Vývoj reči u batoliat

adri27
17. feb 2009

Ahojte, neviem či je tu už takáto téma, len by som sa chcela spýtať na váš názor. Náš malý má 16 mesiacov a minulý týždeň sme boli na kontrole u neurologičky a ona sa nás spýtala, či náš malý už spája slová do viet ? to akože už takýto drobci vedia tak rozprávať 😲 . lebo ten náš si zatiaľ hovorí to svoje mama, baba, tata a proste len také základné slová. ovláda nejakých 12-15 slov. poraďte

junovka
17. feb 2009

ja si myslim, ze to vsetko zalezi na dietati.Moja starsia dcerka dokazala uz na 17 mesiacov tvorit 2 slovne vety, a ta mladsia bude mat 21 mesiacov a sotva povie par slov. 😒 Kazdy tvrdi, ze sa treba dietatu viac venovat.Clovek aj chce, ale ked to dieta nema zaujem, tak predsa ho nepriviazem o stolicku, alebo sebe na kolena, aby somnou pozeralo knizku 😠 😠 😠 ...napr. so starsiou dcerkou sa to dalo,proste mala zaujem 😒

kvetinka31
17. feb 2009

Ahoj Adri, ja si myslim, ze sa neda ocakavat od 16 mesacneho dietatka spajanie slov do viet. Jasne, ze su take, ktore uz to v tomto veku vedia, ale hovori sa, ze dieta by sa malo rozrozpravat do 3 rokov a ak sa to nepodari, potom to riesit s doktormi. Tvoj maly je urcite recovo v poriadku, ked v tomto veku rozprava uz zopar slov. Moj maly ma vyse 2 rokov a az teraz zacal spajat slova. Rec je individualna zalezitost a kazdy napreduje inym tempom.A niekedy sa rozrozpravaju "zo dna na den". Pa.

radka.m.
17. feb 2009

ADRI-TAK NEVÍM,NEVÍM,to jsi mně teda dost vyděsila,my jsme skoro stejně starý a na všechno jenom ukazujeme a hulákáme,stěží řekneme 4-5slov-máma,táta,gol,bác,ale to je všechno,ale nějak to nehrotím a doufám,že ani nemusím,říkám si,že každé dítě je jiné,já mám 4 a každé začalo mluvit jindy,nejstarší ještě v první třídě drmolila tak,že jsme ji skoro ani nerozumněli a tím,jak přišla do školy,tak jako když utne a začala pěkně mluvit,ani jsme nemuseli k logopedovi.

garfieldmail1
17. feb 2009

Ahoj, Tvoje dítě je určitě v pohodě, co se týká mluvení. Děti se často rozhovoří až kolem třetího roku a je to úplně normální, když se zeptáš známých, určitě Ti to hodně lidí potvrdí.
Třeba moje teta má 3 děti, první dvě mluvily krásně ve dvou letech, třetí nejmladší dcera se rozpovídala až ve třech letech ve školce během jednoho měsíce. 😠
Píšeš, že jsi byla u neuroložky - to asi mělo nějaký konkrétní důvod a možná že to byla jen jedna z věcí, která doktorku prostě zajímala nebo na to kladla nějaký zvláštní důraz?

susik77
17. feb 2009

ahojte. tiez si myslim, ze je casu...niekt. deti su rychlejsie, ine pomalsie. kazde dieta si ide svojim tempom. moja ma svoje oblubene: tady je 😎 a nosi nam vsetky mozne predmety 😎
dohromady pouziva asi 20 slov. spaja le tolko, ze : tata brm brm, papat mnam, mnam 😎
myslite ze aj to sa uz pocita ako spajanie slov?

junovka
17. feb 2009

susik, aj to sa rata ako spajanie.Inak som sa dozvedela od moje kamosky, ktora ma 18 mes.syna, ze jej neurologicka dala pre syna nejake homeopatika na vyvoj reci 😲 😲 😲 😲 😕 ...a ze po brani asi tak 1-2 tyzdnov sa jeho rec ovela lepsie rozvinula.Ja si myslim, ze to nebude asi v tych homeopatikach, ale v dietati.Ako som uz uviedla, moja starsia dcerka ziadne lieky ani homeo nebrala a kecala a kecala 😀 😀 😀 ....asi to ma po mne a ta mladsia dcerka je asi po manzelovi 🙂 😉 Ja si myslim, ze je to asi v genoch, nakolko ked som mala rok tak som vraj tiez bola riadne ukecana. 😀

nicky95
17. feb 2009

No určite nič nepodávať na rozvoj reči. Môj prvý syn už ako ročný pekne rozprával a mala som toho dosť veľa na krku, tento druhý má už dva preč a ide nám to ako v lete na saniach. Asi takých 30 slov.Ale všetko pochopí!!!A s ním som nonstop kecala už ako bol v perinke.Nie sú dve rovnaké deti. Moja kamoška má o pol roka staršieho syna a nehovorí ani polovicu toho, čo my.

peppapig
17. feb 2009

Ahoj maminky, kazde detatko je jine, myslim, ze bychom se nemely az tak ridit podle osnov a prumeru. Taky jsem se ze zacatku bala, nase mala od 16ti mesicu rikala jen mama, baba, dada, dudu a papa, na coz mi kamaradka rekla, ze jejich syn v tomto veku mel zasobu 30ti slov. Az posledni dobou se Mia rozpovidala, ma 21 mesicu a snazi se opakovat cokoliv slysi, ikdyz nekdy tomu rozumim jen ja. Navic na ni mluvime dvema jazyky, tak je to nekdy sranda. Nejdulezitejsi je mluvit mluvit mluvit a popisovat co s detma delate atd vsak to znate...nekdy je to tezky a ani se mi uz mluvit nechce 😉

sylviiik
17. feb 2009

Zrovna studuju knížku Bystré batole a přesně jak tu všichni píšou.. Je to individuální.

Adri, možná se lékařka ptala jen "ze zvyku" že tuto otázku pokládá při vyšetření bez ohledu na to, kolik měsíců dítko má 😉 nenechej se vystresovat. Kdyby nebylo něco vpořádku, určitě si toho sama všimneš nejlíp 😵

danca81
17. feb 2009

holky, tak můj chlapeček má 20 měsíců, taky moc nemluví. Snaží se opakovat, ale vždycky to tak hrozně zkomolí po svým 😀 😀 😀 Vím, že každé dítě je jiné. Dominiček všemu rozumí, když na něj mluvím. Žvatlat, tak to si taky žvatlá sám pro sebe. Máma, táta, bác, gol, kolo, koko, aj. tak to umí. Zatím to nějak nehrotím. Když vidím tu snahu, tak si říkám, že určitě začne, ale zkrátka trošičku později 😉

adri27
autor
17. feb 2009

Radka ja som ťa nechcela vydesit ☹ 😔 , ja som len chcela počuť vaše názory, že ako sú na tom vaše deti, lebo mne sa to tiež nezdalo veľmi logické, aby malý už takto rozprával. lebo pochopí všetko čo sa ho pýtame ale je veľa vecí na ktoré len ukáže a proste nijako ich nepomenuje alebo ak aj ano tak mu veľmi nerozumieme 😵

garfieldmail my sme boli s malým u neurologičky kvôli tomu že mal predčasne uzatvorenú veľkú fontanelu, vraj sa to zvykne až okolo 18 mesiaca no u nás to bolo už v 12. ale našťastie v tomto smere je všetko ok. asi sa proste tá lekárka zaujímala o celkový psychomotorický vývoj malého, ale mňa tým vydesila 🙄 , to asi nechcela ani ona, no čo už narobí s úzkostlivými mamičkami 😵 😵 😵

sylviiik ďakujem, teraz už vystresovaná nie som, ale v tom momente mi nebolo všetko jedno

katy1979
17. feb 2009

adri myslím si že malý je uplne v poriadku. vývoj reci je indi vindi u každého ináč.

tiež si myslím že lekárka sa pýtala len zo zvyku. asi sa to pýta všetkých v jeho veku. my síce kecáme dost aj pospájat to vie ale určite to nie je nič preborné.
su 2 az 3 rocne deti ktoré vela toho nenarozpravaju a su uplne v poriadku.

trixi
17. feb 2009

ahojte, nas Matej ma 17 mesiacov a nerozprava, pouziva rozne zvuky, ale ziadne slova. A nejake spajanie slov vobec neprichadza do uvahy. Nemam pocit ze by sme sa mu nevenovali. Cez den nie je ani minutu sam. Ked sa mu nevenujem ja a tatino, venuje sa mu babka a dedo. Knizky citame od jeho 2 mesiacov a u nas sa vela rozprava. Jednoducho je vsak asi pohodlnejsi, pretoze sa dohovori svojim ekanim a tarzanovskym hukanim a znakovanim. Ani ma nenapadlo, ze by mal byt nejako po zadu alebo zaostalejsi a uz vobec mu davat nejake hlupe homeopatika na podporu reci. To je poriadna blbost. Presne ako tu maminy pisali, kazde dieta je individualne stvorenie a kazde sa vyvija inak.

martina46
18. feb 2009

Môj brat údajne ešte v 2 rokoch nerozprával, mama už bola znepokojená a zrazu začal a hneď krásne čisto. Ja som vraj brblala skoro, ale kadejako 🙂

nnika
18. feb 2009

Ahojte, aj ja sa pridávam, môj malý má 18 mesiacov a tiež hovorí po čínsky, rozumie úplne všetkému, ale riadne hovoriť ani za otca. U nás je voda a jesť gap, všetky zvery napodobní, mama je bojový pokrik, ja by som to ani nejak neriešila, ale moja starká začala špekulovať, či by už nemal rozprávať, tak som sa nad tým začala zamýšľať a porovnávať a to Vám poviem je to najhoršie čo môže byť, keď m minule kamoškin 14 mesačný syn povedal teta, tak ma skoro šľak trafil a to sa u nás malému venujem môžem povedať maximálne , čítame knižky,rozprávame sa , recitujeme a čo ja viem čo ešte, takže o venovaní to nebude 😒 . U nás v okolí sú však ešte dvaja chlapčekovia vo Filipkovom veku a tí veru tiež nehovoria odchodnejšie, ževraj chlapci začínajú neskôr ,tak uvidíme 😉

capricieux
18. feb 2009

ahojte kocky
sme na tom pobodne, bruno mi nepovie ani mama ☹ jedine slovo ktore pouziva je mnam ked chce papat alebo ked uz papa
nie som z toho velmi v pohode, ale zatial to zas az tak velmi ani neriesim, myslim ze to pride casom same 🙂
spajanie viet uricte nehrozi 😀

jandalinka
18. feb 2009

tak my řekneš tak akorát mňam,ham,tata,baba,děd a jinak řveme,žvatláme,ale abychom řekli souvisle nějaké slovo či větu,tak to snad je ještě mooc brzo,ne'!!!! 😕 😅

peppapig
18. feb 2009

Holky moje mala rekla minuly tyden z niceho nic krasne cesky slovo 'bordel', no musela to slyset od babicky 😝 jeste, ze tady tomu nikdo nebude rozumet haha

j.a.n.u.s.
18. feb 2009

Hele, mala nemluvila jeste v 16m...behem mesice prisel zvrat a mluvila a spojovala...je to normalni a hlavne individualni. 😵

sakura77
18. feb 2009

veru ich to "chyti" ozaj zo dna na den,potom s tak rozkecaju,ze vas budu az hlavy boliet 😀
priklad chlapci mojej segry-starsi-zacal vykecavat uz okolo roka,dvijrocny uz recitoval basnicky-dlhe
mladsi-tomu sa uracilo az v troch-takze je to ozaj individualane

moj synator zacal tak klasicky -spajat vety okolo 1 apol,teraz uz drzkuje riadne-vcera sa mi podarilo vystihnut toto:http://

https://www.youtube.com/watch?v=9c7mqSGhY7c

🙂

poupe
18. feb 2009

maly budou 2 roky a mluvi hatla matla,rika nejaka slova,ale zadna slava a spojovani,to je mama,bety(pes),papa 😉

bibula
18. feb 2009

nas maly az teraz nedavno zacal ,ale kazdy den vidiet pokrok,takze podla mna mas casu este dost.neviem naco vas zbytocne strasi 😉

blau
18. feb 2009

sakura fantazia mala rybka kraaaaasa 🙂
my sme maly, ale tiez donho hustim a venujem sa mu a nic. Iba mama tata poukazuje ale inak nic moc. Uvidime neskor. A aj to , ze sme dvojjazycna familia, tak viem ze mu to pojde trochu neskor

mihab
18. feb 2009

Ahoj,našemu najmladšímu je 16 měsíců....vypadalo to,že začne docela brzo a hezky mluvit...říká slova jako..taty,baba,deda,mna.......neřekl ještě máma ☹ .první věta byla..de je dudu(kde je dudlík) 😀 ,no a ted se docela zasekl,říká občas ty svoje slova...ale vetšinou na všechno jenom ukazuje a říká(nebo spíš hučí)..eee.....no hrůůůůza 😝

susika
18. feb 2009

zaujímavé články. aj ked sa mi to zdá, že deti rozprávajú viac, ,ako je v nich napísané. lebo nie je potom možné, že moja nedonosená dcera,je už dávno v hranici 19-24 mesačného dieťaťa v reči a pvých 5 slov vedela, ked bola mladšia ako 10 mesiacov. ale nie som odborník, tak nechcem ich znalosti vyvracať. ale je to k teme, tak že detičky sú stále v norme🙂)oni sa rozhovoria fakt zo dna na den🙂

http://www.mamicka.sk/article-ako-porozumiet-re...

http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/705/mil...

lena27
18. feb 2009

my máme svojí čínskou řeč, které nikdo nerozumí, ale o vše si řekne a ukáže. on vlastně ani mluvit nepotřebuje. je nám 19 měsíců, říkáme máma, táta, bába, děda, haha,ňam a teď spojil dvě slova a říká mami ňami 😀 😀 😀 😀

diddi
18. feb 2009

nase baby maju o 4 dni 21 mesiacov a napisali diktat za vcelicku...ani jedna hrubka.....

fakt ma to uz s.re, lebo nas poslali k psychologicke, ze naspajaju slova, neovladaju 20 slov...ale ked im poviem dones topanky, mas rozviazane snurky, daj to tatovi...tak vsetko rozumeju

adri27
autor
19. feb 2009

diddi asi to musíme brať tak, že naše deti sa "nezmestia" do nejakých tabuliek, ktoré majú lekári vytvorené. mne keď to povedala neurologička, že malý / 16 mesiacov / ešte nespája slová, tak som nechápala, že či už tých 10 slov čo ovláda má nejako pospájať. on si teda aj rozpráva vo svojej reči všeličo, len nie vždy ho pochopíme 😵 😵 😵 , pritom náš pediater mi zase povedal, že až okolo 2 rokov začínajú deti spájať slová, ale tiež je to vraj individuálne, každé dieťa je iná. len potom by mali aj tých svojich tabuliek mať viac na všetky deti, a nie podľa jednej porovnávať každé dieťa.

luckaa
19. feb 2009

Ahoj holky,já mám teda malou ukecanou,bude jí 20měsíců,povídá až moc a doplňuje básničky zhruba od 16měsíce,teprve ale teď začíná spojovat slova.Doktorka se mě na to ptala na prohlídce v 18měsících a to teda nespojovala.jinde jsem zas četla,že holčičkám dávají čas na mluvení do dvou let a klukům dokonce do 2 a půl.

vita1
19. feb 2009

Ahojte, moj syn ma 19 mesiacov a tiez horko tazko povie par slovicok, aj tie zle artikuluje 🙂 K neurologicke sme chodili tiez, lebo je hypotonicky a tiez sa nas pytala, kolko slov uz ovlada atd. Ale ked sme povedali, ze len par, vobec ju to netrapilo. Vraj je to OK. Tie tabulky su tiez robene tak, ze to pasmo, kedy ma dieta zvladnut urcitu vec, je dost siroke. Jednu taku tabulku mame aj doma (od znamej psychologicky). Podla nej dieta zacina spajat 2 slova medzi 15. a 25. mesiacom. Ale 90% deti to zvladne az od 22. do 25. mesiaca. Takze este mame kooopec casu! 😉 Aj doktorka nam vravela, ze podstatne je, ci dieta rozumie. Zamyslat sa nad tym, kolko slov ovlada a ci ich spaja, vraj ma zmysel az po dvoch rokoch...