Večer zvykne byť nervózna a prepukne v zúrivý plač

loren
2. máj 2007

mate s tym niektora skusenost? mala ma mesiac aj nieco a o tej 19 hod zacne z nicoho nic tak plakat az sa o nu bojim uplne zurivo hadze sa a nicim ju nejdem utisit. podotykam brusko ju neboli ,prebalena je jest odmieta vtedy .pomoze len na ruky a cakat ked sa unavy a postupne prestane trva to par min. ale v tej chvyli ma chyta panika.

carodejnica
29. jan 2010

Tu je dobrý článok k večernej nervozite
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

kdezee
30. jan 2010

sakra !!! ako donutit babo spat? dnes cely den nic nerobim len uspavam a nic z toho ! max 30 min spal a teraz vecer uz vobec nechce spat...on aj zaspava a zrazu sa rozfuni, otvori oci a tvari sa ako keby ani nebol unaveny ! strasne ma to uz vytaca 😖

alca85
31. jan 2010

kdezee skús si zadovážiť baby vak alebo šatku, mne to véééééľmi pomohlo....zaspať vedela jedine tam a neskôr aj v kočíku...aj teraz keď ju chytajú hysáky zrejme zo zúbkov, tak mi zaspí poväčšine len vo vaku.
Inak ti prajem veľa trpezlivosti, lebo asi z toho bude musieť len vyrásť. Nám to prešlo po 3. mesiaci, ale ona mala hysterické záchvaty len večer.

alca85
31. jan 2010

aj teraz v kočíku nie a nie zaspať, oči dokorán a plač a ako som si ju dala do vaku v momente zaspala... 🙂

gabika_83
31. jan 2010

AHojte, joj, som rada ze som nasla tuto temu, lebo my mame to iste s nasim 9tyzdnovym chlapcekom. Kazdy den, vzdy okolo 19tej zacne z nicoho nic plakat a nic nepomaha. Vidim na nom ze je unaveny ale vzpiera sa a bojuje so vsetkych sil a nie a nie buvat, trva to min. do desiatej, no casto az do polnoci. Tiez ho nanasam, utisujem, mojkam, spievam, moc to nepomaha, ale zase ani nedokazem ho nechat len tak plakat. Fakt dufam ze z toho okolo 4 mesiaocv vyrastie lebo uz sme na nervy 😢 Tak sa drzme mamicky a dufajme ze sa to u tych nasich drobcekov upravi! PS: Uz zase place, tak ficiiiiiiiiiiiiiiiiim

alca85
31. jan 2010

ozaj, že čím menej spí dieťa cez deň, tým horšie zaspáva večer....

apamichal
1. feb 2010

Ahojte vsetci.Narazil som na internete na toto forum za istym ucelom.Ako tak pozeram tak vsetci asi maju ten isty problem. Ja by som sa chcel opytat ci je normalne ze nasa malinka ma taketo priznaky aj ked uz mam 5 mesiacov.A 11. februara uz bude mat 6.Samozrejme zacalo to u nej iba nejaky mesiac dozadu. Je to presne tak ako tu opisujete. Z nicoho nic to zacne ako keby sa strasne nudila pricom je to sprevadzane takym mrnkanim a kopanim noziciek. Potom uz ked vidi ze ju nedokazeme nijako zaujat a to teda kmitame obidvaja aj s manzelkou zacne naozaj urputne kricat a nepomaha ani nosenie na rukach a to uz ma celkom slusnu vahu, ked ju mam na rukach tak stale ako keby sa mi chcela vymanit spod narucia, prehyba sa, raz dopredu raz dozadu a kruti hlavou a potom zase iba urputne krici. Uz nam to nedalo tak sme boli aj u lekara, samozrejme vtedy bola madam vysmiata, brali jej krvicku z hlavicky a robili testy na mlieko a podobne. Vsetky testy dopadli dobre. Je to naozaj s prepacenim o hubu ked zacne davat. Proste ako ma clovek rozlisovat medzi tym ze ci ju ma nehat vyrevat alebo sa naozaj nieco deje. Potom vzdy zaspinka.A samozrejme mi to hodime papulaka hned vedla nej. 😀 Ak mozete tak mi prosim poradte aj ked asi zrejme napisete to iste co tu uz bolo.

ichbinich
8. feb 2010

Ahojte!

Vyhrabavam tuto temu, lebo chcem vsetkym vrele odporucit knihu od Dr. Harvey Karp: The Happiest Baby on the Block. (Ja ju mam v nemcine: Das glücklichste Baby auf der Welt).
Jeho teoria je, ze malym detom (do 3 mesiacov) vlastne chyba 4. trimester. Takze najlepsie sa ukludnia, ked im simulujeme podmienky v maternici. To sice nie je nic nove, ale ide o intenzitu a o to, ze jeho "5 S" treba pouzit naraz!

Tych 5 krokov je:
1. Zabalit babo PEVNE do deky/zavinovacky tak, aby malo zavinute aj ruciciky. To babo sice neukludni okamzite, ale nebudu moct mavat rucickami, co ich casto este viac rozculi, ked uz raz placu.
2. Babo drzat tak, aby bolo na brusku alebo na boku, nie na chrbte. Inak sa moze spustit Moro reflex. Mojemu malemu sa paci but "lietadlo" alebo drzat na boku ako pri kojeni.
3. Pssskat na babo, a to relativne hlasno. Cim hlasnejsie babo place, tym hlasnejsie musi myt aj to pssst. Ked sa babo pomaly ukludnuje a stisuje, stisit aj hlasitost psst. Alebo mu zapnite fen alebo vysavac. Neuveritelne, ale funguje to. Mne maly zaspal, ked som zacala vysavat, a nezobudil sa, ked som vysavala, ked spal.
4. Hojdanie. Ci uz na fitlopte s babom v naruci alebo hojdanie pri chodzi a pod. Alebo aj prechadzka kociarom alebo jazda autom.
5. Cmulanie. Ci uz prso alebo cumel, to je jedno. To je akoby ceresnicka na torte pri ukludnovani.

Najdolezitejsie ale je nevzdat to a pokracovat, aj ked sa babo relativne ukludni (potom stisit intenzitu), pripadne pokracovat do zaspania. Prvych par krat to moze trvat niekolko minut, potom by to malo ist rychlesie.

Skuste to, ja som si pomyslela, ze ta knizka by mala byt povinne citanie uz v porodnici. Usetrila by mi niekolko narocnych vecerov.

sunea
8. feb 2010

Suhlasim s predchadzajucim prispevkom, je to nasa Biblia 😉 a velmi nam pomohla. Tiez by si ju mala precitat starsia generacia...
Odporucam zadat si do google heslo "harvey karp happiest baby" a "vypadnu" vam videa priamo s dr. Karpom, kde metodu vysvetluje a ukazuje. Samozrejme, knizka je este lepsia, je tam mnoho uzitocnych veci.

kokazm
2. apr 2011

Všetky píšete, že to v 3-4mesiaci skončí ... malý máva večerný plač od 4. mesiaca od 18:30 asi hodinu, dovtedy takmer nezaplakal. Je to možné, aby to prišlo neskôr? Je na mňa vyvíjaný dosť psychický nátlak okolia, začali mi problémy a vtedy to aj prišlo. Mohlo to nejak spôsobiť večerný plač malého?

halime
18. jún 2011

Ja si myslim ze su proste deticky uz moc unavene vecer a nevvedia zaspat ;)

monika15
19. jún 2011

u nas to len teraz zacalo :( od 8 do pol 1 kazdy bozi den :((((((((((((((
podotykam ze cez den nic nespi..... takze je hore od 9 rana do noci 1....
:((((((
nic zatim nepomaha.... ani kupelk, ani jedlo ani zabava proste len reve reve a reve :(((((((((((((

didi35
19. jún 2011

Nevsimli ste si, ze dietatko zacalo plakat po tom, ako bolo zaockovane??? Casto to byva dovod... 😢

ruthke
19. jún 2011

Ja som mala problem s dcerkou - v noci sice pekne spala, ale cez den skoro nic a vecer vrestala dve hodiny odusu kym nezaspala od vycerpania. Potom mi sestra uplne medzi recou prehodila, ze take male babatko by priblizne dve hodiny po zobudeni malo zas zaspat. Toto nam zmenilo zivot o 180 stupnov! Vzdy ked sa zobudi, letmo mrknem na hodinky, a po cca dvoch hodinach uz sledujem na nej znamky unavy- mrncanie, odvracanie pohladu, zuzlanie rucky (prsnik pritom zurivo odmieta), mrzutost - vezmem na ruky, pohojdam, do dvoch troch minut spi, ulozim ju do postielky a ona spi ako bomba aj 2 hodiny (cim blizsie k veceru, tym su spanky kratsie, posledny spanok ma cca od 18:30 do 19 tej pred kupanim. Potom mi o deviatej krasne zaspi). Takze cez den takto krasne pozorujem intervaly, a vecer mam jedno usmievave babo, okupem, "citame" knizku, nakojim, a hajde spinkat. Uz ziadne revy, uvedomila som si, ze ona vrestala lebo bola unavena, a ked je babo uz prilis unavene, velmi tazko vie zaspat. Ja som to brala tak, ze ked je unavena tak zaspi, ale babatka to nevedia, najma uz tie starsie ktore uz vnimaju vsetky tie stimuly okolo seba. Potrebuju klud, vypnut, a uspat.
Prisla som aj na to, ze ked ten cas spania cez den premeskam, t.j. nevsimnem si tie prvotne prejavy unavy, mala mi uz potom nezaspi, az zas asi o tie 2 hodinky. Moja mala nevie spat v aute, ani v hluku (napr. v obchode), takze sa snazim veci tak nacasovat, aby som s nou nesla na miesta kde nevie spat ked ma nadist jej "spacia hodinka".
Teraz mi to uz pride take samozrejme a nechapem, ze som to nevedela, ked mi mala zacala mrnkat od unavy, som sa ju namiesto kludu a ulozenia spat snazila rozptylit novou hrou atd.
Trojmesacne deti by mali spat cca 15 hodin za 24 hodin, 9 mesacne 14, 12 mesacne 13 atd. Ked je vase babatko vecer extremne mrzute bez zjavneho dovodu, skuste mu raz zratat hodiny spanku, ked zistite ze spi ovela menej akoby na svoj vek malo, pricinou moze byt prilisna unava.

monika15
19. jún 2011

@didi35
ked to slo mne, tak nie..... 🙂
lebo to sa len teraz zacalo... :((((
ale uz dnes to bolo uplne bez placu tak asi pomohlo ze som tu napisala hehehehehehe 🙂))

halime
10. júl 2011

@ruthke
Svata pravda co tu pises, ja mam presne ten isty schemat ako ty s mojim malym. A nemame problem so spanim. Mali sme vecer problem s plakanim az. Revom a tiez sa to zlepsilo odkedy spinka podla tvojho schematu. Mamicky by mali dietatko viaej pozorovat, nacuvat mu ako stresovat ookolo neho. Takze podobne...mame usmiatte babatko.

ruthke
10. júl 2011

@halime
To som rada 🙂

tepka
20. jan 2012

@slovakia13 presne aj my to mame od 6 nam reve tiež idem ju nakojiť lebo je hladna začne ešte horšie revy nič nepomaha iba na ruky ☹ ale to tiež niekedy odmietam bo som unavena vreští asi 20min a potom sa unaví a už ju nakojím a za 10min zaspí už to mame asi 4dni takto..cez deň spí max hodinu ☹ v noci každe 2-3hodky hore žeby unava? 😖

zebra41
20. jan 2012

@tepka podla mna unava jednoznacne. myslim,ze take babatko by nemalo byt hore viac ako dve hodky. A neprespi viac ani na prechadzke? Alebo ak si lahnes s nou? My sme mali to iste, len rev trval 1.5 hodiny. Pomohlo ked sme zaviedli presny rezim. Nam v tom case chodil spavat po maximalne hodinke. Pretoze vzdy spinkal tak 30 minut,tak potom dve hodiny proste nevydrzal. A vecer sme ukladali vzdy v tom istom case, bez ohladu na to, kedy bol posledny spanok a do tyzdna sa to upravilo.

viktoria230
12. mar 2013

@loren ahoj kým to trvá len pár min. je to fajn... my pežívame úplne to isté len nám to trvá zhruba od 20:00 do 01:00 hod.....:( už nám to trvá asi 2 týždne... ja som už s toho unavená... :(

viktoria230
12. mar 2013

@monika15 my máme skoro to isté.... a koľko má tvoje dieťatko???

monika15
12. mar 2013

@viktoria230 mi uz mame 2.5 ale uz sa nam to zlepsilo chvalabohu !! 🙂)))))))

loren
autor
14. mar 2013

@viktoria230 ahoj no ja som uz na to aj zabudla uz su dievcata velke 😉 ale vydrz drzim paste 🙂

viktoria230
14. mar 2013

dakujem...

ariana691
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luciaj
31. júl 2013

My sme mali to iste, cca od 5 týždňa a skončilo to ku koncu 3 mesiaca. Dočítala som sa, že to nemá nič spoločne s bolestami britská, co mi príde logické, lebo ak babo boli bruško, určite nie len večer ale kedykoľvek cez den/v noci. Takze za to môže predrazdenie podnetmi a následne sa tak malinke babo nevie s tým vysporiadať, začne plakat a kedže nervova sústava je slabá, potom uz ten plač neovlada a nevie sa ukludnit. Preto tieto večerne palce zväčša ustupuje u babatiek okolo 3 mesiaca, lebo dozrieva aj nervova sústava.
Nám pomohla kombinácia režimu podľa Fordovej (aj ked upravený na našu situáciu a naše dieta) a satkovania. Mala mi zaspala len na mne a tak som to vyriesila satkou. Ked bol vás spánku, max. 1-1,5hod. Po predchádzajúcim prebudeni, zaviazala som ju do satky a bola kludna. Síce trosku poplakala, ale bolo to len max. 5-10 a len take skôr mrncanie, ktoré pomaly prešlo do spánku. Niekedy som s ňou aj varila, zehlila, inokedy som si len vylozila nohy a oddychla. A jedného dňa som si večer s ňou lahla, že ju nakojim a sup s ňou do satky a ona mi krásne zaspala pri kojeni a spala aj bez satky a bez placu🙂
Tak hlavy hore a len vydržať! Nebude to do puberty🙂)))

beatka1988
26. nov 2013

@viktoria230 este plakavate?

viktoria230
27. nov 2013

@beatka1988 ahoj joooj už dávno nie... to trvalo prvé 3 mesiace.. a už máme 10 spinkávame celučku nocku... 🙂

beatka1988
27. nov 2013

@viktoria230 a preslo vam to teda same?

viktoria230
27. nov 2013

@beatka1988 ano ako sa prevrhol 3mesiacik zacala z nicoho nic celu nocku spavat a trva to do teraz... a dufam, ze aj bude... a vy zle spavate?? ci?