Zaspávanie na rukách. Ako to ročné dieťa odnaučiť?

lienka434
21. jún 2011

Budem vdacna za vase prispevky mamicky,mna uz nebavi uspavat dcerku na rukach a pri miernom prebudeni ako ju vlozim do postelky tak chce znova a neulozi sa sama ale stoji a place v postelke:(

lenka3007
22. jún 2011

@lienka434 ja som toto tiež riešila ked bol moj Jurko malinky, bol dosť ťažky, tak som začala uspávať najprv tak, že som si sadla na gauč v obývačke, držala som ho v naručí a jeho zadok som položila na moe kolena a hupala som nohami z prava do lava, ked zadriemal, položila som ho vedla na gauč a ked sa mi začal preberať, tak som ho trochu pokolisala... po čase som ho už nehúpala, len som ho položila na gauč vedla mna a tam zaspal, stačilo, že som ho držala za ručičku... no a po nejakom mesiaci už zaspával sám v postielke.... držím palce

murinka
22. jún 2011

my sme sa oducili v dvoch rokoch...ostala som tehotna a bolo mi neskutocne zle...nevlada som ani sediet a nie to kolisat...proste z dna na den som ju prestala kolisat na rukach...par krat mala zacala plakat ale bohuzial...len som si lahla ku nej,chytila mi vlasy,hrala sa s nimi a zaspala...nevolnosti ustupili,dcerka to chcela "vyuzit" ale uz som nepovolila a spime takto doteraz 🙂 ale pravdupovediac som si mylslela ze to bude horsie 😉

lienka434
autor
22. jún 2011

Dakujem za prispevky,ja by som bola najradsej keby zaspavala tak,ze ju ulozim do postelky,chvilku sa pohraje a zaspinka,lebo niekedy zaspavame tak ze ju dam k nam do postele aj ja si lahnem k nej a tak do cca.30min.zaspinka.Ale ja zaspavam tez a to nemam rada,lebo este nie som prichystana do postele a potom sa mi nic nechce:(

zuzana84
22. jún 2011

@lienka434 tak u nas doma mame rovnaky problem, mala zaspava vylucne len v mojom naruci, nemusim ju pohojdavat, staci ak si sadnem na gauc a dam ju do narucia, po par minutkach zaspi a mozem ju ulozit. Lenze ked sa mi preberie, znova to iste, vziat na ruky a uspat. Uz by som bola aj celkom rada, keby aspon vecer zaspala sama... 😒

bodka13
22. jún 2011

@lienka434 chce to veľa trpezlivosti 😉 ...neľahni si k nej,ale iba sadni či zohni nad postieľku a chvíľku jej masíruj chrbátik ,rozprávaj rozprávku ,nájdite nejakého plyšáka s ktorým bude spávať,daj jej božtek na dobrú noc-uisti ju že si nablízku a odíď z izby 😉 ...ak sa rozplače,vrátiš sa ,utíšiš a znovu odídeš 😉 a táááák dokola...ale dosiahneš čo chceš 😉 🙂
...a ešte je jedna možnosť,aby išiel uložiť do postieľky tatino,babka,dedko(hocikto iný ale nie ty) a použiť finty,že maminka išla na wcko,alebo sa sprchuje,umýva riad ....toto isté môžeš použiť aj keď ju uložíš ty,sľúbiš jej že ju prídeš o chvíľku pozrieť
...u nás to fungovalo v období keď sa dožadovali spoločnosti a pri tom od príchodu z pôrodnice zaspávali sami,na rukách sme sa iba tíšili potom šup do postieľky

bodka13
22. jún 2011

a napadlo ma ...prečo vlastne učíte drobčekov zaspávať na rukách 😕 ...ľúbim svoje deti,nikdy som ich nenechala nariekať ale uspávaním oberáte samé seba o oddych či čas na domáce práce...však kým dieťatko zaspí môžete sa v kľude najesť,prečítať časopis či umyť riad 😉

vodnarky
22. jún 2011

@lienka434 -u nas to bolo presne tak ako pisala @bodka13 a nikdy sme nemali ziaden problem zo zaspavanim(ak ju netrapila choroba)..teraz ako 3-rocna nas sama taha do izby okolo 19:00,ze uz chce ist spinkat..ideme s nou,ulozime ju,zaspievame si uspavanku,dame bostek na dobru noc,pripomenieme jej ako moc ju milujeme a ona sladko spokojne zaspinka.. 🙂 zelam vela trpezlivosti a pokojnych noci.. 😔

nicky182
22. jún 2011

@lienka434 ahoj, tento tvoj problem so si aj ja odzila ..akonahle som ju polozila do postielky ocka blikli a bola hned hore, aj hracky som jej dalal blizko, aby si myslella, ze som to ja a nic... 😖 .mne sa podarilo malu naucit na uspavanie v posteli - je to "z kaluze do blata" ....viem ze to tiez nie je bohvieco ...ja som ju uz nevladala, bolel ma chrbat, a nosit aj polhodinu bolo uz aj na kona dost ....takto si ju dam do postele, riadne na vankus, hlavky k sebe a tisko sa len prihovaram,spievam uspavanku ...potom ju tam este necham chvilku a prelozim do postielky, aj tak sa za noc zobudi aj 10x..takze mam uz 8mesiacov nocnu 😀 😀 ...joooj, drzim ti palce, prajem ti, aby dietatko samo zaspalo v postielke 😀

zuzanockamt
22. jún 2011

tak ja mam to iste, od malicka zaspava na rukach ... az doteraz som sa nad tym nepozastavovala, ze ho to budem oducat, ale pomaly zacinam pocitovat problemy s krizami, predsa len ma krpec 10 kg 😝 ... skusala som aj lezat pri nom, niekedy sa podari, ze zaspi, inokedy sa zacne rehotat, prevalovat po posteli, mrncat, tak zase sup na ruky ... zatial ale nemam to srdce mu ten jeho ritual narusit ... uvidime po roku, ci sa nieco zmeni

danteska
22. jún 2011

tak my sme sa uspavali tiez na rukach..a nemohla som ani sediet-ale stat a pohupovat s sa malym..inak proste nezaspal a ked som chcela aby spaval pravidelne tak som to takto riesila..ono sa to lahko povie ze nezacinat s uspavanim na rukach ale inak to naozaj neslo..bol by mrzuty a sam nezaspal,resp.zaspal ale tak by sme nemali rezim.teraz to funguje tak ze asi 2 tyzdne je to co sa naobeduje,ideme sa umyt a ked ho mam na kolenach a chcem aby si lahol na ruky a ze ho uspim tak sam nechce..takze my sme sa uspavali na rukach az do 16 mesiacov..asi 2 tyzdne sa pekne sam pyta do postielky,proste to prislo samo.ale musim tam byt s nim kym zaspi.vecer uspavat na rukach nikdy nechcel,ale musim tam byt s nim,stale kontroluje ci som tam.a kym zaspi to trva aj 50 minut.. 😖 skus dat malu do postielky,dat dudku a drzat za ruku..my tak zaspavame..drzim palce..

anjelicek26
22. jún 2011

@bodka13 @vodnarky - Baby myslim, ze ked je uz dieta tak naucene je neskoro rozpravat o tom, ze "preco ucite svoje deti zaspavat na rukach"

My sme zaspavali - dcerka - dlho na prsniku, ale problem rovnaky, odtiahla som prso, zacala hladat a bol rev, zobudena a cele dokola. U nas pomohlo, ked ju par dni ukladal spat manzelik a proste ma k nej nepustil. Dieta pochopilo a bol klud. Na vecerny spanok ju potom ukladal vzdy on a naucila sa zaspavat do 5 minut.

lucia20
22. jún 2011

u nas to pri prvych dcerach vyriesil tato. aj ked boli uz trosku vacsie. ale najskor to zacalo tak, ze prva len v kociku, druha uz bola poddajnesia, ale casom sme to spravili tak, ze sme lezali s nimii v posteli, tvarili sa ze spime a iba ked utekali prec, sme ich stiahli spat na miesto. a ked hucali, tak sluchatka a hudbu do usi. :D krute, ale zafungovalo. a potom to vzal do ruk tvrdo tato, lahol do ich izby na zem, nepustil ich z postele a cakal. revali, to nevravim, ze nie, ja som mala zakaz vstupu na poschodie, dolu som plakala, ale deti behom tyzdna zaspavali same. a teraz to na nas skusa tatianka, ktora od narodenia zaspava sama v postielke a postup je rovnaky nechat vyrevat, iba doplnit dudlik a zase odist. drzim palce. ale odporucam maminu odpratat na prechadzku. :D a hlavne, ked uz sa na to date..... nesmiete polavit. lebo spravis jeden krok dopredu a styri dozadu. to fakt plati. ked uz sa na to das, ze prvy vecer bude plakat - strasne.... musis vydrzat. lebo zisti, ze ked si riadne poplace, mama ustupi a zase vyhra malinke...

kryska5
22. jún 2011

@bodka13 prosím ťa ako sa správne uspáva dvojmesačné dieťa s kolikou? nechať ju vrieskať v postieľke kým od vyčerpania nezaspí?

lucia20
22. jún 2011

@kryska5 kolika je nieco ine. tatianka mala po operacii velmi bolave crievka, tak to sme tu tiez lietali vselijako. este ze byvame v dome, tak sme aj o polnoci vytiahli kocik a zbrilali po dvore.... to som bola rada nech zaspala uplne hocijako. :D to je ine ked su zdravotne problemy.

kryska5
23. jún 2011

@lucia20 ok a ty myslíš že najaká mamička to robí z vlastnej vôle, že poď ja ťa s tebou budem skákať na fitlopte lebo ma to tak baví? Malej koliky prešli, bohužiaľ patrí medzi deti ktoré nie sú schopné zaspať samé. Má už 11mes. a v živote nezaspala sama od seba v posteli, a to teda už bola niekoľkokrát unavená ako kôň. Keď bola menšia zaspala v kočíku pokiaľ sa hýbal, občas aj v aute. Teraz keď je staršia nehrozí 🙂 Proste sú deti, ktoré majú problém vypínať. A vtedy si myslím že je mojou povinnosťou ako rodiča pomôcť dieťaťu zaspať, nech už je ten spôsob akýkoľvek. Samozrejme spôsob dať dieťa do postieľky a nechať ho plakať za spôsob uspávania nepovažujem.
Pozri toto:
Ako poznáme, že je dieťa unavené a malo by ísť spať?
Únava sa u detí neprejavuje vždy rovnako. U niektorých detí sa prejavuje zívaním, žmolením si očí, poklesom pohyblivosti, či nechuťou k hre. Existuje však tzv. dráždivý typ detí, u ktorých sa únava prejavuje naopak tým, že sú nepokojnejšie, oveľa pohyblivejšie – a často len skúsený pozorovateľ zistí, že tieto aktivity nie sú prejavom sily, ale naopak útlmu.

bodka13
23. jún 2011

@kryska5 Otázka neznela ako uspávať dieťa s kolikou,ale ako "odnaučiť ročné dieťa zaspávať na rukách,lebo mamičku to už nebaví a dcérka sa aj tak pri položení do postieľky prebudí"
-neviem ako sa uspáva správne dieťa s kolikou...koliku môže a nemusí mať každý deň...musíš hľadať spôsoby 😒 vrieskanie jej nepomôže -ale tiež ju môžeš utíšiť a položiť do postieľky 😉najmä ak v ten deň koliku nemá ... aj môj starší syn mával koliku a menší reflux,tiež sme sa trápili a skúšali ...možno som bola "zlá" mama ,ale jednoducho som nebola a nie som zástankyňou uspávania na rukách

@anjelicek26 to bola len otázka,že prečo vlastne svoje dieťatká začali uspávať na rukách ...chápem,že maminky sú vytešené,stále by ich chceli mojkať,ja som bola taká istá...ale to uspávanie a zaspávanie sme zvládli 😉 ...a som rada,že ukladanie ockom tak super funguje 🙂 u nás tatino vstával aj keď sme sa odúčali v 15 mesiacoch od nočného kojenia -za týždeň bolo všetko v pohodičke 🙂
-mala som kamošku,ktorá v byte uspávala v kočíku...niekdy to trvalo aj hodinu kým uspala,ale ako náhle kočík postál dieťa bolo po pár minútach hore a výsledok? dieťa nevyspaté,uplakané a mama nervózna,neoddýchnutá a v byte nič porobené 😒

Kočky prajem vám ,aby ste sa iba tešili zo svojich detičiek .Vy určite cítite čo je pre ne najlepšie,tak sa tým riaďte...ale zároveň by som vás chcela poprosiť,aby ste neboli "vzťahovačné" ...ak si tu niektorá pýtate radu a odpovie sa nie podľa vašich predstáv,mám pocit že mnohé vyrazia do útoku ☹ Je na vás čo si z toho vyberiete,či to vôbec vyskúšate ...ja som bola taká istá,toooolko rád čo som si vypočula a vlastne stále počúvam 😀 ...ale vybrala som si len to,čo sa mi zdalo najlepšie 😉 a ono to buď fungovalo alebo sme hľadali ďalšie riešenie 🙂

kryska5
23. jún 2011

@lienka434 nechcem byť zlá ale snažíš sa prispôsobiť dieťa svojim potrebám. Ja to poznám tiež, malá spáva so mnou v posteli a tiež sa mi stane že niekedy zaspím 🙂 Ja tomu ale nerozumiem, keď dieťa nesedí a má 6.mes asi bo nebudeš nasilu nútiť sedieť? Prečo keď dieťa v 1.roku nie je schopné samo zaspať, chceš to po ňom. Dieťa je na nás vo všetkom závislé, absolútne vo všetkom. A každé dieťa sa naučí zaspávať, skôr či neskôr. My sme si prešli všeličím od skoro hodinového uspávania na fitlopte, nosenie na rukách až k vyše hodinovému uspávaniu v posteli. Musím povedať, že staroslivosť ktorú som jej venovala sa vypláca, zaspáva pekne na prse (to predtým napríklad nešlo) a len keď ju trápia zúbky beriem ju na fitloptu aby zaspala rýchlejšie. Ja som napríklad zistila že mi omnoho rýchlejšie zaspí ak sa spolu pred spánkom smejeme. Ak ideme na fitloptu tak jej robím koníka, či mašinku, prípadne mi ukazuje ručičkou hodiny a ja jej robím tik-tak a ona sa na tom smeje a celkovo sa potom uvoľní a ľahšie zaspí. Prípadne vyskúšaj masáž pred spaním. Ja som to raz vyskúšala iba tak náhodou a skoro mi oči vypadli keď mi malá pri tom zaspala :D Ja viem že keby mi malá pekne zaspávala v postieľke bolo by to najjednoduchšie...hihii ... ale ja už to že tak nezaspí ako problém nevnímam. Asi som veľmi neporadila ale držím palce nech sa ti podarí to po čom túžiš 🙂

bodka13
23. jún 2011

našla som veľmi dobrý článok 😉
http://www.choredieta.sk/index.php/spanok-poruchy

Každá mamina vie a vidí kedy je dieťatko unavené....ale detičky potrebujú aj režim 😉 nemôžu ísť spať a jesť iba keď to vyhovuje im,lebo potom sa môže veľmi ľahko stať že o 23:00 sa bude chcieť hrať,pretože sme ho nechali spať do 19 hod ☹

bodka13
23. jún 2011

@kryska5
Lienka @lienka434 sa nesnaží prispôsobiť dcérku svojim potrebám....proste prišla na to,že urobila chybu a chce ju napraviť 🙂 ...neťahajme do tejto diskusie sedenie 😉
...je pravda,že dieťa je na nás závislé,ale snažíme sa z neho vychovať samostatnú osobnosť - pomáhať budeme svojim deťom vždy,ale nebudeme robiť len to čo chcú naše deti 😉

kryska5
23. jún 2011

@bodka13 v podstate som ti už aj keď som nevedela že si odpísala napísala niečo viac. Len ono je ťažké povedať, že nám to ide ľahko, tak to pôjde aj vám. A prečo mamičky uspávajú deti na rukách keď nevedia spať? Možno je to materský inštinkt ktorý im hovorí, že odložiť dieťa do postieľky nie je to pravé orechové 🙂 A nechcem byť zlá, je to tvoja voľba ako uspávaš svoje deti a nikdy by som si nedovolila písať žiadnej maminke že to je nesprávne nechávať dieťa plakať (aj keď si to môžem myslieť), lebo je to čisto iba jej vec. A asi ma nakoplo to ako si sa opýtala že prečo ako uspávame deti na rukách. Ja mám pocit, že pokiaľ je dieťa malé (a ročné dieťa za malé stále považujem) potrebuje ma ako rodiča aby som mu s čímkoľvek pomáhala, patrí k tomu aj uspávanie. Proste moja prítomnosť je pre neho stále dôležitá, snažím sa napĺňať jeho potreby maximálne ako je to potrebné pokiaľ je malá. Ale to je o inom, proste je mi bližší princíp vzťahovej výchovy.

A ja by som sa napríklad neopýtala preboha maminky ako môžete nechať svoje dieťa takto plakávať a trápiť v postielke? A je tu taká téma ale nikdy by ma nenapadlo sa na to pýtať 🙂 (takže to berte iba ako príklad prosím 😉 )

kryska5
23. jún 2011

@bodka13 vidíš presne o to mi ide, venovať sa jej maximálne kým je malá aby z nej tá samostatná osobnosť bola. Lebo keď vyrastie už ma nebude potrebovať mať za zadkom, pretože som to robila keď to malo zmysel 😀
A prepáč v roku chceš vychovávať z dieťaťa samostatnú osobnosť, tým že ju necháš zaspávať samú? Podľa mňa jediné čo si uvedomí, že keď ťa potrebuje tak s tebou nemôže rátať. Škoda že tie deti ešte nevedia hovoriť, mňa by celkom zaujímalo čo by na to povedali 😀 😀 😀 možno by som bola prekvapená 😀 😀 😀
Určite nebudem robiť to čo bude chcieť malá, ale až keď si začne plne uvedomovať čo vlastne robí, myslím že zatiaľ sa to iba učí.

bodka13
23. jún 2011

@kryska5 ja beriem všetky názory 😉 a tak ako som písala ,vyberám si z nich to čo sa mi najviac pozdáva....nechcem nikomu vnútiť svoj názor a svoje praktiky...napíšem ako to bolo u nás,alebo ako sme nejaký problém riešili my 😉
Ty sama najlepšie vieš čo je pre teba a tvoje dieťatko najlepšie 🙂 ...hlavné je,že to chceš tak robiť a necítiš sa tým nijako obmedzovaná 😉
...a to,že je tvoje dieťatko stále malé je normálne 😵 ...môj mladší syn má 8 a stále je "malý" 😵

zmajerikova
23. jún 2011

Ahoj...v prvom rade ta neskutocne obdivujem ze si to vdrzala tak dlho...My sme nasu malu uspavali asi do 4teho mesiaca a potom mi uz bola taka tazka, ze som si povedala dost. Bolel ma chrbat a fakt ma to uz nebavilo. Tak som to zacala tak ze som ju dala do postielky, sadla som si k nej, hladkala som ju....velmi sa jej to nepacilo...mrncala, ale ja som neustupila a bola som pri nej kym nezaspala. Trvalo to skoro hodinu...postupne sa to ale zlepsovalo, dnes ju ulozim a odidem prec, este sem tam pomrnka, tak pridem ku nej pohladkam ju a odidem zas. Ma pol roka, tak dufam, ze casom ju tam len polozim a dost. ALe budes to mat asi trosku ine, ked uz princezna vie aj stat a viac sa pohbovat ako take 4 mesacne babo. V kazdom pripade ti drzim palce, a daj vediet ako sa ti dari.

kryska5
23. jún 2011

@bodka13 ten článok je asi taký dobrý ako lekárka ktorá ho napísala a ktorá moje uspávanie na fitlopte komentovala podobným spôsobom ako ty. Takže je zaujatý a tým pádom pre mňa nezaujímavý 🙂

kryska5
23. jún 2011

@bodka13 ano, tie deti pre nás budú asi "vždy" malé, páči sa mi ako si to napísala, aj keď som to tak nemyslela 🙂

bodka13
23. jún 2011

@kryska5 poznáš tú doktorku?...lebo ja nie 😒 ...zaujal ma článok ako pomôcka pri tvorení denného režimu,však nemusí byť dodržané všetko do bodky 😉

denne73
23. jún 2011

@zmajerikova ahoki tak u nás presne takto isto. Nelka zaspáva v mojom náruči a taktiež už uvažujem že tomu dáme riadnu stopku. Snád sa to aj nám podari takto uspešne prelomiť

dari
23. jún 2011

@kryska5 len by som chcela vediet co budes hovorit po 6rokoch 😀 velmi sa neoplati prehanat s tou maximalnostou, aby si mala dostatok sil ked pridu dalsie "fajne" obdobia tvojej ratolesti 🙂

@lienka434 bud sa das na tazky boj, alebo si rok po roku budes hovorit, ze to bude lepsie a lepsie 😀

bodka13
23. jún 2011

@denne73 podarí 😉 pokiaľ budeš dôsledne bojovať a neustupovať 🙂

lucia20
23. jún 2011

@kryska5 za prve, co mi neda pododtknut..... Preco si sakra taka utocna na kazdeho???? do kelu sa zobud. aj inií maju deti a robia aj veci ktore nechcuuuu. ci si myslis, ze vsetky moje deti idylicky jedia, spia, spravaju sa??? tiez by ma mohlo vsetko mozne vytacat a napriek tomu ma to nevytaca. lebo su to moje deti a milujem ich. aj keby som kvoli nim mala cely den chodit po rukach, tak budem, lebo som stastna, ze ich mam. boze jak mna taketo nasrane maminy vedia vytacat...

mne nemusis davat citaty z knih. ja mam TRI deti a kazde zaspavalo inak, kazde je uplne ine. a ak si myslis, ze si chudatko mamina, lebo tvoje deti trpi kolikou a ty chudatkou uspavas na rukach...... naklus na detsku onkologiu a tam uvidis co tie maminy pre svoje deti robia a furt nenadavaju typom - a ty si myslis, ze ja to chcem z vlastnej vole..... juj jak si ma po rane vytocila 🙄