorodeny je pojasenec, toho pustim asi az v 18tke sameho 😀

ale my byvame na takom mieste, kde sa vsetci navzajom poznaju a viem, ze keby sa nieco stalo, tak by pomohli.

povuma
15. sep 2018

Záleží od povahy, ale na tom prvom stupni treba začať, 10 rocny syn už sám jazdil MHD do ZUSky, von začal chodiť sám v 6 rokoch. Mal určené hranice, kde môže byť, aby som vedela kde ho hľadať...ale bývame v malom mestečku, kde sa poznajú susedia

nice202
15. sep 2018

Od prvej triedy chodí sama, ale bývame na dedine. Malo áut, všetci sa poznajú. Ak by som bola v meste, to by som sa asi bála ju pustiť v tom veku samú.

miriam11
15. sep 2018

Mne to pride individualne, je zvlastna doba. Unosy atď..... zalezi aj od toho kde konkretne zijete. Ked som bola dieta, 5 ročný sme bez problemov chodili von, prvaci samy do skoly. Teraz? Clovek sa boji, aby o dieta neprisiel.

renatka100
15. sep 2018

@miriam11 suhlasim, bojim sa o dceru samu by som ju von nepustila ma 8

sense
15. sep 2018

Moja chodi od piatich na ihrisko pri dome....vie ze inam nesmie a ked zavolammusi sa ohlasit, ....do skoly aj zo skoly chodi sama ,cca 800m ,chodia tak skoro vsetky deti...ale nezijeme na Svk

edith34
autor
15. sep 2018

zijeme v takom mensom meste...cca 35 000 obyvatelov, ihrisko je medzi bytovkami, su tu ale parkoviska,auta...ludia,ktori sa pozname,ale aj cudzi,taka vseho chut...dakujem ale za Vase nazory...

sirell
15. sep 2018

Zijeme v BA, takze za mna 10-11+

zeytin
15. sep 2018

V Ba, pred cinziakom na ihrisku pustim 8 a 6.5 rocnu, ale kontrolujem z okna. Nemame pri cinziaku ziadnu velku cestu. Ale tiez mam strach...

evita168
15. sep 2018

No v dnešnej dobe by som sa bala aj 10rocnu samu pustit hlavne pri nas stale vidim nejake individua bala by som sa ale my ako decka od 6rokov sme pred domom boli na prašiaku

nikoletah
15. sep 2018

@edith34 ja mam dceru a urcite len 10+... nie kvoli tomu ze by ona bola nejaka zla, ale ludia su zly v dnesnej dobe....

radkamikic
15. sep 2018

Ja mam 12 rocnu a sama chodila tak cca od polovice stvrteho rocnika..zacali sme trenovat kluce a prichody domov zo skoly kedze od 5r. uz nie skd...a stale bojujem z nervami ked ide sama ... hlasi da cez mobil..vcera isla do kina na podvecerne predstavenie a z mesta ich viezla kamaratova babka..predsa uz sz stmieva po 19..strachu sa nezbavi ziadna mama aj ked deti maju 50...len sa s tym nauci zit...

safranka
15. sep 2018

Nemyslím si,že je nebezpečnejšia doba ako za môjho detstva. Len vtedy sa správy cenzurovali. Aj vtedy behali svetom všelijaké osoby. Mne sa súčasný trend skleníkovej výchovy a utierania zadku pomaly do 5.ročníka nepáči. Žijeme v Žiline. Paneláky sú stavané tak,že vo vnútrobloku sú ihriská a trávniky. Deti sa tu hrávali samy už ako predškoláci. Videla som ich z kuchyne. Bežne mi skočili do obchodu,nemuseli chodiť cez cestu ešte ako škôlkári. Dcéra už v predškolskej tak dobre rátala,že presne vedela za koľko si môže kúpiť odmenu. Do ŠKD chodili len prvé 2 roky. Nepáčilo sa im. Keď vedeli odomykať,chodili domov . Napísali si úlohu,pozreli telku a čakali. Ja pracujem kratšie cca o 15:00 som doma. Našťastie sú spoľahliví. Syn dochádzal ako štvrták do jazykovky do mesta. Raz som išla s ním. Viac ma z práce nepustili. Dcéra podobne do ZUŠ-ky. Starých rodičov máme 200 a 350 km. Často sa mi strážili navzájom. Dnes majú 11 a 15 r. Ako skúseným pestúnkam im švagriné môžu zveriť drobcov. Vedia pustiť práčku, umývačku. Upratat,čo to upiecť, vyžehliť. Syn so mnou chodieva na veľké nákupy. Zo spolužiakov majú najväčšiu voľnosť. No vždy sa pýtajú,ak chcú niekam ísť. A ja musím vedieť s kým a dokedy. Je to aj o dôvere. Toto leto už cestovali k
starým rodičom sami. Východ a Bratislava. Vlakom. Čo s nimi budem chodiť aj na rande?

romiada
15. sep 2018

@edith34 ja som pustila v 8rokoch. Pred barak kde som na nu videla a pocula. V 9rokoch zacala sama zo skoly (do skoly odprevadzal manzel lebo rano vela aut bolo v okoli skoly), vzdy sa mi pred odchodom zo skoly musela hlasit ze uz ide domov. V 10rokoch chodila uz uplne sama. Teraz ma 11r a uz ju pustim na trening o 3ulice dalej aj do obchodu.

romiada
15. sep 2018

Zienky, rovno ked tu pisete svoje skusenosti pustat/nepustat. Ak Ste pustili aj Ste deti poucili ze existuju cudzie osoby,ktore nemusia mat dobre umysly? A ked ano,tak co Ste im povedali? Ospravedlnujem sa autorke ak som sa votrela 😔

romiada
15. sep 2018

@miriam11 ved totok...ja som chodila sama do skolky v poslednom rocniku...resp.som cupitala len s bratom vtedy 9-10rocnym. Do prvej triedy so mnou isla mama len v den uvitania prvacikov...inak nikdy. Od 7r.som za nou chodila sama MHDckou 3-4zastavky z domu do jej prace 🙈 bola ina doba myslim

silviettaa
15. sep 2018

syn ma 5 a pol, ale nepustila by som ho este sameho von urcite, deti su nevyspytatelne

edith34
autor
15. sep 2018

@romiada v pohode 🙂

katrinka34
15. sep 2018

My bývame síce na dedine ale ja v pohode pustím bicyklovať 5,5 ročného s 7,5 ročným synom. Nie je mi to jedno a vždy sa teším na hodinu kedy majú prísť domov ale čo mám robiť ??? Oni chcú byt s deťmi, v ostatnom kolektíve, ja mám na starosti dcéru, prácu, cely dom ... doma by som ich už neudržala ;)

edith34
autor
15. sep 2018

@romiada moj ma skoro 6 , uz som mu vysvetlovala, ze nesmie nikomu cudziemu verit, ist s nim, ked mu nieco ponukne,ale myslim si,ze by naletel... v tomto veku je este naivny...

alenka7777
15. sep 2018

dcera ma 5,5 roka, ale urcite by som ju nepustila samu von. ani najblizsie roky neplanujem. vobec nie je preto, ze by som sa bala, ze by ona nieco vystrojila, ale preto, ze po svete chodi vela cudakov.

sense
16. sep 2018

@romiada ja som malej povedala ze nesmie nikam s nikym ist ani si nic od nikoho vziat bez toho aby som o tom vedela a tiez keby ju niekto niekam cudzi volal al chytil ma zacat kricat.... lebo by sa jej mohlo nieco stat al jej urobit zle a nemohla bx som jej pomoct... ona je dost opatrna... napr tomu jej to vzdy orizvukujem....ale nikdy nehovor nikdy...ale u nas pri skole som si vsimla a priznam robim to aj ja ze si nevsimam len svoje dieta ale aj ine....a hoci sa zbytocne nemiesam ale ked sa nuekt deti pri ceste sacu al padnu a ublizi si tak vtedx ano
...a tiez u nas v kvartiri ked niektore hadze piesok al vybieha na parkovisko al by zrazu chcelo ist prec tak niekto z rificov zakroci kt je tam al mamicka co ma vedla terasu....

Vyskusane mam len to ze si nic nevezme ani len od susedy a ani od inehi na ihrisku....

evakalna
16. sep 2018

@edith34 Samozrejme, máš ešte veľmi malé dieťa. Skús s ním chodiť von každý deň na také 2 hodiny a dobre ho stráž, aby sa mu nič nestalo. Samé von? Skús začať nad tým uvažovať, keď bude mať okolo 18 rokov, ale ho stále stráž a sleduj každý jeho krok, lebo svet je nebezpečný, stále cudzí ľudia oslovujú deti....

ankaevka
16. sep 2018

Ja mam prvacku 6r a pustam ju uz samu von, doma na dedine v pohode, viem, ze je na jednej ulici, ma tam vela kamaratov, mam kontakt na mamicky deti..v meste kde zacala chodit do skoly na sidlisku byva moja mama, medzi bytovkami je ihrisko a tiez uz chodi sama, z okna ju vidi, byva hned na prvom, ma aj tam uz kamaratky zo skoly, s ktorymi sa stretava a hraje

iwesska
16. sep 2018

@edith34 Sameho by som urcite nepustila v 6r. Moj ma 7,5r..toto leto bol prvykrat pod domom s kamaratmi asi polhodku kym som prisla s mladsou dcerou. Musel byt len pod domom aby som na neho videla a bol tam so starsimi 10r.,ktori viem,ze su zodpovedni. Akonahle ale chcel opustit miesto pod domom,musel mi prist povedat. Ked tam starsi neboli,nepustila som ho,lebo aj ked tam kolkokrat s nimi som,s tymi mladsimi vybehne na skolsky dvor,tam,kde ho nevidim a "zabudne mi to povedat,alebo sa zabudne vratit" ..takze zodpovednost = 0.Cize uplne sam este nejaky ten cas nepojde.