Ako zvádnuť 4 - ročný rozdiel medzi deťmi?

tilly
29. aug 2009

mali ste vekový rozdiel medzi deťmi 4 roky? ako to zvládnuť?

aby staršie dieťa nežiarlilo...

a čo ak bude nosiť zo škôlky choroby??? (čo určite nosiť bude)

tilly
autor
15. sep 2009

ozaj a aké bolo vaše správanie k starším, keď vám začali starosti s menším dieťaťom? povolili ste viac? dovolíte starším viac odkedy máte menších???
ja toho svojho držím dosť nakrátko a neviem, či mu skôr nepovolím, keď budem potrebovať chvilku času na menšie dieťa...

briketa
16. sep 2009

tilly, mne sa pred par dnami narodila dcera a mam syna takmer na den o styri roky starsieho. tiez je uplny tulko a mamickar, ale ono sa to akosi same hned poriesilo. objavil este viac ako je ocino uzasny, ked ma volno, berie ho von na panske jazdy.
ja to riesim tak, ze ked mala spi, venujem sa iba jemu. velmi sa tesi, ze uz zase mozem behat po preliezkach, za loptou a nahanat ho, lebo uz nemam brucho a vladzem 😀
takmer denne mu davam male darceky v tieto prve dni aby sa citil tak isto dolezity. len take blbinky - ceruzku, novu zubnu kefku, nalepky.. a pod. ale zabera to super.
co sa tyka povinnosti ako umyt zuby, obliect, ist spat, tam teraz nanho dupem, musi posluchat. laskavo , ale prisne. sam ale vidi, ked je pekne zorganizovany, mam nanho viac casu.
vie aj,ze ked malu kojim, mozem mu maximalne tak dat pusu. malicku ma rad, hladka ju, skusa ju kojit 😀 ked place, alebo jej donesie hracku. vypytuje sa ma, ja mu vysvetlujem.
vobec by som sa nebala, stvorrocny rozdiel je jeden z najidealnejsich!

hanka274
22. sep 2009

necitala som vsetko, ale to co pise niki...ja som to citala a spravili sme prave opacne, ze starsia kupila mladsej dudliky /ktore sice nepouzivame/.
Kupili sme to spolu ked som bola este tehu, asi 2 dni pred porodom, aj som jej dala drobaky do rucky a dala pokladnicke a ja som to vzala do nemocky a pri navsteve som to dala malej do perinky k hlavicke a mali ste vidiet tie Hankine ocka!!!
Vysmiataaaa...ahaaa mamii, ona ma darcek odomna, vidis? Ona /uz teraz oslovuje menom 😀 / tam ma pri hlavicke odomna dudlik, vidis? to som jej ja dala, vies??
no a vytesena, co vam budem hovorit...
skolku zatial zvladame v pohodke, sme od marca a od porodu sme iba mesiac v skolke, zatial ziadne choroby, uvidime co nam zima a jesen hlavne donesie...
No a so ziarlivostou...treba si najst chvilku pre to starsie, ze iba vy dvaja, dajme tomu, ked mladsie spinka a starsie sa okupalo a ide uz spat vecer, tak lahnut si na 10-15minut s nim a hodit rec co dnes v skolke a tak 😀 😀 😀 a hlavne pripominat ako ho lubite a takisto aj opacne, pytat sa ci ono vas lubi a tak, pytat si objatia a tak...
a aj zamontovat do prebalovania a tak, nech vam poda plienku, nech vam donesie latkovu plienku, ponozky a podobne...
same ich nehat nemozem, pretoze hanka je divoka, takze vzdy mam mensiu na ociach, vzdy, pretoze ta starsia nevedome moze ublizit...a myslene v dobrom...alebo proste nevedela...

atrami
25. sep 2009

Ja mám rozdiel niečo vyše 3 rokov.
Vobec nežiarlili. Najstarší rozdiel 6 rokov, to bral ako ,,zase ďalší vresklúň", ale stačil jeden úsmev a prešlo ho to. Pre prostredného to bolo nové, ten sa tešil už keď som bola tehotná. Ale záleží akú povahu má Tvoje dieťa a aký máte medzi sebou vzťah.

tilly
autor
27. sep 2009

dominik už vyčlenil jedného malého plyšáka, ktorý je vhodný ako maznáčik od narodenia, mal ho domčo od narodenia a teraz ho chce dať bračekovi, vlastne aj meno mu vybral, teda ešte sme sa úplne nedohodli, že mu dáme to meno, ale iné aj tak nemáme a asi by ho mrzelo, keby mal braček iné meno, tak sa bude volať tak, ako to on navrhol...

s dominikom máme výborný vzťah, aj ja aj tatino, venujeme sa mu na maximum, našťastie nie sme tak zavalení prácou, takže máme na ňho vždy jeden alebo druhý alebo obaja dosť času... On je dosť citlivý a často sa mojkáme, len neviem, ako to bude znášať, keď sa budeme mojkať aj s niekym iným...

na ulici máme menšie detičky a jedno z nich má domčo strašne rád, stále ho hladká, obraňuje ho...

teraz má takého macka, na ktorom si "nacvičuje" úlohu staršieho brata, je zlatý, ale stále mám strach, ako to bude naozaj...

daducha
27. sep 2009

ahoj tilly,

medzi mojimi chlapcami je rozdiel 3 r. a 2mes. a obavy boli velke aj napriek tomu, ze bol na to velmi dlho pripravovani.Starsi Luky bol vôbec prve vnuca v rodine, tak si to vies predstavit.NA vysokom piedestali ho ale mal vystriedat niekto iny a ja som sa fakt bala ako to bude. A teraz ho nespusti z dohladu, miluje nadovsetko. Ale nebolo to tak hned, asi po 2 mes. zacal dost vyrazne ziarlit, odmietal chodit do skôlky, zacal si davat ruky do ust, ale malickemu nikdy neublizil. Po nejakych 2 mesiacoch vsetko preslo a je to fajn. Akurat ja nemam ani jednu minutu pre seba, ak su obidvaja doma. Ak totiz mladsi spinka, tak sa venujem starsiemu, davam mu koooopu zodpovednych uloh -podat dudku, plienk, rozopnut body a pod. Velmi nam v adaptacii pomohla babka, ktoru maly neskutocne zboznuje a ked som prisla domov z pôrodnice, tak som starsiemu priniesla maly darcek to akoze od Timonka.A co sa tyka tych chorôb, tak to je podla mna velmi individualne.Zaciatkom leta, ked mal mensi 5 mesiacov, tak starsi priniesol domov kiahne a mensi ich nedostal.Tak si hovorim, ze ked uz toto sme nedostali, tak nejaka nadcha a kasel si ani nepiskne 😀

janulka18
28. sep 2009

Ahoj Tilly,tak ja mám rozdiel presne tri roky a tiež sme sa dosť obávali ako malý zvládne príchod sestričky.Dokonca do ôsmeho mesiaca každému tvrdil,že načo sestričku?On ju nepotrebuje.Ale je fakt zatiaľ zlatý,stále ju chce hladkať,bozkávať a tuľkať.Takže momentálne máme skôr problém aby jej nechtiac neublížil.Ale pravda je aj to,že sa občas snaží získať pozornosť krikom,alebo mrnčaním, čo predtým nerobil.A to chodí aj do škôlky,v podstate od septembra,ale už bbol dva týždne chorý.Malá to našťastie nechytila,snáď má ešte dáku imunitu odo mňa 🙂

tilly
autor
28. sep 2009

aj domčo je prvé vnúča, pravnúča, jediné dieťa v rodine, má postavenie miláčika, ale vždy keď dáva pusinku mne, dáva aj braškovi... tiež to mám vymyslené tak, že dostane darček keď prídeme z pôrodnice...
a dávať pozor na ublíženie treba asi vždy, oni to ešte nevedia odhadnúť, čo môžu urobiť a spôsobiť...

lamada181
29. sep 2009

ahojte ja mam rozdiel medzi detmi tri roky mala zacala chodit do skolky ked mala 22 mesiacov tskze ked som otehotnela tak navstevovala skolku a ked som porodila zostala doma rok aby si nemyslela ze sme ju odlozili teraz v septembri nastupila do ms a je stastna achape ze mamina musi zostat s bracekom doma musi sa mu venovat a tak a ona sa MUSI CHODIT UCIT A TAK ZAS DO SKOLKY ja som stastna ze mame takyto rozdiel a je to idealne lebo velmi rada pomaha a tak 🙂 🙂

tilly
autor
13. okt 2009

baby, mne začal domčo strašne neposlúchať, odporovať... myslíte, že to môže byť aj tým, že sa začína cítiť ohrozený, že by začiatky žiarlenia?

filipa
13. okt 2009

nie, tilly, to si nemyslim, dieta v jeho veku, pokial nevidi na vlastne oci, nedrzi vo vlastnej rucke, este nechape priciny a dosledky... skor si myslim, ze je to vekom... snazi sa spravat ako velky so vsetkym, co k tomu patri, len nedokaze este rozoznat hranice svojho spravania ... aj u nas je teraz na dennom poriadku veta "ja ked budem velky, tak si budem robit co chcem", lebo chcel by uz aj teraz, ale stale mu v tom branime 😠 ...(v jeho ociach sme strasne obmedzujuci rodicia 🙂 )

pezincanka
13. okt 2009

Tily. u nas je rozdiel 3,5 roka. Najvacsiu krizu so starsou dcerkou sme pocitili, ked mal maly asi 3-6 mesiacov. A bolo to z takeho nenapadneho ziarlenia, dost vystupnovane, ale postupne to preslo. DOst nas to potrapilo. Drzim palce.

tilly
autor
13. okt 2009

my sme tiež strašne obmedzujúci rodičia 😀 ale tak nenechám si skákať po hlave, on sa v poslednej dobe strašne blázni, neviem, čím to je, možno tým, že už skoro týždeň nebol v škôlke a chýba mu to, ale tak mi to prišlo, že či len nechce pútať pozornosť neposlušnosťou... aj keď teda neviem o tom, že by sme si ho nevšímali...

ale také, že na všetko hovorí nie a robí schválnosti... včera sme boli s jedným pánom, potrebovali sme sa s ním rozprávať, museli sme tam byť obaja s mužom a malý musel byť s nami, ten čo tam stváral... strašne som sa hanbla, ale nevedela som si s ním dať rady...

penny13
13. okt 2009

je t divné s tými ľuďmi. keď sú deti, chcú byť dospelými, keď sú dospelí, chcú byť deťmi....
Gabika nikdy nejako veľmi nežiarlila.... ale asi preto, že sa má s kým hrať... no neposlušné sú obidve.

sakura77
14. okt 2009

jaj,babule,ja sa tak obavam,co bude ked prinesieme babatko domov,tiez sa bojim ze bude ziarlit a robit mu zle tajne,teda dufam ze nie...on je teraz taky maly ziarlivec,ked pride tatinko z prace ,tak sa s nim ani poriadne rozpravat nemozem-to ma vykaze z izby a maju len "pansku jazdu" 😅 tak si neviem predstavit ked zbada ze jeho tatinko jediny najmilovanejsi tak zoberie na ruky male babo...no fakt som na to zvedava...

victoriablue
14. okt 2009

Nás taky čeká zajímavé období, malá začala chodit do školky a v listopadu čekáme druhé, tak čekám co bude 😖

ivana24
17. okt 2009

Ahoj, tak nám Filip chodí od září do školky, líbí se mu. Nejvíc začal žárlit, když malá začala lézt a brát mu hračky. Teď ji občas něčím bací a tak, ale řekla bych, že je to v normě. Nemoce ze školky jsou horší. Pořád je to rýma, kašel a tak. Bohužel to malá vždy dostane i když ji kojím.
Sakura...u nás je tatínek taky ten nej nej nej. Docela to někdy rozdýchával, ale nejdůležitější je podle mě, dát tomu staršímu funkci, aby viděl, že on je ten starší, šikovnější a že bychom to bez něj nezvládli. Stačí maličkost - vyndavat plínku z balíku, podat vlhké ubrousky a tak....no a jde to!!!! Tak to jsou mé zkušenosti 😉

sakura77
17. okt 2009

iva,no dufam,ze to bude v pohode,aj ked zaciatok bude asi tazsi,ale snad si uvedomi po chvili ze uz nie je stred vesmiru 😅

prasiatko30
20. okt 2009

sakura - ja si myslim, ze je dolezite toho staresieho pripravovat na prirastok pocas celeho tehotenstva,ze v brusku je babetko a aby si pohladkal brusko, pozdravil surodenca, aby ste malickemu prirastku spolocne spievali, pustali hudbu a tak - pomalicky nech si zvyka, ze ten malicky mimozemstan je uz tu 😉 ja si pamatam ze dcera mi s velkou oblubou natierala brucho - to este nemala ani 3r ale vzdy velmi iniciativne doniesla krem a natierala, len som sa tak leskla 🙂
tiez sme chodili vyberat darcek od mladsej sestricky - ten uz mala vybraty asi 4m pred porodom 😀 😀 neviem ci sa tesila viacej na darcek alebo na sestricku 😎

a co sa tyka toho ziarlenia na ocina - ja som praveze vyuzila ze mala ma taky blizky vztah s ocinom, mm sa pocas tych prvych tyzdnov snazil viacej venovat starsej dcere - braval ju na vylety, k babke, na dvor, na nakupy - proste medzi nimi sa ten vztah este trosicku viacej otuzil a pomaly do ich silnej dvojice zacali vclenovat aj dalsieho clena a nie je problem

tilly
autor
20. okt 2009

my sme to tiež tak robili, že sme natierali bruško, domko sa s bračekom každý večer rozpráva, hovorí mu ako mu bude požičiavať hračky, ako zbije každého, kto mu bude robiť zle, ako sa na neho teší, ale aká bude realita...

on je jediné vnúča, jediné dieťa, stredobod vesmíru a zrazu nebude sám... no neviem... uvidíme, čo ukáže prax... tiež ide kúpiť braškovi hračku a aj on niečo od brata dostane...

už sa aj trošku ukludnil zas, už sa celkom normálne správa, to jeho vybočenie z normálu už našťastie prešlo, lebo už som bola trošku zúfalá z toho...

sklenicka24
21. okt 2009

Ahojky

tak u nás to vypadalo zajímavě. Danda ten první týden dva nežárlil, ale pak si začal všímat, že pozornost jde jiným směrem, tak se začal projevovat, zlobil, vztekal se, kňoural... pořád do kola. Nepomáhalo větší mazlení, více vysvětlovaní... prostě to tak nějak přešlo. Neříkám, že nezlobí, to ne, zlobí pořád, ale už si dá říct a začal hodně pomáhat, prostě velký bráška. 🙂

arlette
10. nov 2009

skočím vám do diskuze 🙂

malý prožíval celé těhu se mnou, chodil na sona, hladil bříško, moc se těšil. Bratříčka má teď rád a nedá na něj dopustit, ale žel chování se změnilo. Špatně poslouchá, vzteká se, ... je to boj. Ale naopak, když potřebuju pomoct s miminkem, tak jde okamžitě a pomůže. Ovšem ostatní věci - můžu stokrát opakovat a ani se nehne 🙄 Zkrátka asi bojuje o pozornost, ale snažím se mu věnovat hodně, taky večer když mimčo usne, tak si čteme, povídáme,... No, nevím, zda se to kdy změní.

sonya16
13. nov 2009

Naša malá bola tiež pripravovaná na dieťatko. Vravela som jej že bude mať sestričku ☹ Ale vykľul sa z toho braček, a keď sa jej niekto spýtal že ako sa volá, stále vravela: Sebastián Bach. Si viete predstaviť, že keď sme boli pri detskej lekárke a vypisovala recept, spýtala sa malej že ako sa volá braček a tá povedala toto? Normálne až v lekárni som si všimla, že ona to tam fakt napísala. Nepochopím 😀 Ale bračeka veľmi ľúbi, stále ho ide vybozkávať, hladkať, chce ho nosiť, proste pohoda. Teraz jej vravíme že o chvíľočku budú spolu behať po dvore. Ona stále pridá, že ona bude rýchlejšia. A čo sa chorôb týka, no, zatiaľ nám nič extra zo škôlky nepriniesla, asi máme dobrú génovú základňu 😀 Len bežné soplíky. Takže zatiaľ sa držíme a tešíme na Vianoce 😉

janka1874
14. nov 2009

ahojte
tak som na tom podobne ako vy len badám že mám menší rozdiel medzi deťmi no staršia Sendy začína byť už dosť zlá v poslednej dobe tak ako vedela všetko pekne sama tak stále viac teraz musím za ňu robiť ja a dosť ma to hnevá lebo som ju učila samostatnosti práve kôli tomu že ak budem musieť venovať sa mladšej tak si poradí ale teraz už fakt neviem ako to má robiť
aj na nočník už nechce sama ano papať neviem neviem ako to pôjde ďalej

janka1874
14. nov 2009

a zabudla som dodať že uvažovala som o škôlke len sa bojím či nebude mať pocit že sme ju tam odložili

tilly
autor
18. nov 2009

u nás je to teraz tiež tak... týždeň sme doma z pôrodnice a domčo je uražlivý, citlivejší, vyžaduje viac pozornosti... snáď to prejde, ale teraz ani tatino nemal moc času, tak keď sa mu začne zas viac venovať...

zuzitka
18. nov 2009

ahojte

ja mám termín pôrodu 3.12.09, Samko bude mať 4 roky v januári 2010 🙂

Samulo chodí len od septembra do škôlky, a to v oktobri kvôli soplíkom bol v škôlke len 10 dní a nevieme sa tých soplov a kašlu zbaviť. tak ked sa narodí prcek, asi Samka zo škôlky radšej zoberem ...

tiež som zvedavá, ako to bude so žiarlivosťou 😅

sklenicka24
27. nov 2009

ZuZ: jj, bude to asi chvíli boj, ale neděs se, však to zvládnete 😀

cerkris
30. nov 2009

filip má 3 aj 4 mesiace a sebko 6 mesiacov, filipko už bral 3 krát atb od kedy je v škôlke , ale sebko nič nechytil asi to kojenie má dačo do seba.u nás sa tvári starší , že ten mladší akoby neexistoval, ale pomaly ho začína registrovať ako rastie, myslím si, že je normálne ked starší žiarli, zle mu nerobí.ked budú starší asi to bude väčia zábava.my ked sme filipovi povedali aby sa prihovoril sebkovi, tak ma vždy odbil s vetou"ale on mi nič nepovie"tak uvidíme ked začne malý kecať či sa to zlepší

konja
6. jan 2010

Já mám rozdíl u dětí přesně 5 let a nemůžu si ho vynachválit. Je tedy fakt, že syn není moc nemocný a ani se žárlivostí nebyl problém, hodně věcí už chápe, řekla bych, že větší problém je u dětí mladších. Já si moc dobře neumím představit kdybych měla dětí blíž sobě 😅