Zmena správania po nástupe do jaslí

kaselka
17. jan 2013

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či boli / sú vaši drobci po nástupe do jaslí ako vymenení. Malá 2,5 r. chodí do jasličiek 2 týž. a nepoznávam ju. Predtým celkom poslušné dieťa teraz reaguje na veľa vecí úplne inak. Začala sa hádzať o zem aj 5x za deň, kričí, plače pre hlúposti, dokonca by ma chcela biť! Viem, že úlohu hrá určite obdobie vzdoru + psychika no už mi dochádza fantázia ako by som mala reagovať. Biť ju nechcem! 2x keď ma udrela som jej capla po ruke no vôbec to nemalo želaný efekt, tak to asi cesta nebude. Keď sa hodí o zem snažíme sa na to nereagovať, no nie vždy to ide. Naposledy keď ležala vonku na snehu sme ju jednoducho museli zobrať na silu a odniesť domov. Skúšame aj nejaké zákazy ako žiadna rozprávka no nemám pocit, že by to obzvlášť zaberalo. Máte nejaké tipy, rady, (príp. odporúčanie na nejakú knihu) čo zabralo u Vás, alebo to jednoducho treba vydržať??? Ďakujem vopred!

mia18112
17. jan 2013

@kaselka Ahoj, nas maly nastupil sice do školky, ale tiez mal 2,5 roka. A tiez sme zaznamenali tieto zmeny, resp. podobné. Nas malý napr. zatínal päste - ako ked sa vyhrážaš niekomu, jačal, vrieskal......mal také akoby výpady vpred - akoby utoky - neviem ako to nazvat. Aj sa hadzal o zem. Trošku sa to časom utriaslo, už je to lepšie - teraz aj porozpráva ako bolo, s kym sa hral, čo robili cez den ....myslím, že tie ich reakcie vyplývajú z toho, že zrazu zostali s rovesníkmi samy a nevedia sa nejako inak branit. Na ihrisku, resp. vonku sme vždy zasahovali my maminky. Napr. nerob zle, požičajte si, vymente si .....a v skolke, jaslickach su zrazu samy. Učia sa bojovat samy za seba, prežívat v kolektíve. Jasne, je tam ucitelka, ale ta nemoze byt vsade, ked ma 18 - 20 deti .....nie som psychologog, ale pre tie detske dušičky to je predsa riadna zmena.....hadam bude lepsie - u nas už trošku je.....

saska.t
17. jan 2013

u nas pomohlo poslat ju (odniest ju) do druhej izby a vzdy som jej v klude oznamila, ze ked sa ukludni moze prist za mnou,bol to pre nu väcsi trest ako bitka ci zakazy a funguje to dodnes 😉

sisaha
17. jan 2013

@kaselka zacala bojovat sama za seba, kedze mama tam nie je, aby vyriesila spory...Klud, ono sa to casom utrasie a pochopi a hlavne zvykne si, ako sa ma v kolektive spravat...Z tvojej strany to chce iba trpezlivost, hadzanie sa o zem si nevsimat a vysvetlovat..

kaselka
autor
17. jan 2013

@mia18112 A po akej dobe u Vás nastalo zlepšenie? Ja mám niekedy pocit úplnej neschopnosti ☹ Keď jej niečo preletí hlavou, tak s ňou nepohnem ani po dobrom, ani krikom, na zemi dokáže ležať aj 15 minút... Keď ju niekedy musíme odniesť, tak sa tak hádže, až sa bojím, že si ublíži, no fakt sú situácie, kedy ju tam jednoducho ležať a nevšímať si nemôžem. Kde predávajú trpezlivosť? 😝

kaselka
autor
17. jan 2013

@saska.t A to tam aj zostala. Toto mi fungovalo keď mala občas taký výpadok ako menšia. Dala som ju jednoducho do postieľky a presne ako Ty povedala nech sa ukľudní. Trvalo to celé ani nie 5 min. Teraz som ju skúsila zavrieť do izby (čakala som za dverami), ale hneď odtiaľ vybehla a bola mám pocit ešte "zúrivejšia" ako predtým....

saska.t
17. jan 2013

@kaselka zo zaciatku neostala,tiez som stala za dverami a akonahle ich otvorila tak som jej povedala, ze este sa neukludnila a nech ide spät,/aj som zvysila hlas,aby vedela,ze to nie je sranda/,alebo som podrzala dvere, chytila este väcsi hysak, ktory presiel asi po 5 -7 min.ked sa ukludnila, vysvetlila som jej vsetko v klude a na dalsi krat uz vedela o co ide a uz bolo vsetko ok, v dnesnej dobe pride a povie: Mami uz som sa ukludnila 😀 Samozrejme chcee to trpezlivost a ziadnu hysteriu z tojej strany, ale dda sa to 😉

mia18112
17. jan 2013

@kaselka No nastupili sme v septembri 2012. Teraz je januar 2013, takze par mesiacov.....zavretie do izby sme tiez skusili ako pise saska.t ,ale mal také 2 fázy. Bud tam vydrzal sam a ziapal aj 40 minut do nepricetnosti, alebo hned vybehol z izby s este väčším záchvatom. Držať klucku som skusila raz a tak sa hadzal o dvere, ze som sa fakt zlakla, ze si ublíži. Takže musime len vydržať. Na verejnosti som ho vždy musela proste spacifikovat a odniest niekam za roh - co ho necham lezat a ziapat na zemi? Hadam vekom pochopia, ze takto sa s rodicmi nezameta 🙂

vlnka81
17. jan 2013

@kaselka ja by som hladala pricinu niekde inde. tvoja dcerka sa mozno citi odmietnuta a nechcena. aj ked to samozrejme nie je pravda, mala dusicka sa tazko vysporiadava s takouto zmenou. ona to skor vnima tak ze ste ju tam "odlozili". Podla mna skor potrebuje vela vela vela lasky a prijatia. nikto nevie co sa deje v jej dusicke, s cim bojuje. ani sama to urcite nevie definovat. nenechaj to v nej zivit este aj trestami. to co opisujes mi skor pride ako volanie o pozornost (lasku). urcite by som odporucila knihu od Gary Chapman : Päť jazykov lásky pre deti . Citala som od tohto autora knihu pre vztah postavenu na 5 jazykoch lasky a mozem len odporucit. zasiahol do cierneho. jednoduchy princip s 99% ucinnostou (u mna so 100% 🙂 ). urcite ju maju na martinus -ovi. ak prides na to aky ma jazyk lasky tvoja dcera a budes jej vediet prejavit lasku prave takymto sposobom akym to najlepsie pochopi, tak si myslim ze by to mohlo pomoct. kazdopadne drzim palce a verim ze sa to zlepsi.

kaselka
autor
18. jan 2013

@vlnka81 Hm, to že sa tak môže cítiť nevylučujem. Ja sama pociťujem z tej zmeny veľký stres a môže sa to prenášať aj na ňu. V každom príp. bola doteraz len so mnou (starí rodičia sú už starší, takže ani tí sa veľmi nezapájajú) a problémy boli len bežné. Ďakujem za typ na knihu, pozriem si to. 🙂