Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

V akom veku začať vychovávať dieťa?

adulkas
14. dec 2015

Baby, naša malá bude mať 10 mesiacov, štvornoškuje asi 2 mesiace a už začína chodiť. Akým štýlom hovoríte svojim deťom, že niečo nesmú, prosto ako niečo dieťatku v tomto veku zakázať. Niekedy ju iba bez slova odtiaľ zoberiem, neprotestuje, ale asi už dlho nebude, čakám, kedy spustí rev

mmisenka
14. dec 2015

skus si pozriet nevychova.cz 😉

cerez
14. dec 2015

Zo začiatku presne tak ako ty. Neskôr som musela hlasom zdôrazniť, že to nesmie a chytila som ruku. A neskôr ako sa hovorí, zakázané ovocie najviac chutí, vtedy som dlho zotrvala na svojom, aj napriek plaču a jedovaniu. Buď som mu ponúkla inú alternatívu alebo som odpútala pozornosť niečim iným.

katarinnak
14. dec 2015

Aj ja to doporucujem, tu nevychovu.

adulkas
autor
14. dec 2015

o.k. pozriem si to vďaka

elizita
14. dec 2015

Ja prisnym tonom, nono, nesmies, nemozes, to je kako... niekedy pochopi a posluchne no niekedy na just... tak ju potom odtial vezmem a akoze pobacam po rukach... idem si to aj ja kuk, celkom zacinam tuto temu riesit ...

katka708
14. dec 2015

asi od 6m som mu vždy vysvetlila prečo ho beriem, čo mu idem robiť a pod.... proste som ho neprenášala a neodnášala ako predmet. Iba ak niečo zakázané robil dokolečka dokola napr. od 11m liezol z gauča na okenný parapet - po 4 vysvetlení prečo to nemôže, som už len sedela na gauči a dávala ho bez slova dolu a on s revom a jedom tam išiel zakaždým keď som ho pustila 😀
Proste som mu jednoduchými slovami opisovala akúkoľvek činnosť či už hranie a povolené veci ako aj zákazy. Ak to nefungovalo (a to bolo v začiatkoch takmer zakaždým) a on spustil krik a plač, odpútala som pozornosť, ukázala nejaké hračky, zapla telku a ukazovala nejaké zvieratká, vytiahla obrázkovú knihu alebo hoci len časopis... to väčšinou zabralo na 100% a na chvílu zabudol na zakázanú činnosť.
A (neviem či je to správne alebo nie) ak mu raz niečo zakážem, tak a tom trvám aj keby traktory padali. myslím si že je veľmi dôležité ak mu raz nejakú činnosť alebo predmet zakážem, tak mu to nesmiem o 2 dni zas dovoliť (prípadne iný člen rodiny) inak v tom bude mať chaos....

katrin21
14. dec 2015

@adulkas vychovavat sa ma od malicka, stale.... primerane veku a situaciam, ktore dieta preziva a zaziva .... takze pravidla si urcuj od malicka, s laskou a vysvetlovanim..... vyjadri napr. pochopenie, ze chapes,preco chce to a to robit, ale ze bohuzial nemoze lebo ... a zdovodni....
take zakladne ze nono a nesmies, to je OK, ale pri nesmies by som asi povedala proste aj ten dovod, preco....
too co baby spominaju najdes aj na FB, vola sa to :vychova nevychovou.

priklad: potrebujes odist z domu, dieta sa odmieta prestat hrat a place.... povies mu, ze to chapes, ze sa chce este hrat , ale mamicka potrebuje ist teraz hned tam a tam... lebo to a to.... Takze mu dovolis este 2-3 minutky sa pohrať, ale potom ze uz pojdete sa obliekať... Musi ta vnimat ked mu to hovoris....
Malo by to fungovat, ze dieta sa ukludni, ze prislo ku kompromisu a po chvilke hry pojde spokojjne...
Mozno nie vzdy a na prvykrat, ale stale to treba takto robit.. proste KOMUNIKACIA:..

lucka1987
14. dec 2015

@katrin21 to co opisujes, mi vlemi pripomina knihu, ktoru mam doma, " respektovat a byt respektovan " tiez je to tam podobne opisane, napriklad o tom preruseni hry 🙂

bianca
14. dec 2015

😉

jolly84
14. dec 2015

@adulkas to, že niečo zakazes, určite nie je výchova, alebo nevychova. Predchadzas akurát úrazu.....mňa napríklad zaráža, ked deti nezdravia, nedakuju.....ako dnes u doktora.....takže u 10 m sa nemôžeme baviť o výchove.....

katrin21
14. dec 2015

@lucka1987 ano, ono je to krasne prirovnane aj k dospelym ludom...
Si v praci, si v niecom zahlbena, sustredena ( ako dieta v tej hre).. zrazu pride sef a zrusi ta a rozkaže ti bez ohladu na tvoj nazor a dolezitost toho, co robis, ze nieco potrebuje a musis to spravit okamzite v tej sekunde...
Co clovek spravi? no nastve sa do nepricetna, nadava. presne ako to dieta...... pritom by sa to dalo spravit aj inak, keby sef prisiel bez autoritativnosti, vyvstetlil, ze tuto vec potrebuje velmi surne poriesit a tak ho poprosi aby zanechal to co robi a spravil toto, aj ked vie, ze ma rozrobene nieco ine a potom v tom moze pokracovať....
Ved aj to dieta je len maly dospely 🙂 alebo dospely su vo vnutri stale deti? 🙂 TO druhe by bolo lepsie. 🙂

adulkas
autor
14. dec 2015

@bianca to je krásne

bianca
14. dec 2015

@adulkas clovek kym si neprecita,ani mu na um nepride kolko pravdy moze byt v dvoch vetach.

applede
14. dec 2015

tie dve vety vystihuju uplne vsetko.....dieta je ako "kopirka" dokonale napodobnuje a reprodukuje len svojich rodicov, resp. tych s kym zije, vyrasta...v 10m napodobnuje este moc nenavychovavas, podla mna sama najlepsie vies co plati na tvoju dcerku, ako reaguje na zvyseny hlas atd.....urcite v tomto obdobi len davat pozor aby si neublizila, a napominanie typu ako tu bolo spoemute nono, toto sa nesmie, to je kako atd ....ale tak ako zacnes teraz, tak sa ti to velmi skoro odzrkadli......u nas neexistovalo ziadne tahanie zaluzii, buchanie skriniek, hrnce vytahovat, sporakom buchat....kreslenie po stenach, nabytku....a to som teraz len vymenovala 15m synovca, ktoremu zrejme jeho mamina....nadstavila ine...hranice a moznosti realizacie...hmmm.....no jasne ze aj moju malu zaujimalo zaluzie, no vzdy som jej povedala, ze to sa nesmie, odtiahla ruku alebo aj ju celu 🙂 a snazila sa zaujat niecm inym....tak isto aj sporak ju zaujimal a vsetko ostatne...no vzdy len napomenutie...ked uz bola vacsia zvysila som hlas....treba len trpezlivost a vela kreativnosti 🙂

jeennyv
14. dec 2015

Pekne vety, ale nie vzdy to plati, moji rodicia su klasika normlani vyrovnani nejaky problem s vychovou u nas nebol, ja som od malicka nejak nevystrajala, ale zas su deti, ktore lezu ako jedna mamicka pise na okno, druhe silou mocou chcu byt na balkone atd...proste niekto je vacsi vymyselnik...mna take nieco ako decko vzivote nenapadlo plus dalsich x veci, ale to je aj povaha....a pochybujem, ze niekto s rodicou lezie po oknach atd. ano dieta kopiruje, ale treba vychovavat od zaciatku, lebo pridu rozno obdobia vzdor atd..a prides na to, ze s dietatom nepohnes...

papricka33
14. dec 2015

Urcite to dopln aj verbalne, neodnasaj ju z miesta zaujmu ako predmet 🙂 Najprv upozorni co nesmie, potom aj na to, ze ju zoberies prec a az potom ju zober. Do cca 18 mesiacov, kedy sa zacne rozvijat lepsie pamat, funguje este to, ze odputas pozornost niecim inym. Ona zabudne, co vystrajala a je pokoj. Pi tomto obdobi je to uz tazsie a treba zvolit inu taktiku 😉 Hlavne si ale uvedom, ze cim viac ju budes obmedzovat, tym bude frustrovanejsia. Co neznamena ze jej mas dovolit robit nebezpecne, ci nevhodne veci. Len jednoducho eliminuj zakazy na minimum. Dieta sa totiz tymto objavovanim, vyliezanim, otvaranim, krcenim, trhanim.... rozvija. Jemna motorika, pozornost, rec, kognitivne schopnosti... to vsetko zavisi od mnozstva a KVALITY podnetov, ktore ma k dispozicii. A na to nie su potrebne drahe hracky ani specialne pristupy 🙂 aj tu na MK najdes napr. Monessori zaklady. Mozes sa naucit ako dieta vychovat, neobmedzovat aj pomoct rozvijat vsetko, co potrebuje naraz. Suhlasim s tym, ze staci aj dobry priklad, dieta potrebuje imitovat, odzerat cinnost rodica 🙂 Vtedy je spokojne

borkavan
14. dec 2015

@katrin21
@lucka1987
@adulkas baby ti dobre hovoria, ale dôležité je aj si klaknúť na úroveň očí a tak vysvetlovať, povedať, zakazovať... Proste nikdy nie,keď stojíš nad dieťaťom. Všetko čo by malo dieťa počuť, pochpiť a tak.. by sa malo na úrovní z očí do očí.
a ešte jedno si treba zapamatať... deti rýchlo zabúdajú. Proste im pamäť nefunguje ako nám dospelým. Už neviem do ktorého veku.. ale ak mu povieš no no no na niečo a on o 10 minúť znova to isté... tak proste zabudlo na príkaz... netreba sa rozčulovať, že neposlucha.
je to dieťa... všetko je pre neho nové, uplne všetko. Niekedy aj závidím tomu dieťaťu 😀 😀 ako sa čuduje na vianočnej výzdobe každý deň 😀

cinkatko
15. dec 2015

😀 To mi poradte. Ja mam doma skoro trileteho generala ... Moje dceruska mne posila do kuchyne kdyz nevidi na televizi. Kdyz ji napomenu tak poslechne, ale jen kdyz ji dam pusinku. Sibalka jedna hehe. Obcas vsak dumam co delat aby me poslechla. Kdyz reknu nepujde se ven, pujde jen braska, mamka a tata, tak jen odveti dobre. 😀 Ted se smeji, nekdy jsem ale na prasky...

sense
15. dec 2015

Od malicka adekvatne veku...nasu nastastie veci ako zastrcky elektricke a ine vecj nebavili...ale ked sla niekam kam nesmela alebo vzala nieco co nesmela kvoli bezoecnosti tak som ju odtal zobrala a pivedala ze nesmie resp vysvetlila ze nesmie (aj ked zrejme este nerozumela), ked bola uz vo faze ze skusala kolko smie resp kolko dovooime tak som zmenila intonaciu v hlase...a vsimla som si aj tonze tazsie sa zvyka na nieco co nesmie ked vidi ze to robia iny resp dospeli...takze sa snazime robime veci tak ako chceme aby to robila aj dcera od urciteho veku deti vsetko napodobn7ju po rodicoch resp po blizkych osobach...

sense
15. dec 2015

@cinkatko predpokoadam ze to posielanie do kuchyne pochytila od niekoho z vas doma...u nas velakrat pomoze zmena v hlase nie je nutne ani kricat ale mozno je to tym ze tak to bolo od mala ale napr tiez je vidiet ze vie ku omu si co dovolit a to si aj dovoli muz je prisnejsi staci pohlad , na mna skusa viac lebo vie ze je viac dovolim...

adulkas
autor
15. dec 2015

@katrin21 pozerala som si tú Nevýchovu, chápem, že so starším dieťaťom príde ku kompromisu, ale ako s malými, môžeš mi uviesť prosím ťa príklad, vidím, že malá papá hlinu z kvetínáča?A čo mu mám ja povedať? Malú zaujímajú káble stále mi naťahuje šnúru z nabíjačky, a tak dookola. Zatial jej nič nezakazujem, len sa snažím eliminovať nebezpečenstvo. ☹

katrin21
15. dec 2015

@adulkas kamoska to zacala praktizovat s takym dietatom ako mas ty... a fungovalo to, ten priklad o hre a odchode z domu bol od nej 🙂 a fungoval

NO pri papani hliny jednoducho povedz ze je to fuj, nesmie sa to a doookola, nic ine len vysvetlovat.... inak , ak papa hlinu, nieco jej chyba v strave, vygoogli si, nepamatam si, ale viem, ze to su take prejavy, ked napr. niekto je omietku,alebo hlinu, tak mu chyba nejaky prvok, alebo mineralna latka....
no a potom este mozes ako pri mačke, zober igelitku a kvetinace obalit a zaviazať, kym mala nevyrastie .

katrin21
15. dec 2015

@cinkatko ja by som jej povedala, ze ci si uvedomuje, ze s maminkou sa tak nesmie rozpravat, lebo ty si jej maminka a nie kamaratka ... . a ak by to nefungovalo, tak by som jej potom povedala, ze ak to spravi znova, tak bohuzial jej budes musiet televizor vypnut.. a aj by som ho vypla...
Ze sa bude hnevat potom nevadi, bola vopre informovana, ake nasledny moze mat jej spravanie... musi niest zodpovednost za svoje ciny, tym sa uci.

cinkatko
15. dec 2015

@sense prave ze to nepochytila od nikoho. Asi to bude tim, ze v kuchyni travim hodne casu 🙂 Mala mne takto posloucha i venku, jenom obcas je tvrdohlava (jako ja) a
dupne si. Projevuji detem hodne lasky, ale jsem nekdy prisna hlavne co se tyce zasuvek, schodu apod. nebezpecnych veci. Deti samy vi co muzou a co ne. Chtela jsem se jenom zeptat jak si ziskat vestsi autoritu. Manzela vetsinou poslechnou hned, protoze s nimi netravi tolik casu jako ja. Na mne jsou zvykle a i kdyz zvednu hlas tak se nekdy usmivaji nebo delaji jako jednim uchem dovnitr a druhym ven.

sense
15. dec 2015

@cinkatko mam rovnako staru dceru ja by som jej povedala ze mama sa neposiela do kuchyne ale ze ak nevidi ma povedat mami prosim nevidim ak by si chcela dupnut televizor by sa vypol....a vonku ked mala zo zaciatku snahu revat ked som povedala ze pojdeme domov a potom ze ideme domov tak som ju chytila za ruku a sli sme ...2x spravila cirkus a sla s revom domov treti krat uz kracala aj sama....deti skusaju aj tvoje na teba aj nasa skusa ale ked ja si stojim za tym co poviem a je to ....mozno nepochopi na prvy al. druhy krat...ale potom pochopi lebo vie ze neustupim a myslim to vazne

Tu začni písať odpoveď...

Odošli