Ako si to doma zladím s dvomi deťmi?

sunnyfunny
13. feb 2016

Ahojte,poradte prosim skusene maminy..Mam dve deti,medzi ktorymi je rozdiel rok aj tristvrte,druhe sa narodilo nedavno..Starsie treba uspavat naobed aj vecer a teraz sa malinke zacalo budit presne,ked treba uspavat to prve.Trapi ma,ze starsiemu sa nabural rezim,nemoze spat,ked potrebuje,navzajom sa budia..Zaroven som nervozna.Vonku chodime az o stvrte koli spanku mladsieho..mam ho budit?..starsie bolo navyknute chodit 2x denne vonku.Lenze ja nevladzem varit vecer,tak to nechavam na den,doobedie,tak sme doma..no teda,ked sa to varenim da nazvat..pripada mi,ze varim 5 jedal vkuse dookola,same rychlovky,ktore aj ked navarim,tak to trva pri detoch..bordel ako v tanku ☹ 😒 Manzel chodi neskoro z prace,ale pomaha,takze tu sa nestazujem.Nemam cas absolutne na seba,o deti sa mi nema kto postarat ani na chvilocku ☹ Ako si spestrit dni,oddychnut,nastavit rezim,spanky oboch,budit,nebudit mladsie..a zaroven sa nezblaznit 😝 😅 😅 Poradte nejake finty,recepty,napady,vsetko uvitam!!

salome51
14. feb 2016

@siska53 môj malý je od narodenia hrozné dieťa ak to môžem takto hnusne a bez okolkov povedať. Už vrchol všetkého bol, keď bola u nás moja spolužiačka z VŠ ktorá má 4 deti s odstupom po roku a posledné sú dvojičky a po hodine u nás v spoločnosti môjho syna mi povedala že ma ľutuje aké to mám s ním ťažké. Ale tak som aspoň na všetko pripravená. Šokovalo by ma asi len keby moje druhé dieťa normálne spávalo (viac ako 30 min) a nepreplakal celé hodiny 😀

cecil36
14. feb 2016

@salome51 ja ta obdivujem, ze si sa na druhe pri prvom dala. Ja som neraz hovorila, ze keby sa moje druhe narodilo ako prve, tak dalsie deti uz nemam 😀 Dcera bola uzasne babo,stalespala, najedla sa spala a ked bola väcsia hrala sa na zemi, skladala kocky, pozerala knizky...Samozrejme, ze som sa snou vela hrala aj ja rozpravala jej,citala, ale mohla som ju pokojne nechat hrat sa na deke alebo v ohradke a nebol do sekundy rez, ze by treti sused pocul. Syn je uplne ina liga 😀

ruthike
14. feb 2016

@siska53 prosim daj rady ako na vzdor!!

julik104
14. feb 2016

Aj mna caka v lete 2 rocny rozdiel a viem,ze asi mesiac dva trva,kym sa clovek zladi. Co sa tyka rad,dolezite je aby starsie dieta samo vedelo zaspat,co som maleho naucila hned ako babo,takisto od 10 mesiacov prespal celu noc a od roka je sam v izbe. Je samostatny a verim,ze nebude ziarlivy ako deti s vyssim rozdielom,ktore si zvykli,ze su stred vesmiru. Tito surodenci sa zvyknu pekne hrat a nie su sebci,samozrejme zavisi od vychovy. Ja sa uz tesim a nemam obavy,ze nebudem mat cas na seba,hoci sme len sami s manzelom,vsetko je to o prioritach a clovek si musi verit a nestresovat sa zbytocne! Drzim palce a tym,co maju velky vekovy rozdiel odporucam aby sa nevyjadrovali,lebo nevedia o com to je a nevedia ani uzitocne prispiet do diskusie,len robia paniku,ze ake hrozne je mat za sebou deti.

veronikonv
14. feb 2016

@julik104 suhlasim s tebou 🙂 ja mam presne dvojrocny rozdiel a dvojicky na maleho nikdy neziarlili. Chodia ho hladkat, nosia mu hracky ked place a ked spinka, stale sa na neho pytaju. Ale od zaciatku ich aktivne zapajam do starostlivosti a pomahaju radi🙂 Doobeda ked maly spi (na vychadzke v kociku alebo na terase), venujem sa len im. Poobede sa naucili spat naraz, naraz vecer zaspavaju. Prve mesiace ani neboli take narocne ako som sa obavala, lebo junior casto spinkal. Tiez mi velmi pomaha, ze maleho nosim v ergonosici. Dostaneme sa tak aj na vylety do prirody a viem aj poupratovat doma, ked uz nevie vydrzat v lehatku alebo na zemi. Je to narocne, ale stoji to za to 🙂

alicka850
15. feb 2016

@xevulax ja by som to nemohla byt roky na materskej. Ja by som osobne taku zenu ani po materskej nezamestnala. So starsou som bola 15m a s mladsim budem 2r,kedze je toho viac,starsia uz ide do skoly.Prave to je na tom fajn,par rokov odrobit a ked ma toho clovek plne zuby,ist sa naplno povenovat detom na matersku ☺ Podla mna to je profesne lepsie vypadnut kazdych 5 rokov na rok na matersku,ako byt doma 4 roky.

belllinka
15. feb 2016

@alicka850 Tiež som toho názoru, že žena po dvoch materských za sebou už musí byť profesne úplne mimo. Možno nejaká predavačka a pod, kde sa toho veľa za tie roky nezmení... Ja som bola s prvým doma 2 roky a s druhým rok a trištvrte, s tým že som robila aj popri materskej. Ja osobne by som teda 2 materské po sebe nezvládla 🙂

dana_l
15. feb 2016

@sunnyfunny poznam to co pises. jedno dieta ma jeden rezim, druhe druhy. neda sa nic robit ako pockat kym deti povyrastu. starsie ti bude spavat jeden spanok a mladsie ho dobehne a budes ich moct dat spat naraz. teraz to zladuj stylom - mladsie nech spi na prechadzke a tym padom to vacsie (a aj mensie) chodi von na cerstvy vzduch a aj sa vybeha.
necakaj ze budes mat dom ako z magazinu. da sa to ale to znamena ze upratujes v noci, ked deti spia a tym padom sa kratis o vlastny spanok.
ja som pri dvoch stihala a aj ked sa narodili dvojicky tak ten prvy rok kym nezacali behat bol uplne super. ale potom som uz nestihala. to ze ine matky budu davat fotky - pozri akym mam vyluxovany dom a moje deti sa hraju pri mne - to neznamena ze oni su lepsie matky ako ty. nie je dieta ako dieta a nie vsetky maju pomoc rodiny,priatelov. ja som pri prvych detoch chodila aj do prace - hned po tom co sa narodili. takze ak chodim do prace a poobede ma cakaju deti a domace prace a upratovanie tak je to ine ako ked niekto sedi doma na zadku a stara sa len o dieta a seba.
nemas cas na seba. vies co si ja poviem - dobre, nikam nechodim ale to nie je ze to takto bude aj dalsich 40 rokov. deti su male a potrebuju ma. ked budu v skole uz ma tolko nebudu potrebovat a bude viac casu na vsetko - aj na mna aj ohladom domacnosti. teraz to viem prezit a nerobim si z toho velku hlavu. ak to tebe prekaza, bud si najdes niekoho na opateru deti - ak ti to nejako financne vychadza alebo sa zmier s tym ze taketo "luxusne" malickosti nebudu teraz v tvojom beznom zivote po nejaku dobu.
takze - uvar a umy riad, oper veci - zehlenie co nemusis nezehli, ja mam susicku a uz som zehlicku roky nevidela. prach urob raz za cas. povysavaj a umy dlazku podla potreby. nerob zo seba otroka domu ale radsej sa staraj o deti. ty si neuvedomujes ze oni tieto malinke strasne rychle rastu a tento cas sa neda vratit spat. namiesto nahanania sa o poriadok radsej si uzivaj momenty s detmi. jedna znama mi povedala. ked som bola doma s detmi z prveho manzelstva, len som si robila extra prace a teraz si vobec nepamatam co ako mi deti vyrastli. som si ich vlastne ani neuzila. teraz mam babatko s dalsim muzom a pride mi ze si po prvy krat uzivam materstvo.
takze hlavu hore, nepocuvaj sproste reci a neriad sa mudrymi recami supermatiek. tvoje deti su zaklad a okolo toho sa toci svet 😉

timea7
15. feb 2016

@dana_l krásne a veľmi múdro napísané!!!!! 🙂 🙂 🙂

alicka850
15. feb 2016

@belllinka ja tiez nie. Teraz som doma 14m a uz by som veru isla aspon na ciastocny uvazok ☺ Ale neda sa, muz je pracovne velmi vytazeny a nemozme robit obaja karieru naraz. Tiez som zacala robit z domu,ale je toho dost,lebo maly spava malo cez den a vecer sa budi kazdu hodinku a kojenie,takze sustredit sa seriozne na pracu je takmer nemozne. Ale pomaha mi to mentalne prezit fazu cica-havo-bac-baba-fiha tralala ☺ Su asi take zeny,co im to priam vyhovuje byt roky doma, ale to ja svojim sposobom obdivujem,lebo mne by uz preplo.

alicka850
15. feb 2016

@julik104 ja som ani v jednom prispevku nenasla napisane,ze je hrozne mat za sebou deti. Kazda pise svoj nazor a niekomu to vybovuje tak a niekomu inak. Ked tu viacero mamiciek napise,ze prvy rok je to "peklo", pripadne "zahul" mat dve deti po sebe, to by som povazovala za strasenie autorky prispevku a nevhodne.

dana_l
15. feb 2016

@salome51 obdobie vzdoru. no len mi nieco hovor. nase posledne dvojicky su zlate deti. ale ked si povedia nie tak je to NIE. kolko krat v obchode maly nieco chce a ja poviem nie. on zacne rev a hodi sa o zem alebo mi ujde tam kde su tie hracky. potom ho len zoberiem na ruky a on pritom vrieska - pusti ma. ked ho polozim na zem tak si tam znova lahne-sadne a nepohne sa. takze bud ho podla situacie - ak tiskam nakupny kosik - taham za ruku alebo ho drzim na rukach a on mi vrieska. na pohlady ludi som si uz zvykla. netryznim ho ale nenecham ho mat po svojom. horsie je ked obe dvojicky naraz zacnu. to je potom radost zit.
mala je podobna ako maly. lenze ona bude plakat tisko. a nepohne sa z miesta. musim ju tiez tahat za ruku alebo v naruci. minule som bola s detmi korculovat. mala sa zatala ze ona nechce nic robit. tak som dostala koment od jednej mudrej matky - ty si priserna matka. tvoja dcera tu nechce byt a ty ju tu tahas. mas s nou ist domov a nie byt tuna.
no tato "najmudrejsia" zena si nejako neuvedomila ze mam so sebou 4 deti a a ja sa nebudem prisposobovat "naladam" jedneho na ukor ostatnych. tak hold, som ta najhorsia matka lebo nesedim s nimi doma ale robime nieco "spolu"

lauricka
15. feb 2016

V ergonomickom nosici, napr. manduca alebo satke (nie klokanka!) mozete varit aj sa so starsim dietatom pohrat a von ist vsetci...a babo bude spat kedy chce. Alebo si zohnat dvojkocik na von, aby mohli pripadne obe deti si pospat. Ak sa budia, skusit oddelit kazdeho do inej miestnosti. Varit, ako spominali aj baby, na viacero dni. Pisete, ze starsie treba uspavat aj vecer, ale to uz by mohol vas muz. Ono, su to take chaoticke zaciatky, tie mnoho mamiciek poklada za najtazsie, potom sa to pomaly urovna, najdete si system.

siska53
15. feb 2016

@ruthike toho je viac a nie vsetko plati na kazde dieta.podla toho o co ide.
Ak reve,hodi sa o zem - doma -,nechat tak ak sa da,vzdialit sa alebo zacat robit nieco, co moze uputat ich pozornost.
Vonku - najviac sa mi osvedcilo bez slov alebo len s jednoduchou vetou vziat ich na ruky alebo strcit do kocika a ist domov.
Vysvetlit pravidla (na ihrisku), ak su porusene -,bud daky cas na lavicke posed alebo opat smer domov.
Osvedcilo sa mi (najma u maleho) upozornit vcas na zmenu, vtedy byva menej hysakov.
Niekomu zabera metoda pevneho objatia (u nas ked,tak u malej).
Pomenovanie pocitov (aj svojich i dietata), veelmi dolezite je trvanie na svojom. A vyvodzovanie logickych dosledkov z konania, nebyt vtiahnuta do boja o moc,pritom zostat pokojna,ze ta to nerozhadze ( toto su take narocne veci,sama s tym mam problem,chce to skusat,len ked je clovek unaveny po praci casto reaguje po "starom" a sama viem,ze to neucinkuje.

Ale moji boli zoparkrat odvedeni priamo domov (dcerka 2x,syn asi tiez tak a raz sedeli na lavicke).
S malou teraz stale "bojujem",kzd jej nemozem vyhoviet a ona spusti (je to o nervy,ale radsej vydrzim jej rev,ako s ajej podvolovat. Potom bude na mna vrieskat v 15tich?
Ono tych veci je vela,co sa da vyskusat, len si to clovek vsetko ani nepamata. Ja mam niekde napisane take pravidla,"vycuc", co sa mi pozdavalo a vacsinou aj osvedcilo.

dana_l
15. feb 2016

@timea7 dakujem. clovek sa uci na vlastnych skusenostiach a potom je otvoreny aj porozumiet inym a ich problemom.

timea7
15. feb 2016

@dana_l pozerala som tvoje albumy, lebo ma fascinujú dvojčatá, tvoje deti majú šťastie na úžasnú rodinu, kde majú more lásky, pochopenia, žijú šťastné detstvo.

dana_l
15. feb 2016

@timea7 dakujem. dokonala urcite nie som ale snazim sa aby deti mali spomienky na detstvo. najviac ma zahreje ked moje starsie deti mi teraz hovoria - mami, ked ja budem mat deti tak budem robit toto alebo toto. a mozes tieto hracky nechat pre moje deti.
vtedy si myslim ze asi ich vychovavam dobre. teda dufam

timea7
15. feb 2016

@dana_l žiadna z nás nie je dokonalá, ja som profesionál a aj tak sa snažím riadiť svojími pocitmi a zdravým sedliackym rozumom. Výchovné metódy, ktoré sú vyzdvihované, budú o pár rokov zatracované a naopak. Dôležité je, aby mali deti doma pocit lásky, bezpečia, útočisko pred problémami, ja som mala šťastie na také detstvo a čerpám z toho doteraz, aj tvoje deti budú. V dobrom ti tie štyri detičky závidím, tiež som chcela väčšiu rodinu, no bohužiaľ nepodarilo sa, tak sa realizujem v škôlke.

xevulax
15. feb 2016

@alicka850 tak ja by som od dietata neodisla v roku prec. A za 4 roky stihnut "odchovat" 3 deti nie je podla mna az taka strasna doba (ked niektore su doma s dvomi 6 rokov). Nemyslim si, ze by mi to nejak uskodilo, skor naopak, pravovala som pred materskou a teraz po rodicovskej sa mozem kludne venovat praci bez rizika, ze zostanem tehu a pojdem zase na matersku.... Takze ja som spokojna ze sme to tak rychlo stihli a dalej sa mozem venovat aj ja svojej praci a pracovat na sebe bez "prerusenia"

timea7
15. feb 2016

@xevulax no ale vy ste šikovní, brali ste to po dvoch, každý to nedokáže, aj keď sa snaží 😉 😉 😉 😉 😉

belllinka
15. feb 2016

@xevulax No 3 deti v škôlkarskom veku, to musí byť skôr OČR bez prerušenia 😀

xevulax
15. feb 2016

@timea7 hej no dvojicky nenaplanujes- aj ked j som vzdy vravela ze druhe budeme mat dvojicky aj sa to splnilo. Sle chceli sme druhe co najskor po prvom- hlavne koli tomu casu stravenom doma.
@belllinka starsia chodi do skolky, dvojky pojdu od septembra a ja chcem spat do prace. Chore su dost casto to je pravda, avsak u dtarsej vidim, ze sa ta imunita polepsila oproti predchadzajucemu obdobiu kedy do skolky nechodila. Dvojky sa zvezu s nou v chorobach. Ale s tym da pri detoch ratat musi, to by nikto mat deti nemohol. Uz to nejak pozliepame aby nezrpel ani rodinny ani pracovny zivot. V dnesnej dobe je uz aj moznost home officu takze to nie je az take na maslu 😉

adka2011
15. feb 2016

Ja mam dcerky s rozdielom necely rok a prvy rok to naozaj nebola sranda, hlavne kvoli tym spankom, ako pises. Prvu dcerku som mala naozaj narocnu, aj sa vyvijala trosku opozdenejsie, aj mala refluxy, koliky ... takze ked sa narodila druha, ktora vacsinou len spala a jedla, tak som sa velmi radovala 🙂 Nuz, co ti poradim, treba toto obdobie vydrzat. Ten rezim sa im este velakrat zmeni a dovtedy sa snaz zabezpecit si veci tak, aby ked uspavas jedno, bolo tym druhym co najmenej rusene (no a co, ze si aj trochu poplace, maminka ho o to menej nelubi kvoli tomu). No a pokial to len trochu bude mozne, najdi si niekoho na prilezitostne opatrovanie (ak to manzel nezvladne na par hodin). Ventilovanie je dolezite.

loxa
15. feb 2016

k vareniu ti poviem, moje deti maju 3 a 4 roky a odkedy ich mam varim 5 jedal stale dokola, lebo inak by nic nezjedli...este ze manzel ma pochopenie😀

julik104
15. feb 2016

@alicka850
@belllinka plne súhlasím, ja si popri malom dorábam magisterské štúdium (už končím), momentálne každý voľný čas venujem diplomovke, ked spí,ale neznamená to,že nemám upratané,navarené a nechodím von. veľmi ma baví takto vypnúť od plienok a človeka to aj ťahá do práce,tiež nie som typ,byť veľa rokov na materskej alebo doma. moja teoria je odbiť si to a mať potom klud,neviem si predstaviť po 5 ročnej pauze vstávať k bejby,ved už teraz si ani nepamätám, čo to vlastne bolo a zabudla som 🙂

zsoja
15. feb 2016

@julik104 tak to si sikula 🙂

sunnyfunny
autor
16. feb 2016

@loxa 😀 😀

sunnyfunny
autor
27. feb 2016

dakujem zienky este raz.co sa tyka vekoveho rozdielu,tak mnohe ste to tu zacali rozoberat..ja si myslim,ze je to kazdeho vec a je to tak narovnako..aj maly,aj vacsi vekovy rozdiel ma svoje vyhody aj nevyhody..a samozrejme kazda si zastava to svoje 🙂) netreba sa tu predbiehat a vymyslat a premyslat,co je lepsie..dolezite su dobre vztahy medzi surodencami a myslim,ze vek nie je hlavnym bodom,ktory toto ovplyvnuje.
co sa tyka mna,tak momentalne som dost fyzicky vycerpana,nakolko mi chyba dobry spanok..ale tak bojujem.tesim sa uz na teplo,ked nebude tolkoooo obliekaniaa!! 😝