Detské klamstvá. Ako ich riešiť?

sillas
25. máj 2009

ahojte baby,
nenašla som tu nič podobne, tak skusim otvoriť novu temu.
aké máte skusenosti s klamstvami detí? ako ich riešiť?
velmi ma zarazilo už po všetkých malých klamstvach včera spravanie mojej princeznej..na velký plač maleho som dobehla do detskej a mala tvrdila že maly si hodil poskladane autičko z lega do oka...posadila som si ho na kolena /nevie rozpravať/ pýtala som sa čo sa stalo on ukázal na autíčko, na sestričku a na svoje oko..takže odpoved jasna..mala hned pochopila začala hrozne plakať..nechcela sa o tom porozpravať...kazala som jej nech si vymyslí trest...povedala že nevie..a ja som nevedela ako to riešiť...
Bola som z toho hrozne zufala a sklamana, z toho že chytila nervy a hodila mu to do tvare a potom z toho že klamala..
☹ ☹

roasha
25. máj 2009

sillas,raz som na BBC pozerala relaciu o detskych klamstvach.kazde dieta v urcitych situaciach zaklame.
mas 2druhy klamstiev:1.,ulet fantazie
2.,klamstvo,ked za nejaku "vec" by muselo niest dosledky/pripad tvojej malej/
to ci deti klamu,je urcita uroven inteligencie dietata,pokial sa to ale nevymyka z urcitej hranice,a uz ani rodic nevie,co je vlastne pravda/v tom pripade je to uz diagnoza/.
v pripade tvojej malej to bolo detske klamstvo,uvedomila si,ze urobila co nemala,a bala sa pripadnej"bitky",tam by som to riesila dohovorom,ako mohla bracekovi ublizit.
pri kazdom klamstve ju ale treba upozornit,ze ty si si vedoma,ze klame,a to sa nema/aby ta casom dieta nemalo"za blbca,ktoreho oveje,na pockanie"/

mywiel
25. máj 2009

Sillas ak az teraz v 6tich rokoch je to jej prvé klamstvo tak to mozes byt este rada... 😀 😉 Podla mna je to uplne normalne, prirodzeny vyvoj deti, vsetky klamu a niektoré uz v 3ch rokoch. 😵

bambusko
25. máj 2009

mne sa paci veta, ze kto klame, chce sa vyklamat z reality. cize sa chce ukazat lepsim, krajsim, vhodnejsim...

aj u nas sme uz taketo riesili a nie raz. deti maju postoj len dobre a zle, nic medzi tym, cize pochopia, ze povedat pravdu aj za cenu negativnej reakcie je lepsie ako klamat, ak sa im to opakovane a vhodne vysvetluje. u nas plati, ked poviem "a teraz chcem pocut skutocnu pravdu" nie negativne, "viem, ze klames"

womenne
25. máj 2009

moji synovia si vymysleli na mna fintu,mali sme rotaviry boli sme v nemocke a ja som ztoho bola uplne na prašky,v noci každe preglgnutie alebo nejaky zvuk hned skačem s postele,ked mi povedia že ich boli brušku hned som zufala,beriem ich na ruky,....teraz to obratili proti mne ked sa im nechce ist pešo Nikolasko zahlasi :"au boli brušku au. 🙄 a chyta sa tam a ja neviem či hovori pravdu alebo sa chce niest.hocikedy mi zahlasi bolenie bruška,ale ked saho spytam za 15minut či ho ešte boli tak už nie.

teraz neviem zhodnotiti či ho naozaj boli alebo nie,na stravu si davam velky pozor niekedy som nich už zufala.

sillas
autor
25. máj 2009

dakujem baby za odpovede...
no jasne že uč čo-to zaklamala, ale toto bolo zatial take niečo najvačšie a zabolelo ma že to bolo prave v takejto situácii ked vedome ubližila bračekovi, kedže ona už vie rozoznať nasledky čo sa može stať ked do neho niečo hodi...
v škôlke klamu hrozne...stale hovori že ten alebo ta klamali..akože beriem ved klame každý...ved ked si to zoberieme tak kolko kratj aj my "musime" oklamať detičky., prirodzene ide o ine "klamstva" ak sa to da tak nazvaš.. 😀

zaraža ma na jej povahe to, že ona si je až priliš vedoma toho že urobila zle...ale ona o tom nechce hovoriť,že o tom nechce počuť a nechce sa o tom rozpravať, lebo je potom z toho taka neštastna...
v septembri ide do školy a ja sa už treaz desim zase noveho kolektívu a čo odtial podonaša...
😅

maruschka
25. máj 2009

sillas, jáááj moja zlatá, to sa ešte napočúvaš..Moja má tiež 6 rokov, klame ako sa jej to práve hodí. 😀 😀 Len ja som ju presvedčila o tom, že mama všetko vie a všetko tuší-pár takých šťastných náhod ju o tom presvedčilo a teraz už vie, že aj keď ide klamať, tak neuspeje. Keď začala chodiť do škôlky-v 5 rokoch, začala nenormálne klamať a vymýšlať si, ja už som nevedela, čo je pravda a čo nie. Potom sa škaredo napálila na vlastných klamstvách a teraz aj keď mi niečo povie a ja jej neverím, tak je z toho nešťastná, prečo jej to neverím. ja jej vždy vysvetlím, že keďže občas klame, tak ja nemôžem vedieť, čo je pravda a čo nie.
Do školy sme ju dali predčasne-v 5.rokoch a tam sa ešte len podučila "pekným" veciam a kúskom..Máš sa na čo tešiť..Ale tak, ber to ako normálne rodičovské radosti a starosti..Tak ako dieťa rastie, vyvíja sa a dospieva, tak aj rodič vo svojej funkcii rastie, vyvíja sa a dospieva..Treba sa len naučiť dieťa chápať a hlavne-vynájsť sa v správnej chvíli tak, aby dieťa vedelo, že rodičov nemôže oklamať 😎 😎 😎 😎

petrahy
25. máj 2009

pridam moju poslednu skusenost nie je to sice klamstvo ale pripada mi ze to patri sem. Malu skarede potkla kamaratka o dva roky starsia a mala skarede na to doplatila 😒 problem bol v tom ze to nevidel nik dospely a ona nechcela prist domov zalovat bol doma iba ocinko. ja som bola s malym v nemocnici. O dva dni az ked mi volala ucitelka zo skoly ze sa jej mala nepozdava dozvedela som sa ako sa to stalo. Dieta ktore ublizilo mojemu dietatu mlcalo ako ryba az do vtedy ked som sa jej na rovinu opytala pred jej mamou co sa stalo. Ale namiesto aby sa ospravedlnila schovala sa za mamu a zacala plakat do dnesneho dna sa neospravedlnili.
Takze rieste vsetko s detmi ked su mensie vysvetlujte do nekonecna nech nam z nich nevyrastu nevychovane deti. Klamali sme aj my klamat budu aj deti ale mali by sa naucit ze ked uz je to nieco moc vazne treba s pravdou von

mima030
29. máj 2009

ja mám kočky trošku iný problém a neviem si rady,
moja 12 ročná dcéra zobrala starkej pred týž. 100eur, ufffff, doteraz žiadne problémy, akurát puberta, všetko by chcela, malovať sa chce so spolužiačkami, obliekať najmä značkové, zdôverovať sa zdôveruje, podporujeme ju vo všetkom, snažíme sa jej veľa rozprávať, doma pohoda, pomáha bez reptania, niekedy zafrfle, že sa jej nechce, taká klasika
no keď som toto včera zistila, skoro som odpadla, doma som si nič nevšimla, nič nové...no vôbec nemám predstavu, kde by takú sumu minula, a tiež nevieme presne, kedy tie peniaze zmizli, možno týždeň je tomu, najviac dva. už zrejme niečo tuší, lebo sa mi nepozrie ani do očí, vyhýba sa a pod. prehľadala som všetko a peniaze doma nie sú, našla som jej len 5eur a nejaké drobné. dnes išla na výlet a ani si len nevypýtala, rýchlo utekala do školy. povedzte mi čo mám robiť? som zúfala, ako ju donútiť, nech sa prizná a povie čo urobila a vôbec prečo? veď má vše, čo potrebuje, žijeme tak akurát.
ja som jej tých 5 eur zobrala, že nech jej dôjde (a asi došlo) ani sa len nespýtala. neviem posúdiť, či robím dobre a čo mám robiť v takejto situácii, som zúfalá, a zatiaľ to nevie nikto iba ja a moja mama-starká, keby to vedeli manžel a brat, čo býva s mamkou, tak to dievča nerozchodí. viem ,ž e tajiť to nemá zmysel, ale teraz je to to najvhodnejšie riešenie.
tak poraďte, nemáte skúsenosť? (no keby menej koruniek, ale taká suma? moja mamka za to robí ťažko pol mesiaca) prosím čo najskôr, lebo som fakt na nervy, nespala som a neviem ako to riešiť
ďakujem

mima030
29. máj 2009

to fakt nemá nikto skúsenost, iba roasha?
a teda aj ja?

roasha
29. máj 2009

ja chvala bohu nie 🤐 🙂

bambusko
29. máj 2009

mima, nezavideniahodna situacia ☹ urcite by som sa jej opytala, ci na vylete nic neminula. a ze starka je nestastna, lebo jej zmizla dost velka suma penazi, povedz kolko z mesacneho prijmu a nevie, kde. obvinovanie by asi nikam neviedlo. moznosti ako to minut su rozne, mohla dat kupene veci nejakej kamoske na uschovu, nemoze ju niekto sikanovat? na zs sme riesili pripad, ked spoluziak zobral z domu vela penazi a nakupil spoluziakom hracky, lebo nemal kamaratov a tak ich chcel ziskat😔

verulka
29. máj 2009

mima, ak viete naisto, ze ich vzala, tak ju podla mna treba s tym otvorene konfrontovat..nie s krikom. Aj ja som podobu blbost spravila- vzala som korunky a len tak ich oplieskala a pacilo sa mito..proste som si nakupovala hovadiny a bolo po prachoch.Nasi si ma posadili a zacali s ama pytat, najprv som zatlkala, ale nakoneic som sa priznala, normalne mi to cele vysvetlili, musela som koruny vratit( z vreckoveho) a nikdy viac som to nespravila...taka hanba to bola pre mna.
ja som hlavne s jakou dlho riesila rozne klamstva( podla mna je jedno ci velke alebo male- na malych sa to lahsie riesi) a potom nastatsie pochopila, ze ked povie pravdu, pride sice dosledok, ale je to vzdy lepsie ako ked na klamstvo dojdem ja..potom sa hnevam, som sklamana a je to ovela horsie ako ked povie pravdu.
U radka je problem, ze on povie, ze si nepamata- proste ani ze to nespravil ,ale ani sa neprizna..takze u neho makam na tom, aby sa dokazal priznat..dost na neho tlacim, nakoniec povie pravdu...vzdy sa snazim rozdelit- najprv vysoko ocenim, to ze povedia pravdu a potom to rozdebatujeme a prideme k nejakemu dosledku( nevolame to trest) nespravneho konania 😉

bibula
29. máj 2009

zial moja dcera zacala klamat od 11 rokov....nemyslim tym decke vymyslance,len hlada vyhody a pod.

mima030
29. máj 2009

roasha, myslela som tým, že si sa s tým stretla, asi som to blbo napísala, dá sa to fakt rôzne pochopiť, asi pre to že, som z toho šialená
bambusko, šikanovať ju nešikanujú, aspoň nejaví teda známky, je v poho..kamarátok má veľa, možno sa chce teda nejakej rovnať alebo čo, práveže sa nám dosť zdôveruje, tak fakt netuším, čo jej prešlo cez tú hlavu makovú
verulka, naisto viem, že ich zobrala, pred chvíľou som našla papierik, kde má spísané, ale len sumy, no spolu jej to hodilo len 55 eur a zvyšok nemá popísaný. a koľko si potiahla? no naša to bude splácať veeeeľmi dlho, to určite. a práveže odmala jej vše vysvetľujeme, tak neviem, kde sme spravili chybu, jasné že malé decké klamstvá boli a tiež v slovníku slovo neviem- no stále sme to rozdebatovali, no toto neviem predýchať, proste je to pre nás veľký peniaz-jedno nájomné a ja teraz fakt nemám z čoho pustiť 100eur, keďže som na materskej
bibula,
a čo s ňou riešiš?
ak môžeš, tak spusti a pomáha ti to, keď vyriešite?
no ja uvidím, keď príde z výletu o piatej, že čo bude, či niečo prinesie a tak...fakt ju asi zabijem, no neviem to rozchodiť 😠
má už tušák, lebo ani nevolá doteraz a inokedy vyzváňa ako blázon

zuzana030
29. máj 2009

bibula, tiež by som chcela vedieť ako a čo to riešiš

zuzana030
30. máj 2009

celkom ma to zaujalo a chcela by som sa tomu vystríhať, tak napíšte maminy, ktoré máte skúsenosti, ako ste zbadali, že vaše detúrence klamu a čo ste potom robili,

klirkad
3. jún 2009

ahojte. To co pisete o vasich deturencoch su malicke klamstva malich deti. Ja mam skusenosti uz z vacsimi detmi pubertiakmi. 🙂 😉

zuzana030
3. jún 2009

tak sa pochváľ, čo ma čaká, alebo radšej nečaká....
no ale to , čo napísala mima, tak to nie je až také malé díte a malé klamstvo, tak zobrat 100eur, to je dosť...v dnešnej dobe.
tak by som chcela vedieť, čo ťa postretlo