Zlá adaptácia v škôlke

lubomira85
4. nov 2016

Ahojte, moja dcerka nastupila teraz v septembri do škôlky, v tom case mala 2 roky a 8 mes., prvy tyzden bol tazky, plac, odmietala jest, druhy tyzden mi ochorela, takze sme boli doma, ale iba par dni, so soplikmi, po chorobe ked nastupila naspet, tak sa den po dni pomaly zlepsoval, menejj plakala, aj papat zacala, rano isla vysmiata, ucitelka mi vravela ze nie je to este uplne super, place ked idu von, ale potom je uz fajn, ze zacina aj komunikovat s ucitelkou po troche, tak som mala pocit ze aj ked to trva dlhsie, ale pojde to a zvykne si celkom, asi cca pred mesiacom aj viac som ochorela ja, takze ju vodila do skolky babka, a vtedy to zacalo, prestavala jest, a plac sa stupnoval, ja som sa vyzdravela, o par dni zase ochorela dcerka, to uz sme museli byt na antibiotikach asi 1 a pol tyzdna, ked znova nastupila do skolky po chorobe je to s nou na nevydrzanie, nezje celkom nic, ani ranajky ani obed (pritom doma je celkom dobry jedak z nej), rano ideme s placom, do triedy nasilu, a place az kym pre nu nepridem po obede, spavat chodi zatial domov. Nekomunikuje, nespolupracuje, ucitelka mi hovori ako si moja dcerka nechce nic sama spravit, pritom doma je samostatna co sa tyka prezliekania, jedenia a tak. Na dcerku som uz skusala asi vsetko, prehovaranie, sluby, aj vyhrazky, aj odmeny, aj vsetko mozne, nic nepomaha. Ma niekto skusenost? je to len jej cista tvrdohlavost a trucovitost, alebo je mozne ze nie je zrela na skolku este. ano zaciatky boli tazke, ale bolo vidiet pomalicky sice ale ze sa to zlepsovalo, a zrazu bum, cele zle. Ako na nu? ucitelka mi dnes zahlasila ze sa musime vazne porozpravat, dufam ze neuvazuju ze ju vylucia zo skolky, to neviem ci by bolo najlepsie riesenie, a co ked o pol roka, o rok to bude tak isto? Ja som s dcerkou sama, nemozem si dovolit byt doma s nou a cakat ze neskor sa to zrazu zmeni.

meluela
5. nov 2016

@alexandraalexandrova ja som to pochopila tak ze zatial kym je rodicak tak su ok (asi s dokopy s nejakym vyzivnym) a potom o par mesiacov po dovrseni 3r to bude problem .. ale nevidim do toho jak to vlastne je

alexandraalexandrova
5. nov 2016

@meluela myslim ze to vie len autorka ako to vlastne je 🙂

alexandraalexandrova
5. nov 2016

@meluela ono ked su na to podmienky a clovek je naozaj rozhodnuty s dietatom este doma ostat, da sa to, ale lahke to nie je. Ja som ostala na neplatenej RD s tym ze som mala jediny prijem a to vyzivne od otca dietata vo vyske 200 eur + 23 pridavky od statu. A fungovali sme takto rok a pol. Ale s tym ze som nikdy nemala pozicky, hypo a mohli sme byvat u mojich rodicov...cize fakt zalezi od roznych veci...

meluela
5. nov 2016

@alexandraalexandrova tak to ste museli mat drsne ... ja som mala nakoniec plateny rd kvoli tomu zdraviu, stalo ma to jeden titul navyse ktory zase az tak nepotrebujem a sancu na akoze karieru (a asi aj trochu z dusevneho zdravia ubudlo 😀 ), takze nic hrozne a aj tak mi to niektori ludia otrieskavali ze som makka a ved je to normalne ze deti placu a su chore 😒

esther03
5. nov 2016

@lubomira85 skus nech nejaky cas vodi dieta do skolky niekto iny, malinka je na teba naviazana a odlucenie byva tazsie. Ked ju bude vodit niekto iny lahsie si zvykne. U nas to platilo 100% Nas uz posielali psychologovi a nakoniec mi poradila jedna stara pani ucitelka, co este mna ucila. A zafungovalo 😉

alexandraalexandrova
5. nov 2016

@meluela ja som bola celkom zvyknuta na drsne podmienky, preto som to tak neprezivala. Pre mna bolo prvorade aby bolo dieta spokojne. Jeden pokus so skolkou sme mali pred rokom, vydrzal mesiac a odporucili nam ostat doma...tak sme ostali. Medzitym nam priznali aj predlzeny rodicak...
a tiez asi nikto nechapal a nechape preco som ho jednoducho do skolky nestrcila, ved si zvykne, ale je mi jedno kto si co mysli...

tajka1986
5. nov 2016

@alexandraalexandrova v uvodnom prispevku pise ze je s dietatom sama. Takze ako zivitel nema na vyber

melesmeles
5. nov 2016

@lubomira85 My sme mali tiez katastrofalne zaciatky v skolke. Maly plakaval kym som neprisla. Vrieskal tak, ze ho bolo pocut az za plot skolky(on bol v triede). Ani jest nechcel. Preto som sa rozhodla, ze na zaciatok tam nebude spinkat. Az po novom roku som ho tam nechala spat. Sice nechcel, ale uz poznal ucitelky, deticky, zakze to zvladol vpohode. Mne sa tak strasne nepacit teto system. Matka po troch rokoch stravenych doma s dietatom jedneho dna pride a necha dieta s "cudzou tetou" v cudzom prostredi...podla mna to je hrozne strsujuce....drzim palce aby ste to cim skor zvladli!

alexandraalexandrova
5. nov 2016

@tajka1986 ja som tiez s dietatom sama a som s nim doma uz 4,5 roka. Tiez som si hovorila ze si to nemozem dovolit...ale poradili sme si. To ze si to nemoze dovolit moze znamenat totiz vselico, aj to ze bez jej prace by nemali co do ust, aj to ze sice by nemali vela penazi, ale prezit by sa to dalo...

maminkasisa
5. nov 2016

ja len tolko, asi nikde v zahranici neostavaju matky s detmi doma tak dlho, takze 3 roky je asi dost... ani nase mamy neostavali s nami doma tak dlho a prezili sme, ja si myslim, ze teraz sa tie deti velmi ofukuju, skaceme okolo nich az moc.... ono to tiez nie je moc dobre, "skakat ako deti piskaju" potom vidime deti vrieskajuce v obchodoch, ked sa im nechce nieco kupit, a dietatu predtym ako ide do skolky, asi vysvetlime, ze kde bude chodit a pod., nie ze ich tam jedneho dna "strcime"

hettinka
5. nov 2016

@lubomira85 ako na ňu? Len trpezlivosť a pomaličky ... Niektoré deti si zvykajú v škôlke aj pol roka, aj dlhšie. Možno by som skúsila nejaký čas len poldenný pobyt, ak je to len trochu možné. Moja dcéra šla do školky 3-ročná a mala veľké problémy, odmietala jesť aj spať. Ak vedela, že nemusí spať, bola ochotná aspoň pol dňa tam byť, aj keď obed väčšinou nezjedla, alebo naozaj len symbolicky. Od januára sme ju nechali v školke spať s tým, že nespala s deťmi, ale sama v bývalej "izolačke" (taky malý priestor vedľa triedy).
Zlom nastal až nejako po polroku, nastúpilo nové dieťa a to plakalo, tak usúdila, že mu teda to miesto v izolačke prenechá 😀
Naozaj rada však začala chodiť až do predškolskej, dovtedy to bolo nutné zlo.

ika_ba
5. nov 2016

moja zacala chodit minuly rok do skolky a mala tiez 2 roky a 10 mesiacov, zacinali sme skusobne ze na 2 - 3 hodiny, zial nedokazala sa adaptovat, takze sme takto tahali viac ako dva tyzdne, aj sa stalo, ze mi volali po 2 hodinach nech si pre nu pridem, ze sa to s nou neda, stale plakala, stale hovorila ze mama, ucitelka musela byt pri nej, nechcela jest, pokial aj jedna desiatu, zacalo ju napinat, ale aspon pila, mozno z toho stresu sa aj pocikala, uz to vyzeralo ze nas vylucia, ale odporucili nam psychologicku, nakoniec sa to zlomilo a po mesiaci chodila uz na cely den, jej adaptacia bola dlhsia ako sme cakali, nastastie sme v tom obdobi neboli chori, takze sme proces adaptacie nenarusili, teraz po prazdninach isla do skolky bez problemov, dokonca ked je aj teraz volny den, tak sa pyta, ze ide do skolky 🙂

siska53
5. nov 2016

@maminkasisa ja len k tomu vysvetlovaniu - hadam niet rodica,co by o skolke predtym dietatu nerozpraval.
Mys me tiez rozpravali,chodili aj okolo skolky,pozoroval deti, mali sme knizku. Aj tak plakal. Mala plus k tomu videla aj skolku zvnutra,kedze sme ho chodili odprevadzat. Aj tak mavame tazke rana doteraz.. To by musela byt uplne ina,pomala adaptacia na tu vsak nie je cas.
P. S. Ja som jedno z deti,co do skolky nechodilo. Aj moj otec. A tiez nam to neuskodilo.
Naopak,moja mama musela,ale doteraz ma na skolku otrasne spomienky moj drahy detto. Kebyze mozeme,tak aj nasi idu do skolky obaja najskor v 4,5r. Idealne v 5.r. Sudim podla toho,ze on sa rychlejsie prisposobil ako mala.

A hoci moja segra chodila do skolky na rozdiel od jasiel rada,ked jej otec povedal,ci chxe ist do skolky alebo ostane s nim doma pocas jeho skuskoveho obdobia, vybrala si ostat s nim.

zuanach
5. nov 2016

Skus zistit, ci jej tam nemoze niekto robit nazlost, lebo poznam pripady, ked zrazu nastali problemy a zistilo sa, ze dieta pred spanim stipe a budí dieta spiace vedla a celkovo taka zacinajuca sikana.....

timea7
6. nov 2016

@zuanach nemusí jej nikto robiť napriek, u takýchto malých detí je to skôr ojedinelé, myslím, že dieťa dospelo do bodu, kedy zistilo, že škôlka už nie je len spestrením, návštevou, kde je fajn, aj keď za maminou smutno, ale dennodennou povinnosťou. Dieťa evidentne na škôlku ešte nie je zrelé, ak by plakalo len po príchode do škôlky, alebo sem tam poplakalo počas dňa (malé deti nemajú radi zmeny, spustia keď sa ide von, do jedálne a pod.), ale ak plače celý čas, nenechávala by som ho tam, vždy sa dá nájsť aj iné riešenie. O rok môže byť všetko inak.

zuanach
6. nov 2016

@timea7 ja len zo skusenosti hovorim, spomenula som to preto, lebo autorka temy spomenula, ze iste obdobie to bolo bez problemov a zrazu nechce chodit......ja by som neustupila, ale to uz je o individualnom pristupe a vztahu s dietatom

synda11
6. nov 2016

@adkoalauri ty si napisala jednu obrovsku pravdu pravducu....presne tak ak je ucitelka dobra mila a hlavne trpezliva ak lubi tie deti a ma svoju pracu rada...nebude stale vymrvat a stale nieco hladat...inak podla zakona doba adaptacie dietata je 3 mesiace....ale niektore deti potrebuju viac....moja sla do skolky ako 2.5 rocna a ziadna daptacia ako sme boli dohodnute nebola...vzali nam doslova dita z ruk dali do triedy a zamkli...bolo to strasne pre tie deti...co sa tam dialo no otras...na druhy den mi ju vybila po rukach lebo vraj chcela hracku a ona jej ju nechcela dat....tak som sa nato ohradila ze si to neprajem...tiez som pedagog ja to nerobim detom a neprajem si to aby to robil niekto mojej dcerke...boli sme chore 2x nejake tie sviatky..okis v skolke bola cca 2 mesiace...na zaciatku nejedla...plakavala. a doteraz sa boji tej co ju vybila a nekomunikuje s nou...ked ju chyti za ruku place neda sa jej ani obliect...no nastastie je tam ina pani ucitelka mila zlata...deti pomojka polubi utiši...mala sa mi na nu upla...co povie ona proste spravi....mala je ako jej tien..ale jej to nevadi tak som rada....lenze ta pani ucitelka-v dochodkovom veku ...ma s mojou malou problem...vraj s nou nekomunikuje a ked nieco od nej chce nespravi...ujde za tou druhou alebo sa rozplace a tak....uz to zacala riesit cez riaditelku...tak som necakala a sla to riesit za nou tiez...slova ako vypadni tahaj prec, nerev lezieš mi na nervy, čuš a šti a podobne veci,,a to chnapanie deti...tak toto nie....riaditelka mi povedala ze uz som 6 mamicka od septembra...vraj sa stazovala na mju malu ze neobsedi a s nou nekomunikuje...ale preco??? asi sa jej pre nieco boji...zaujimave je ze druha pani ucitelka s nicim problem nema .tak ak to neporiesi riaditelka poriesime to my mamicky...dokazov je habadej

timea7
6. nov 2016

@synda11 to nemyslíš vážne!!!! To máš asi svätožiaru, že si to vydržala dodnes, by som po tej "učiteľke" dávno vyštartovala 😠 😠 😠 😠 😠

synda11
6. nov 2016

@timea7 stale cakam co sa bude diat...stale...vies uz mam vlastne vybavenu novu skolku od nového skols.roka...stara teta ide do dochodku v januari...takze vycakavam sem tam malu berem zo skolky a nechavam ju len tak doma..aby sme to nejak prezili...len co ma stve ze ta riaditelka stale nic nerobi...takze ak nie ona tak to poriesim ja ale nie tu na meste,,,dokonca som sa dozvedela ze chcela od nejakého specialneho pedagóga aby sa siel na deti aj na moju malu pozriet do triedy...takze ak sa to stane je to protizankonne bez podpisu rodica nesmie nic robit takze este aby sme ju neudali....moja mala uz ranajkuje a aj obedy pekne papaaa... v rannom kruhu sedi ...a aj ked cvicia cvici...ale ze ked maju edukacku tak ze proste neobsedi....tak som si dala tu namahu a minuly tyzden cely som tam v satni sedavala cca do 10.00 no a cuduj sa svete...male deti mali edukacku presne 57 minut...a to formou vyucby...citanie z knihy rozpravanie a ni museli v tichosti sediet na znackach na koberceku....co je nehorazne vela pri 2- rocnych detoch....dalsí den maly vytvarku a deti pracovali po skupinkach a na etapy a tie deti co akurát nepracovali museli v tichosti lezat na znackach na koberceku a divat sa do stropu.....dalsi den ich usadila staraa teta na stolicky a citala im hodinu nejaku rozpravku o lese... a este perlickou pre mna bol den kedy stara teta( tak ju vola moja mala 🙂) vzala akordeon a hrala ale taaak falosne hapkala pesnicku chúdence deti...a chcela od nich aby hadali podla zvuku co to je...🙂)))) a to bolo fakt ze moc...an dospely by tie jej pazvuky nevedel rozlisit ze to je vtačik...vietor...atd atd...no ud som blazon ja alebo uz neviem fakt....

timea7
6. nov 2016

@synda11 celé chorééé, treba poslať písomnú sťažnosť riaditeľke, zriaďovateľovi - doporučene.

hamca
6. nov 2016

@lubomira85 my prechadzame niecim podobnym. Dcerka si tazsie zvyka, je na mna velmi naviazana a preto chodi zatial iba na 2 hodiny, pokial som este doma.
Znama mi poradila dat jej fotku a nam to velmi pomohlo. Jej vrieskanie sa zmenilo na obcasne fnukanie, ci maminka este pride.
Skus jej do vrecka dat malu fotku, mozno jej to pomoze.

lubomira85
autor
9. nov 2016

tak tento tyzden sme na tom tak, ze rano sice s velkym placom ideme do skolky, ale ked pridem pre dcerku po obede, tak mi kazdy den oznami ze je to lepsie a lepsie, ze sa potom upokoji, jasne ze neni super, to tiez nejde zo dna na den, ale malinke pokroky su tam, nakolko posledne dva tyzdne dcerka odmietala v skolke aj jest, teraz zje vsetko, dokonca zacina s ucitelkou komunikovat, je to beh na dlhu trat, a musime sa vsetci snazit, aj ja, aj ucitelky v skolke, aj moja dcerka, zajtra sa so mnou chce rozpravat aj riaditelka (ta je mimochodom aj ucitelkou mojej dcerky), tak som zvedava co ma caka, na rozhovore s druhou ucitelkou som uz bola v pondelok, povedali sme si narovinu kedy sa dcerkine spravanie zmenilo, ako sa sprava doma, a tak, navzajom sme sa snazili poradit si a dohodnut ako na dcerku. velmi by ma mrzelo, keby ju museli zo skolky vylucit, kedze sme sa zhodli ze sa v skolke dost naucila, je sikovna, aby ju pobyt doma zbytocne nezabrzdil, lebo sama ucitelka mi povedala ze ma na to aby fungovala, len proste ma v sebe blok, ktory musime spolocnymi silami rozlusknut, len dufam ze aj riaditelka to ta zoberie, pripadne zacneme navstevovat psychologa, ale prerusit dochadzku nie

lubomira85
autor
9. nov 2016

@hamca s tou fotkou si mi dala chrobaka do hlavy, riesim teraz taky naramok s fotkou, este cakam kym sa vyrobi, mohol by to byt krocik vpred, dakujem, vyskusame, uvidime