Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ervenka
28. jún 2012

@zajaciq @ikke Asi by som mala menej chodit na MK- tu sa riesi o.i. ci je mlieko zdrave... A potom vidim,co som videla. Asi preto som tak reagovala. Danko ma o 2 tyzdne mladsieho bratranca a rozdiel vo vychove je uz teraz obrovsky... 😝

eri28
28. jún 2012

@cestovatelkaandrea uz som mala aj tvrdnutie bruska, ale o tyzden idem na kontrolu, z muzikom, tak bude vsetko referovat, xixi

eri28
28. jún 2012

maminy neviete mi poradit, tie co ste v holansku, chcem urobit brindzove halusky, ja ich milujem, kupila som v obchode bryndzu, ale ona sa na nasu ani nepodopa, ani konzistenciou, ani chutou, taky slany syr, ale v preklade je to bryndza, halusky mam, ale co z tymto skusala som to nastruhat, umadzkat vidlickou, ale on nasej bryndze to ma daleko, mate naeky typ? ☹ 😠 😵

ikke
28. jún 2012

@eri28 kde si kupila bryndzu? 😕 ako sa to presne vola? lebo napr. po rumunsky je "brinza" (alebo tak nejako) obycajny SYR... ja som bryndzove halusky robila zo syru FETA zmiesaneho so smotanou creme fraiche (premihovala som to ponornym mixerom)

eri28
28. jún 2012

@ikke no tusim scharpenkaas, tak neako ako ovci syr, ale v preklade bryndza, v potravinach alberte

ikke
28. jún 2012

@eri28 to si si s velkou pravdepodobnostou kupila proste ovci syr, ovci syr nie je vzdy bryndza... 😉 rozdiel asi ako medzi klasickym syrom a monchou alebo cottage cheese. ale tak ked uz ho mas, skus ho zmiesat s creme fraiche a pomalicky zohriat nad parou alebo iba tak nasypat na halusky, on ked sa roztopi, by mohol byt chutou ako bryndza 😉

eri28
28. jún 2012

@ikke aj ja to tak vydim, je to slane, ale od bryndze daleko, jest sa to da 😝 , to tu fakt nepredavaju v celom amsterdame bryndzu???? a ani nie 300g za 5 euro, ze snad bryndza 😀 , smola,xixi

ikke
28. jún 2012

@eri28 no asi jedine ak by sa tam nasiel nejaky zabudnuty slovensky alebo polsky alebo rumunsky obchod... 😅 ale feta + creme fraiche sa bryndzi naozaj blizi, rozdrv alebo rozmixuj fetu a potom do nej postupne pridavaj tu smotanu (creme fraiche) az kym to nebude vyzerat ako bryndza. a potom na halusky este trochu vetspek, hmmmm 😵
a halusky ides sama robit, alebo si si kupila gnocchi?

vever1
28. jún 2012

@ikke no pozri sa aka skusena kucharka 😀 😀 😀 a nie je to tak ze tehule nesmu jest fetu? ja ju strasne zboznujem ale teraz si veru netrufam ju jest. a ked uz si taka skusena. tak mi porad ako sa dostanem k nasmu klasickemu tvarohu 😀 😀 😀

@eri28 tu nasu slovensku bryndzu fakt nezozenies. ja si davam nosit s Sk alebo ekd sme tam tak si nakupim do zasoby a zmrazim si.

@cestovatelkaandreja tak som po kontrole. vsetko OK 😀

@ervenka no ja si uz take veci nevsimam. ja si robim podla svojho a ked niekto napchava svje rocne dieta hrnaolkami tak nech si to robi. aj mu ich este nedam. aj ked obcas si jednu alebo dve od nas zoberie ale viac ani on nechce. proste rozumny chlapcek to je 😀 😀

ervenka
28. jún 2012

navod na tvaroh je tu, ale nemam to overene, tak neviem, ci to naozaj funguje 😉 http://expat.satyr.nl/tiki-read_article.php?art...

ikke
28. jún 2012

@vever1 fetu mozes, ak je pasterizovana, co je tak 90% z tych v supermarketoch, citaj na obale 😉 tvaroh jedine urobit doma http://expat.satyr.nl/tiki-read_article.php?art...
ja som robila tvaroh asi 1-2x v zivote, este na SK zo skysnuteho mlieka a bol fajn 😉
ale ked chces na pecenie, staci kupit volle franse kwark, proste tvaroh s co najviac tukom, lebo tie 0% su po upeceni ako guma 😝

eri28
28. jún 2012

@vever1 nic ine mi nezostava, mraznicku mame 😀

palinkova87
28. jún 2012

@lexxie_holandsko ja mám už tú školu pokrk.. vie fakt všetko čo má vediet.. lebo sa teraz učím ja sním doma a ktomu po holandsky mu to hovorím čo je čo.. škola ho mala skúšat a nič.. a teraz dneska sme boli posledný krat dávat hračky čo sa mal učit snimi a učitelka povedala, že dalšie na 6 týždnou .. čo maju prazdniny.. muž povedal "nie, každe dieta ma prazdniny a moj syn sa ma učit? on vie čo potrebuje vediet a stym končí! na inteligenčnych testoch sa ukaže či vie a potom sa MY ROZHODNEME kde pojde!" a povedal dovi🙂))))!!"

cestovatelkaandrea
28. jún 2012

@vever1 no dakujem, uvidime ci bude taky sikovny aj neskor. babo nie je az tak moc velke, len o tyzden a pol popredu. to je vraj v norme a cukrovke take nieco za vinu nedavaju.
takze bambulka ozila. no pockaj este tak dva tyzdne a uvidis ako sa ti bude mrvit v bruchu 😎

ervenka
28. jún 2012

@palinkova87 Spravny tatino. Palciak hore! Skoda,ze prehlasenie ide tu tak tazko. A ja mi trochu cudne, preco skoly komunikuju len medzi sebou a vas vynechavcaju- aspon ja som to tak pochopila z tvojich prispevkov. Ucka si zjavne zasadla na chlapca. A ucit sa v lete- strcit jej hlavu vo vedra s ladom, nech ju tie napady prejdu. Mimochodom- Kazde dieta ma pravo hrať sa, právo na oddych a voľný čas a právo na účasť na kultúrnych a umeleckých aktivitách.
Nezostava len nic ide ako cakat do 10.7. a potom sa im zasmiat do tvare a ukazat ldhy nos. YES, we can!

palinkova87
28. jún 2012

@ervenka no to.. vieš ako mi je ho luto... ja musím nonstop stále ho upominat.. aby to nerobil to nerobil.. jaj my je smutno.. my ako deti sme sa navyvadzali a tu čo robia s tými detmi.... ach.. aby bolo dobre radčej ho napominam.. ale sem tam si poviem dost.. a cez víkend má pokoj.. moj miláčik.. :(((((((((((( najviac som ja sním.. tatino zarába peniaze takže na to nemá čas.. ale vie,že jeho chlapec neni hlupy... baby,ale tak ja som tu len rok.. ale ja viem.. som jeho mama on sa naučil tak velmi vela.. ja ako slobodná mamina som nevedela vobec nič čo ma vediet dieta. . lubím ho... a teraz naozaj naraz vie všetko.. 🙂)))))))))))))) i love jou mijn kinder,Ik ben blij met je .. dank jou

ikke
29. jún 2012

@palinkova87 mne cela tato vasa situacia pride tak absurdna... stale mi nejde do hlavy, ako si vase skolske organy predstavuju, ze ty, ako neholandanka, mas svoje dieta dom doucovat...??? po miestnych turkoch a araboch nic take nechcu, prave naopak, tlacia ich co najskor do skoly, aby ich mohli sami doucit co potrebuju. ach, divne moresy (a nielen v tomto, ako citam @ervenka) maju v tom brabante... 😨

@palinkova87 drzim palce 10.7. 😉

cestovatelkaandrea
29. jún 2012

@ervenka neeee, ty si normalna, len je vela sibnutych okolo 😉 ja sa uz nad tym nepozastavujem, lebo by som zavrela asi 70% holandskych mamiciek. ked si robia zo svojich deti kriplov, nech sa paci, ja to zo svojho robit nebudem 😎

cestovatelkaandrea
29. jún 2012

@eri28 mozno by si mala viac oddychovat, lebo mas to co ja a mne radila viac oddychovat. alebo pre istotu skontrolovat moc u doktora, ci nemas infekciu. ta tiez sposobuje tvrdnutie brucha

eri28
29. jún 2012

@cestovatelkaandrea no infekciu mam aj antibiotika na caste mocenie, vsak uvidime neskor, xixi

ervenka
29. jún 2012

@ikke rozdiel medzi Turkami, Marokancami a Slovakmi je vo velkosti ust. Oni, ked si usta otvoria, tak to je uragan. a tie osatkovane si este aj buchnu po stole a ukazu prostrednik. Ale Slovac je tu ticho... Musi tu byt nejaky kontrolny organ na tie sibnute skoly.. Jednoducho si nemozu robit co chcu. Pouzijeme znovu slovo diskriminacia? Preco prave ON musi zostat doma a nemoze byt v kolektive deti? Preco prave on sa nemoze vzdelavat v jazyku krajiny kde zije? Ma na to plne pravo a pripada mi,ze ucka si na neho zasadla- mozno je ziarliva,ze chlapec ma super mamu a ucku ked bola mala velmi malo objimali....Uz som raz napisala,ze ak zaostaval mala sa mu ucka viac venovat a nie ho odstrkovat! 😠 To co je za pedagogicke myslenie? Hlavne,ze tu ficia bijles uplne na plne ubratky. LEmra jedna ucitelska. Prepustit a nakopat, aby si zapamatala. 😠

lexxie_holandsko
29. jún 2012

ahoj, tak dneska posledni den, loucili jsme se s ucitelkami a i zuza dala kytky do skolky, i kdyz po prazdninach jeste prijde. U Edika se ale prostridalo snad 5 ucitelu, dali jsme jen nekterym a pristi rok to zacne s holcickou.

Palinkova, aha, tak on se tu nenarodil? Tak to vubec..Jako nic si z ho nedelej, mate asi smulu na ucitelky. Reditelka mi rekla, ze testy na skolach nejsou u takhle malych deti dulezite a uz vubec ne rozhodujici, jestli dite postoupi do dalsi tridy. Syn delal spatne testy az ty posledni udelal dost dobre..a urcite to neni o tom, ze se najednou za mesic vsechno naucil..to v nem bylo, akorat ho to nebavilo, byl roztekany atd. 4lete dite nepochopi, ze je dulezite nejake testy delat, proste ho neco bavi , nebo ne..
Nastesti se s nasi ucitelkou dalo domluvit. Taky bych je nechala vic hrat, ale je fakt, ze se uci formou hry, ale treba tech 18 pismen , co musi umet by stacilo az v group 3..Taky uz spojovali pismena do slov a opet rozkladali..to si myslim je taky na 1. tridu u nas?
Vubec ale nechapu, jakto ze je Tobko doma, vzdyt mu je 5 a je povinna skolni dochazka, ne? Nebo to jste chteli vy? Tak hodne stesti s iq testama, potom uz nebudou moci nic rict..U kamosky na jine skole taky chteli poslat jejiho syna do zvlastni skoly a nakonec udelal iq test nadprumerne.

Bryndza teda fakt netusim, to jsem jedla snad 1x, obcas nasi vozi od znamych ze Slovenska ovci syr. Ja jsem tady mela problem s tvarohem. Kdyz jsme pekli kolac, tak ten tvaroh hodne tece, dala jsem do toho ztuzovadlo do slehacky, ale stejne to neni ono..

Jinak my se balime v nedeli vecer jedeme do Cech na 4 tydny a v srpnu musi Edik na trhani mandli. Dneska ma prijit kamoska od Zuzky pres noc a Edik jde zase k nim..

lexxie_holandsko
29. jún 2012

palinkova dobra reakce od tatky, ono to chce si obcas dupnout.

Expat satyr to je forum pro slovaky v Holandsku? Chodite tam taky?

vever1
29. jún 2012

@palinkova87 my sme v jaslickach tiez mali problem s jednou juff. stale len kritizovala a kritizovala a ked mal prejst v 1.5 roku do skolky tak ho nepustila lebo proste on tam este nepatri. ale my sme naliehali ze to chceme skusit lebo vsetky ostatne juff co sme sa s nimi bavili nevideli v tom ziaden problem, len ona jedina a tak na nase naliehanie ho musela dat na skusku do skoly a ona krava ho vtedy dala na cely den a pritom maju to zakazane a na skusky hcodia postupne po par hodinach. tak to samozrejme maly nezvladol a strasne plakal. sme boli taky nasraty s prepacenim a sme sa aj stazovali a ona nam krava na to vsetko povedala len ze vsak nam vravela ze nie je pripraveny 😠 😠 😠 a tak sme sa dohodli s tymi juff v skolke ze proste pojde k nim uz plne a ze nanho budu viac dohlaidat ako na ostatne deti aby si co najrychlejsie zvykol a sa mu tam pacilo. a si predstav ked tam presiel uplne, tak uz neplakal vobec, sa mu tam pacilo a zvladal to zuprovo co sa aj tie ucitelky cudovali. takze za vsetko mohla ta ucka z jasli. ale uz s nou nastastie nic nemame a dufam, ze uz ani mat nebudeme ja ekd mala tiez tam bdue musiet ist, ale mame este sancu ze ho daju do tej prvej skupiny (lebo maju 2 skupiny po 8 deticiek) kde ona nie je 😉

@ikke @ervenka diky za typ. vyskusam 😀

no a ja o holandskych manieroch tiez radsej pomlcim 😝 najlepsie je ze do roka nemozu deti nic a ked oslavia 1 rok tak uz zrazu z jedneho dna na druhy ich napchavaju vsetkym moznym. a niektori aj skor. ja som raz natrafila na jendu stranku chlapa co tam dava recepty co vari svojej dcere. mladsia od nasho a keby ste citali co jej vsetko varil uz od narodenia. take veci by som veru malemu este ani teraz nedala 😖 ale ja si hovorim, ze su to ich deti tak nech si robia tak ako uznaju za vhodne, ja si svoje vychovam podla seba. 😝

ervenka
29. jún 2012

@lexxie_holandsko chodim, ale len kuknut, lebo dost vela ludi tam len hlada pracu, ubytovanie, ponuka odvoz SVK-NL a spat... Ale niektore clanky su dobre...

ervenka
30. jún 2012

No teda, vo stvrtok sa Danko sam dal na kolienka- klacal v boxe a bolo mu to naramne smiesne 😉 ... A dnes, cuduj sa svete- SAM SA POSTAVIL!!! a to bude mat az o tyzden 10mesiacov. Ja neviem, co to dieta bude robit, ked bude mat rok, asi zabehne NYmaraton... 😀

lexxie_holandsko
1. júl 2012

ahoj, tak jsme dneska meli jet dneska vecer, ale jaksi jsem zapomnela, ze manzel bude muset cele odpoledne spat a ja budu hlidat deticky..a do toho jsme nemeli nic zbalene, ani vsechno vyprane a skolila mne nejaka nemoc. Asi jsme to minuly tyden prehnali, dcera od kamosky tu byla 2x, potom pomahat ve skole na sportovnim dnu, chystat darky na rozlucku, Edik jeden den doma..no nic, pouceni pro priste..
Takze jedeme zitra rano, nacpu se aspirinem a snad tu cestu preziju a deticky taky. To je vzdycky problem s nima jezdit pres den, ale jinak musime cekat dalsi den.

Ervenko gratuluji k Dankovi je to sikulka, to se za chvili fakt rozbehne, nekdy deticky prekvapi. 🙂 Preju, at se to s tchanovcema trochu srovna

Vever, jj. ja se taky divim, ale reknu ti, ja jsem byla docela opatrna, dlouho kojila, UM do 2,5 roku, dost deti v zime oblikane, nechavala jsem je vylezet, ,kdyz nemocne..a syn je casto nemocny a dcera atopicky ekzem a taky celkem nemocna. Tak fakt nevim. Sousedka kojila mesic, dcera lita porad o vrstvu min oblecena, nez nase a nemocna skoro neni. To normalni jidlo od narozeni je celkem sila, ted rikaji prvnich 4 az 5 mesicu staci mleko, ne? No driv do nas cpali taky cajicky, stavicky, polivcicky, penicilin ..ale ted vedi lip 😎

Tak se mejte, obcas mrknu na net z vychodnich Cech, hlavne jsem zvedava na palinkovu, jak jim to dopadne. Uz se fakt tesim, nebyli jsme tam rok 🙄

ervenka
1. júl 2012

@lexxie_holandsko Uzi si Cechy. Chodte na hory- ten vzduch lieci. Teraz je dost teplo v celej STREDNEJ europe. Nastastie som stihla dobehnut, zobrat fotak- mam zdokumentovane ako sa Danko smial, ked stal- sice len 8 sekund mam nafotaku. potom si sadol na plienku. 😀 Inak, lezie cez manzela, aj cezo mna- nic ho uz nezstavi. V nasej posteli uz spat nechce, len sa hrat- takze sup priamo do svojej postielky...

ervenka
1. júl 2012

@palinkova87 Nasla som navod, ako sa stazovat na skolu- http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/basison...
adresy komisie http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/basison...
Je tam toho dost- tak ak budu stale robit problemy, daj inspekcii vediet. A najlepsie na tom je,ze NEmusis sklu informovat o tom,ze sa stazujes. 😝 z prvej adresy sa daju stiahnut aj brozury...

lexxie_holandsko
1. júl 2012

ahoj, tak skoro zbalene, stridave koukam na fotbal, skoda italum jsem to prala, jsou mi sympaticti 🙂 No spanele maji Torrese , ten taky neni k zahozeni 😀 Ale teda 4 - 0, chudaci taliani..

Porad mi je celkem blbe, ale musime to vydrzet, doma deti prevezmou rodice..doufam. Ervenko jj. horsky vzduch, my jsme z podkrkonosi, ale zase tam je hlavni silnice na Trutnov a dal smer Polsko, tak te se vyhybam 🙂