Zvýšenie poplatkov pre škôlkárov do 3 rokov v Košiciach o 400%

stefi76
12. jún 2012

Čo hovoríte na zvýšenie mesačných poplatkov pre škôlkárov do 3 rokov v Košiciach z terajších 10 eur na 50 eur- teda o 400%?
Prečo musia na finančnú tieseň štátu a miest doplácať stále rodiny s deťmi?

latvia
12. jún 2012

@stefi76 co ti poviem? v michalovciach zvysili poplatok za jasle o 600 percent, z 0 na 60 eur 😝 zas to nevidim tak tragicky, z 10 na 50 eur, aj ked viem, ze niektore rodiny to zatazi privelmi....ale budme radi, ze neplatime za sukromne skolky 300-400 eur mesacne 😅

lili777
12. jún 2012

@stefi76 a to ste kde počuli? pre mňa je to novinka. je to nejaký nový zákon? čiže kým nemá tri, tak takéto školné? platí to všade?

stefi76
autor
12. jún 2012

Platiť to má iba v Košiciach od septembra tohto roku pre škôlkárov od 2 do 3 rokov. Mestskí poslanci to majú schváliť niekedy v júni.

lili777
12. jún 2012

@stefi76 Bože môj, to už fakt nevedia ako "prilepšiť" rodinám s deťmi. To sa nedá už ani počúvať, čo všetko ide hore. Kde na to ľudia majú brať, hlavne tam, kde na jedno pracovné miesto pripadá 70 záujemcov o prácu?! 🙄

babul83
12. jún 2012

@stefi76 Myslím, že len chcú aby v škôlke neboli deti pod 3 roky. Lenže si neuvedomujú, že väčšinou tam rodičia dajú malé deti z dôvodu, že sa musia vrátiť do práce pre financie alebo, aby neprišli o miesto. Je to nefér, že budú v triede 2 a 3 ročné deti a každý rodič bude platiť ináč.... Ale dostanú to isté.

maznacik007
12. jún 2012

no podla mna je vobec super ze do statnej skolky beru deti pod 3 roky tu pri BA je to cista utopia .... ak dieta nema k septembru 3 roky tak ho do statnej skolky nevezmu a plati sa v sukromnych omnoho viac....

a je to aj o tom ze podla zakona sa dieta do 3 rokov v skolke rata za dve takze skolka na tom prerabala... a zasa si povedzme aj to ze pokial dieta nema tri roky a je v skolke tak rodic na neho pobera rodicovsky prispevok co je cca 200 EUR...

jana776
12. jún 2012

U nas napriklad dieta do troch rokov ani nevezmu do skolky. A potom, ked ho vezmu, tak platba je 110 e mesacne plus stravne. Ak vobec je volne miesto. Tak na vasom mieste by som sa tesila 🙂

elise
12. jún 2012

ak je v škôlke jedno 2-ročne dieťa tak sa to ráta ako keby tam boli 2, v podstate zaberá take 2 ročne dieťa v škôlke ešte jeno miesto navyše. preto asi poplatkyked má pod tri roky je to ako keby boli dvaja tak zvyšili poplatok. ak je dieťa postihnuté (závisi od postihnutia) tak sa počíta ako keby boli 3-4 miesta. bohužial asj ked rodič 2 ročneho dieťaťa ide do práce a dá dieťatko škôlky vlastne take 2 ročne dieťatko zaberá dalšie miesto ktore nemôžu obsadiť iným dieťatkom

cicimon
12. jún 2012

suhlas s @maznacik007 a @jana776 - su mesta kde deti do a aj po 3r vobec nevezmu do skolky, ani ked matka chce ist do roboty a vsetky tie matky by s radostou dali tych 40e, keby im deti do skolky dali a ked maju k tomu ten RP, tak je to predsa z coho platit

geegee
12. jún 2012

myslim, ze je nejake nove nariadenie, ktore zrusilo hornu hranicu poplatkov v skolkach. Tak to mesta vyuzivaju.

bodka13
12. jún 2012

@geegee je to vysvetlené v článku : deti do 3 rokov nie sú cez ministerstvo školstva zahrnuté ako školáci/škôlkari a nedávajú na ne žiaden príspevok -neviem to presne odcitovať,ale platiť budú tých 50€ len do dovŕšenia 3 rokov,potom poplatok 15€/mes

tu je to pekne rozpísané :
http://www.cas.sk/clanok/225699/kosicka-radnica...

titkovamiriam
12. jún 2012

no myslim si že to vsade a nielen male deti ale vsetky do predskolakov,u nas bol poplatok 12,78 tusim a od septembra ma byt 50 a dokonca nedaleko od nas je poplatok 100!!!eur-v stanej skolke,nas sa to uz netyka ale je to strasne ☹ že zriadovatel ked ma rozsah od do chce uz maximum,lebo vie že aj tak sa matky o skolky pobyju-teda aspon u nas ☹

ootaznik
19. jún 2012

schvalili to?

stefi76
autor
19. jún 2012

áno, prešlo to.

stanceska
6. júl 2012

Syn bude mať v septembri 2,5 roka. Chcela som ho dať do škôlky, až keď bude mať 3 roky, no v priebehu roka u nás deti neprijímajú. Musí nastúpiť v septembri, lebo miesto mi budú držať len mesiac. A to mám teraz platiť tiež tých 50 Eur? Alebo ho dať až o rok? A kde ho dám na ten polrok, keď už budem v práci a jemu ešte nezačne ,,jeho" školský rok? Veď ak je za mňa v práci niekto iný prijatý na dobu určitú, teda kým som na materskej, tak nebude zamestnávateľ skákať od radosti, že sa ja chcem vrátiť pol roka skôr (aby som zarobila na škôlku), alebo mi držať miesto ďalší polrok. Zas nejaký múdry vymyslel a schválil :(

sofinka333
6. júl 2012

@stanceska zvlastny pristup.... ved ked by ho prijali tak ms na nho bude brat peniaze tak ci tak.... a skolne sa plati len ak dieta bolo hoc len jeden jediny den v skolke, inak nie... u nas deti bezne nastupuju pocas roka, s tym ze su prijate od septembra.... ved ak dieta je prijate a zrazu ma vazne zdravotne problemy a nemoze nastupit cca 3-4 mesiace? skus sa s nimi este raz porozpravat, ... mimochodom, je pre nich vyhodnejsie brat peniaze na ,,zivu dusu" ako to my volame ... a to je sukromna ze sa plati az 50 eur? lebo ak to je sukromna tak o to viac by mali vychadzat v ustrety a ak statna tak si si vybrala prilis drahu

stanceska
6. júl 2012

@sofinka333 To je štátna škôlka. Poplatky sa v Košiciach zvyšovali celoplošne v štátnych škôlkach od septembra 2012. To som sa dnes dozvedela a od rána som z toho dosť rozhodená. Musíme niečo vyšpekulovať 🙂 Nejaký odklad kvôli zdravotnému stavu, no neviem, či s doktorkou niečo vyriešime, keď mu nič nie je 🙂 (klop,klop,klop) . A ešte sa odvolávajú, že len do troch rokov je poplatok 50 Eur a potom sa zníži na tých 15 Eur. Ale je rozdiel, ak má dieťa 3 roky v októbri, alebo vo februári, ako môj syn. Prípadne ešte neskôr.
Počula som, že do škôlky nechcú brať deti počas roka, lebo na nich nedostanú príspevok. Len na tie, ktoré nastúpia v septembri. Niečo na tom asi bude, keďže ani nám nepovolili nástup v priebehu školského roka.

sofinka333
7. júl 2012

@stanceska tak sa to asi pomenilo... mozu si dovolit lebo je velmi vela deti.... ked nastupia slabe rocniky znovu budu brat vsetkych zaradom a bez spekulovania...

eeffka
7. júl 2012

Baby ved ked davate 2rocne dieta do skolky dostavate rodicak 200eur to je tak vela vam dat za dieta +40eur za to ze sa vam on stara cely den odborny presonal? skuste si za tu sumu najst sukromnu opatrovatelku.... a ked dovrsia 3roky, pojdete na poplatok 15eur, nepochopim...

lili_mia
7. júl 2012

@eeffka to hej, ale škôlka cca 220-250 mesiac (ber tak, že to je celý rodičák), plus strava na deň okolo 2eur, čiže ešte pridať tých 50 sa zdá veľa .. proste prebieha postupná decentralizácia verejnej správy a odráža sa to aj takto .. ideme si platiť za všetko .. len plat tomu nezodpovedá .. dane takmer ako v Škandinávii, ale ich výhody nemáme :(

čiže rodičák je mesačný poplatok za škôlku, plus strava za celý mesiac 40 plus dalších 40-50 .. v podstate máš fuč 100vku z platu, ak robíš na pol úväzku, tak to pocítiš

ale beriem, že ked si to porovnáme s poplatkami súkromných škôlok či opatrovateliek .. tak je tá 100 nič

amouramour
7. júl 2012

no podla mna je strasny luxus uz mat dieta do 3 rokov v skolke a potom niektori strasi nemaju miesto:(pre deti do troch rokov by mali byt jaslicky

eeffka
7. júl 2012

@lili_mia a ty mas z kade take ceny? Skolka stoji 50 eur skolne + zrps od 5-10 mes.ppdla odhlasovania+ strava. Cize takych 80 mesacne,a stale si v pluse.

lili_mia
7. júl 2012

@eeffka priamo od kamošiek, rozoberali cirkevnú a alternatívnu škôlku a hádzali takéto pálky

lili_mia
7. júl 2012

@eeffka vieš čo, ako tak teraz googlujem, je dosť možné, že som aj zle počula .. určite spomínali .. výdavky 230-250€ .. ale možno išlo o to, že pracujúcej matke do nejakého veku dieťaťa tú sumu štát preplatí .. ach jaj, riadnu sprostosť som vypustila zo seba .. prepáč

eeffka
7. júl 2012

@lili_mia to je suma ktoru preplaca tusim upsvar,mozes si vybrat bud rodicak alebo ten prispevok.a tie sumy su v sukromnych zariadeniach a tam je tych 50 eur bezpredmetnych. Preto ma dost hneva ked mamickt placu,ale nepovedia celu pravdu,ze sa jedna o cca 6* 40 eur celkovo lebo maloktore dieta zoberu skor ako v 2,5 roku. A aj tak ked som v praci,rodicak navyse potesi 🙂

lili_mia
7. júl 2012

@eeffka berie sa všeobecne, že treba niečo vytiahnúť z peňaženky, mnohé sú tu druhýkrát tehotné a to staršie potrebuje škôlku, zrejme aj to zaváži .. trebárs môj kamoš zmýšľa, že nedá 100€ za telefón, zľavu mu vybavil človek, ktorý chodí do O2 skladu preberať telefóny a vozí ich do predajní, ale že radšej paušál, aj ked to potom vyjde o cca 20€ navyše .. tu ťažko povedať, ktorý prístup je lepší, pretože má obavy, že ako natruc mu vyletí problém s autom a peniaze nebudú

evka4
7. júl 2012

@stefi76 bud rada, ze ti ho do statnej skolky vobec zobrali. sukromne jaslicky stoja omnoho viac (ja v BA platim 450eur)... a predsa, ostane ti RP plus pravdepodobne nastupujes do zamestnania, ked davas dietatko do skolky, takze s RP plus platom to urcite nebude az take tragicke...

stanceska
7. júl 2012

@sofinka333 však to, že je všade veľa detí, len triedy neotvoria, aj keď priestorovo na to majú, ako u nás a ministerstvo im nepovolilo. Ešte k tomu zvyšovaniu. Pýtajú sa niektoré, že či je mamičkám veľa doložiť 40 Eur? Ak sa mamička vracia do práce a berie aj RP, tak je to v pohode. Ale ak mamička ešte nemôže nastúpiť do práce a dieťa musí dať do škôlky v septembri, lebo počas roka jej ho nezoberú, tak je to o inom. Vtedy 40 Eur z rodičovského je dosť :(

smejkaa
11. júl 2012

Nie som sice v takej situacii, ale ked spravne chapem.... Mamicka, ktora da dieta dvojrocne do skolky, znamena, ze pojde do prace (ved asi enbdeu sediet doma, ked je dieta v skolke). Cize ma plat plus rodicovnsky prispevok (neviem kolko to je 190???) do tretieho roku dietata. Cize ma plat +190 eur -50 eur (skolne). Mamicka, ktora ma trojrocne dieta, ma tiez plat, nem arodicovsky a platiz a skolku napr. iba 10 eur. Cize ma plat -10eur Chapem to spravne???