Zlá výslovnosť a nástup do školy

erienka
9. nov 2018

Mamy, ktorych deti pred zapisom do skoly nerozpravali dobre, odporucali vam na zapise odklad prveho rocnika? Zaujima ma vsetko ohladom tejto temy.
Moja dcera ma 5,5 roka (je junova), zacala rozpravat az v 3 rokoch, logoped trochu pomohol, doteraz nerozprava spravne (nepouziva makke samohlasky, nevie povedat r) ani plynule, ked chce povedat komplikovanejsiu vetu. Niekedy sa na konci slova trochu zajakava. Tento problem mal i moj muz, mal kvoli tomu odklad skolskej dochadzky.
Zaujima ma vasa skusenost. Dakujem vopred

simatko2
9. nov 2018

Ja mam syna je septembrový, nastúpil až o rok neskôr, lebo mal taky istý problém, do troch rokov skoro ani cek, a potom vďaka logopedicke rozprávame, už nám chyba iba r doladit, ale veľmi nám pomohla, už tam chodíme skoro 5 rokov. Odklad som mu dala, nič mu neutieklo, je šikovný a najstarší z triedy😁

luliu
9. nov 2018

@erienka ja by som asi dala odklad. Je junova, budú tam o dosť staršie deti. Plus ak má problém s rečou, nie je o com. Škola jej nikde neutecie

jasminet
9. nov 2018

moj je akurat prvak, stale nevie pouzivat R a L, cielene ano ked sa sustredi, ale v beznej reci nie. nikto to neriesil, na logopediu chodime od 3,5r. ucitelka sa len pytala ci chodime k logopedicke, lebo obcas mu nerozumie a ze jediny problem bude mat pri diktatoch. je junovy, nikto odklad nenavrhoval a ani by som nesuhlasila.

milasik123
9. nov 2018

U nás tiež pomohla kúsok logopedička a dala som mu odklad nevadí že pôjde o rok neskôr

dskjhfdlkdjhl
9. nov 2018

@erienka nemam takuto skusenost, ale urcite je dobre pred nastupom tu rec dat do poriadku, lebo s tym suvisi aj citanie a pisanie, najma diktaty. Bude to mat lahsie, ak toto bude mat v poriadku.

pribinak
9. nov 2018

Dala by som odklad, aby este odtrénovala rec a netrapila sa pri čítaní. V MS to este nie je problem, ale v skole zlá rec uz problem byt moze, napr pri písaní, ale aj čítaní

erienka
autor
9. nov 2018

ja sa aj bojim, aby sa jej v skole nevysmievali kvoli reci. Ona je este aj vzrastom mensia od inych deti v jej veku.
K logopedicke sme chodili, ked mala 3 roky, potom sme prestali (nemali sme prestat, viem, len vtedy sa recovo zrazu celkom rozbehla a myslela som, ze uz je to ok) a teraz, ked som tam volala, nam dala az februarovy termin :(

marlenka112
9. nov 2018

Mám dvojičky - junové, začali tiež neskoro rozprávať, okolo 3 rokov. My sme mali najdlhšie problem so sykavkami, ale bola aj horšia grafomotorika. V školke na depistáži doporučili ešte pretestovať v máji - tam tiež o niečo slabšia grafomotorika, stále ešte nie celkom zvládnuté sykavky - vedeli ich povedať, ale v reči nepoužívali /deti mi tvrdili, že nevedia, kedy použiť s,c,z a kedy š,č,ž, preto používali len s, c, z/, zaujimavé, že vyšli nadpriemerní v logike. Logopedička aj psychologička sa priklanali k odkladu, problemy čo sme mali davali skor do suvisu s nezrelostou a že ten rok by im mohol pomocť. A aj naši boli drobní vzrastovo. Po dlhom zvažovaní sme dali odklad a zatiaľ neľutujem. Za ten rok sa naučili rozlišovať a používať tie nešťastne sykavky, grafomotorika o niečo lepšia, aj ked nie slavna. Teraz su prváci a píšu celkom pekne, ale kreslenie otras. Vzrastovo konečne zapadaju. Ja by som znova volila odklad v našom prípade.

pininka
9. nov 2018

Ono v prvom ročníku to nieje až taký problém, skôr v druhom a ďalej, lebo prídu diktáty a deti so zlou výslovnosťou väčšinou majú vzite zle písmenko miesto toho ktoré majú použiť. Ja by som jej radšej dala odklad.

mogaa
9. nov 2018

Ono u nás sa chodí k logopedičke cca každé 3 týždne....Záleží ako bude malá spolupracovať a rovnako aj na tebe, lebo napomínanie ako to treba správne povedať bude na tebe, malá cez deň chodí do škôlky tam ti ju napomínať nebudú...Na tvojom mieste počkám, veď logopedičke chodiť budeš a uvidíš pred zápisom, možno sa to o 2-3mesiace upraví, ale silno pochybujem pretože to budú do zápisu len 3--4 sedenia a to je málo aby začala pekne rozprávať. Zobudila si sa neskoro, ak si ju chcela dať na rok do školy, tak si mala riešiť logopedičku skôr minimálne o pol roka, aby ten rok chodila k logopedičke. Ono reč sa môže vylepšiť po pár sedeniach ale rovnako to môže trvať aj rok-dva....Veľa záleží od vás a od malej či bude chcieť spolupracovať, od vás neustále napomínanie aby to zopakovala správne a od nej aby chcela "cvičiť". Ale ak by mala len 1 sedenie za mesiac, tak do septembra je to 7 sedení takže ak s ňou budete doma trénovať správnu výslovnosť podľa logopedičky, tak za 7 mesiacov sa dá reč pekne upraviť....Logopedička sa na každom sedení na niečo zameria a to budete doma trénovať. Rovnako záleží na akú logopedičku natrafíte u nás je matka vždy vonku a až na konci sedenia ide dovnútra a logopedička jej povie čo a ako majú do budúceho sedenia trénovať.

erienka
autor
9. nov 2018

@mogaa naivne som si myslela, ze ked jej zavolam, tak nas najneskor o mesiac vezme, kedze sme tam uz chodili. No nic, zatial som objednala takyto zosit a budem precvicovat s dcerou sama

siska53
9. nov 2018

@erienka my sme dostalo odklad a ked sa to neupravi,bude musiet ist do logopedickej skoly..
Maleho spoluziak zas s nimi sice prvy rok chodil,ale prave kvoli reci ho museli dat v 2.rocniku do logopedickej skoly.

lulu369
9. nov 2018

@erienka ahoj, aj môj syn začal rozprávať až ako 3-ročný, mal byť už prváčik (je august 2012). Na logopediu chodíme už skoro 2 roky, je tam zlepšenie ale ešte mäkčene veľmi nepoužíva... My sme s mm aj chceli aby mal odklad, škola mu neujde

mogaa
9. nov 2018

@erienka ono záleží koľko má pacientov...u nás napr.objednáva ďaľšie sedenie po 3-4 týždňoch, ale nových objednáva aj o 2-3 mesiace...ona musí počítať s tým že tí čo k nej chodia na sedenia chodia pravidelne čiže ak má tento mesiac plný, tak plný bude aj ten ďalší a ďalší a to aj bez nových pacientov.....Nejaký pacienti určite vypadnú alebo neprídu, ale ak je sama na jedno mesto tak len detí má dosť a určite k nej chodí aj zopár dospelých....A každá má iný štýl "sedenia" "výučby", niektorá sa zameria na opakovanie slov, iná to pojme formou hry, či už aby dieťa hovorilo čo vidí na obrázku alebo dopĺňalo vety....Naša to kombinuje, má aj pomôcky(knižky, hračky, obrázky)ale používa aj opakovanie slov. Má spôsob že na sedení je len ona s dieťaťom a ked skončia, povie mamičke čo robili a čo a ako majú doma trénovať+dohodnú si ďalší termín. Druhá (v kúpeloch) mi povedala že to je hlúposť že u nej je vždy dieťa s rodičom aby videl čo celú polhodinu s dieťaťom robí a podľa toho s ním on potom pracoval...

mogaa
9. nov 2018

@erienka ešte ju neuč všetky sykavky naraz...u nás napr.kombinuje s a š - šikovný syseľ, ori vyslovovaní zdôrazdní š a s a má to tak zopakovať aj dieťa alebo má ukázať ako syčí had, či bzučí mucha....

prevenar
9. nov 2018

@erienka ..skusenost je taka ,ze :

1) najdi si poriadne sukromne logopedicke centrum , ktore navstevujte 2x tyzdenne
2) doma cvic s dietatom kazdy den aspon 40 min cvicenia z logoped. centra

..no a potom budes mat vysledky. ak to nechas na 1 sedenie mesacne uz nejakeho statneho logopeda , tak mozes zabudnut ... dalsie vec. hladaj to najlepsie ..skumaj referencie na nete . logopedov treba vymienat, ak neprinasaju pozadovane vysledky.

lubbie
12. nov 2018

Najlepšie riešenie je prípravný ročník, ak máte takú školu v okolí. Neviem odkiaľ ste, ale v BA je na to najlepšia ZŠ Jelenia BA I - logopedická prípravka. Problém je, že je tam väčšinou plno, 10 detí v jednej triede a otvárajú myslím 2.

erienka
autor
13. nov 2018

@lubbie z TN, tu som o nicom takom nepocula, ale skusim pohladat

tin007
13. nov 2018

@lubbie tento rok otvorili iba 1 pripravku, zial kapacita skoly nepusti (nie je nafukovacia).

lubica773
15. nov 2018

@erienka moj syn júli mal 6 rokov a dali sme mu odklad. Problem rečov( písmena scz a ščž , dtn a ďťň - nevedel, ale už celkom dobre mu to ide, ale písmeno r ešte nemame prebraté) kreslenie ho vobec nebavilo, tak nam logopedka navrhla odklad a aj na testoch sme boli aj tam povedali to iste, čo na logopedii, rozumovo je šikovný, len reč treba zdokonaliť a že nič nestratí, keď pojde o rok neskor do školy, že dozrie a bude šikovnejši. Takže teraz je zasa predškolák a vobec nelutujem , že nešiel do školy. Začína ho aj kreslenie viac baviť ako doteraz. Verím, že sme dobre urobili a logopedka nam dobre poradila.

lubica773
15. nov 2018

@lubica773 ešte som zabudla napisat, že už budú 2 roky, čo chodíme na logopediu.

mata128
15. nov 2018

Nas Alex je aprilovy,este v juni nepovedal ani L ani R, napriek tomu som odklad nedala. Maly mi do skolky plakaval cele 3 roky, nevedela som si tam predstavit 4rok. Maly nechcel ani pocut. Je november, hovori uz aj L aj R,patri medzi najsikovnejsie deti v triede. Takze som rada,ze odklad sme nedali

hamca
15. nov 2018

@erienka velmi podobne, ako u nas, dcera je junova a cely minuly rok som stravila analyzovanim, ci ju dat do skoly alebo nie. Nakoniec ma odklad a dakt nelutujeme, ked vidim, co sa ocakava od prvakov...no fakt by sme sa trapili, pretoze ona ma problem s grafomotorikou aj a sustredenost tiez nie je jej silna stranka.....my sme boli koncom marca na testoch u psychologicky a tam nam povedala, ze nema nejaky vyrazny problem, ale ten rok jej pomoze, keby isla do skoly ako 6 rocna, dali by sme ro, ale s ovela vacsim usilim. Drzim palce pri rozhodovani

hamca
15. nov 2018

@erienka mne este pomohli slova mojej znamej, ucitelky v skolke, ze kazde dieta ma pravo zaziarit, ze ked svojich rovesnikov stale len dobehuje, mali by sme jej dat sancu vyniknut.....ved neni bohvieco byt stale posledny😁

majuska4286
14. jan 2021

@erienka môžem sa spýtať aky zosit?

majuska4286
14. jan 2021

@mata128 naucil sa sam alebo.ste chodili k logopedicke?

erienka
autor
16. jan 2021