Ako zvádnuť 4 - ročný rozdiel medzi deťmi?

tilly
29. aug 2009

mali ste vekový rozdiel medzi deťmi 4 roky? ako to zvládnuť?

aby staršie dieťa nežiarlilo...

a čo ak bude nosiť zo škôlky choroby??? (čo určite nosiť bude)

andrealiskova
29. aug 2009

Já mám mezi holkama rozdíl necelé 4 roky. Chce to starší dítko zapojit do péče kolem mrňouse- něco podat, udělat něco samo..... a především si najít čas i na toho staršího.
Já jsem to dělala tak, že vždycky večer uspával dvojčata manžel a já jsem se věnovala starší- koupala jsem jí, povídaly jsme si, zpívaly jsme si...
Pokud dítě začne chodit do školky, tak prvního půlroku zaručeně bude nemocné hodně často- než si zvykne vytvářet imunitu proti chorobám, které se při společném hraní přenáší velice snadno.
A jak bránit, aby se nenakazil i mladší? Po dobu nemoci by starší neměl mladšího pusinkovat, hladit a celkově sledovat spíše zpovdálí.

Věřím, že to zvládneš a kdybys něco potřebovala, tak napiš klidně do IP nebo sem do téhle diskuze, aby to mohli číst i ostatní.

mayap
29. aug 2009

ahoj tilly,
my sme mali vekový rozdiel 3,5 roka a starší išiel do škôlky ako 4 ročný. menší mal 6 mesiacov. dovtedy nebývali chorý takmer vôbec, ak nerátam občasné soplíky... po nástupe do škôlky nastal horor... 🙄
starší niečo doniesol zo škôlky a vzápätí to mal menší, potom si to vymenili a stále dookola...
jednoducho prvý rok boli vkuse chorí, potom sa to zlepšilo. milovala som rady lekárky, aby som ich rozdelila, no nech sa o to ona pokúsi v 3 izbovom byte... 😝 😝 😝

čo sa týka žiarlivosti, bola aj nebola. záležalo od nálady staršieho syna... no hlavne som sa so starším snažila byť vtedy, keď menší spinkal, snažila som sa ho zapájať do starostlivosti o bračeka (podával mi plienky, krémiky, vecičky), samozrejme, keď sa mu chcelo...
chce to len veľa trpezlivosti, vysvetľovania...
môže pomôcť aj to, že niekto z rodiny ti pôjde kočíkovať bábo a ty ten čas venuj staršiemu synovi a nie upratovaniu a podobne... 😉,
jednoducho, nech sú nejaké činnosti, ktoré budete robiť len vy dvaja, bez prítomnosti mladšieho bračeka ...
veľa šťastia a málo žiarlivosti... 😉

tilly
autor
29. aug 2009

my máme prvý škôlkarsky rok za sebou, len ma trošku štve to, že bábo sa narodí v novembri, čo je asi ten najhorší chorobový mesiac a dominik máva vždy v októbri alebo novembri laryngitídu, čo by som teda ani v najhoršom sne nechcela zažiť s bábätkom...

domčovi sa asi najviac venuje tatino, takže ten si na neho nájde vždy čas, tak ako doteraz, oni sú najradšej sami dvaja, tak to asi tak aj zostane, len by som to nechcela rozdeliť, že ja a bábo a tatino a dominik...

zapájať do činností okolo bábätka ho chcem, púšťala som mu aj dvd z 3d uzv, veľmi sa mu to páčilo, natiera mi bruško, hladká ho, rozpráva mu, ale on aj tak nevie, čo ho čaká, to teda nevieme ani my 😀 , ale on má predstavu, že sa bude s bračekom hneď bicyklovať, hrať futbal a pod... ale už hovorí, že nikomu kočík nepožičia, nikomu bračeka neukáže a keby chcel brata niekto zbiť, tak on ho zbije...

teraz je dominik dosť poslušný, konečne sme sa vyhrabali z takého toho obdobia sebapresadzovania, už chápe, že niekedy treba poslúchnuť, že nie vždy ide len o buzeráciu a pod, okrem toho máme teraz také mojkacie obdobie, keď sa len my dvaja mojkáme... no nerada by som niečo posr...

januarova
29. aug 2009

tak tot zaujima aj mna. tilly, mame skoro rovnako termin 🙂 . moj dominik nastupuje za tyzden do skolky. tak som zvedava...

mayap
29. aug 2009

tilly,
a čo keby si ho v tom kritickom období nedala do škôlky? alebo laryngitídu mával aj predtým?
ja som to potom riešila tak, že keď staršiemu ešte len začinali soplíky, alebo začal trošku pokašlievať, tak som ho jednoducho do škôlky nedala a zvládli sme to bez ochorenia mladšieho... 😎

a aj môj si myslel , že s bračekom bude hneď hrať futbal, alebo , že sa budú hrať s autíčkami a bol veľmi sklamaný, že to tak nie je... 😀
no stále sme mu rozprávali, že on je veľký brat, a že menší sa bude od neho všetko učiť ap. a poviem ti , bol to pohľad pre bohov, keď malému asi vo veku 3 mesiacov intenzívne vysvetľoval, na čo slúži lyžica, nočník ... 😀

tilly
autor
29. aug 2009

januarová, rovnaký termín a rovnaké mená starších synov 😉

on to mával, aj keď nechodil do škôlky, inak nebýva chorý, len laryngitídu má vždy na jeseň...

asi to budem tiež riešiť tak, že pri prvom náznaku zostane doma... tie vysvetľovania, to sú situácie pre kameru 😉 keď budú väčší, môžu si to pozrieť 😀

hasleerka
29. aug 2009

tilly ja mám tiež rozdiel 4roky ... prvý rok škôlky sme mali tiež za sebou ... Zuzka sledovala celý čas tehotnosti so mnou v knižke, veľmi sa tešila na bábo a ked sa Miška narodila tak pomáhala ... občas sa stalo že som na ňu vyletela, bo sa motala ale potom som jej vysvetlila že ju stále lúbim a že občas sa stane že na nu pokričím, ale nech sa nebojí, že je stále moja

a čo sa týka chorob, tá menšia bola častejšie chorá, pretože Zuzka nosila furt bacile zo škôlky ... ale to len ten prvý rok

jaduska
29. aug 2009

medzi mojimi staršími babami je rozdiel 4 roky a 3 mesiace a sestričku si "objednala", takže u nás to bolo bez žiarlivosti. Prvý týždeň sme si síce všetky občas poplakali, ale potom to bolo fajn. Naša najstaršia deti zbožňuje, takže nebol problém ani pri pri druhom bábätku. Čo sa týka chorôb, nemám pocit, žeby nám ich zo škôlky nosila. Keď bola chorá, tak som jej obmedzila prístup k bábu, našťastie už bola dosť rozumná, takže problém nebol....

andrealiskova
29. aug 2009

No jo, nám to teď začne. Princezny od 1.9. nastupují do školky, tak jsem zvěděvá jak to půjde 🙄

hasleerka
29. aug 2009

jaduska u nás nepomohol ani prístup dcérky k bábätku .. predsa len boli v jednom byte, tak tie bacile preskákali 😒

jaduska
30. aug 2009

hasleerka - niektoré detičky sú náchylnejšie, veď aj naša malá občas niečo chytila od väčšej, ale ja keď som videla, že sa už niečo črtá, alebo bolo v škôlke veľa detí chorých, tak som tú staršiu tam radšej nedala. Ten prvý rok bola vlastne viac doma ako v škôlke...

penny13
30. aug 2009

Môžem sa pridať? Medzi mojími najmladšími je 5 rokov. Gabika sa na bábo tešila, teraz mi pomáha. Ale niekedy aj žiarlí. Našťastie sa má vždy s kým hrať, keď sa ja starám o Filipka 😉
S tými chorobami (aj keď ona býva málo chorá) som to riešila rovnako ako baby tu nado mnou. Pri prvom náznaku som ju nechala doma.
Mayap 😉
Horšie to však bolo s Katkou a Luckou. Katka totiž vôbec nechápala, odkiaľ sa tu vzala. Prečo sa zrazu o ňu starám. 🙂 Tak som jej vysvetlila, že Lucka bude teraz jej veľká sestra, a že ich budem mať rovnako rada. Lucka sa s Katkou rada hrávala. Rozumeli si. Doteraz berie Lucku ako sestru.

niki2
30. aug 2009

Tilly, ja mam rozdil 3 roky a 3 mesice. V zari sel starsi do skolky a koncem rijna se narodil mladsi. Takze jsme museli zvladnout i tu skolku. Nechtela jsem ho tam davat az od rijna, aby si to nespojil, narodilo se miminko, musim do skolky.
Zvladli jsme to dobre, az jsem byla prekvapena. Je dobry figl, aby miminko jakoby "dalo" tomu starsimu nejakou hracku. A potom az budou chodit navstevy a obdivovat miminko, klidne bych jim po telefonu bez pritomnosti starsiho naznacila, at se nehrnou hned k miminku, ale popovidaji se starsim a teprve potom jdou k miminku. Taky jsme meli v zaloze vzdy pripravenu nejakou drobnost, kdyby navsteva prinesla neco pro miminko, at dostane neco i starsi. Zkratka, at ma starsi pocit, ze se na jeho pozici nic nemeni a postupne pochopi, ze se musi o neco delit.
Starsi mi i "pomahal", vzdy si prinesl stolicku a dival se, jak maleho koupu. Nebo mu treba nosil plinky a vyhazoval pouzite. Za vsechno jsem ho hrozne chvalila, jak je sikovny velky bracha, jak se miminko ma, ze ma takovyho hodnyho brachu.
Nemoci nastesti moc nenosil, celkove jsou kluci hodne zdravi oproti okoli, jen prinesl nestovice a to zrovna, kdyz bylo malemu 6 tydnu. Bydlime v jedne mistnosti, takze neslo izolovat, navic nejvice jsou infekcni prave pred vysetim, takze i kdybych ho odovezla k babicce, bylo by uz zrejme pozde. Nastesti to nechytl.
Jediny problem jsme meli po case, starsi si zacal stezovat, ze ho boli ocicko. Takze jsme zkoumali, foukali atd. Kdyz to uz bylo neunosne, jeli jsme na pohotovost, dostali jsme kapky jako placebo a byl klid. Kdyz si zacal stezovat, tak jsem zaujate ocicko prohledla, rekla, ano, dame kapicky od pani doktorky a najednou uz ocicko nebolelo 😀
Ted uz to jsou partaci, naopak starsi kdyz neco chce (at uz je to rohlik, zmrzlina nebo darek), vzdy chce i to same nebo podobne pro mladsiho 😉

tilly
autor
30. aug 2009

niki, to je super nápad, aby dostal k narodeniu miminka niečo aj starší... a návštevy k nám dúfam chodiť moc nebudú a babkám povieme, nech prinesú niečo aj staršiemu...

z chorôb mám des, hlavne z tej laryngitídy, ale domko je dosť odolný, moc chorôb zo škôlky nenosil a vždy sa so všetkým vyrovnal dobre, teda okrem tej laryngošky...

tiež spíme v jednej izbe, nechcela som dominika sťahovať preč, ale môžme to vyriešiť tak, že muž s domkom budú v hosťovskej, alebo vyriešime detskú izbu, lebo v tá teraz slúži len ako herňa...

belanka
30. aug 2009

medzi mojimi je rozdiel 4roky a musím povedať,že zatiaľ je to úplne super.staršia sa na bábätko tešila,má ju veľmi rada,zle jej nerobí,žiarlivosť minimálna(takmer vôbec).vždy keď sa maznám s mladšou,zavolám aj staršiu.niekedy príde hneď sama a sme všetky spolu 🙂 .treba samozrejme ustrážiť,aby staršia bábätku nechtiac neublížila,keď ju hce objať a byť s ňou,ale dá sa.
obe spia so mnou v spálni.tato dostal výpoveď 😀 .
keď sa malá narodila,do škôlky sme chodili 2.rok.aj to bolo v pohode.ona nikdy nebývala veľmi chorá.ani keď v škôlke začínala.kiahne sme si odbili,keď som bola v 7.mesiaci môjho tehu.ja som ich mala ako dieťa,takže ok.
ale je mi jasné,že také ideálne to nebude stále 😒

andrealiskova
31. aug 2009

Belanko, hlavně až Alžbětka začne být aktivnější, tak to bude chtít být extra ostražitá. To Adéla byla celkem v klidu, když byly holky malý a ležící, ale pak když tak v 8-14 měsících začly lézt a pak se stavět a chodit, tak to bylo řevu- Ony mi rozbily tohle a tamhleto, zničily tohle, sebraly mi tohle......
Ale samozřejmě, dá se to.

simonova815
31. aug 2009

tilly, my budeme mat babatko tak o dva tyzdne a alexandra mala 4 v juni. Navyse teraz nastupuje do novej skolky, 2 roky chodila do inej, no budeme to mat velmi veselo!
K tomu mame zlozitu bytovu situaciu, momentalne byvame v BA v Dubravke, uz sme mali byvat v Senci, ale stahovanie je v nedohled kvoli nezodpovednemu developerovi, co nam stavia byt. Takze nakoniec bude mala chodit do skolky do Ivanky pri Dunaji, kde manzel pracuje a ziju tam svokrovci, tak aby sme to mali co najjednoduchsie s cestovanim, ale o to menej budem ja s malou, takze som zvedava, ako toto cele vypali.
A sice sa Alex na babatko(sestricku) tesi, ale ratam so ziarlivostou,pride mi to prirodzene. takze si myslim ze bude len a len na mne ako nam spolocny cas zariadim, tak aby bol aj vlk cely aj ovca syta.

penny13
31. aug 2009

Niky - výborný nápad. Už som o tom čítala, ale pri narodení môjho drobčeka mi to nenapadlo 🙂 No babám to nevadilo. Dokonca mu chodia samy kupovať aj nejaké oblečenie a hračky.
Andrealisková- To aj moja Gabika. Lenčo začal Filipko loziť,
radšej dala s dolných poličiek preč svoje veci. Dala tam plyšové hračky, s ktorými sa ani nehrá 😉Len sa trošku bojím, aby nebola ako Katka. Tá neznášala, keď jej Gabi lozila do izby, keď začala chodiť 🙂

renca3
31. aug 2009

ked sa narodil 2. syn, starsi nastupil do skolky. nosil na mensieho choroby. sople, kasle, virozy. dalo by sa tomu vyhnut len tak, nedat starsieho do skolky. no ale jednoduchsie bolo len s babatkom. mensi si choroby odskakal v priebehu 1. roka. mam pocit, ze ma lepsiu imunitu ako mal starsi v jeho veku. mozno je to v genetike, neviem.

no a ziarlivost u chlapcov je myslim prirodzena. prejavuje sa doteraz. teoriu ako jej predchadzat ovladam, ale akosi to nefunguje. 😉

maca793
31. aug 2009

mám rozdiel 5 rokov a je to super

justina
1. sep 2009

ja mam rozdiel 4 roky medzi detmi, diskusiu som necitala.
Praveze toto je podla mna idealny rozdiel, ked je jedno dieta uz starsie, dokaze ist samo na wc, najest sa, vonku ti neuteka...ale zas nie je rozdiel privelky, cize obidvaja su este deti, a budu detmi spolu.
Mne mala zo skolky ziadne choroby nenosila a ani neziarlila, to vobec! Velmi sa na babo tesila a pomahala mi. Teraz je to uz horsie 🙂 ale vsak to pozname, tu surodenecku komunikaciu, zvlast ked je jeden pubertak 😠
Mirka ma taku stastnu povahu, vzdy bola "mile dievcatko", tak sme mali stastie asi.

ivamera
1. sep 2009

Ahojky. Ja mám medzi dievčatami rozdiel 5 rokov. Staršia nastupuje do predškolskej, maličká sa narodila tento rok v máji. Dúfam, že po dvoch rokoch v škôlke si tá staršia už čo to s chorobami odkrútila, a teraz to bude lepšie. Pri bábätku sa zas spolieham na ochranu prostredníctvom dojčenia, i keď počítam so všetkým. Tým, že som doma na MD určite budem dbať na to, aby sme si všetky škôlkárske choroby dôkladne preliečili, radšej pridám aj pár dní doma navyše kvôli rekonvalescencii (fúha aké slovo 😀 )

Čo sa žiarlivosti týka, trvala len chvílu. Najviac sa mi osvedčilo, dopriať aj staršej dcérke bábätkovskú opateru, maznanie, kašičky pre bábätká, príkrmy z fľaštičky....

tilly
autor
2. sep 2009

no, tak to som zvedavá, ako to vypáli u nás doma 😀 domko sa síce na bračeka teší, ale tatino je stále len jeho... takže o mňa sa rád podelí, ale ako o tatina... hmmmm 😀

ja by som bola najradšej, keby sme si nejakú tú chorobu odžili už v októbri, aby sme mali potom trošku imunitu

filipa
2. sep 2009

tilly, ja len kratku poznamku k tomu vekovemu rozdielu...
bud rada, ze nebudes mat kombinaciu skolak-prvacik/novorodenec.... to si ja osobne neviem dost dobre predstavit, ked sa mas sucasne venovat novorodencovi aj prvacikovi.... neboj, myslim, ze to zvladnes v pohode, zo zaciatku to bude mozno trochu chaos a stres ale, ako tak citam tvoje prispevky, mate babinu, tatino sa angazuje (a toho az tak velmi novorodenec nepotrebuje, kym to tak bude, Dominik bude opat trosku starsi a zvykne si na babatko), a navyse, Dominik je uz "velky" chlap... 😉

tilly
autor
3. sep 2009

hej, tatino sa veľmi angažuje a s novorodencom to až tak nevedel, on až keď to začne behať a kopať do lopty 😀 ale chcela by som byť ešte na materskej, keď bude domčo prváčik, ale to asi nepotiahnem...

luba142
3. sep 2009

ahoj tilly- ja mam medzi dievcatami rozdiel 5,5 roka, Barborka sa narodila v maji takze nastastie uz dcera nebola dlho v skolke len 1,5 mesiaca a chora byva väcsinou v zime tak snad uz to bude trosku lepsie aj s malinkou uz nebude taka malicka 🙂 , inak je to v pohode aj sa s nou zahra ked ja nemam cas a je doma uz taketo väcsie deti byvaju troska rozumne si myslim nako aby malickemu babu nieco nespravili

a s tatinom je to podobne tiez ako novorodenca mal problem ako ju chytit ale inak sa da len prebalovanie a kupanie je na mne ale zabava a nosenie to mu ide 😅

luba142
3. sep 2009

ivamera aj my mame tak ze starsia ide dio predskolskej a mladsia je v maji 😀

arlette
11. sep 2009

zdravím
my máme rozdíl mezi kluky 5,5 roku. Když jsem mimi čekala, marek se moc těšil, chodil se mnou na sona dívat se na brášku a celkově to moc hezky prožíval. Dost jsem ho i přpravovala na to, jaké to bude, až se mimi narodí. Od prvního okamžiku ho miloval, ale stejně to byly pro něj krušné chvíle ... Přestal poslouchat a občas malého pěkně pozlobil a různě na sebe upozorňoval.(jenou ho zvedl za nohy do vzduchu 😖) Přesto pořád říkal, že ho má moc rád. Až konečně teď, téměř po půl roce můžu říct, že je to v pohodě. On totiž mareček nad vším moc přemýšlí, asi proto, že s ním všechno až moc řeším.
Občas si posteskne, že si s ním nikdo nehraje, a přitom já se snažím seč můžu. Mimo to, každý večer když mimi usne, máme spolu čtení pohádky a povídání.
Jako jedinou výhodu takovéhoto věkového rozdílu vidím akorát v tom, že mára je už naprosto samostatné dítě a tudíž v podtatě skoro nevyžaduje mou aistenci. Je to zkrátka samostatná jednotka 🙂

tilly
autor
11. sep 2009

hej, domko je tiež samostatná jednotka, ale potrebuje veľa pozornosti, spolieham sa na to, že sa mu tatino bude stále venovať tak, ako doteraz, ale s istým žiarlením počítam, lebo on je taký mojko, vždy sa večer mojkáme, a neviem, či ja nebudem unavená alebo čo, ale nerada by som sa mu odcudzila... uvidíme, čo prinesie prax, zatiaľ zbieram teoretické poznatky 😀

petrajurinova
13. sep 2009

Náš Bastík bude mít za dva měsíce 3 roky a do školky nastoupil na celodenní docházku od začátku září (má za sebou 2 týdny a je tam moc spokojený - o víkendu fňuká, že nemůže do školky) a každým dnem se nám má narodit druhé miminko (už mám po termínu), tak nás starost o to, jak to spolu budou zvládat teprve čeká. S nemocemi ze školky toho asi moc nenadělám a proti žárlivosti zkoušíme preventivně "bojovat" od začátku, co jsme řekli malému, že bude mít sourozence. Veškerou výbavičku, postýlku a podobně jsem chystala s Bastíkem, povídáme si co budeme dělat společně s miminkem a podobně. Manžel pracuje na směny, ale i tak doufám, že se dokážeme srovnat v péči o děti tak, abych měla možnost každý den se aspoň chvíli věnovat jenom Bastíkovi.