Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Vaj som si sama vychovala ,,túlavé a spoločenské" dieťa

dity13
17. mar 2013

no to mi povedala sesternica mojho manzela, ked som jej jedno uprsane poludnie povedala do telefonu, ze dcerka je nespokojna a sa doma nudi, lebo nemozme ist vonku. tak vraj si za to mozem sama, lebo ju vsade so sebou beriem, a som si ju tak naucila, ze by stale chodila povonku!!!! som nevedela, ze sa to da naucit!! ostala som v soku, a radsej som si zahryzla do jazyka, aby som jej neodpovedala nieco ustipacne, akoze ja nemam tu okolo seba 50-clennu rodinu, kde by som si dcerku ,,odlozila,, ked sa mi to hodi. co by som urcite nerobila, aj keby som tu niekoho mala, som zasadne proti tomu, aby moje dieta vychovaval niekto iny, hoci aj babka ci sestra. je fakt, ze ked prsi, alebo je chladno a nemozme ist nikam, tak je to trosku divoke doma. dcerka sa nudi, chodi okolo po byte a tym padom hlada, co by vyviedla. ked sme vonku, alebo medzi ludmi, alebo hoci mame navstevu u nas doma, je jedno, ci je to dopsely alebo deti, je uplne ina. usmiata, hraje sa, ani neviem, ze je pri nas! aj vonku, uteka za cudzimi ludmi na ceste, u lekarky sa usmieva a vyska po detoch 🙂 ja som rada, ze je taka spolocenska, len to, ze doma ju uz nemam s cim zabavit. no a chodit stale po navstevach, to sa urcite tiez neda. povedzte mi, poradte, ako vy zabavate doma vase rocne deticky??

marcelatje
17. mar 2013

@dity13 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 som sa pobavila 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 zaujíma ma predstava sesternice tvojho manžela o výchove ročného dieťaťa..... tu ťa posadím a tu budeš sedieť? Má ona vôbec deti? Vie o čom hovorí? Deťom treba robiť program, je to niekedy vyčerpávajúce, ale ak to necháme na nich tak začnú vyvádzať. Ja si myslím že deti treba socializovať a ak sa zmení niečo na čo sú zvyknuté ( v tvojom prípade tomu zabránil dážď) tak sú nesvoje. Na druhej strane zabávanie dieťaťa v interiéri asi vyžaduje viac energie, vynaliezavosti a trpezlivosti.

elise
17. mar 2013

@dity13 my sm tancovali, kreslili prstami, nožičky sme otláčali, spivali sme si, chvilu sme stavali a burali. diťatko potrebuje isť aj von a to v každom počasi my sme obuli gumáky nepremokavý odev a pršiplášť a šli sme von aj do kaluž sme skákali bola to sranda🙂 to všetko s malým ked mal od roku. teraz s dcerkou tiež tak plánujem už teraz si spievame hrkálkujeme čitam jej rozprávky. spoločenskosť diťaťa j dobre aby bola tým sa uči o vzťahoch.

cerez
17. mar 2013

@dity13 Nepríde mi to vôbec divné, že matka je so svojim dieťaťom a berie ho všade. To že je spoločenská je len dobre. Iné maminy sa trápia, že deti sa ich držia ako kliešte a čo len sa od nich zdialia, už plačú. No proste je skupinka detí, ktoré sú nebojácne, spoločenské, usmiate a druhá skupinka je zas tichšia, kľudnejšia, možno bojácna. Ja mám skoro 8 ročnú dievku a je presne taká ako píšeš o svojej. Syn je plačko, nemusí druhých. Rovnako si tvoja vyžaduje väčšiu pozornosť. Možno iný to môžu vnímať, že takéto deti vyčerpávajú. Ale sú šikovné. Len sa im treba viac venovať. Ja som si myslela, že píšeš o staršom dieťati a nie o ročnom. Skús sa zahrať na preliezanie, urob jej zo stoličiek dráhu za pomoci nejakých plachiet, veľa s ňou čítať obrázky, skús niečo schovať a hľadať a podobne. Netreba pri tom veľa rozmýšľať, jednoduché veci. No pre dieťa je veľa už len to, že sa budeš venovať. Snáď som ti pomohla.

cerez
17. mar 2013

@marcelatje Pekne si to napísala!!!!!

ullka
17. mar 2013

Ja si maleho tez beriem vsade so sebou,svokra varovala svojej dcere maleho od pol roka a mate vidiet tu vychovu co maly dostal,toto by som ja svojmu nikdy nespravila,radsej i ho beriem,ci idem na urad,do obchodu,k lekarovi, kolegynami na kavu.....vsade.neplace pri cudzich udoch,nedrzi sa ma ako kliest.a ked je vonku zima prispsobime oblecenie pocasiu a ideme,chory mi nebyva,len raz laryngitida,a lepsie sa unavi.tiez boli v rodine blbe pripomienky ale uz si z nich nic neobim,vychovavam si podla sea.tiez sa hraeme na schovavacku,alebo staviame kocky a teraz je najlepsia zabava s fotoalbumom,vydrzisi fotky prezera aj pol hodinu a tesit sa ked najde na fotke tata,mamu,ujov....

dity13
autor
17. mar 2013

@marcelatje ma dve deti, jedna ma 15 a druha 3. len ona sama je taky domased, maximalne vezme tu maldsiu jedno koliecko okolo ich ulice a to je vsetko. je to trocu ine pre nu, lebo ja zijem v zahranici, a som tu sama. manzel v praci, tak aj sama od seba chcem ist vonku, lebo doma sa nudim.. ona tu ma rodinu, tak jej to pride asi normalnejsie, ze nepotrebuje chodit stale niekam a hladat si spolocnost. co ja viem... proste mi povedala, ze je to moja chyba, ze stale chodim s malou povonku, ze ona si na tozvykla a teraz bude chciet byt stale von. ma to dost zarazilo, podla mna je to normalne, ze chce byt dieta na vzduchu. 😖

dity13
autor
17. mar 2013

no ja sa dcerke maximalne venujem, ona sa sama ani hrat nechce... cize sedim skoro vzdy s nou na koberci a ukazujem jej hracky, staviam jej vezicky a ona ich zhadzuje, davam jej kuchynske riady ( tie bezpecne), aby sa pohrala, spievam jej, xaxa, hoci nie moc dobre, a to sa jej velmi paci... ale to vsetko ju zamestna na chvilku, hned ju to uz nebavi, no a chodi mi k balkonovym dveram a bije o skle, akoze aby som ju pustila von 😀 ale mne je to fuk, ja s nou rada chodim na prechadzky, teraz, ked zacala chodit, tak je to lepsie aj pre nu, unavi sa skor a lepsie potom zaspava, teda rychlejsie. len mi to prisla ako facka, ked mi toto povedala do telefonu. 😔

marcelatje
17. mar 2013

@dity13 určite lepšie po vonku ako pred telkou 😉

stardust
17. mar 2013

vies, na kolko takych expertov na vychovu este narazis? Kasli na to...

dity13
autor
17. mar 2013

@stardust to som si ista, ze hej 🙂 ja som si len chcela vyliat dusicku, som ostala trochu ,,odfajcena,, 😝

saallen
17. mar 2013

@dity13 presne ako pise @stardust ,este narazis na vela expertov na vychovu. Napr.moja svokra 😀 ta vie vsetko a ja robim vsetko zle. Boly casy kedy ma to trapilo a naozaj som si zacala mysliet,ze som zla matka. Ja tu mam len rodinu mojho muza,lebo pochadzam z CR , ale uz viem ze to tak neni. Vychovavam svojho syna podla podla svojho vedomia a svedomia. A viem ze niesom zla matka len kvoli tomu,ze chcem aby moj trojrocny syn jiedol sam,pretoze to mi svokra povedala,pretoze ona svoje deti krmila do 5ich rokov 😀 ,aj to tak vyzera podla toho. Takze hlavu hore,jednym uchomdnu a druhym von..je fajn ze ma tolko pohybu,a jinak aj moj syn sa doma nudi.😉

cerez
17. mar 2013

@dity13 Môj syn rád chodí von, ale nemá rád keď stojíme na mieste napr. na kočíku. Nedávno ma poučovala moja mama, čo to mám za dieťa? Chcela ísť do cukrárne, aj keď som jej vysvetľovala, že tam môj syn neobsedí a bude robiť cirkus. Povedala mi na to, že si musí zvykať. Proste som sa zvrtla na päte a povedala som jej, že keby mi to povedal cudzí človek, tak to vezmem. Ale od vlastnej mamy sa to ťažko počúvalo. Už len kvôli tomu, že pozná vlastné vnúča. Riaď sa podľa seba a takéto reči ber jedným uchom dnu a druhým von. Začala som to tiež praktizovať.

rebellita
17. mar 2013

@dity13 mne to príde ako keby ti to závidela, pravdupovediac aj ja som tak trošku domased, lebo som strašne závislá od kamarátiek, 😒 bez nich chodím menej na prechádzky lebo mi chýba konverzácia a spoločnosť (muž nie je s nami len cez vikendy) ale keď mám s kým tak som vonku s malým od rána do večera. ono keď mi prejde celý deň tak že som nebola vonku,len doma tak sa cítim veľmi zle...takže vlastne ti aj závidím že si taká akčná a samostatná, a nie taká trubka jak ja 😀

11nika11
17. mar 2013

jooj moja kaslat na take rady 🙂.ja malu tiez so sebou vsade nosim pretoze tu nemam nikoho komu by som ju hoc len na hodinku nechala postrazit.A je to predsa moje dieta a je normalne ze chodi so mnou..Moja je tiez taka ze doma neobsedi no ked sa fakt neda ist von tak si citame,skusame kreslit,tancujeme,staviame lego..a mala posledne dni rada upratuje..dostane do ruky utierku,postriekam stolik Clinom a ma o zabavu postarane 🙂

svatava74
17. mar 2013

Neviem, ale mozno som uz stara matka prvorodicka a divam sa na to inak, ale vzdy som vsade chodila s malym a robim to aj teraz....ma 2,5 r , mohla by som ho nechat v jasliach, ale nenecham ho tam, beriem si ho prec, ked ja odchadzam atd.....
Ved dieta mam preto, aby som sa on starala, lebo ho milujem a chcem s nim travit mnozstvo casu a kazdu chvilku..... mozem maleho odniest rodicom na chalupu, mama je tiez ako ja specialny pedagog, zdrava vyziva na prvom mieste atd....ale robim to len ked je manzel dlhe tyzdne mimo a uz nevladzem,a le aj to len na 3 dni max uz lezim na chalupu po maleho.....
Malu treba len zamestnat a vymyslat pre nu nove hry a vekom sa zmieri s tym , ze obcas musi byt doma.....ked sme mali rok bola najkritickejsia u nas hodina medzi 18,00 do 19,00....to maly povymyslal aj nemozne..... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ale reci Najmudrejsich som si nikdy nebrala k srdcu......som matka a myslim srdcom na moje srdiecko male.... 🙂
Malemu som oblepila baliacim papierom stolik v obyvacke a dala mu farbicky, fixky, palstelinu a auz to islo....ale musis sa aj ty aktovne zapajat a davat malevzor pri tychot cinnsotiach, deti su uz take, ze co robi mamina, chce aj ono....kresli, lep, neboj sa kreativnych cinnosti, neskutocne posuvaju deti vpred....my mame oblepene dvere zvonku velkonocnymi vajickami, ktore zdobil maly...susedia su nadseni, maly sa vytesuje....okna tiez....drzte sa

lilitela
17. mar 2013

@dity13
1. nie je zle mat spolocenske dieta v zivote sa jej to naramne hodi
2. neda sa vychovat aktivne dieta, ty len vychovou mozes tu aktivitu usmernit napr vybit prebytocnu energiu
3. So sesternice a takych reci si nic nerob. Chcela rypnut a podarilo sa jej to. A pockaj mozno este nema vyhrate ked jej zacnu deti vyvadzat napr v puberte alebo naopak budu mat 30 a stale byvat s mamickou.

dity13
autor
17. mar 2013

@rebellita ale cosi, jasne, ze aj ja uprednostnujem spolocnost, ale tak mi to pride take, vies, akoby som sa stale niekomu vtierala, co nehovorim teraz, o blizkych kamoskach, o akych hovoris zrejme ty 🙂 mam jednu, co som sa s nou zoznamila na FB v istej skupine, tak aj ta ma dietatko, sice mladsie, ma 8 mesiacov, ale byva dalej od nas, tak sa nevidame casto. ale ked je prilezitost, vyuzivame ju obe... pred par dnami som mala moznost, a stravila som u nej pol dna, aj s dcerkou. ona bola rada, ze ma spolocnost, ja tiez, bolo to super.. a nase dcerky, najma ta moja, tak ta bola uplne hotova, ze bola v cudzom, este nepoznanom byte a najma mala spolocnost. boli sme s nimi v parku, na prechadzku, spali obe v rovnakom case, cize sme si aj oddychli, bol to super den. no a ta jeho sesterka, ked pocula, ze som u nej bola pol dna, tak co mi povedala?? ze ako som to vydrzala, byt tak dlho v cudzom byte, ze ci som nebola uz unavena... xaxa, a ja ze naopak, ze skor som si oddychla, ako unavila sa, tak ona hned spustila, ze to by ona nemohla tak byt u niekoho, a podobne dristy... je to velmi ine, ak si v cudzej krajine, hoci je to iba susedna, ako ta tvoja... vtedy si nejako viac vazis spolocnost 😉

dity13
autor
17. mar 2013

@11nika11 jeeeeeeeeej, aj ja chcem, aby sa jej stalo zabavkou upratovanie 🙂 zlateeee

dity13
autor
17. mar 2013

@svatava74 ja som uz nad tym kreslenim uvazovala, to ja by som nemala problem sa k nej pridat... ale ked ma len rok, nieje to trochu nebezpecne pre nu este, tie farbicky??? ona totiz ma teraz taku fazu, ze vsetko berie do ust, vychadzaju jej stolicky, cize je to des... kuse do nabytku, vonku tiez do vsetkeho, do coho moze, tak asi by mi skor papier, aj farby pojedla 😀

elise
17. mar 2013

@dity13 skus kupiť prstove farby to sme od roka použivali 🙂

11nika11
17. mar 2013

@elise prosim ta kde si kupila tie prstove farby?

11nika11
17. mar 2013

@dity13 tvoja je este malicka,neviem ci by ju to uz bavilo.ale skus a uvidis..daj jej utierku a hoc keby len "prach"utierala.u nas sa prach utiera este aj zo psa 😀

svatava74
17. mar 2013

@dity13 my sme od 9.mesiaca fixkovali.....a bez problemov.....osobne, pravdu povediac mam dost bohate skusenosti v praci s detickami od 9.mesiaca do 4 rokov, cize prax nepusti.....cim viac sa budes zaoberat tym, co je vhodne a nevhodne pre malu, tym jej davas vacsie a vacsie hranice....skus vsetky moznosti a zistis.....daj jej noznice umelohmotne uplne tupe ale deti ich zboznuju a rozvijas nie len jemnu motoriku ale aj pozornst vsetko okolo.....neda nic do ust, lebo budes pri nej a aj ked, rychlo jej to vyberies a povies nononono.....netreba sa obavat novych veci.....mamicky sa boja uspinenia atd.....hlupost...plastelina???vyrob si ju.....je jedla aj ked spapa kusok, nic sa nedeje..... 🙂
Cim sme narocnejsi na dieta, tym vyssie posuvame jeho moznosti a niet nad potlesk rodiny pri kazdom dalsom uspechu nasho drobceka...

euka210
17. mar 2013

to je dobre ze je spolocenska 🙂 ...aj nas bol kym neprisla separacna uzkost a boji sa cudzich, o lekarke ani nehovorim....ockovanie co nas caka si neviem predstavit. Je zvyknuta na spolocnost, podnety a doma ich ma logicky menej. Nas bol zvyknuty, mimo zimy teraz, chodit denne vonku a ked sme boli dnu tak to bolo o nervy. Ked uz chodil tak sam siel ku dveram ze chce ist von, co robi niekedy aj teraz 🙂

elise
18. mar 2013

@11nika11 u nás v papiernictne a maju to aj v art potrebách

dity13
autor
18. mar 2013

@elise prstove???? nic mi to nehovori, prepaaaac!!! mozes mi napisat blizsie, ake to su? 😝

elise
18. mar 2013

@dity13 su to kelimky farieb vyzeraju ako temperky v poháriku ale su nškodn na pokožku a aj pripadne olýzanie nie je nebezpečne a dieťatko namáča prsty a čarbe snimi na výkres my sme otláčali aj nožičku aj ručičku maleho a budeme aj malej to sa len natrie na ručku a nôžku ide to vodou dobre dole z pokožkoy. klasicky sa volaju prstove farby. npouživaš vodu pri farbeni na výkres

dity13
autor
18. mar 2013

@euka210 to robi aj moja mala, ide k balkonu a bije po skle! ja som rada, ze je spolocenska, v buducnostisa jej to asi zide, rychlo si najde kamaratov! jasne, ze je dost naviazana aj na mna, co je logicke, kedze sme stale spolu...

dity13
autor
18. mar 2013

@elise znie to super! len ja zijem v zahranici, tak neviem, ci to tu najdem... ale urcite sa popytam! dakujem za super napad 😉