Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

eri28
11. jan 2012

baby je pravda, ze v nl je materska iba 3 mesiace a potom do prace, ked nie mna z nej vyhodia?
este nie som tehu, ale neskor chceme, a zijem tu
moze byt aj chlap na materskej a kolko trva,,,
a je tu neaky pridavok na dieta,,,

eri28
11. jan 2012

@mma22 nebolo by ti lepsie, kebyze sa maly, a narodi tu ked tu chcete zit, uz jeden holandan, ka tu bude z papiermi vase mimi....

ervenka
11. jan 2012

@vever1 To som rada,ze sa Svenovi polepsilo... Nas zacinaju trapit zubky 😀

ervenka
11. jan 2012

@eri28 Nemyslim si,ze je to dobry napad. Bol by zazrak, keby sa im podarilo vybavit prihlasenie na adresu, sofi, zdravotne, karticku z nemocnice do terminu porodu. Mna si tu v Tilburgu dobre podali, a to som tu bola prihlasena, a nie kratko... A ked sme vybavovali svadbu tu v NL, tak ma tak deptali,ze som mala tlak 167/87 a to v 24tt prosim pekne. 😠 Aj to mam napisane v papieroch z poradne, ze som mala vysoky krv. tlak zo stresu sposobeneho na gemeente. Ale kazdy sme iny, mozno budu mat stastie....

zwartepiet
11. jan 2012

@eri28 ty odkial pochazdas?pises,ako madar 😒 😨

vever1
11. jan 2012

@cestovatelkaandrea hahaha, no u nas tiez je prvy den plac, ale len rano a potom sa uz pekne hrajka 😀 😀 😀 ale vcera napriklad bol cely den u mojho mazelovej sesternici, elbo svokrovci sa nam onho staraju v utorok a su teraz na 6tt na dovolenke tak nam ho teraz strazi jeho sesternica a tiez plakal ked ho tam moj manzel nechal ale o 5mni dostal uz smsku ze uz sa pekne hrajka a ked som ho bola poobede vyzdvihnut tak si na nas ani nespomenul 😝

@mma22 zial v tomto ti neporadim. ja som sem prisla pred 8 rokmi byvat k mojmu priatelovi a on vsetko vybavil. ale vtedy to bolo ete jednoduchsie ako teraz tak hadam ti niektora pomoze 😉

@ervenka tak zubky, to nejak skoro 😕 nam vysiel prvy az v 6M a ako pokracujete s prikrmami?

mma22
11. jan 2012

eri28 ...no kedže ja som už na konci tehotenstva ja možem každu chvilku porodit a tiež asi by nebol dobry napad ani by to asi nešlo teraz taku daleku cestu cestovat aby som tam porodila takže toto sa určite stihnut neda....neviem ako by bolo najvhodnejšie urobiť a kedy s malym asi odcestovat....

vever1
11. jan 2012

@eri28 materska je 16tt. uz sme o tom pisali par stran dozadu. maximalne 6 a minimalne 4 pred datumom porodu a minimalne 10tt po porode. no a mozes si zobrat rodicovsku ale nedostanes ani cent. aj manzel ma na nu pravo 😉 ale vela o tom neviem, lebo kedze je to neplatene my sme nad tym ani nerozmyslali.

mma22
11. jan 2012

@vever1 hmm aj tak dakujem....dufam že sa najde niektora ktora mi bude vedieť poradiť čo by asi bolo najlepšie ....

mma22
11. jan 2012

@ervenka no manželia budeme ale ja som sa nechcela vydavat tehotna tak sme svadbu odložili....asi to nebude take jednoduche ako som si myslela.....neviem čo budeme robiť a ako to vyriešime.....ach jaaaaaj 😖

ervenka
11. jan 2012

@mma22 teraz ma napadlo, ze moj manzel (holandan) si najal na vsetky vybavovacky fin. poradcu. Bolo to drahe ako... ale aspon bolo vsetko riadne vybavene.

eri28
11. jan 2012

@mma22 ja neviem ja som tu bola mesiac v dome podarilo sa nam dobry relativne podnajom, a sofi mi dali tusim za 2 tyzdne, karticku hned ako sofi, jeden den neaky problem, jedine, ze nie kazdy lekar hovori po anglicky dobre a ja nehovorim, este po holansky 😉
tiez chceme mat tu svadbu v holansku, nielen koli papierom, ale uz tu chceme zit....
uvidis a z malym asi ako sa budes citit ty to ty tu asi neako neporadime...
partner je priamo v amsterdame, my sme v amsterdame....
co viem z roboty je tu aj neaky socialny urad na sofi nepotrebujes na neho svoju adresu a sofi ti vydaju, lebo z tym byvanim to tu nie je ruzove, ale co viem tehu dostavaju neake byvanie, ked tu ziju a poziadaju o nho...
a ta materska tu to je pre mna brutal.....

eri28
11. jan 2012

@zwartepiet sory, ked chcem rychlo nieco hodit na papier tak to takto dopadne, viaceri mi pisu, ze nechapu, co chcem a inac ocino od dunajskej stredy, cize od madarov nemam daleko 😀 😀 😀 😀

ervenka
11. jan 2012

@vever1 Podla svokry to nie je skoro. ;) Sophia dostala prvy zub vo 4.mesiaci. A my zaostaveme... 😎 Jablcko sme spapali jedna radost, mrkva sa menej pacila. Uvidime, co spravi Danko,ked mu dam hrozno, broskynu, mrahulu (supka pojde prec, pekne rozmixovane na kasu) Nutrix tu nikto nepozna, len bambix- nechce to, takze mu ja robim kasicku podla seba a rad mojej mamy.

eri28
11. jan 2012

@mma22 ten poradca, je tiez dobre moj bude vsetko vybavovat cez advokata, tam je to tusim stretnutie len 50 eur, myslim kazde, alebo ako to je, neviem presne...

mma22
11. jan 2012

@ervenka dakujem za radu 😉

rybca
11. jan 2012

@mma22 ahoj, ja som toto zazila pred vyse 2 rokmi, priatel v novembri 2008 odisiel do NL pracovat, v maji 2009 sa nam na SK narodil Matyasko a v novembri 2009 som sa prestahovala za priatelom, priatel tu kupil dom na hypo, bez problemov sme sa vsetci poprihlasovali na adresu (nie sme zosobaseni), dokonca aj apostilos sme dovybavovali az po roku, vsetci boli mili a nikto nas nestresoval, jedina neprijemnost bola, ze po tom roku, ako sme dali tie RL, nas zapisali na socialku a potom mi prisli papiere, ze do 3 mesiacov si musim zriadit ZP, inac by som platila 350,- euri pokutu, tak som zrusila sk ZP a cez priatela zriadila nl ZP, matersku a rodicovsky som dostavala na sk, pretoze stale tam mame trvaly pobyt a donedavna som tam bola aj zamestnana, len som si tu nasla pracu, tak som tam dala vypoved, a napriek tomu, ze som upovedomila UPSVaR, nadalej mi posielaju RP, asi kvoli trvalemu, ze tam stale mam. auto som si prehlasila na nl znacky tiez az po roku, ale to sme mali stastie, ze nas nechytili, inac by bola mastna pokuta, co sa tyka poradne pre babatko, tak priatel zavolal do Consultatie Bureau a sestricka prisla najprv k nam domov, porozpravala sa s nami a potom doniesla listok s afspraakom, odvtedy vsetky ockovania a kontroly sme absolvovali tu, maly je tiez ZP pripoisteny cez priatela, z vlastnej skusenosti ti teda mozem napisat, ze to nie je take hrozne sa sem prestahovat, pridu sice tazke chvile, ale nic co by sa nedalo zvladnut...🙂

dufam, ze to je zrozumitelne, lebo v prostriedku obrazovky mam cierny flak, takze ani poriadne nevidim co pisem, nie to este citat po sebe...🙂

mma22
11. jan 2012

@eri28 počula som že ta materska tam je nejak velmi kratko....to už by som chcela vela žeby som zo slovenska dostavala matersku a žila v holandsku čo?to by som tam asi musela byt načierno a to nieje dobry napad......inač tiež dakujem za rady....... 😉

ervenka
11. jan 2012

@mma22 napadaju ma postupne veci- ak sa naozaj rozhodnete prist do Nl, po narodeni dietatka este na svk, si rovno poziadaj aj o medzinarodny rodny list+overenie= apostille, to iste aj so sobasnym, samozrejme, ze aj urad. prelozenie. Neviem ako je to na SVK, ale ak sa to na SVK robi, nech otec dietata napise prehlasenie o tom,ze dietatko je jeho- moze to pomoct pri prihlasovani. Taktiez obaja by ste mali mat svoje rodne listy uradne prelozene ( ja som mala do Ang.), overene. Treba velmi sledovat zakony, vsetko sa tu v NL zase menilo k 1.1.2012. To by bola taka "sucha" priprava pred prichodom. 😉

mma22
11. jan 2012

@rybca čo je to ten apostilos?a skratka RL?toto som potrebovala vedieť či sa da žeby som matersku dostavala zo slovenska a tam by som žila....v holandsku ste sa tam len prihlasili že ste tam a trvaly pobyt vam ostal na SK?A ako si si musela zriatiť ZP?Toto som tiež nevedela ako to je či očkovania potrebne možme absolvovat potom v holandsku alebo musime cestovat na SK kedže chcem matersku dostavat zo slovenska.........

eri28
11. jan 2012

@mma22 okej nemate to lahke, uvidis ako sa to poriesi u vas 😉

mma22
11. jan 2012

@ervenka no my ešte niesme zobraty zatial....ale z matriky mame už prehlasenie že je dieťa jeho.....ale aspon viem čo mi treba ake veci vybaviť....skusim si ešte pozystovat ako to je s tymi zakonmi....dakujem ešte raz 🙂

mma22
11. jan 2012

@eri28 no začiatky budu ťažke......ale nejak to musime zvladnuť 😉

eri28
11. jan 2012

@mma22 ale urcite zvladnes holansko je krasna krajina, milujem ju.... 😉

rybca
11. jan 2012

@mma22 apostilos ti uz napisala @ervenka, RL - rodny list, ZP vybavil priatel cez internet, pripoistil nas k svojmu poisteniu, cize vsetko mu to strhavaju z vyplaty, teda dieta ZP neplati, takze len jeho a moje, to RP mi vyplacaju, ale tetuska na Urade prace sa ma zakazdym pytala, ci mam este stale trvaly pobyt na SK a ci som este zamestnana, nastastie mi zamestnavatel nerobil problemy a nemusela som dat vypoved skor, aj ked vedeli, ze sa tam uz nevratim, ockovania budes robit uz tu, Consultatie bureau ani nezaujimalo, ci mame nejake ZP alebo nie, inac mali sme vybavene europske preukazy ZP, potom po prehlaseni do NL ZP som to posielala naspat na zdravotnu poistovnu, no a co sa tyka toho prehlasenia o otcovstve, tak je to jednoduchsie urobit pred porodom uz len z toho titulu, aby malo babatko tatovo meno, po narodeni je to zdlhavejsie, takto len pridete na matriku, teta napise text a ty ako matka ho podpises...🙂

ervenka
11. jan 2012

apostille- http://cs.wikipedia.org/wiki/Apostila
RL= rodny list si myslim...

mma22
11. jan 2012

@rybca ok dakujem za radu už som porozumela......no to prehlasenie o otcovstve sme už vybavili na matrike ešte pred porodom lebo viem že potom to je zdlhave...takže tento papier mam vybaveny už 🙂

mma22
11. jan 2012

@ervenka Dikes 🙂

evaevika
11. jan 2012

@cestovatelkaandrea Ahoj moja.Tak to sme dve mne je strasne ties zle rano ked vstavam do prace tak myslim ze idem umriet.A ked sa vratim domov tak ties jedine v pracy mi je dobree a to asi preto ze sa bojim 🙂 🙂 .Ale uz sa velmi tesim na babatko.Dufam ze budem dobrov maminkov 🙂

evaevika
11. jan 2012

@vever1 Ahojkaj tak super ze malickemu sa uz zlepsuje.No ja mam strasne nevolnosti rano idem umriet 🙂 a vecer ani nevravim 🙂 ale musim vydrzat ak je to dobro pre mojho drobceka uz sa nanho velmi tesim ale sa aj zaroven bojim.A ty ako sa ti paci v NL?Kde pracujes?Prajem ti pekny vecer pa