Ako zvádnuť 4 - ročný rozdiel medzi deťmi?

tilly
29. aug 2009

mali ste vekový rozdiel medzi deťmi 4 roky? ako to zvládnuť?

aby staršie dieťa nežiarlilo...

a čo ak bude nosiť zo škôlky choroby??? (čo určite nosiť bude)

samsa
7. máj 2010

Otvírám znova toto téma. Mám dvě dcery 3 roky a 3 měsíce. Starší dcera nastoupila do školky (do té doby téměř nemarodila), byla tam 3 dny a chytla virózu, horečky, rýma a kašel. Vím, že děti bývají ve školce nemocné a přiznám se, že se mi ji do školky moc dávat kvůli tomu nechtělo. Ale všichni kolem mě přesvěčovali, že potřebuje kolektiv, bude z ní rozmazlenec, co bude dělat ve škole atd., tak jsem si řekla, že to teda zkusím a že i ty nemoci snad nějak přežijeme.. Samozřejmě, že dcera tam pláče, ale to si myslím, že se snad čase poddá, s čím jsem ale nepočítala, že nemoc chytne i miminko (údajně kojené děti do půl roka nemocné nebývají). Mladší dcerka je takový drobeček, nemá ještě ani 5 kilo a bojím se, co bude když to bude pokračovat. Po přečtění tohoto tématu jsem byla spíš optimistická, že to půjde, ale teď, mám vytrvat? Co když té mladší zničím imunitu, není na takové nemoci moc malá? Starší je nosit bude pořád, stále v té školce někdo chrble a děti známých jsou také pořád nemocné. Nevím, zda ji do školky nedávat, ale když ji teď odhlásím, dostaneme se až do předškoláků za 2 roky.

lenka386
8. máj 2010

Samsa, u nas to je presne naopak. Adamko v skolke chyti malokedy - maloco, ale Matusko je "nachrchlany" dost casto a skor je to on, co nakazi Adamka. Ale niekde som citala, ze mladsie deti su odolnejsie, "vdaka" tomu, ze starsi surodenec nosi rozne druhy bacilov zo skolky a moze si lepsie vybudovat imunitu.
Inak, ked mas taku situaciu, ze by si dcerku dostala do skolky az do predskolskej, ja by som ju tam skusila nechat(teda ak nebyva az prilis casto chora - ale to by ti potom aj Vas lekar odporucil nechat ju doma..) Ja to vidim doma, ze ked je Adamko v skolke, doma su si vzacnejsi a vedia sa zahrat, ked su cely den spolu doma, zacnu sa nudit a je to hruza..
Mimoto Adamkovi kolektiv velmi pomaha a uci Matuska vela veci, ktore ho nenaucim ja.. 😉

romana29
9. máj 2010

Prý je fakt úplně normální, i když my matky to nechceme slyšet 🙂, že některé i do té doby zdravé dítě prostě v té školce musí být nemocné často...Kámoška tomu nevěří a pořád se zlobí na naši doktorku, že to není možné a že její kluk má určitě sníženou imunitu....+ teda má doma malou, narodila se v dubnu, malej chodil od září do školky a přestože je fakt pořád doma - tři dny ve školce 14 dní doma....tak malá nikdy nic nechytla a to se mají opravdu rádi 🙂
Daneček do školky půjde a basta, už teď chodí jednou týdně do jeslí a je fakt, že jestliže do září měl za celý svůj krátký živůtek dvakrát rýmu, od té doby kašle a smrká co chvíla a nemůže se toho zbavit + tam chytil střevní chřipku a já s ním 😀 .
Mnohem víc než nemocí se bojím toho, jak se mu ve školce bude líbit, když tam bude muset být, jak budu muset budit nebo nebudit malou, protože prostě budeme muset jít pro něho atd. A samozřejmě taky to, jak ji vůbec přijme.
Nám to vyjde tak parádně, že se vsadím, že se malá narodí tak, že prvního budu teprve z porodnice doma a budu nadšením bez sebe ještě lítat někde po školce 😒 , ale věřím, že to nějak zvládneme.

samsa
9. máj 2010

Holky, děkuju za reakce. Ano, já počítám s tím, že straší dcera bude více nemocná. kolektiv je kolektiv a bohužel ve školkách jsou děti neustále nachrchlané. S čím jsem ale nepočítala, že nemocná bude mladší dcerka, všichni mi tvrdili, že kojené miminko obvykle nic nechytne. No a malá má nakonec zánět průdušek a atb. Uvidíme, jak to bude pokračovat, ale pokud by malá měla být stále nahromadě, tak se na školku vykašlu, nechci trápit zbytečně takové malé miminko.
Romano, pokud je malý v jeslích bez problémů, tak školku určitě zvládne. Moje dcerka zatím pláče a večer mě prosí, abych ji nechala doma, protože se tam bojí. Je to pro mě dost těžké, snad ji to přejde.

prima
12. máj 2010

Ahojte, my mame rozdiel necele 3 roky. Syn zacal chodit do skolky vo february a kazdy mesiac je tam cca 3 dni, zvysok je chory. A mala samozrejme ochorie tiez. Darmo mu hovorim, aby ju neobjimal a nepriblizoval sa k nej ked je chory. Robi to tym viac. Potom sme chori aj my s manzelom a tak to ide stale dokola. Co ma vsak stve viac, ze decka uz vybrali po 3 balenia antibiotik a neviem, ci je to vzdy potrebne. Teraz je syn 3. den v skolke po dlhom case (zvyka si odznova, dnes uz plakal, v pondelok to bolo este v pohode) a uz mu zas bolo pocut na hlase zachrypnutie. Neviem ci mam zmenit doktora. Cakam, ze mu zas predpise antibiotika. Ved to nie je dobre. A pre 7 mesacne babo asi tiez nie. Som uplne zufala. ☹

tadotami
12. máj 2010

ahojte 🙂 doma mam 6rocnu babu-skolkarku a teraz cakame druhe dieta.prve dva roky bola v jednom kuse chora.stale.minuly a tento rok skor tak ojedinele.deti si musia asi zvyknut na bacily v kolektive.toto pisem z vlastnej skusenosti.ked mame soplik alebo trochu zakasleme neutekam hned k lekarovi lebo ten by jej dal zas len antibiotika co urcite neprospieva detom.kazda mamina si musi asi ten prvy a aj druhy rok v skolke odtrpiet.a ak su doma dve a viac deti je jasne ze ochoreju a podostavaju to od seba.len dufam ze v skole-co aj ja budem mat uz 2 deti to bude ok.myslim ale ze je problem v tom ze niektory rodicia tam rano supnu deti zo soplom,kaslom-takym tuberackym lebo ich nemaju kde dat.tak vam zelam nech toto obdobie prezijete v zdravi.

robi
19. máj 2010

prima: někde jsem slyšela nebo četla, že existuje nějaký test - doktor vezme z prstíku krev a hned vidí, zda jsou potřeba ATB nebo ne, ukáže to přítomnost bakterie, stojí to prý 50 Kč, nevím jestli koupit v lékárně dob u doktora, ale častý ATB jsou špatný, zničí to bakterie ve střevech a pak je dítě ještě víc oslabené. ale to určitě víš. držím pěsti a hodně zdraví

mama1987
27. máj 2010

moj syncek bude mat v novembri 5rokov,je skolkar uz rok a pol..robi mi starost,ze nevie komunikovat ako ine deti v jeho veku,dokonca mladsie vedia krasne rozpravat a on nevie povedat suvislu vetu..vysvetluje vsetko len slovom a velakrat ani neviem co to slovo znamena..☹( pritom je sikovny..pozna cisla 0-9,vacsinu pismen a snazi sa ich aj pisat..pri porode boli totiz komplikacie,narodil sa priduseny,mal opuch a mozgu..doktorka,ale tvrdi,ze sa to spravi,ale kedy??mam sama vyhladat inu odbornu pomoc alebo cakat kym jeho detska doktorka neodporuci navstivit nejakeho psychologa alebo ineho odbornika?

dadis
28. máj 2010

@mama1987 podla vlastnych skusenosti viem, ze ked sa ti narodi 2.dietatko, tak priestoru pre navstevy u lekarov bude stale menej a budes si to musiet vzdy nejako zariadit. Preto rozhodne to ries teraz, nic za to nedas, ked tam pojdes aj zbytocne. Ja sa v tejto problematike nevyznam, syn bude mat v auguste 3roky a rozprava vo vetach a rozumiem mu ja i cudzi ludia. Ale s recou je to individualne, niektore deti sa to naucia skor, ine neskor, ale za tu navstevu odbornika ozaj nic nedas.

j.a.j.a.j.a
28. máj 2010

@mama1987 ahoj,ja som mala bezproblemovy porod a dcerka zacala rozpravat v troch rokoch,suvisle v 4rokoch a teraz rozprava za tie roky ktore zmeskala asi 5nasobne viac,teda stale,este aj zo sna rozprava.chodime logopedicke,pretoze sa ucime ,R, a mala nahradza ?R? vsade kde je ,L,.......takze nepovie malina ale marina.............teta logopedicka ta nauci ako mas cvicit,teda sa s malim hrat aby si ho motivovala spravne rozpravat.ties skontroluje jak reaguje na dany vek.ci sa mu iba nechce alebo je chyba niekde inde.takze logoped🙂

mama1987
28. máj 2010

@j.a.j.a.j.a dakujem za radu..urcite ho navstivime.. 😎 dakujem aj tebe dadis..mas pravdu..obehame to teraz,nebudem ozaj cakat.. 😎

j.a.j.a.j.a
29. máj 2010

@mama1987 nemas za co,este potrebujes vymenny listok od obvodneho,ktory ta tam mal uz poslat skorej,aby nemal drobec problemi v skole.je lepsie sa ucit- hrat v skolke ako dohanat v skole. este piseme a kreslime zrkadlovo-cize opacne,cvicime 2mesiace zatial bez pokroku,chce to vela trpezlivosty a casu.
a

j.a.j.a.j.a
29. máj 2010

Ma niekto skusenost zo ziarlenim na brusko?

pusinqa
12. sep 2010

Ahojte, nám sa onedlho narodí bábätko a ja už teraz riešim dilemu čo s malou škôlkarkou ktorú máme doma - ako dlho ju nedať do škôlky keď sa bábätko narodí. Pomohli by mi vaše názory, rady a skúsenosti. Malá chodí do škôlky rada, doma sme stále samé, žiadne deti v okolí ani rodine tu nemáme, s deťmi je rada, ale je pravda že je chorá každú chvíľu čoho sa veľmi bojím aby mi neochorelo potom malinké keďže budú musieť byť v jednom byte a budem musieť obe deti zvládať sama, varovať nemá kto. Nechcem škôlkarku príliš izolovať ale ani ohrozovať zdravie bábätka.

katecameron
12. sep 2010

@pusinqa no ja som mala ten isty problem nakoniec som dceru nemohla davat do wkolky vobec lebo v jednom kuse dovliekla choroby domov a maly sa vzdy nakazil do jedneho roku 15krat atb.bral teraz ma imunitu na ho....o staci ze vidi soplave decko a uz aj on ma sople 😒

pusinqa
12. sep 2010

@katecameron no si ma nepotešila, švagriná tak mala prváčku a bábo a tá maličká večne od nej chorá, aj v nemocke boli pár krát a teraz má tiež zníženú imunitu ani do škôlky nemôže chodiť ☹

katecameron
13. sep 2010

@pusinqa no ani moj nemoze chodit do skolky musim byt s nim doma bez penazi ☹ co je pre nasu rodinu tragedia lebo s 1vyplaty sa zije biedne aj my sme boli v nemocnici do 1roku 5krat a pritom dcera ako prvorodena do 1roku bola asi 2krat chora

pusinqa
13. sep 2010

@katecameron no to veru nepoteší, uvidíme čo "schytáme" my 😝

denisocka
13. sep 2010

jee,tema ako pre mna 😀 😅 😖 ☹

tilly
autor
28. sep 2010

ahojte, tak temu som zalozila ja, pomaly mame prvy rocik za sebou a vsetko OK..
zvladame 😀

romana29
30. sep 2010

denisocka
30. sep 2010

no a my sme v riti. maly po 2týž chytil nejaku irozu,sople,teploty,kašel ... nato to po týždni chytil malý tobias /teraz ma 7týž./ a je to hrozne a šimon po vyliečení a dobratí ant bol 3dni v školke a včera večer zas teplota, dnes je doma,neje dokopy nič,zda sa že ma neičo na mandli tak hadam nie hnis.angina. ináč mu ide aj posledna stolička,prvy kusok z nej sa prerezal min.týžden cez chorobu tak žeby tie dalšie časti robili toto??? lebo v školke nebol ani usoplený,ani nič

zajo79
30. sep 2010

po antibiotikach, by dieta nemalo ist do kolektivu aspon dva tyzdne, lebo ma oslabenu imunitu a dovlecie zas nieco. 😔

tilly
autor
30. sep 2010

my sme to mali o to jednoduchsie, ze starsi uz mal prvy rok v skolke za sebou, cize uz nejaku imunitu ziskanu...

denisocka
30. sep 2010

@zajo79 2týždne po ant??? to si možem hodiť fakt

zuza7952
30. sep 2010

@denisocka My sme na tom podobne moja malá bola v škôlke za september 5 dní aj to najprv 2, hneď začala kýchať dr. že viróza 2 týždne bola doma, potom išla na 3 dni zapálené hrdlo teploty ATB teraz je zas doma, našťastie malý zatiaľ len jednorázové zvýšenie teploty a najjlepšie je na tom že ja včera ráno 39 teplota angína dr. mi dala PNC že pri tom môžem kojiť ale dnes sa to malému už nepozdáva asi to cítiť v mliečku nechcel moc, ja neviem tiež čo budem ďalej robiť, muž mi už školku aj zatrhol, že takto nemôžeme byť každú chvílu

denisocka
30. sep 2010

@zuza7952 ja by ho do školkyni nedala,len on je taky hyperaktívny ,že žial fakt to nezvladam.ja musim kukat či dakde tobiasa nevykoti.kludni je len vonku, a my mame byt a von s ním treda chdiť nehrozi,teda s obomi teraz

maximka33
2. jan 2013

ahoj holky, chtěla bych obnovit toto téma. mám skoro čtyřletého syna a v létě čekáme miminko. chtěli jsme ho mít daleko dříve, ale bohužel to nevyšlo. napíšete, jaké máte zkušenosti s takovým věkovým rozdílem, zvlášť, když starší dítě je kluk? byly potíže se žárlením? syn je dost aktivní, neposedí, šťouchá do dětí.. ale jinak je ve školce oblíbený.

danusa79
18. jan 2013

@maximka33 moj syn je o necelych 5 rokov starsi ako dcera, ta ma onedlho 2 mesiace (tiez sa nedalo skor). Mnohi mi hovoria, ze je to super vekovy rozdiel, ze syn je uz ciastocne samostatny, doobedu mam klud, lebo je v skolke... No, ale je tu aj druha stranka mince- ako tu maminy pisu, dotiahne zo skolky kadejake sople, kasle atd., nehovoriac o tom, ze vtedy mi ostava doma. Okrem toho, za tych takmer 5 rokov si zvykol na to, ze je tu kral a ze mama (aj babina) je jeho, myslim ze sa sa s delenim o mna vyrovnava tazsie ako keby mal surodenca po 2 rokoch.. Navyse ked mala je placliva, zle spi, a skoro stale s nou nieco treba riesit, A ak aj prave spi, som taka unavena, ze na syna mi ostava pramalo energie a trpezlivosti.. ☹ K tomu vsetkemu sa mi zda, ze mala si zvykla spat v tichu - ked je syn v skolke a ked sa vrati domov, mame problem, bohuzial ju v nasom malom tichu nemam kde odpratat, aby mala klud 🙄
Ale to su individualne veci, prajem ti kludne, nenarocne, spave babo, a synovi imonitu ako remen 😉

maximka33
18. jan 2013

@danusa79 děkuju moc za odpověď. vidíš, ty nemoci, to mě nenapadlo. náš Martin je ve školce od dvou let, teď bude mít čtyři a od léta nebyl nemocný, až teď v lednu, teda měl silnou rýmu. tak si myslím, že imunita se mu zlepšila. s tím spaním miminka uvidíme, moje švagrová, co má starší dvojčata a malého kluka, měla podobnou zkušenost, že když starší děti byly doma, tak dítě nechtělo spát. buď bylo rušeno nebo možná si s nima chtělo hrát. je fakt, že starší sourozenec je pro mladšího veliká inspirace. Náš syn to měl odmalička tak, že jsem ho nenechávala spát potichu, vždyť v bříšku taky slyšel tolik zvuků, možná bych to přirovnala k továrně 😀 . Jinak na imunitu musím pochválit vibovit a pikovit, dáváme každý den a opravdu vidím zlepšení. a jak se chová Ríša k Natálce, chce si ji chovat, chce pomáhat?