Vývin 3-ročného dieťaťa. Čo všetko by malo vedieť?

kaluha
5. jún 2008

ahojte,mám takú otázku čo by malo trojročné dieťa vedieť,
čo sa týka vedomostí /farby,písmenká,básničky.../ ale aj fyzických zdatností /bicyklovať,kotrmelce,liesť na preliezkach.../,
a tiež napríklad sám si umyť zúbky alebo utrieť riťku...
moj syn vie toho dosť vela len by ma zaujmalo či sme popredu alebo aj napriek tomu že je šikovný sme pozadu.

monicka32
5. jún 2008

Ahoj kaluha,podla mna je velký rozdiel medzi detmi a kazde je v niecom vínimocne,ja mam 3r.synceka a vie pomenovat farby,sam sa obliect,najest ,byciklovat bez pom.koliesok,v podstate vsetko co si napísala aj ked utriet si ritku sam? este sme to neskusali 😅 ale viem si predstavi ako to dopadne 🤐 .Co ale napríklad nevie je skakat na jednej nohe a tiež ho nezaujímaju knizky aj ked basnicky som ho naucila aj zaspieva volaco a tak dufam že ked nastupi do MS tak sa trosku prebudí aj jeho zaujem o knihy.A este ma volaco napadlo.Velký rozdiel ja vidím medzi dievcatkami a chlapcami.

kaluha
autor
5. jún 2008

no práve všetky dedi sú ine jak sa hovorý jedinečné,len som v tom chcela mat trošičku jasnejšie.napríklad farby ho učím už velmi dlho a stále ked sa ho opýtam tak mi to správne nepovie ale ked ideme cez cestu tak mi povie sám od seba aká je farby na semafore alebo sa opýta prečo je teta celá v čiernom...takže farby podlamna pozná len nemá záujem mi to hovorit,básničky ho nezaujmajú myslím tým detské ale zato vymyslené ked s dedkom šaškujú zopakuje aj za pár dní aj ked mu ju nik nezopakuje ale bo pesničy ako je macejko... tiež vie,ale zopakovat olianko to teda nie alebo len zrietkavo.knižky ho zaujmali ked mal 2 a teraz len výnimočne.Skor sa zaoberá fyzickými aktivitami liest skákat pobehovat,najnovšie kolobežkovat.a čo sa týka riťky tak len pod dozorom lebo keby tam nebola dospelá osoba tak neviem,neviem ako by to dopadlo.Začala som ho to učit koli MS

lenadka
6. jún 2008

kaluha, myslim ze kazde dieta je ine, moja vie basniciek za celu skolku, na den matiek najmensi krpec v skolke recitovala ako perlicku na zaver Demikat-najdlhsiu basnicku zo vsetkych deti, a to mi doma rozpraval basnicky za vsetky deti co mali na vystupeni...vyslovnost ma hadam najlepsiu v skolke, farby pozna vsetky az na vynimky napr. bezova, kaki-to sme jej nikdy nepovedali-nevysvetlili, zuby si umyje svojim sposobom 😀 ale jasne ze dokoncime za nu, ritku si utrie ale vysledok 😀 aj na WC ide kolko krat sama ze nepovie a vtedy sa aj poutiera a to si vies predstavit gatky idu do prania, rada kresli a maluje ale bavi ju to len chvilu a nie su to ziadne umelecka diela...akoze v hlave ma toho dost, ale bicyklovat bez pom. koliesok nevie kolobezkuje zatial len opatrne, kotrmelec robi na gauci, skace, ale na jednej nohe jej to este nejde....
a aby nevyzerala perfekna nazalujem-najest sa vie sama ale nechce-chce aby sme ju krmili, obliect sa vie ale robi to podla nalady a ci mame cas cakat 😅 a na spanie ma stale plienky potvora usata, lebo sa SCHVALNE pocika. Cez den nie to sa pyta alebo rovno ide ale na spanie hroza a robi to vedome, lebo ked vstane plienka je casto sucha a kym jej ju dam dolu pusti...a robila to aj ked plienku nemala, lebo som davala igelit pod plachtu tak pustila-vsak mama prezlecie a operie 😠
skolka ju dost posunula-ma tam rovesnikov, dosyta sa vyhra, tesi sa z hier ako zlata brana a tak-to sa dve hrat nemozeme...ale uz doniesla aj par peknych slov...vcera napr."hajzel"

martina.d.
7. jún 2008

Ahojte baby, tak ja sa k vám tiež pridám. Moja dcérka bude mať 20.8. 3 roky. Do jaslí začala chodiť ked mala rok a 8 mesiacov a potom po paitich mesiacoch sme ju dali do škôlky. Jasle boli super, zvykla si rýchlo, bolo vidieť, že sa tam deťom venovali, učili ich k samostatnosti a slušnému správaniu. Niekedy mi už slovíčka prosím a ďakujem liezli krkom. Ale povedať sme nič nemohli, lebo ani nebolo čo. Plienky nenosíme vôbec od roka a 4 mesiacov. Po malej potrebe sa utrie dcérka sama a po veľkej nás automaticky zavolá. Pozná niektoré farby, skôr si ich spája - zelená je tráva, modré je nebíčko, žlté je slniečko, biely je sneh a pod. Čo sa týka bicyklovania, tak to len za pomoci pomocných koliesok, kontrmelce vie robiť, minule skúšala skákať na švihadle - bola zlatá. Papá sama, mäso si ešte pokrájať nevie, aj ked sa snaží.Nemáme problém so stravou - spapá všetko, zeleninu - surovú aj varenú, ovocie, ovsené vločky špenát, cestoviny, ryža, mäso, ryby - proste naozaj všetko. Dúfam, že sa to nezmení.Sama sa umyje, aj zúbky, my už len skontrolujeme. Od malička som ju učila veľa básničiek a pesničiek, s tým problém nemá, ľahko sa ich učí.Pozná aj väčšinu značiek automobilov. Má veľmi dobrú pamäť. Pamätá si udalosti ktoré sa stali a kde sa stali a veci s tým spojené. Prezlieka sa sama. Miluje rozprávky a pesničky - také klasické mrázik, snehulienka, madagaskar, nemo, doba ľadová a pod.Čo sa mi však nepáči je, že sa stotožnuje s postavami v rozprávkach, správa sa napr. ako snehulienka, gestikulácia, mimika a aj slová - ako keby ste pozerali snehulienku naživo. Ale myslím, že raz ju to prejde. Rozprávky v ktorých sa zabíjajú, bujú a hrešia, ani nemáme a ani ich nekupujeme. U nás v domácnosti sa nehreší a nenadáva, ale takéto "čarovné" slovká niekedy donesie zo škôlky ale snažíme sa si to nevšímať. Rada chodí na preliezky, šmýkačky a pod. K čomu ju od malička vedieme je turistika - nemá problém byť na túre po horách 6 hodín. Dokonca sa sama aj na túru pýta. Veľmi rada mi pomáha v kuchyni a pri vešaní prádla, nepodáva mi štipce, ale prádlo. Nohavičky a ponožky si ukladá po vypratí sama. Aby ste si nemysleli, že ju k tomu nútime, ona to robí automaticky, a dokonca aj bračekovi.
No, uvidíme ako to bude pri synovi. Je zatiaľ malý, ale vníma viac vecí okolo seba ako vnímala v jeho veku dcérka.
Avšak si myslím, že každé dieťa je individuálne. Netreba hľadieť na to, čo ktoré dieťa vie, ale na to, že aké je práve to NAŠE šikovné a výnimočné. 😀 🙂 😉

monicka32
7. jún 2008

Uplne suhlasím s Martininou poslednou vetou,aj ked nejakému tomu porovnavaniu sa neda vyhnut.Ja mam starsiu dceru a ta bola ako certisko ,aj velmi živa aj velmi pojasena ale vedela mi byt partackou.Kdežto chalani su od malicka tak trochu egoisti 🙂 .Ten moj je urcite,ale aspon dufam že to bude mat v živote troska jednoduchsie.

akvi
9. jún 2008

tak to by sme teda fakt dopadli, keby sme deti takto porovnavali... 😒
Tak ako aj dospeli su kazdy sikovny v niecom inom, aj u deti je to tak. Najdolezitejsie je vediet, co dieta zaujima a podporovat ho v tom, ale tak isto, co mu velmi nejde a snazit sa mu to sem tam ponuknut. Napr. moj 3 rocny syn je veeelmi sikvny v komunikacii a vsetkym, co s tym suvisi, ma vybornu pamat a matematicke schopnosti. Len tak pre zaujimavost - farby vedel uz ako 2 rocny (aj take, ze cyklamenova.. 😀 ), teraz nema problem pocitat v obore do 5 (myslim tym nie len pocitanie, to vie do 20, ale aj jednoduche matematicke operacie +, -, viac, menej atd.) Vie kopu basniciek a pesniciek a rad ich aj predvedie. Nema problem v obchode pytat si cokolvek a znacne z toho tazi, vela krat dostane nieco naviac, lebo udivuje svojou sikovnostou.. Pozna asi polovicu abecedy a vie aj napisat niektore pismena... Som stastna, ze toto vsetko vie ale... Ma tri roky a nevie sa vyzliect (okrem nohavic), ani obliect. Obuvanie je pre neho absolutne nepodstatne a chyta hysak, ked sa ma obut sam. Je trochu nemotorny, co sa tyka hrubej motoriky. Bicyklovat zacal napr. az tento rok (s pomocnymi kolesami samozrejme) Jeho kamos uz 2,5 rocny bicykloval bez pomocnych. Na preliezkach je tiez nemotorny, niektore 2 rocne deti su sikovnejsie. A take ze kotul? No nehrozi... Ceruzku nevezme do ruky, ako je rok dlhy, nechce sa mu kreslit a malovat. Okrem slniecka a cmaranic, nenakreslil este nic. Plastelinu pouziva zasadne len na "opravu" aut...atd. proste iste veci ho vobec nezaujimaju.. A tak, ako som na neho hrda v istych situaciach, tak ma trapia veci, ktore uz "ma vediet" a nevie.. A priznam sa, ze tiez mam sklon obcas porovnavat,hlavne veci, co ma stvu, ze syn nevie, ale obycajne sa rychlo spamatam a pomyslim si na to, v com je sikovny...

kaluha
autor
9. jún 2008

akvi, túto tému som nevymyslela kůli porovnávaniu len chcem vediet čo by asi tak mal vediet a nevie a včom sme zase popredu,aby som ho učila veci čo vedia deti v jeho veku lebo 2ročný vie niečo iné ako 3 alebo 5ročný no nie? a nechcem ho obrat o detstvo nech sa vyhrá můj abecedu nevie a ani sčítavat... akurát narátat do 5.A nehambým sa za to, ako píšeš som na neho radšej hrdá za veci čo zase vie.

akvi
9. jún 2008

Do kelu, neodoslalo mi prispevok, uz sa mi ho nechce zase pisat,tak len taka strucna reakcia...
kaluha - ja chapem, ze si nechcela porovnavat, ale ked sa pytas, co vedia nase deti a co nie, tak vlastne porovnavas... 🙂 Neber to v zlom... Chcela som len povedat to, ze neexistuje nejaka norma, ze co ma dieta vediet a co nie...

danu
14. sep 2009

elissa • 1d • Včera o 22:19
Rada by som vedela čo už vedia vaše deťúrence(reč,motorika,zručnosť,hry a pod).Pýtam sa to len informatívne,aj keď viem že každé dieťa je iné,ale ma to zaujíma.Ďakujem vám za vaše príspevky.

atrami • 3d • Včera o 22:55
elissa,
teraz musím spomínať. Synovia boli už bez plienok aj v noci, vedeli povedať ,,r", vedeli sa obliecť, vyzliecť, obuť, sami najesť, vedeli pár pesničiek. Veľa vecí sa naučili ale v školke.

donara
14. sep 2009

elissa, môj syn mal na konci augusta 3 roky. Nevieme sa sami obliecť, zato vyzliecť hockedy, aj keď nieje treba. Nevie povedať r ale zato pozná farby, vie bicyklovat bez pomocných koliesok, ale len na bratovom veľkom bicykly, na jeho to nieje zaujmavé. Doteraz nevieme rozoznať či je ľavák alebo pravák, všetko si robí po svojom. Starší syn sa naučil vyslovovať r až v piatich rokov, od 2 boli obaja bez plienok, aj na noc. Napíš čo Ťa zaujíma.

penny13
14. sep 2009

Súhlasím s Martinou. Každé dieťa je iné. Katka napríklad v troch rokoch nevedela to, čo Gabika.
Gabika už od dvoch rokoch pozná farby, aj počítať už vie dlho, dokokonca vie už aj čítať. To som zvedavá, čo bude robiť v škole 🙂 Maľuje krásne. R vie povedať od 2.5 roka . Oblieka a vyzlieka sa sama tiež od 2.5roka. Má dobrú pamäť, básničky si pamätá po druhom , treťom prečítaní. Zato Lucka tá sa R naučila, až v siedmych rokoch ☹ Ale zato si už v piatich vymýšľala rôzne príbehy. 😉

anjika44
28. sep 2018

A kotrmelec od akého veku smie robiť dieťa, aby si nezlomilo krk? Lebo svokra po mojom takmer trojročnom chcela, aby urobil kotrmelec, ja som bola proti - nikdy to nerobil a myslím si, že radšej ak prvý raz, nech pod vedením niekoho, kto rpzumie pohybovej výchove. Mne sa to zdá ešte skoro, možno o rok.

janulik2008
28. sep 2018

@anjika44 malá má 3 a vie ale len keď sa jej chce a musíme pri nej byť lebo ešte hlavu nedáva 100%ne pod seba tak pre istotu 😉

anjika44
28. sep 2018

3 a koľko? môj bude mať tri

janulik2008
28. sep 2018

@anjika44 3 a 2 mesiace ale kazde dieta je ine 😉 nemusi kotrmelec vediet 😉

anjika44
28. sep 2018

že či nie som príiš uzkostlivá, ked som to nechcela dovoliť

martina9999
28. sep 2018

moj mal tri roky pred dvoma mesiacmi. chodi do skolky a tam take ze najest sa topanky obut obliect to zvlada. doma ako kedy, ked sa ma vyzliect do bazenu tak je nachystany rychlo🙂 ale castokrat necakam a urobim to za neho..si hovorim ze v skolke nech trenuje. motoricky tiez super, bicykel bez pomocnych zvladol pred letom, tiez sa potapat v bazene na dno so zadrzanym dychom a kamienok vylovit a vyplavat hore, aj na 1nadych preplava polku bazenu nasho 7metroveho. skakat na 1 nohe vie to ma ani nenapadlo ze by sa este nemalo vediet. farby pozna od 18mesiacov velmi dobre, to sa naucil velmi rychlo . je 2-3jazycny (ja sr muz cr a zijeme vo fr). teraz ho velmi zaujimaju pismenka tak rozozna v abecede (okrem I, J, K, Q, R, U, V, W, Z k tym sme sa este nedostali). uz prejavil zaujem o pisanie, konkretne M ako mama a T ako tata. uz konecne drzi pero a ceruzku ako sa ma, to v skolke sa vypiplal lebo doma sa zabudal v tom. nakreslit vie uz aj celkom k veci ze slniecko s ockami a lucmi, alebo hlavu cloveka s usami ocami nosom ustami vlasmi, ale nema trpezlivost vyfarbovat. a tiez som tu na MK videla kresby 3.5r deti a boli o dost lepsie nez mojho drobca 🙂 basnicky a pesnicky to moc sa nechyta, tak troj-stvor riadkove viac nie, teda kom kom kominar, a nejake z youtube po anglicky o yes papa, baby finger..nic uzasne. a na poziadanie nezaspieva ani nezarecituje iba sam od seba ked ma naladu. na poziadanie vykona akykolvek sportovy ukon skorej🙂 alebo ukaze ako vie kreslit pisat a roroznava tiez zopar slov napisanych vizualne tak 5 slov. cisla do 10 zvlada ale pleetie sa mu to po slovensky cesky francuzsky a naviac aj anglicky (asi z toho blbeho youtube), tak uvidime kedy sa to vycisti ale ked sa snazi napocita bezchybne do tych 10. a tiez je bez plienky na noc a den od 2rokov.

yanni
28. sep 2018

@anjika44 si priais uzkostliva. 3rocny nemusi vediet urobit kotrmelec ale ak chce skusat, tak ho nechaj. Krk si nezlomi, toho sa neboj. nasa ma 3 a dva mesiace a o kotrmelec sa zacala snazit uz pred 2. narodeninami. Aka ca. 2,5 rocna ho vedela urobit perfektne.

zuzada29
28. sep 2018

moja dcera ma 3 roky a 4 mesiace, do skolky chodi od januara, co malo velky vplyv aj na jej vedomosti, zrucnosti a poznavanie. Ona bola v skolke z tych najmladsich a tak ich tie vacsie deticky tahali dopredu. Momentalne vie farby, dokonca aj po anglicky, lebo sa ich naucila z youtubu, vie pocitat do desat tiez aj anglicky, momentalne ju zaujimaju vsetky znacky aut, tak sa uci to cestou do skolky, rada kresli, ma velmi dobry orientacny zmysel a ked sa pohybujeme po meste tak vie aj sama kadial treba ist, ked mala 1,5 roka som s nou zacala chodit do folklorneho suboru, lebo rada tancovala a spievala, takze sa uci aj toto a chodi vystupovat a uci sa tak prekonavat tremu, ktora je s vystupenim spojena. Manzel je ucitel hudby, takze doma vela spievame, co ju bavi a ovlada velmi vela pesniciek. Bicykluje este len s pomocnymi kolieskami a celkovo vo fyzickych veciach je opatrnejsia. Vzdy ked nieco nove skusa tak ju musim trochu do toho prinutit a ked zisti ze jej to ide tak uz potom to robi aj sama. Ale kazde dieta je naozaj individualne a u kazdeho treba hladat tie je ho lepsie a slabsie stranky a podla toho sa tomu venovat. A ak chodi tvoje dieta do skolky, tak tam ho pani ucitelky urcite pozoruju a keby v niecom zaostavalo tak to urcite hlasia.

anjika44
28. sep 2018

@yanni radšej nech to skúša s človekom, ktorý vie, ako to deti naučiť - tak ako s plávaním, ja plávať viem, ale nikoho by som to nevedela naučiť

yanni
28. sep 2018

@anjika44 Porovnavas hrusky s jablkami. Kotrmelce sa naucia deti aj same. na to nepotrebuju profesionalneho trenera. zase neprehanaj.

beky1813
28. sep 2018

@anjika44 vitaj, dlho si tu nebola. Uz mi chybali tie tvoje neprekonatelne problemove banality 😍

yanni
28. sep 2018

@beky1813 hihi. Aj tebe?😂😂😂😂😂😂

alchemilkazltozelena
28. sep 2018

@beky1813
@yanni

Aj mne baby 😁👍

beky1813
28. sep 2018

@yanni jasne. Aj tebe?

anjika44
28. sep 2018

Zlaté moje, rakovina mi postupuje, už mám mts aj v mozgu a aj keď je moje dieťa niekdy zlé ako čert, cchem si ho užiť a nie sa báť, že sa mi prizabije, aj preto som opatrná.

janulik2008
28. sep 2018

@anjika44 ale prosím Ťa ... malá dnes spravila kotrmelec síce na tretí pokus ale spravila nie kotrmelec ale stojku až sme sa báli že si zlomí väzy a smiala sa z toho samozrejme keby niečo tak hneď riešime ... neboj dobre bude 😉

evittam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anjika44
21. nov 2018

Má si vedieť trojročné dieťa samo obliecť tepláky a tričko? Lebo môj hned začne, že to nevie a kričať a kredže nechcem prisť o nervy uplne, tak ho radšej oblečiem vždy ja..ale to už mal vedieť ako dvojročný, či nie? Ako ho to naučím, ked zakaždým je nejdeeeeee toooooo...

yanni
21. nov 2018

@anjika44 Sice kazde dieta je ine ale normalne zdrave a veku primerane vyvinute by uz malo. Tricko a gate je to najjednoduchsie. On s tebou "zamäta". Nechaj ho, nech si vrieska. Robis chybu, ze povolis a nakoniec ho oblecies ty. On to velmi dobre vie, zacne vrieskat a uz vyhral. "nacvicovanie" obliekania sa zacina uz skor. V troch rokoch by uz mal byt viac-menej samoobsluzny.