Zmena času a bábätka

lauritta96i
28. okt 2013

Reaguju vase deti na zmenu casu? Moj malicky bude mat v piatok 3 mesiace a je totalne rozhodeny z tej zmeny. Vecer placka chce skor papat aj o viac ako hodinu a ked to vypije hned spinka:( aj cez den je taky nesvoj

bajana
28. okt 2013

nemam sice dieta, ale zato mam zdravy rozum....dieta predsa nema povedomie o case, nejaka zmena casu mu je ukradnuta - pokracuje v tom, na co je zvyknute, je mu sumak, ci je 6 alebo 7 hodin....mala si v rezime pokracovat tak, ako doteraz a len pomalicky postupne ho menit tak, aby ti lepsie vyhovoval, nie?

cawes
28. okt 2013

@lauritta96i ahoj prepac ale ja si tiez myslim ze takemu malemu babätku je to jedno, minuly rok mal moj 3 mesiace tiez ked sa menil cas a nic, tento rok ma o rok viac a tiez nic. Podla mna si to len nahovaras

lauritta96i
autor
28. okt 2013

no neviem zacalo to vsetko prave od vcera vecera

denise01
28. okt 2013

@lauritta96i Je to sice posun "iba" o hodinu, ale zato dost narocny. Ak Ti maly takto reaguje, tak je treba ist na to pomalicky a postupne cas posuvat. Ja som mojho maleho pripravovala postupne, zvycajne zacinam s pripravou na spanok okolo 7, tak som to natahovala na pol 8 atd. a dnes som ho uz ukladala uz zasa okolo 7 noveho casu. Takyto posun moze narusut biorytmus u dospeleho cloveka, o to viac u takehoto drobceka. Drzim palce 🙂

monika2606
28. okt 2013

@lauritta96i keď chce spinkať skôr tak ho daj skôr, ja by som sa tomu len potešila keby moja nezbednica zaspí o hodinu skôr 😀 ona len o hodinu skôr vstala 😀

katren
28. okt 2013

@lauritta96i prepac, ale zmena casu je kazdy rok a kazdy rok to tu niekto rozobera....nestaci si precitat predosle diskusie????
a uplne suhlasim s @bajana a @cawes .... tak malemu je to uplne jedno.....
ja mam troch /4,2,1/ a ti nezbadali, ze sa menil cas

katie555
28. okt 2013

@lauritta96i no ja tiez suhlasim s babami , podla mna to je uplna nahoda..Ja mam rocnu dcerku, posun - hm prve rano vstala o hodinu skor, a uz dnes rano v pohode , tak ako zvycajne..
Im je jedno ktora hodina je , specialne malinke babatka.
Za rok sme uz v podstate 6 krat cestovali do ineho casoveho pasma ( vzdy plus 1 hodna a spat minus hodina) a malej to bolo sum a fuk ...
podla mna uplna nahoda 😉

lauritta96i
autor
28. okt 2013

@denise01
dakujem tiez si myslim ze na to dieta aj ked len taketo male reaguje, moj maly aj ked spi a bud ja alebo nuekto druhy sa na neho kukne tak sa mrvi a dokonca sa aj zobudi je strasne citlivy🙂

zahradka76
28. okt 2013

trojmesacne dieta nema este ustaleny rezim, preto je vylucene, aby reagovalo na posun casu 🙂 Dalsia dobra tema.

denise01
28. okt 2013

@lauritta96i Su deticky, ktore na to mozno nereaguju, ale urcite su aj deticky citlivejsie, treba sa riadit individualnymi potrebami babatka, kazde je ine 🙂

bajana
28. okt 2013

myslim, ze problem ozaj nie je v citlivych a menej citlivych detoch....ak jeden den ide spat trojmesacne babo rovnako ako vzdy o siedmej a nasledujuci den, ktory je o hodinu dlhsi kvoli posunu casu, ho mama nuti byt hore o hodinu dlhsie, aby isiel spat zase o siedmej, tak to skratka nechape....pre neho je skratka osem hodin, je unavene a uz chcelo hodinu spat...myslim, ze som to snad podala jasne....nie je to o citlivosti, je to o ignoracii casu zo strany babatka...

janie80
28. okt 2013

Take babatko ani len netusi, kolko je hodin a teda "rozhodeny rezim" urcite nema zo zmeny casu. Moze byt nervozny jedine z toho, ak ho silou mocou chces prestelovat na novy cas. Moj syncek ma 7 mesiacov, doteraz chodieval spat o pol osmej, teraz podla noveho casu o pol siedmej. Jemu nevysvetlim, ze sa zmenil cas, hodinky zrazu ukazuju nieco ine a teda, ze ma byt hore o hodinu dlhsie, alebo o hodinu neskor ma papat. Je hladny a hotovo, je unaveny a hotovo... Ked som mala obcas problem udrzat ho v normalnom (nie prilis unavenom a hladnom) stave na kupanie do pol siedmej, tak podla stareho casu do osmej sa mi to nepodari.

alex31
29. okt 2013

@lauritta96i ... ja reagujem opacne .... ja mam sice uz starsieho syna (4r) ale urcite na zmenu reaguje ...aj ked ako to tu bolo napisane ani len netusi ze je nejaky casovy posun ..... tak ako si aj ty napisala aj moj je uz druhy den taky volajaky "mimo" ... akoby nevyspaty alebo co .... a nie je to ani chorobou, ani tym ze by som sa ho ja na nieco snazila "preorientovat na nejaky posun" .... jednoducho od narodenia je na taketo "javy" citlivejsi ako ine deticky .. a to uz vobec nehovorim ked ma byt spln .... to ani nemusim pozerat do kalendara a viem presne ze uz sa blizi .... dva dni pred a dva dni po spime ako na ihlach ... kazdu chvilu sme hore ... skonci spln aj dva dni po a je opet vsetko v normale .... 😀

cerez
29. okt 2013

@lauritta96i Môže byť. Nesúhlasím s niektorými, že 3 mesačné nemôže vnímať posun času. Aj môj vníma od malička každý posun. Je viac citlivejší na zmenu času než jeho sestra. Takže môže byť. To sa upraví, zatiaľ sa mu prispôsob, poprípade rob len malé posuny. Vráti sa to do normálu.

cerez
29. okt 2013

@bajana Nesúhlasím s tebou. Dieťa neovláda čas, ale zmenu v posune času vníma. Hlavne tie citlivejšie. Ináč, na ihrisku sme sa na v nedeľu po zmene času stretli mamini a každá ochkala, že deti vstali skôr a na poobedný spánok sa ukladali tiež o hodinu skôr. Proste ich to rozhodilo. Chce to čas a sama spoznáš o čom pisateľka písala.

bajana
29. okt 2013

@cerez myslis, ze sa ukladali o hodinu skor, t.j. podla stareho casu? lebo presne o tom som pisala...dieta sa riadi svojim rytmom, striedanim svetla a tmy, preto mu je jedno, ci je tolko alebo tolko hodin...

cerez
29. okt 2013

@bajana Máš pravdu, teraz som si prečítala ešte raz tvoj príspevok. Áno myslela si, že mala pokračovať podľa starého času. Beriem späť. Pobehoval mi tu môj drobec.

bajana
29. okt 2013

ok 🙂

salome_82
29. okt 2013

Ja som dcérku na zmenu cašu pripravovala mesiac dopredu. Ona totiž chodí spať o siedmej, predtým dávame príkrm a kúpkame. Celý tento kolobeh sme začínali o šiestej. Tak sme jej to postupne posúvali po piatich minútach, aby sme teraz nezačínali s príkrmom o piatej, lebo to je podľa mňa moc skoro, najmä keď sme vonku. Navyše ráno by sa tiež budila príliš skoro a to teda nie 🙂 Okrem toho si myslím, že dieťa môže zmenu času vnímať aj keby mu rodič nič nemenil nakoľko zvyšok rodiny, ktorý vie koľko je hodín, funguje podľa zmeny času. Svoje rituály má zvyšok rodiny posunuté a to dieťa vníma. Preto je dobré aj malé bábo nastaviť na zmenu času. Niekde som čítala, že po týždni by už malo byť v pohode.

lauritta96i
autor
29. okt 2013

Presne tak, kazde dieta je ine. Teda kazde moze vnimat zmenu casu inak nie? moje babatko to zaregistrovalo, dakujem za rady 🙂

bajana
29. okt 2013

@lauritta96i obavam sa, ze si tie argumenty nepochopila....ale ok, mas skratka citlivejsie dieta, ak ta to ukludni 😉

lauritta96i
autor
29. okt 2013

nepotrebujem sa ukludnovat vidim sama ako reaguje nase dieta

heni79
29. okt 2013

@lauritta96i
Na zmenu času môže reagovať ten človek, ktorý sa ním riadi! Teda napr. ak vstáva do práce a pod.. A zvyčajne práve prechod na zimný čas zvládajú všetci v pohode, skôr prechod na letný býva problémom.
Ale u malého dieťaťa, ktoré hodiny nepozná, to je úplne irelevantné. Ono má svoj rytmus, ktorým sa riadi. A že sa mu v troch mesiacoch mení? To je normálne! Zmení sa mu ešte x krát v živote! V závislosti od toho, koľko bude spať/bdieť cez deň, aké bude vykonávať činnosti, keď bude sedieť, behať, chodiť do škôlky, do školy, na strednú.... atď. V neskoršom veku sa už bude tiež riadiť hodinami, vtedy možno bude na posun času aj reálne reagovať. 😉 Takto je to o zhode okolností. 😉

zebra41
29. okt 2013

@lauritta96i tak my sme v nedelu pridali este na vecer jeden spanok. naplanovali sme si tak cestu autom,kde je zarucene,ze zaspi. doma sme ju neprelozili hned do postielky, ale trosku zabavili a bola prehodena a problem nema 🙂) za to starsi 2.5 rocny je rozhodeny 🙂

anabela159
30. okt 2013

Bože, nikdy ma neprestane udivovať, aké sú niektoré baby strašne "múdre". Som zdravotníčka, ale na toto ňou ani nemusím byť aby mi bolo jasné, že taký časový posun je náročný aj pre dospeláka a nieto ešte pre malé bábätká!!! Mám 3 deti a vždy trvalo nejaký čas, kým sme sa preorientovali na nový čas. A ja sama s tým mám tiež problém..... Takže chce to len čas, musíš pomaličky, napr. po desiatich minútach maličkému predlžovať čas, napr. keď chodil spávať o siedmej, prvý deň ho dáš spať o šiestej, potom o 18,10...... Uvidíš, čo mu bude vyhovovať. A samozrejme, keď vstával o siedmej, treba rátať s tým, že vstane o šiestej... Treba to len týždeň, dva vydržať! 🙂 Ja pri každej zmene času "blahorečím" na toho, kto to vymyslel a každý rok čakám, kedy to už konečne niekoho napadne zrušiť! 😉
A ešte odkaz pre tie, ktoré s tým nemajú problém, resp. ich deti: buďte radi, že máte také deti a neútočte na tie, ktoré to majú o niečo ťažšie.... Vďaka! 🙂

lucianakoniku
30. okt 2013

Moj syn ma 7 mesiacov a zatial ideme podla letneho casu. Kedze pocas neho chodieval spavat cca o 20:00, teraz ho nenutime byt hore o hodinu dlhsie, sami vidime ze je uz pred siedmou ospaly. Nam to nevadi, dolezite je aby bolo babatko spokojne. Rano takisto vstava o hodinu skor, co ma samozrejme az tak netesi, ale co uz, kedze nechodim do prace, radsej prisposobim svoj rezim synovmu.
Ak chces aby sa tvoje babatko prisposobilo novemu casu, rob to postupne, tak ako radia ostatne baby.

lauritta96i
autor
1. nov 2013

vdaka baby, ktore ste to zazili a viete to pochopit🙂

martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz