Zdá sa mi, že toho veľa nenahovorí

jarka82
2. sep 2008

Zdravim nas syn bude mat 3 roky a nehovori velmi vela ako zopakuje vsetko nieco si vypyta a do maja tohto roku bol uplne ticho mamicky mate s tym nejake skusenosti? poradte prosim dakujem 🙂

stresmenka
2. sep 2008

ja s tym skusenost nemam ale bratranec ma 4 rocneho chlapca, ten do 4 rokov nepovedal ani pol slova ani mama ani oco, len ukazoval a ked nieco chcel tak ich tahal, ale dali ho do skolky tak im poradila doky a teraz by boli radi keby bol ticho 🙂 a to do skolky chodi 2 mesiace 😉

kili
2. sep 2008

tiež si mylsím, že v škôlke sa rozrozpráva, teraz asi nemá nikoho na svojej úrovni, s kým by klebetil 😀

stresmenka
2. sep 2008

Kili on ma sestru o 3 roky starsiu tej ustocka sli kvalitne a on nemal zaujem s nou rozpravat ☹ ale v skolke sa musi branit tak pochopil, ze trea aj usta otvorit 😀

jarka82
autor
2. sep 2008

to je baby pravda do skolky nastupuje v oktobry ale u nas je problem taky ze mi zijeme v anglicku takze ako nam to pojde v skolke to nevieme je mi s toho na 2 veci ale kde mam mobil to sa opyta 😀 ja uz neviem

womenne
2. sep 2008

Ahoj ja som včera bola na prechadzke s malymi a stretla som kamošku ktora ma o necely rok staršieho syna aten skoro nič nepovie iba tie zakladne slova.Inak moj Nikolaskotiež nič moc ale snaži sa a Sebinko ten sa teraz tak pustil i ked mu občas nieje rozumiet ale aspon sa snaži 🙂

stresmenka
2. sep 2008

neboj Jarka on zisti ze rozpravat musi a v skolke ho to pripre ako sa vravi 🙂

jarka82
autor
2. sep 2008

to dufam ale bude to asi vseliake ked po anglicky zacne a nie po slovensky 😕

jaja0110
2. sep 2008

jarka82- a ako sa s matkom rozpravate doma? teda myslim ty- vylucne po slovensky? a co manzel? (je anglican alebo slovak?) po aky sa on vyprava so synom?
Pri bilingvalnej vychove je dolezite, aby jedna osoba vypravala na dieta iba jednym jazykom. Dieta sa nauci "prepinat" a bude vediet, na koho ma akym jazykom vypravat.... ak na maleho vypravate raz tak, raz tak, je mozne ze je zmateny a vlastne nevie, po aky sa ma s vami vypravat... preto je ticho...mozno 😕

inak aj my zijeme v anglicku 😉 odkial presne ste?

erikasadek
3. sep 2008

ahoj tak ja to mozem dat svoju skusenost, ja mam skoro 4 rocneho syna , ktory doteraz toho vela nenarozprava, a hlavne netvory vety, tiez zijem , v zahranici, problem zacal , ked zacal chodit do skolky, bol najmladsi od deti je narodeny 29 novembra, tu sa nebere , z mu zle vychadzaju roky, len rok narodenia, ucitelka, od zaciatku mi davala male echa , co sa tyka jeho spravania a slovnej zasoby, je zlaty ako dieta, len ho nerozumeju , alebo neprispieva , k praci v skolke, nedalo sa to do poriadku ani po roku chodenia v skolke, nie kazde dieta sa rozhovory, on je prikladom, zacina to byt problem pretoze ani nevie kominikovat s jeho kamaratmi v triede.
teraz zaciname u psychotricky a logopedky, pretoze je to vazny problem, ktory treba riest, su urcite varovne signali sposob ako sa hraje, hraje sa len repetitivne hry, alebo pri otazke alebo rozpravani odbocuje od temy a pod.
najlepsie je niekedy navstivit psychologa , na posudenie,ako som to spravila ja , len u nas na zaciatku mi povedalai , ze nie je ziaden problem a po posudku mojej ucitelky v skolke , nahle zmenila nazor, a ze je tu vazny problem ktory treba riesit teraz a cim skor.
nema to noc spolocne s dvojjazycnostou, niekedy taketo , deti maju uz predispozicie, alebo pocas porodua lebo samotny porod maju vplyv , na to vsetko a ta budu tak ci tak pytat ako prve.

jarka82
autor
3. sep 2008

ahoj erikasadek no nas maly ide do skolky od 20.teho oktobra. On ti zopakuje uplne vsetko,spieva si a reklamy vie vsetky naspamet hovori naraz s nimi opyta sa aj kde je tato?,co robis?kde mas mobil poomenuva veci a zvieratka a tak dlho ho nezaujimali ani knizky az teraz nedavno. No zatial sa tu nijako neriesi ani cez healt visitorku tak uvidime. Ked sme boli doma na slovensku a tam sme boli u svojej lekarky tohto roku v maji ona nam povedala ze nas maly je hyperaktivny a ze tieto deti zacinaju neskor hovorit tak neviem uvidime a mozno je to tym ze ja som s nim cely den sama doma a pocuje iba mna a mozno iba somnou nechce komunikovat ako on sa snazi len mu nieje rozumiet. 😢 no pises ze tvoj je zlate dieta ale ten moj jew aj za 3 deti 😀 nevydrzi byt na jednom mieste stale vymisla a stale robi to co nemoze proste super. Ale tak kazde dieta je ine.

erikasadek
3. sep 2008

tak to zatial nechaj tak uvidis ako bude reagovat v skolke, urcite sa to zlepsi, daj potom vediet co a ako... 🙂

jarka82
autor
4. sep 2008

ok dam vediet

mokuska
18. sep 2008

ja som mala podobne problemy s obidvomi synmi,obidvaja skoro do troch rokov poriadne nerozpravali,ako sa hovori nebolo o com a teraz im zobaciky funguju ako ventilatory.Treba asi chvilu pockat,pretože kazde dieta je original a tak to ma asi nejako zhora naplanovane kedy sa spusti rec a ine veci,treba len velku trpezlivost alebo potom navstivit nejaku spolahlivu psychologicku,co dnes uz nie je hanba skor prinos pre pochopenie cloviecika na ktorom nam zalezi.Drzim palceky vsetkym maminam

fazula
22. sep 2008

Ahoj jarka82, ja ti poviem moju skúsenosť. Moja prvorodená dcéra mala tento problém, že v 1 roku sa jej prestala reč vyvýjať ďalej a ona zostala stáť. V 2 rokoch rozprávala ako malé batoľa len slabiky a mne to nedalo a navštívila som svoju pediatričku, ktporá síce nechápala, prečo to chcem riešiť už u 2-ročného dieťaťa, ale nechala som si vypísať lístoch k logopédovi. U nás v Bratislave máme také celé veľké centrum spojené aj so škôlkou, kde formu hry učia deti rozprávať. Dcéra mala úžasnú lgopédku, ktorá si ju obľúbila, lebo takého malého pacienta tam nemali. Povedala mi, že som tam síce zbytočne skoro, ale všetky informácie, ktoré sa jej do hlavičky dostanú tam aj zostanú a zužitkuje ich v neskoršom veku a nebude mať problém hovoriť. Je pravda, že sa im podarilo trochu jej ten jazyk rozviazať, ale aj tak išla do škôlky ako 2 a trištvrte ročná s minimom slovnej zásoby. Tam sa za rok rozrozprávala ta, že dnes má 9 rokov a ticho je, len keď spí. Rozpráva pekne, čisto, nemá problém so žiadnou spoluhláskou. 🙂

erikasadek
23. sep 2008

fazula to dava nadej, no my rozpravame viac a viac slovna zasoba je dobra , len tvorenie viet je slabe , no co uz vsetko chce svoj cas.