Vývin 3-ročného dieťaťa. Čo všetko by malo vedieť?

kaluha
5. jún 2008

ahojte,mám takú otázku čo by malo trojročné dieťa vedieť,
čo sa týka vedomostí /farby,písmenká,básničky.../ ale aj fyzických zdatností /bicyklovať,kotrmelce,liesť na preliezkach.../,
a tiež napríklad sám si umyť zúbky alebo utrieť riťku...
moj syn vie toho dosť vela len by ma zaujmalo či sme popredu alebo aj napriek tomu že je šikovný sme pozadu.

anjika44
21. nov 2018

Ved to ... môžem mať u prdele, že pozná všetky písmnenká, číslice, farby pesničky , básničky - keď sa nevie sám obliecť, asi fakt zametá, lebo autista určite nevie, na to je dosť komunikatívny...mám ho nechať, nech aj pol hodiny si oblieka jedny tepláky? tak cez vikend sa to dá a aj to tuším skúsim, pretým si dám zátky do uší

anjika44
21. nov 2018

tak...a už som si to našla - 10 základných vecí, ktoré by malo zvládnuť trojročné dieťa

1. Jesť samostatne, ideálne aj s príborom.
2. Vedieť sa obliecť a obuť. Nemusí si vedieť zaviazať šnúrky na topánkach i keď sa to v minulosti vyžadovalo (záleží to od rozvinutosti jemnej motoriky). - takkže pekne budeme trénovať, nie pred odchodom do školky, ale cez vikend, ked je dosť času - lebo on nie, že to nevie, ale jemu sa necche...ja mu dám, lenivý už od mala, chudina jeho manťželka o niekolko rokov

anjika44
22. nov 2018

Ja som si povedala, že ked dieťa má na všetko čas, že začnem byť taká istá - keď napríklad namiesto toho, aby sa vyzliekol, ešte desať minút napríklad hrá na klavíri, tak ked bude cchieť odo mňa napríklad fsarbičky alebo nejakú hračku poídať, tak aj ja si napríklad predtým prečítam noviny, nech aj on trochu sa naučí čakať.

mogaa
22. nov 2018

@anjika44 skôr by som to skúšala každý deň. Ke´d prídete domov zo škôlky - vyzliecť čiapku, vetrovku - ty mu len rozopni zips. Zapnúť gombíky alebo zips ešte nemusí vedieť. Urob z obliekania hru - keď máš čas, sadni si vedľa neho a maj pripravený svoj pulover a tepláky, aj jeho veci. A nech po tebe opakuje - jedna rúčka do jedného rukáva, druhá do druhého rukáva, hlava do otvoru, stiahnuť...každý krok nech po tebe zopakuje, ak mu to nejde, pomôž mu(nie to zaňho obliecť. Potom v sede - jedna noha do tepláky, druhá noha do teplákov, postaviť sa a vytiahnuť....Môžete trénovať aj s pyžanom.... A treba ho motivovať, buď ako hru, teraz opakuješ ty po mne, potom ja po tebe alebo ak chce ísť von - dobre ale najskôr sa oblečieme - opäť ty pri ňom a ukazuj mu každý krok alebo ak chce napr.pozerať rozprávku ok ale sa prezlečie, či vyzlečie....Ak pôjde do škôlky, tam sa v tom zlepší, lebo tam ich nechajú aby sa prezliekli do pyžamka sami alebo ked idú von - obliecť si bundu, obuť topánky - oni im len pomáhajú zapať zips, zaviazať šnúry....Tým že je doma sa spolieha na maminu ve%d to urobí zaňho.

anjika44
22. nov 2018

už chodí do škôlky

mogaa
22. nov 2018

a v škôlke sa zvláda obliekanie sám? treba sa spýtať učiteľky, ak ano tak trvať na tom že sa musí sám obliekať a vyzliekať aj doma.....

zuzanka19821410
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anjika44
12. feb 2019

Snažím sa, ale je dosť lenivý.

anjika44
12. feb 2019

No, je dosť lenivý...

mikospy
24. máj 2020

Ahoj moj maly ma 3 roky, je pohybovo zdatny, oblieka vyzlieka sa, aj si zoberie si veci riťku ked sa mu chce si utrie sam a poriadne, ale podla nalady ma zavola a nakaze mi utji posim. Ma rad pismenka, vsetky vie, no s rozpravanim to moc nejde, ale snazi sa. Ma rad ked mu manzelka cita rozpravky. Riekanky basnicky vobec nechce bije nas knihou ked mu chceme citat. skakanie tiez a aj kotrmelec vie super

mikospy
24. máj 2020

@anjika44 kludne nechaj nas nedovolil pomahat, nechaj ho vzdy to robit