V jasličkách nevedia, kam zaradiť môjho 16 mesačného syna

kykka
4. sep 2012

Ahojte baby, vcera sme zacali jaslicky a zaradili nas este do 1.triedy, kde maju male babatka od 10.mesiacov do 20.mesiacov. V nasej triede nas je 6 a skoro vsetky deticky su do jedneho roka, este nechodia. Moj syn je v tej triede jediny, ktory chodi, takze sa prechadza sam medzi postielkami a chodil takto v tej malej triede cely den. V tej triede su iba postielky a maly priestor na prechadzanie. No moj maly ma uz teraz 87 cm a 12 kil, je dokonca este vyssi ako deticky v 2.triede od 2 rokov. Je pohyblivy, rad si chodi, takze dneska ho preradili do tejto druhej triedy k starsim detickam. Obavam sa, lebo aj ked je vysoky a pekne chodi, tak je najmenej o pol roka mladsi ako ostatne deticky, nije este tak zrely, takze mozno bude mat problem sa pri nich "presadit". Teraz cakam na ucitelku, ktora mi ma na obed zavolat, a informovat ma, ako maly. Mate niekto skusenosti s tym, ze vase dietatko bolo najmladsie v triede? Ako to zvladalo? Dakujem vam za kazdu podporu.

gordana
4. sep 2012

Nase dvojky chodili do jasliciek od 18mes.....teraz maju 31mesiacov,a prave vcera zacali skolku a su tam najmensie,lebo skolkari su tam 3rocni...a oni jedine su este o pol roka mladsie a zatial v pohode....aj ked je to len druhy den ale myslim a som presvedcena(rovnako tak ucitelky v skolke),ze jaslicky im velmi pomohli a su ostrielanejsie.Vcera a dnes v skolke ani neplakali,velmi sa tam tesili a to vsetko preto,ze zboznovali jaslicky,velmi radi tam chodili.Dokonca jedna z nich v lete na vylete na dovolenke po 5dnoch raz povedala sama od seba:ze "Lucka chce ist do jasliciek,nechce byt na vylete"....v jaslickach,ked nastupili boli tiez najmladsie,myslim,ze od nich starsie dieta bolo asi o 3mes.....a potom vsetko az o pol roka starsie.....deti sa velmi navzajom tahali,takze si myslim,ze maly sa pri vacsich detoch nauci toho viac....len som zhrozena,co za jaslicky to su,ze je tam tak malo priestoru,ze sa deti maju hrat medzi postielkami?"nase" jaslicky boli jeden poschodovy rodinny dom,zvlast izba na hranie,izby na spanie,zvlast telocvicna,WC hore aj dole a velky dvor.....dufam,ze som Vas aspon trocha povzbudila,zaciatky su tazke,ja som mala hrozne vycitky,ze ich davam 18mes. do jasli ale NIKDY som neolutovala,co ich tam naucili,by sme doma rozmaznavanim a lutovanim asi nestihli....a dalsia vec,deti sa nevedia pretvarovat,keby sa im tam nepacilo,nechodili by tam radi....boli to sukromne jasle,teraz je statna skolka,tak uvidime ten pristup uciteliek...drzim palce!

kykka
autor
4. sep 2012

@gordana Dakujem vam, trosku ste ma ukludnili. Tiez teraz vaham, ci som urobila spravne, ze sme ho dali uz teraz do jasliciek. Ale tak nieje na vyber. No a nebolo mi vsetko jedno, lebo ked som vosla, bol tam plac a krik, ako na zaciatku kazdeho skolkarskeho obdobia. Niektore deticky tam, hlavne tie mansie plakali, a tie starsie sa hrali v pohode usmievave. Maly ked pocul v jeho triede ten plac, tak sa zlakol a zacal plakat aj on, niezeby sa mu tam nepacilo, ale je to taka retazova reakcia, ked jedno dieta place, tak zacnu vsetky... jaslicky su to pekne, tiez sukromne, maju tam velke priestranne triedy s dvorom, len ta nasa je najmansia, aspon som to myslela tak, ze mala pre naseho maleho, lebo on velmi rad beha aj doma.. Tak uvidim, na obed, ked mi zavolaju, ako maly...

abbie
4. sep 2012

Nemyslim si, ze by sa nemal presadit, skor naopak! Tie malicke deti, ktore este nevedia chodit by ho tahalo dozadu vo vyvoji, so starsymi bude skor napredovat 😉 Dnes som mojho dala prvy raz do jasiel(ma rok a pol) a reval na cely dom tam ☹ a ja v aute potom 😀 ja ho davam zatial na pol dna ...

alex31
4. sep 2012

Ahoj urcite to nie je ziaden problem ... a nakoniec ucitelky vedia co robia ... teda aspon by mali .... aj my sme chodili do jasliciek ... nas maly bol z tych malych deticiek najsikovnejsi a velmi skoro zacal chodit a byt bez plienok na zaklade toho ho preradili hned ku starsim detom .. .tiez asi pol rocny rozdiel a vobec som sa toho nebala prave naopak tie starsie deticky ho pekne potiahli a ked ho aj jeho kamosi z malej triedy dobehli a dosli k nemu on uz bol "stary, skuseny" jaslickar a vsetkych si tam hned pekne poriadil kedze medzitym starsie deti odisli 🙂))) ostali mu siroke lakte 🙂))) kedze sa zo zaciatku musel predsa len trochu viac prebijat ale nemyslim ze to bolo na skodu a navyse pri vecsich detickach sa naucil aj velmi pekne rozpravat a vyjadrovat ovela skor ako jeho maly kamarati 🙂)) ak budes sledovat spravanie svojho dietatka a neuvidis nejake vyrazne negativne zmeny teda nejake zdrahanie sa ist hrat alebo aby zrazu zacal byt nejak viac ustrachany nemyslim si ze sa mas coho obavat .... uvidis velmi rychlo si zvykne aj na strasie deti a tie ho urcite velmi pekne vo vsetkom potiahnu a ani sa nenazdas a uz aj on bude ten velky jaslickar ktory bude "ucit" mladsich co k nemu do triedy pridu 🙂)))) drzim palceky

kykka
autor
4. sep 2012

@abbie
@alex31 Kocky, dakujem za porozumenie. Dufam, ze vsetko bude ok, uz len cakam, kedy mi zavolaju, ze co a ako s malym.. ☹

zebra41
4. sep 2012

@kykka u nas v jaslickach maju len jednu triedy, kde su deti od 10 mesiacov do 3 rokov a maly zvlada dobre. Nastupil ako 15 mesacny

bianca
4. sep 2012

@kykka prave ze kolektiv ho potiahne a viac sa nauci.Od batoliat by sa nic nenaucil a inak sa mi vobec nepaci ze su v postielkach.To uz mi je nadhera.Neviem si predstavit aby moje dieta v 10mes travilo den v postielke

alex31
4. sep 2012

@abbie ....ahojky .. .to je uplne normalna reakcia v prvych dnoch 🙂 ked moj maly isiel do jasli po prvykrat som to prezivala ovela viac ako on ... v praci som sa ani riadne na nic nesustredila len ratala minuty kedy uz budem moct odist a pre neho utekat .... so slzami v ociach som chodila do prace este asi cely tyzden aj ked moj maly uz bol davno v pohode 🙂))) uvidis ani sa nenazdas a uz ta bude sam budit ze uz chce ist do jasli alebo skolky a na tieto prve zaciatky budete uz len spominat s velkym usmevom na tvari .... drzim palceky aby ste to prvotne obdobie prekonali a slziciek uz bolo coraz menej ... na oboch stranach 😀

littlemonkey
26. sep 2012

Neboj sa, nie je nevyhoda byt najmladsi v kolektive🙂
Od starsich bude zrkadlit nove zrucnosti a ucitelky ho budu podvedome viac registrovat.
Drzte sa obaja🙂

zuzuj
26. sep 2012

@gordana s tym ze deti tak malinke sa nevedia pretvarovat atd. s tebou vobec nesuhlasim. nejdem tu nikomu vycitat ze su jeho deti v jasličkach, mate na to asi vážne dovody . Ale tu nejde o nepretvarovanie ale o tom, že dieťa v tomto veku je plne závislé od ,,MATKY" resp. osoby ktorá ju nahradí, to znamená, že ak dieťa nemá matku v okamihu kedy ono ju potrebuje a v tomto veku ešte nedochádza uplne k diferenciacii matka a ja...zvacša je to ešte jednota ( myslím tým vek okolo 1 roku) To znamená, že je to patologická naviazanosť na nejakú osobu v školke alebo osoby ktoré sú stále, ale môže to byť aj plyšový medvedík, proste si nájde náhradný objekt.
Proste nepovie , lebo nevie vyjadriť svoje pocity, ešte si plne v tomto veku neuvedomuje seba ako JA. práve sa to tvorí a najrizikovejší je vek 18m. čo sa týka vzťahu MAtka a Ja.
Nechcem tu mudrovať ale netreba si zase nahovárať a racionalizovať, že ak dieťa neplače a nenadáva tak je adaptované. Stačí nakuknúť do decáku ako tam fungujú deti maličké... netreba si nahovárať , že ,,DOMA" kde je exluzívne s matkou sa jedná o rozmaznávanie....
Tot nepíšem aby si chápala ako výčitku, len možno pre mamičky, ktoré váhajú dať tak malé dieťa do jaslí, tak treba si trošku o vývine malej osobnosti a vzťahu matka a ja pozrieť, načítať...je to potrebnejšie pri rozhodovaní viac ako o type škôlok a ich vybavenia.

littlemonkey
26. sep 2012

@zuzuj Ja si myslim, ze mamina da dieta do jasliciek len vtedy, ked uz vycerpa vsetky moznosti ako byt s nim... A niekedy tie zivotne situacie proste take su.
Inak uplne suhlasim s Tvojim prispevkom.

zuzuj
26. sep 2012

@littlemonkey ahoj ved som napísala, že musia mať na to vážne dôvody a že im to nevyčítam.....v prvej vete, možno píšem dosť chaosne...je to des niekedy po sebe čítať... 😉

gordana
27. sep 2012

@zuzuj kazdy mame svoj nazor a asi by som s Tebou suhlasila,keby som deti do jasliciek nedala a nevedela som,ake to pre ne bude.Nezavisle od seba mi dve mamicky povedali s odstupom cca pol roka,ze ake mame stastne nase deti,ze to na nich velmi vidiet.Lucia zacala plynulo rozpravat v 18mesiacoch,takze vyjadrit sa vedela a vie velmi jasno, samozrejme pretvarovat sa naozaj nevie a ked povedala na dovolenke toho roku,ze ona chce ist dnes do jasliciek a nebyt na vylete (hoci miluje vylety),asi to tym dobrym prostredim jasliciek,kde chodili,bolo🙂...dalsia vec,zacali chodit od sept.do skolky a su jedine,co su samostatne,hoci su v triede najmladsie.Ucitelky povedia,ze su jedine,co vedia jest pekne za stolom,su bez dudlika,vedia sa zahrat a pesnicky,co sa teraz zacinaju ucit v skolke,oni ovladaju uz aspon pol roka...nie je to len jaslami,je to tym,ze sa im venujeme s manzelom na 120%,ked prideme pre ne do skolky az do vecera....takze tie nase deti maju neskutocne vela vnemov a zazitkov, a je to tym,ze clovek sa im ma venovat...neznamena to ale,ze maju byt doma s mamou do 3rokov za kazdu cenu a nenaucit ich byt v kolektive.Ako som povedala,ak by som nemusela,nedala by som ich do jasliciek,ale s odstupom casu to nelutujem, aj vzhladom k tomu,ze vdaka nasej praci budeme nasim detom vediet poskytnut v zivote co najviac pozitivnych vnemov a moznosti studia.Vsetko ale zalezi od prostredia jasliciek,na tie nase nedam dopustit🙂))...no a porovnavat chudence deti v decaku (kde su 24hod.denne cele roky s 1nezainteresovanou vychovavatelkou, ktoru mizerne plati stat) so sukromnymi jaslickami (kde su deti par hodin a venuju sa im naraz 3ucitelky)ohladom adaptacie....k tomu nemam, co napisat,to je absolutna absurdnost (nebo a dudy)🙂

zuzuj
27. sep 2012

@gordana no to je tazko ja som písala trošku o tzv. vzťahovej vazbe dieťa a matka o citovej vazbe a náhradnom objekte..... a nie o prostredí a osobách v zmysle (stimulácii a podpore výkone a inteligencie)....to sú 2 rozdielne veci. Si neporozumela co píšem. A nemyslím si že v decáku sú citovo nezaangažované vychovávatelky. Treba pozerať menej filmov a ísť sa tam napr. pozrieť. Peniaze nerozhodujú, skor naopak. ovela viac priniesli tomuto svetu ludia bez penazí, lebo majú vnútornú motiváciu niečo zmeniť, niečo odovzdať....
samozrejme , že je súkromná škôlka v tomto smere ( stimulácia výkonu, vedomostí, času na dieťa a apodobne) je lepšia uplne súhlasím. V tomto smere aj ja dám dieťa radšej do takej školky.
To čo som písala je ťažké pochopiť aj s odbornej stránky , napísala som to kuso a velmi krátko. Ale nemyslím si, že má zmysel to tu rozoberať, Je o tom popísané veľa. Záleží na prioritách.
A v mojom príspevku nepisem o tvojom dieťaťi ale o akomkolvek dieťaťi vo veku čo píšem. AKo prebiehajú istá dynamika osobnosti a vzťahu. Aby mamičky zase nebrali len jednu stránku veci, ale vedeli trošku viac aj o tej odvrátenej dávania deti v tak malom veku.