Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

orchidie
15. sep 2012

devcata, nevim, jestli se to tady uz nekdy neresilo, ale moc by me zajimalo, jake jsou zhruba naklady na zivot v nizozemi... pro 4-clenou rodinu (2male deti)? uvazujeme vyhledove, ze bychom na par let zmenili prostredi a chceme do holandska. Manzel pracuje tady v CR nejakou dobu jako manazer a platy nabizene na pro nej v NL na zajimave pozice nas lakaji (+- kol.4-5tis), protoze chceme neco usetrit. A ja bych rada pracovala, klidne nejakou kancelarskou praci, plat co jsem se divala tak kol 1500. Ja mam vystudovanou holandstinu a pred detma jsem delala pro holandany v CR, tak snad bych neco sehnala. Potrebujeme proste zjistit, kolik bychom dali za bezny chod domacnosti (najem+nakupy+a spol.) + ruzna povoleni/poplatky... nez vubec rozjedem celou "akci". A taky bychom radi, aby deti chodily cca od 2let mladsiho syna do "skolky", coz je asi taky potreba zohlednit. Prosim, poradte.

cestovatelkaandrea
15. sep 2012

@eri28 hej kupis aj susene od Dr. Oetker a ja napriklad aj v Jumbovi kupim aj cerstve. Takze sa dobre vypeka potom 😀

cestovatelkaandrea
15. sep 2012

@orchidie fuu tak to ti napisem len tak zbezne ako je to u nas cca za mesiac:
najom - 700 Eur
zdravotne poistenie - 200 Eur
auto mesacne a dan - do 80 Eur
energie + voda - 150 Eur
strava - 250 Eur
ostatne (drogeria oblecenie domacnost) - 50-100 Eur
Skolka - ( doteraz uz nie, za 5 dni v tyzdni) - 475 Eur
Takze ked si to tak spocitas, tak je to okolo 1500 euro. Normalne to moze byt aj viac do 2000 Euro. Hlavne ked budete musiet pokupovat vela veci na zaciatok ako pracka, nejaky ten nabytok a pod. Aj najmy su rozne. My mame relativne este ten lacnejsi.

eri28
15. sep 2012

@cestovatelkaandrea Jumba tu asi nemame, iba take ze albet hein, lidl, vomar, aldi, tych turkov, a cernoske obchody, a prosim ta ako sa to tu vola, dnes ideme na nakupy, chcem kuknut..

eri28
15. sep 2012

@orchidie jedna ceska, je tu tak ako by ste asi chceli vy, manzel tu dostal ponuku na parcu, ale zit u neostanu, ale ked ste otvorenu pre tuto krajinu preco nie....
Myslim, ze 2000, v pohode na mesiac my sme dvaja, teda ja som tehu traja budeme, ale tych 2000, v pohode minieme, ale zavisi, kde v NL, ja som priamo v Amsterdame, a tu su dobre palky ceny, ale maminy su vedcinou mimo Amsterdamu, cize asi by ste malilacnejsie a lepsie trosku mimo, alebo to zavisi aj od toho,kde manzel dostane ponuku 😉 , na zaciatku urcite viac, lebo zaciatku su vsade nakladnejsie, podla toho aky dom, kde kto Vam ponukne teda urcite aj zalohu, a na vrch platit prvy mesiac, ale kedy ste sa otukali, da sa aj nasetrit, nam sa to este nepodarilo 😀

eri28
15. sep 2012

@orchidie teda ta mamina chodi aj sem na MK, ta ceska, ale nema vela casu, malo napise, je pod menom jarunice, ale dlhsie som ju tu nevydela, s nou by si asi pokecala viac, s nad ma nezabije, ze davam info na nu, je tu z jednym chlapcekom a manzelom, ale je fajn 😉

eri28
15. sep 2012

maminy poradte, teda pisem z mojimi oktobrovkami a mimi, ako mimy, ale predsa co trba k mimcu???
teda vecicky, kocik, a na kupanie jasne, ale myslim, lieh sa tu pouziva, ???, alebo borova voda, alebo co kupim, aby som to vyuzila, kazde mimi, je ine, ale zruba, neviem ani ci mi treba tu rektalnu rurku.....
z odsavackou este pockam, krem mam sudocrem, plienky a mokre vreckovky, jasne, teplomer, ale neako neviem, co este by som mala mat doma, aby sme nemali stres, jasne, ze moj skoci dokupit co bude treba, ale neako neviem, kedze cakame prve mimi poradte, dakujem...

ikke
15. sep 2012

@eri28 mas dohodnuty nejaky kraamzorg (sestricku, co ti bude pomahat prvy tyzden po porode)? vacsinou ti oni daju este pred porodom (uz by si to mala mat) taky zosit, kde budes zapisovat teplotu dietata, kedy jedlo, cikalo, kakalo, a v tom zosite byva aj zoznam veci, co potrebujes k dietatu.
napr. ten lieh (70%alkohol) na umyvanie teplomeru
teplomer
vatu
1-2 kovove flase na horucu vodu na zohriatie postielky (kupis v hema)
ciste vedro na naplnenie vanicky (mozno nebudete kupat v kupelni, ak sa neda poriadne vykurit)
atd atd.
aj nejake jemne mydlo alebo pena do kupela sa zide (odporucam zn.Neutral)

ak si nedostala zoznam z kraamzorg, daj vediet, pohladam moj zoznam 😉

eri28
15. sep 2012

@ikke teda nemam este kramzog, raz sa ma pytala midwaj, bola tam moja polovicka, ale neodpovedali, sme, teda ja predpokladam, ze ked chcem, a chcem, ze staci pred porodom midvajf doma povedat a ona zavola, ale neviem ci staci, tak som myslela, cize nemam, ani zoznam....
mam iba teplomer, vanicku a vedierko, xixi, a mydlo...

ikke
15. sep 2012

@eri28 joj ale to takto nefunguje, kraamzorg si musis dohodnut vopred!!! to sa vybavuje uz okolo 20tt. aj ak ti ma kraamzorg aspon ciastocne preplatit zdravotna poistovna, musis si to dohodnut vopred a v poistovni nahlasit. to ti midwife nepovedala? 😨

cestovatelkaandrea
15. sep 2012

@eri28 myslim, ze v Albert Hein by si to mohla dostat. Vola sa to gist.

cestovatelkaandrea
15. sep 2012
cestovatelkaandrea
15. sep 2012

@eri28 kraamzorg musis zhanat naozaj dost skoro popredu.ako pise ikke. teraz mozes mat s tym problemy. skus rychlo nakontaktovat nejake kraamcentrum

eri28
15. sep 2012

@cestovatelkaandrea okej dakujem, kuknem obchod,
v stredu idem k sesricke, snad dovtedy vydrzime 😅 , popytam ju, lebo tak hovorili mi, ze oni vybavuju, tak teda neviem, ci ja mam volat ci, oni, tu je vela kramzoog, snad sa ma neaka ujme, aj na poslednu chvilu 😀

ikke
15. sep 2012

tak zo zoznamu, co naozaj nevyhnutne potrebujes:
- velke vlozky pre seba, hladaj v drogerii "kraamverband", byvaju pri vlozkach - min. 2 baliky (neskor ti budu stacit aj najlacnejsie vlozky, su lepsie nez always a podobne znacky, lebo nemaju igelit a dychaju)
- dobre sediace nohavicky pre seba, budes pouzivat naozaj hned od porodu, tak aby netlacili a dobre drzali vlozky
- 5 jednorazovych podloziek (hladaj "onderleggers" v drogerii, tiez pri vlozkach)
- 2 balicky sterilnej gazy 16x16cm (toto som ja nikdy nepotrebovala...)
- vata a lieh ako som uz pisala
- kraamzorg aj midwife zrejme budu radi, ak budes mat doma tekute mydlo s pumpickou, najlepsie bez parfumu
- obycajnu sol ak budes mat velmi spinave pradlo z porodu
- treba mat aspon 2-3 sety postelneho pradla na prezliekanie, mozno sa budes dost potit a budes ho menit aj kazdy den
- obycajne sacky - zidu sa na balenie vloziek, ktore mozu po porode dost smrdiet...
- digitalny teplomer (uz mas) - u nas chceli 2, jeden pre mna, jeden pre dieta
- vlozky do podprsenky

co budes davat dietatu na spanie? deku? perinku? plachtu na matrac nezabudni...
- kruik (ta kovova flasa) + obliecka na nu
- prebalovaci vankus sa zide, vankus na kojenie podla mna tiez, ak budes kojit
- vedro na plienky
- nezabudni na ciapocky, novorodenci rychlo chladnu cez hlavicku
- bavlnene plienky a handricky na utieranie grciek 😅

kraamzorg bude asi pozadovat, aby si mala postel vo vyske 75cm, takze si treba bud pozicat v nemocnicnom obchode take podnozky alebo v supermarkete pozicat prepravky od piva 😀

eri28
15. sep 2012

@ikke na co kovovu flasu, to som nepochopila...
mam dve plachty, a jeden spaci vak, a postielku som nemerala, to su vymysli 😅
vecicky sme podedili, cize aj ciapocky, rukavicky, po porode aby neskrabal sa...
postelne pradlo, si asi myslela moje??? no to mame mi mame jednu velku perinu spolu z muzom chudak???
prebalovaci vankus je co???podlozka na prebalenie, ci??
tie podlozky potrebujem na doma??? asi...........
odpisem neskor ideme do obchodu,
a diky zatial za info...

vever1
15. sep 2012

@erique12 hahaha no teraz ma napadlo ze fakt odkedy sme v europe uz tie vergunning netreba 😝 to ja stara skola este. ono ja ked som sem prisla tak sme platili okolo 500 euro len za tu hlupu karticku a na rok nato sme museli znova poziadat a vtedy som platila okolo 300 euro a moja kamoska ovela menej. ani to sme nechapali cim to maju stanovene 😠 no a ja ked som sem prisla tak som mala vyhdu, ze sice musela som povinne do skoly ucit sa jazyk ale na druhej strane vetko bolo platene statom a napriklad kamoska z Nemecka musela si vsetko vtedy sama calovat. tak aspon v tom som mala vyhodu 😝
no idem citat dalej lebo ste sa tu nejak rozpisali 😝
inac u nas zas nedobre 😖 minuly tt mal sven 4 dni 38 a vysie a bola som ja u dr lebo ho bolelo usko a samozrjeme nas neordinoval tak som musela k nejkej inej a ta mu nic nedala hlavne ze chlapec plakal 😠 tak sme to riesili paracetamolom, nstastie v nedelu uz bolo lepsie a v pondelok bol OK a od vcera zas sopli a dnes zas plakal ze ho boli usko 😖 a sam sa pytal na obed do postele uz o 11:30 😕 tak to nevesti nic dobre 😖 som bola v DA po lieky a uvidime ako sa to bude vyvijat ak sa to zhorsi tak nakluseme vecer k dr. aj ked pochybujem ze mu nieco daju 😖

ervenka
15. sep 2012

@eri28 byt tebou tak si VSETKY otazky poriadne napisem na papier, trebars aj v SVK, cez googletranslate si ich prelozim- nevadi, ze nebudu gramaticky spravne. A potom ked budes u verlos. tak ich vsetky povies. My sme po 12echu nahlasovali zdravotnej poistovni,ze som tehu. Okolo 34tt mi prisiel kraampakett- zadarmo, ale ak mas len zakladne poistenie, chod do kraamcentrum. Ak nevies kde to je, spytaj sa midwife, ona to musi vediet. No a okolo36 tt ku nam prisla z kraamzorg porozpravat sa ako si to predstavujem, vyplnili sme dotaznik, co chcem a co nie- napr. ziadnu studentku, ziadnu fajciarku. Fakt by som to nepodcenovala, a nespolahla sa, ze ked je ich u vas dost, tak sa ti nejaka ujde. Nikdy nevies, aky velky region maju pod palcom. Kovova flasa je na vyhriatie postielky pre babo. Da sa kupit v heme, kraamzorg ti ukaze, ako sa spravne pouziva. Nam odporucili mat 2.
Tebe nedala midwife kufrik "zwangerschap koffertje"? Alebo nejaky balicek, ked si ku nej prvy alebo 2.krat prisla? Tam by si mala mat vsetky brozurky, letaky atd. Ak ti nedala, tak si vypytaj. Dufam,ze aspon dobreho huisarts mate, ked sa babo narodi, pride vas pozriet. Ziadna prehliadka, ale skor kavicka, pokec, mily usmev.

vever1
15. sep 2012

@eri28 ikke myslela vasu postel ne postielku 😝 vasa postel musi byt vysoko min 75cm (tak ako v nemke) to preto lebo ked ta bude kazdy den tetuska s kraamzorg alebo midwife kontrolovat aby ich nebolel chrbat 😉 no a tie kovove flase to sa naplni zovriatou vodou a daju sa do takeho frote vaku a supnes to do postielky a zohrejes tym mimcu postielku. to sa dava tak cca tt lebo babatko si este samo nevie regulovat teplotu tak by malo teplucko 😉 a uz ikke spominala kupis ich v heme. najdes pri baby veciach 😉 no a ten kraamzorg, fak zvlastne lebo to sa vybavuje medzi 15-20tt aby sa aj oni vedeli zariadit. ono v podstate to funguje tak ze ked ides rodit tak im zavolas aby uz boli pripraveny a ked porodis tak im volas opat a dohodnes sa ze kedy ides domov a tetuska ta uz pred dverami bude cakat. ona je tu na to aby sa o teba a mimco 8 dni starala. nauci ta ako sa mas o mimco starat, ako prebalovat, kupat, pomoze ti s kojenim, poupratuje ti dom, poperie, pozehli. no proste tetuska na nezaplatenie 😀 a inac z poistovne si mala uz dostat kraampakket. Tam v podstate mas aj vatu, lieh a mydlo a podlozky do tvojej postele ked ta bude tetuska kontrolovat a aj jeden balicek velkych vloziek a potom este aj taky igelit co si das na matrac v pripade ak by ti v noci praskla plodova voda. si to este nedostala? lebo ja to uz mam doma asi 3tt...

ervenka
15. sep 2012

@eri28 toto by ta mohlo zaujimat- gratis vecicky pre teba a babo- http://www.gratisvoorvrouwen.nl/gratis-babyprod...
https://www.kruidvat.nl/domains/default/pages/c...
Ja som sa pocas tehu poprihlasovala do vselijakych web.stranok- prisli mi zadarmo produkty. Napr. z Nestle a Nutricia este stale chodia. Jasne, ze mi na mail chodia e-maily s reklamou, ale postupne sa odhlasujem, a teraz mam aktivne uz len nutricia, Nestle. Z casaku Lekker in zijn leven mi chodi 2x do roka kupiny na zlavy- da sa to celkom dobre vyuzit...

eri28
15. sep 2012

@ervenka
@vever1
Boze zienky aj ste ma vyplasili, ked sa nepitam, nikto mi tu nic nepovie, a niekte som citala, ze, ked zacnu prave kontrakcie, tak midwajf, vola cez telefon kramzoog, ze sa zachvilu narodi babo, a potom ona sa nachysta a pride po porode, vsak v stredu sa na to opytam....
tu flasu pocujem prvy krat, vydela som to v Heme, ale nechapala som naco to je 😅 , tak kupime...
a dala mi kukrik pri prvej navsteve bolo tam aj mydlo tekute gratis, plno reklam, ale nic zaujimave vedcinou, len to na co nevyhodim peniaze, ale nic moc prakticke...
tak diky za info, popytam sa teda sestricky,a poistenie mam ten zakladny balik 109, euro, ked sme chceli zmenit aby mi pomohli pri tehu nedalo sa, ze az po novom roku, ze rodinku sme mali planovat, a blbosti, cize poistovna mi nic neposlala, ani ma neinformovala 😝 .

eri28
15. sep 2012

@vever1 a tu postel no ja neviem mi ju mame nizko, a to sa asi fakt nicim neda vypodlozit, je velka a tazka...

eri28
15. sep 2012

@ikke midwajf mi nic nepovedala 😝

ervenka
15. sep 2012

@eri28 Ak chces plne rodit doma, tak midwife vola kraamzorg, ale tu ktoru si si dopredu vybrala, podpisala zmluvu... A nie len nejaku taku pani z dediny.. Ak sa tvoja midwife tvari, ze ona nic- pohroz jej,ze sa budes stazovat zdrav. poistovni,ze ta poriadne neinformovala. Pokial si nenahlasila zdravotnej poistovni, ze si tehotna- (moj manzel jednoducho zavolal,ze nahlasuje,ze som tehotna, nie ze menim poistnu zmluvu), tak jasne,ze si nic nedostala. Pozri do svojej zmluvy, musi tam byt napisany kontakt, zavolaj tam, informuj sa.
Ozaj, ako ste dopadli s erkening? Napisal to tvoj manzel? Boli ste na gemeente?
Info:http://expat.satyr.nl/tiki-read_article.php?articleId=51
Precitaj si toto, aby si nebola prekvapena po porode: http://expat.satyr.nl/tiki-read_article.php?art...
Su to starsie clanky, ale info je aktualne...
A mimochodom, mas este SVK obcianstvo? Ak ano, mas narok na prispevok+priplatok pri narodeni dietata.

eri28
15. sep 2012

@ervenka ja viem o tom prispevku som vela citala aj na MK, ale poprosila som moju mamu, ze ju splnomocnim, ze nech to vybavi, a poslem, aj papiere prelozene, ked baby, bude zdrave 30 dni, ale ona neako nema cas, a nejavila zaujem, tak neviem ci to takto viem vybavit, aj sama tusim som citala, ze rodicia to maminam vybavovali, keby sa dalo tak sa do toho pusim aj sama, ale nejdem teraz na SR 😝
na neviem nao tak midwajf caka, vsak do stredy, ked vydrzim, zevraj ano, ze sa nepyta na svet som sa jej na poslednej kontrole pytala, tak to na nu vysipem, nech nieco robi 😅 , vsak katastrofa.....
ale bolesti ma chytili riadne tuto noc, ani som nevyspala, teraz ,ma boli hlava ako kona, a spat sa mi neda 😝 , strasne ma pichalo v chrbte, ale preslo trosku...
mi sme hovorili poistovni, ze som tehu, ale to bolo v jednej kancelarii, a neako nic, asi to nebolo platne, ja moc cez telefon nevybavim, tak tam pojdeme osobne zase..., lebo oni po telefone spustia holanctinu, a nie su ochotny komunikovat po anglicky stalo sa nam to uz viac krat 😝
no a co sa tyka toho priezviska baby, moj este nechce riesit, ze po narodeni zmenime, ja si to neviem ani predstavit, ale nedali mu pracovne povolenie este, ma BSN cislo, ale este sa nepoistil, cize nechce ist este na gemente, ma len v pase nieco, ze je tu legalne, akoze pre rodinu, ci co mu tam dali...
este cakame na zvysne papiere....

eri28
15. sep 2012

@eri28 maminy a vase deti maju medzinarodny rodny list, teda, zevraj, ked sa mi tu narodi obcianstvo ma po mne, no ale ja neviem kde co skor vybavit....

eri28
15. sep 2012

to som si napisala sebe, to malo byt pre vas 😵

palinkova87
15. sep 2012

@eri28 no musíš íst s tým medzinarodným rodným listom do hagu na slov. ambasádu a tam ti za 6mesiacov vystavia slov. rodný list..

palinkova87
15. sep 2012

@eri28 ale ten rodný list si musíš preložit do slovenčiny..

ervenka
15. sep 2012

@eri28 noooooo tak teda pekne 😖 . Vie tvoj partner, ze pokial nespravi erkening, ze NEma na dieta ziadne legalne pravo!? Ak sa ti nieco stane, tak na ditko ma pravo tvoja mama. A ako chce dostat pridavky na dieta? A v NL maju deti PRESNE priezvisko po mame. Takze sa moze stat Juro Visnovska.... Daj si pozor aby nebol problem ho dat na rodny list. Ako chces dokazat, ze muz ktory sa chce dat zapisat na rodny list, je aj biologickym otcom? NEchcem ta strasit, ale velka skoda,ze ste to nedoriesili... Medzinarodny rodny list dostanes na gemeente, daj ho prelozit do SVk. Poslala som ti linky na clanky ako treba vybavit a co treba vybavit pre noveho slovaka, tak si to precitaj. NA SVK ambasade su velmi ochotni ludia, pomozu ti.
Prispevok ku narodeniu dietata je cca 800e. To ti nie je luto tych penazi? Pritlac trochu na svoju mamu, nie je toho vela, co treba vyplnit, aj tak to musis sama vyplnit, ona to musi len tebe poslat do NL, vyplnis, posles na spat a ona pojde na urad prace a hotovo. Ziadna velka matika. No a splnomocnenie musi byt overene, ale staci ked pojdes na SVK ambasadu, oni tiez overuju podpis. Stalo ma to 3e.
TEraz sa divam, ze Nigeria nie je clenom Krajiny Haagskeho dohovoru o Apostille, ani nie je clenom HCCH, takze sa na Nigeriu. Bude to fuska pre vas, vybavit svadbu, malemu obcianstvo po otcovi- ak ma na to narok....