Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

lexxie_holandsko
6. mar 2013

@klemberka no ja taky zirala, kdyz jsem chodila na peutergym a spousta deti tam behala v telocvicne bosky. Ja mela dvoji ponozky, protoze jinak mi byla pekna zima na nohy. No ditka vypadaly spokojene, ale stejne. Jednou jsem Zuzce zapomnela cvicky a taky musela bosky a nemela jsem z toho dobry pocit..

lexxie_holandsko
6. mar 2013

jinak nejvetsi otrava pri takovychto zalezitostech je ta apostile, museli jsme k tomu na soud do Arnhemu, v Nijmegenu to snad nikde nedavali. Nechali jsme si dokumenty vystavit v anglictine a nastesti mam v CR kamosku soudni prekladatelku z anglictiny, tak to uz bylo v pohode..ale stejne je to papirovani desne. Doufam, ze ted uz dlouho nic..Deti nemaji cesky pas, nepotrebuji. Maji jen takovou tu holandskou ID kartu, na tu pousti skoro vsude a stejne je pry ted v Holandsku povinna pri navsteve nemocnic atd?

lexxie_holandsko
6. mar 2013

jeste posledni, netyka se tematu ale zarizovani. Z CR mi prisel vypis duchodu a mam tam mezeru v letech 94 az 96, docela jsem se nastvala. Tak jsem tam byla, firma, kde jsem tenkrat delala ovsem zkrachovala. Doufam, ze se to nekde dohleda.

klemberka
6. mar 2013

@lexxie_holandsko hmm, je to zvláštne... ale ja dobré sa dozvedieť o takýchto veciach práve od niekoho, kto to zažil a má s tým skúsenosti, ešte predtým, než sa do toho pustíme aj my a trvalo rozhodneme... určite to budem zvažovať...

lexxie_holandsko
6. mar 2013

ervenko co mas jeste s IND? Ja od te doby, co nam staci se pouze zaregistrovat na gemeente uz zadne potvrzeni nemam. Kamoska nemka tu zije taky jen tak zaregistrovana, pry neni povinna zadna karticka.

lieverd
6. mar 2013

Ahoj, jak se tady prosim vyrizuje vydani pasu pro mimino a jak dlouho to trva? Ja bych chtela s malym v podstate hned po sestinedeli na par tydnu do Ceska, tak at jsme pripraveni.Deti muzou mit dvoji obcanstvi?

lexxie_holandsko
6. mar 2013

@lieverd manzel je holandan? Jestli jo tak maji holandske obcanstvi a pas se da vyridit pres gemeente. My teda vyrizovali ID karty, coz je skoro stejne jako pas, akorat se s tim neda mimo Evropu. Deti musely mit oficialni fotografie na pas, vyplnit formular, osobne se dostavit , zaplatit a myslim ze to bylo za tyden az 14 dni hotove, ale normalne je to do tydne. Taky jsme museli mit my jako rodice legitimaci a podepsat nejake prohlaseni, protoze detem neni 18 let.

lieverd
6. mar 2013

@lexxie_holandsko Ano, manzel je holandan, takze holandske obcanstvi budou mit urcite. Spis me zajima, jestli jim muzu vyridit i ceske. To, ze je to za tyden dva hotove, je pozitivni🙂 aspon neco jde relativne rychle.

ervenka
6. mar 2013

@lexxie_holandsko skusala som v Ziline, ale pani na matrike mi povedala,ze medzinarodne zalezitosi sa vybavuju len cez specialny matriku v BA a tam posielaju ambasady.
@erique12 hehe asi nestaci, nestaci, my mame dokumenty uz od novembra 2011= asi bude treba nove, ak maju len niekolko mesacnu trvanlivost. Skoro ako jogurt.. ;)

ervenka
6. mar 2013

@lexxie_holandsko ja nemam karticku, ale len nalepku v pase. To mi poradila vybavila jedna z mam, ked som este robila vo Wassenari. Wassenaar je Wassenaar... a inak, stale sa pytaju pri pohovoroch na povolenia a atd....

erique12
6. mar 2013

@ervenka
cauky, tak my uz dcerkym slovensky rodny list mame a vybavili sme to cez nasu detinsku matriku na Slovensku... ale to bolo hruza, lebo panika na obecnom urade nas poslala este na nejaky iny v Blave, kde to vobec nebolo treba a len sme sa prehnali a nahladali, takze tym padom ja som na sk slobodna mamicka 😀 😀 a este k tomu navyse zijem u rodicov 😀 😀
tak idem radsej riesit cez ambasadu, lebo tam mi opvedla ze to tiez mozem poslat cez nasu obecnu matriku na sk, ale nie dakujem, fakt by nechapala zenicka,ze ake papiere som jej to doniesla 😀 😀

ervenka
6. mar 2013

@erique12 sradna, kazdy uradnik povie inak, kazde mesto chce ine dokumenty... Nech ziju zakony a klukaty paragraf. 😝 😀

lexxie_holandsko
6. mar 2013

@lieverd tak ceske by mely mit automaticky, protoze jsi ceska. Tak to bylo alespon u mojich deti. Dalo to trochu prace kvuli vyrizeni ceskeho rodneho listu, ale nakonec se to dalo. jj. nektere veci tady netrvaji zase tak dlouho. My to vyrizovali nekdy vloni na jare, tak to bylo delsi, protoze snad od lonska musi mit vsechny deti povinne identifikacni kartu a nemohly byt uz zapsane u rodicu v holandskem pasu. My jsme jeli vloni na prazdniny do CR, tak jsme to potrebovali.

@ervenka aha tak to je fakt zvlastni. Ja vim, ze u nas to taky snad vyrizuje ta specialni matrika, ale dalo se zazadat na urade v Praze. Tak to je asi vsude jine..

lexxie_holandsko
6. mar 2013

Dneska se stala divna vec. Mamka sla se Zuzkou na nakup a potkal je nejaky stary pan, celou dobu s nima sel..mama samozrejme nic holandsky nerozumi 😀 , nakonec Zuzce dal 4 Eur 😕 , mama mu to chtela vratit, ale on , ze ne..Pry to byl hodne stary pan, ale stejne. Tak ted vysvetlit Zuzce, ze si sama penize ani nic nesmi od cizich brat. No sama nikam nechodi, jen pred barak s Edikem. Treba byl ten pan jenom osamely, kdo vi..ale je to zvlastni.

rybca
6. mar 2013

@lexxie_holandsko no radsej jej vysvetli ako sa veci maju, aj ked len pred domom je...:(

palinkova87
6. mar 2013

Cawte ludkovia. Sa chcem s vamy podelit. V pondelok mi ukradli penazenku. A dneska volala zo zemanu ze ju nasli medzi pyzamami detskymi. Ale zaujimave je na tom ze som po zemane isla do kruidvaitu. Nastastie zmizli len peniaze a obciansky a ostatne veci nechal. Ale aj tak sme boli hned v pondelok bloknut creditku a vcera sme boli vybavovat karticku poistenca. Ale vam poviem ju presacoval lebo hladal pin. No mal smolu bo ja take nemavam.

ikke
6. mar 2013

pred nejakym casom sa tu ktosi pytal na latkove plienky, tak ak niekto chce, na stranke babybum.nl by s kodom VM3 mala byt teraz 10% zlava...

lexxie_holandsko
6. mar 2013

@rybca vsak jasne, ja ji to rikam. Syn to chape a rika, ze opravdu, opravdu s nikym nikam nepujde ani na pocitace, na bonbony, atd..jen jeste nechape, proc si nemuze vzit ty bonbony, kdyz mu je nekdo da a nikam nejit..no ale nevezme si 😀

rybca
7. mar 2013

@lexxie_holandsko vsak mozu byt aj napustene nejakym svinstvom..:(

ekira
7. mar 2013

@palinkova87 ojoj mne sa to stalo asi pred 4 rokmi.mala som tu chlapceka,ktoreho som strazila .bolo to v decembri rano som sla na nakup,este som vybrala peniaze z uctu.po obede som sa sla prejst aj krpcom.dosla som do centra ,do obchodu.isla som k pokladni ,a penazenky nikde.no mna skoro porazilo.tak som sa vduchu modlila,aby bola doma.samozrejme nebola ☹ sup maleho znova do kocara,a presla som celu trasu kade som sla,nic sa nenaslo.zavolala do banky ,zavlokovala kartu.z domu som volala aj na polici,pretoze som tam mala aj verblijfsdocument.za niekolko minut telefon z gemeentehuis.jedna mila pani nasla moju penazenku,a doniesla ju tam 🙂 fuuuuuuuuu tak maleho zasa do kocara a pome na urad.zasa som poprosila tam hore niekoho aby tam ten clovek zanechal aspon doklady.peniaze nech si nechaju.nastastie,vsetko bolo tam ako rano 🙂 pani nechala kontakt na seba,tak sme jej vecer doniesli kyticu a cokoladku.dakujem bohu ze takyto ludia este ziju 🙂

vever1
7. mar 2013

no vidim ze vas asi za to pisanie platia 😝 nemam vas precitane tak nebudem velmi reagovat ale poslednu stranu som precitala 😀

@lexxie_holandsko ID su povinne od narodenia? lebo ja som emme este ziadnu nedala robit. ked sa Sven narodil tak nam vtedy vraveli ze ich mozes dat fotit az okolo 3M. tak jemu sme vybavovali ID okolo 4 mesiaca lebo sme isli na SK ked mal 5m. A teraz sa tiez chystam s emmou ist az fotit, elbo aj men treba novy pas tak to vsetko budem robit naraz aby som 2x nemusela na gemeente 😝

ideme zacat s prikrmami. len teraz neviem co je lepsie ci zacat s ovocim alebo zeleninou. moja vlastna skusenost pri svnovi ze aj ekd som zacala so zeleninou tak akonahle okusil chut ovocia, zelenina koncila a uz mi ju jest nechcel. 😝 len teraz mam take hlupe casy s jedenin tak ani neviem kedy jej tu zeleninu trebars mam dat elbo je o 3 a potom az o 7 a o 8 ide do postele. poradte miiiiiiiiii 😉

cestovatelkaandrea
7. mar 2013

@vever1 hehe aj ty uz ides prikrmovat. my uz na to ficime druhy tyzden. najprv som musela dat Kilianovi 3 dni iba banan, lebo zelenina bleeeee... potom do bananan mrkvu a to zje tak cca 60ml. posledne dni davam mrkvu s brokolicou a to je boj.. papame 60ml s pokusmi aj pol hodku ale nakoniec sa necha presvedcit a zje. buduci tyzden idem skusit mrkvu so sladkym zemiakom alebo s cuketou. Tiez som rozmyslala ci ovocie alebo zeleninu. Ale zatial bojujem so zeleninou, kedze sa necha kamarat vzdy presvedcit, ze je to dobre 😀 😀 😀 Kilian inak jedava o 17 vecer mliecko, potom mu davam zeleninovu prikrm okolo 18.30 a potom uz dostane cici len ked ide spat. Vraj ked zavadzas prikrm tak ho mavas davat zozaciatku medzi papanim. No a aby som nezabudla na obed mu davam do mojho mliecka tu ryzovu kasu (2 lyzice), ktora to len zahusti a je sytejsi. Teda mliecko je stale riedke ale je sytejsie. A nema to specificku prichut, takze ani nevie ze to pije 😀

minea
7. mar 2013

Ahoj, tak se taky přidávám s ukradenou peněženkou. Stalo se mi to před rokem ve Wibra, zjistila jsem to u pokladny. Samozřejmě moje chyba, nechala jsem kabelku přes kočár a jak jsou tam úzké uličky, tak jsem všude neprojela a od kočáru se na chvilku vzdálila. V obchodě bylo jen pár lidí a byla to hnusná situace, protože všichni tiše sledovali, jak jsem u kasy zjistila krádež a přitom jsem stoprocentně věděla, že jeden z nich je ten zloděj - chvilku před tím jsem platila v Kruidvatu. Prodavačka řekla, že to už jsem dneska druhá. Šla jsem to nahlásit na policii a za dva měsíce mi volali, že se peněženka našla, chyběly jen peníze.

ikke
7. mar 2013

@vever1 ja tiez nestiham citat, dosla jar (aj ked este nie natrvalo), treba upratat zahrady 😝
id su povinne od 14 rokov, fotit dieta mozes aj ten den ako dojdes z porodnice, my sme fotili jedneho v 6 tyzdnoch, druheho v asi 3 tyzdnoch, kedze chodime obcas do nemecka

my sme u a. zacali sice mrkvou, ale nechcel ju. prve, z coho zjedol viac nez 1 lyzicku bola slovenska sladka marhula 😀 a e. ide hned od zaciatku na mrkve, akurat olvaritova brokolica jej nebere (sa ani necudujem, je fakt hnusna...)
podla mna je jedno im zacnes, tu odporucaju zacinat niecim jemne sladkym, lebo aj materske ml. je sladke. takze banan, sladke jablko, mrkva a vyborna je tekvica, v ah kupis mrazenu, so zemiakom uplne super 😉

lexxie_holandsko
7. mar 2013

@ikke ja nevim s tim vekem. mne na to upozornovala kamoska, ze pry od lonska musi mit vsechny deti nejakou ID, treba kdyz jdou do nemocnice atd..a samozrejme kdyz jedou do zahranici. Zapsani u rodicu v pase uz zrusili. My to pro jistotu nechali udelat, tak maji obe deti. Nejvic mne pobavilo, ze nechali Edika podepsat a on se jim v 5 letech vloni podepsal fakt srandovne a tak to dali na tu kartu 😀

s tema penezenkama vas lituji, mne se to tady nestalo, v Praze nekolikrat..no hlavne, ze doklady tam nechali. Eikiro pani byla teda zlata. Penize clovek nejak ozeli, ja nikdy nemam v penezence vic nez 50 Eur a vetsinou tam nemam nic protoze vsude platim kartou

Vever pry se ma zacit zeleninkou, protoze kdyz zacnes ovocem, tak ti tu zeleninu nebude jist. Chapu, ze takova samotna brokolice po nekolik mesicich mlicka musi byt sok 😀 Mne zeleninu deti jedly minimalne, max. tak namichanou. Zuzce chutnala mrkvicka

lexxie_holandsko
7. mar 2013

@rybca vsak jasne, jsem mu rekla, ze si nesmi vzit nic, on to chape. Clovek nevi, kdy uz detem muze v tomhle duverovat. Bohuzel teda co se stalo behem poslednich let v CR, jak tam zabili deti, tak to byly uz 9 az 10 lete deti. U tech uz clovek predpoklada, ze je muze skoro vsude pustit sam.. 😒

jarunice
7. mar 2013

@ervenka No ještě k tomu soc. systému..zajímalo by mě jak to teda dělají všechny arabky, v Amstru je jich 30%-tzn. že 10-15% jsou tam nepracující ženy, co rodí děti a berou na ně určitě nějaký přídavky, nebo nechápu, z čeho je živí, většinou dostanou i sociální bydlení relativně za pár šupů. Slyšela jsem dokonce případy, že pobírali přídavky na děti, které byli kdesi v Maroku a vůbec ne v NL.

vever1
7. mar 2013

@lexxie_holandsko no ja ti neviem ci je to fakt povinne lebo nasa emma lezala v decembri v nemocnici a nepotrebovali sme ziadnu ID. U nas musis mat do nemky take karticky to ti samozrejme vystavia a zaklade ID ale u deti aj bez toho len na zaklade zdravotneho poistovna tej karticky co im musis ukazat 😉

@cestovatelkaandrea no hej aj mne vcera hovorila v CB ze to mam robit medzi prikrmami. u svena som to robila inak. on jedaval o 17 tak najskor som mu dala zeleninu a potom to dopil mliekom. v podstate mal 5x mlieko a zakazdym som to mlieko nahradzovala prikrmom pokial mi uz mlieko nepil a ostalo mu potom uz len na rano, poobede a pred spanim.
a inac vcera nam malu ockovali a samozrejme piska na jednej strane ked dycha ale je to uz ovela lepsie ako to bolo pred tyzdnom ale sme sa o tom s tou dr rozpravali, som ju dala zavolat lebo vcera tam bola nejaka ina asistentka, zastupovala nasu Judit @ervenka 😠 lebo som najskor chcela aby ju popocuvali, no a to pistanie moze mat z tej alergie na mlieko 😖 tak to mam sledovat a ked sa to enpolepsi asi fakt budeme musie tprejst na to speci mlieko 😖 ja nechapem preco je tu tak tazke zobrat decku krv a urobit testy ci je na to mlieko alergicka ci nie. 😠 a som sa pytala aj na jej spanie lebo odkedy sme presli na nutrilon tak sa jej poposuvalo jedenie a teraz ma poslednu flasu o 23-23:30 a potom sa nam v noci aj 7x zobudi 😖 tak my sme sa uz nevyspali mesiac 😖 no a mi poradila ze vraj ju nemame budit ze aj tak je jej dost ma 7.4kg a 64cm a ze niektore deti tym ze sa o tej 11 musia budit tak sa im narusi spanok a potom zu zle spia do rana. ze mame pockat kedy ju hald zobudi. tak sme to tak vcera urobili a zobudila sa o pol 1 ale to je tiez naprd, elbo ja som akurat zaspala a to som musela ist robit mliecko a potom som zas nevedela zaspat a o 5:30 mi zvonil budik do roboty tak som bola rano este vacsia matoha ako po ine dni 😖 ale podla man to nie je tym ze ona ma hlad ale kedze sa teraz naucila na dudku lebo ekd sme zacali s nutrilonm tak ked ona vypije za den liter mlieka tak jej v noci uz nemozem nic dat tak sme jej na zaciatku davali dudu aby neplakala a ona sa na nu teraz naucila a sice s nou dlho nespi lebo ona si podudka a vypluje ju ale ked sa zobudi tak ju chce mat. ach jo uz sa neviem dockat dna ked nam zas prespi celu noc 😝

ervenka
7. mar 2013

@vever1 peniaze... 😠 NA SVK by ju uz davno otestovali, tam sa s tym neparaju. A ze piska, tak by ste asi isli do Tatier. a tu Alles komt toch goed.. Alebo si nas huisik setri, aby neprekrocil kvotu, ktoru mu dala poistovna.. 😠 Hmmm, takze Judith tam nebola, My ideme v pondelok do CB, tak som zvedava koho dostaneme.
@jarunice pridavky na diata mas myslim garantovane zakonom, iba ak zarabas obrovske prachy, nedostanes nic. existuje tzv. odlucne- na tom ficia hlavne Poliaci. Napr. otec pracuje v Nl, matka+deti v inej krajine a na nu dostane peniaze od belast. Na soc. byt musis splnat podmienky. A co sa tyka marocanov, turkov, ked som bola na Vianoce v SVK, vysiel dobry clanok v novinach, sice je to o DE, ale plati to aj o Nl, FR, GB. To ze sa tu vytvaraju getta, je chyba tak marocanov ako aj holandanov... http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/240964-zasl...
A inak, iste zakon sa da obchadzat, ja len tvrdim, ze radsej sa prihlasim ked uz som v krajine a moje sance su otvorene, ako neprihlasit, a sediet doma,alebo robit na cierno. Ale kolko ludi tolko chuti...
@lexxie_holandsko najhorsie je,ze napr. ulica pred skolou je verejne priestranstvo- mozu tam ludia cumiet na deti. Pred skolou kde chodia aj princezne vo Wassenaari zvykol postavat tiez starsi pan- ale on bol mierne mental. retardovany. Chcel si najst kamarata. Nemohli mu povedat,ze prec od tialto. Nakoniec sa prestahoval a problem vyrieseny. JA som detom hovorila, aby nenaleteli ani na to,ze pod ukazem ti steniatka/maciatka atd. Co sa tyka cvicenia, zda sa mi,ze kazda skola ma svoje pravidla- v tej Wassenaarskej skole museli mat ubor- chalani biele tricko s kratkym rukavom, sortky a sportovu obuv bez tmavej podrazky. Dievcata mohli mat aj leginy.

cestovatelkaandrea
7. mar 2013

@ikke dik, uz viem kde kupim tekvicu 😉