Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ervenka
20. okt 2013

v relacii KASSA hovorili o.i. aj o kindopvang... http://kassa.vara.nl/tv/afspeelpagina/afleverin...

vever1
21. okt 2013

@lexxie_holandsko no tu je probleem ze moj svokor sa nemoze peniest cez to ze emma je o cosi zivsia ako sven. Sven bol veeeeeeeeelmi kludne dieta a emma je ziva a to mojmu svokrovi strasne vadi a aj to ze ked sa obaja zacnu hrat a santiti tak vyskaju a on to neznasa. najradsej by bol keby boli cely den ticho. a hlavne ide aj o to, ze ked su deti u nich tak nemoze sediet cely den za PC. takze mu vadi ich 2x do tyzdna strazit. A kedze sa so svokrou v poslednej dobe dost casto kvoli tomu hadali tak sa svokra rozhodla ze bude na 1 den jazdit ku nam. takze je teraz u ans kazdy stvrtok. JA len dufam, ze to tak bude aj ked bude Sven do skoly chodit tak by sme mali aspon jeden den vyrieseny 😉 no a vidis nad gastouders som vobec nerozmyslala, ma ani nenapadlo ze oni aj toto mozu robit. asi sa s mm dnes vecer o tom porozpravam a skusime toto riesenie. rpedsa gastouder platis za hodinu nie za pol dna. Len ja sa bojim svoje deti zverit neikomu koho nepoznam 😒

evikhav81
21. okt 2013

ahojte...neviem už fakt,kde všade by som sa obrátila,tak to skúšam tu....nevedeli by ste mi poradiť nejakého súdneho prekladateľa v NL,ktorý prekladá zo slovenčiny do holančiny,prípadne do angličtiny....prelistovala som celý internet,dokonca sa skontaktovala s jednou pani,češkou,ktorá tu žije nejaký čas,ale ona tvrdí,že nie je certifikovaná...na SK ambasáde v Haagu mi prd pomohli....aachjaj,už som zúfalá,potrebujem preložiť rozsudok o rozvode,aby sme našej spoločnej dcére (s priateľom) mohli dať jeho priezvisko...apostillu som si už zohnala,len to treba ešte preložiť,prosím vás,ak by niektorá niečo vedela,napíšte mi,budem vďačná za hociakú informáciu....ďakujem...Eva

ervenka
21. okt 2013

@evikhav81 skus tu: http://www.dolmet.sk/ alebo tu: CENTRUM CUDZÍCH JAZYKOV s.r.o. www.ccjpreklady.sk ale vsetky firmy sidlia v SVK. holandskeho nepoznam...

ervenka
21. okt 2013

@vever1 aj u nas v dedinke su gastici.. A v ramci srandy by si mohla dohodnut aj ze ti gastik vyzehli veci... 😉
JA by som ti rada pomohla, ved obaja vasi kratusi su u nas vitani, lenze ja robim ut-stvr- so. A utorky su besne.

ikke
21. okt 2013

@evikhav81 Antonin Macel v Den Haagu
http://www.mzv.cz/hague/cz/viza_a_konzularni_in...
preklada aj zo slovenciny.
ale lacnejsie vyjde, ked si nechas na slovensku prelozit do anglictiny alebo nemciny so stemplom. tu s anglictinou takmer nikdy nie je problem.

rybca
21. okt 2013

@evikhav81 to ma prekvapuje, ze ti na konzulate nepomohli, pretoze ked som tam bola pred dvomi mesiacmi tak sa ma specialne pytali, kto nam prekladal rodny list, aby mohli ponukat ludom co sa pytaju. Prekladala ho jedna pani, spravila to expresne, ale meno ti teraz nenapisem, bo to organizuje moj chlap, ale ked pride vecer z prace napisem ti do spravy kontakt, pripadne skus este raz zavolat, ale nie na ambasadu, ale na konzularne oddelenie, mne pridu tie panie tam velmi ustretove

rybca
21. okt 2013

@evikhav81 a tak nasla som este doma jeden dokument od nejh a je to pani Drs. J Slangen-Krokusova a toto bude asi jej adresa http://lokaal.infobel.nl/9391344989/krokusova-s...

evikhav81
21. okt 2013

už som dohodnutá s tým pánom Máčelom v Den Haagu....ďakujem vám veľmi pekne...a čo sa týka tej ambasády,tak som tam viackrát volala s tým,že potrebujem pomoc a nevedeli mi poradiť...bolo mi divné,že sk ambasáda a nerobia úradné preklady a ani apostilly...no nič,však to je jedno,hlavne,že to už budem mať a budem môcť do ďalej riešiť... 🙂

ervenka
21. okt 2013

@evikhav81 apostille dava len sud, nie ambasada. mozno nemaju sudnych prekladatelov, len "obycajnych"... 😉

evikhav81
21. okt 2013

@ervenka ...pozerám,že bývaš v Berkel-Enschot,ja v Tilburgu....organizujete niekedy niečo so slovenkami,ktoré bývajú v blízkosti?ja tu žijem tri roky a ešte som tu žiadneho slováka nestretla 🙂

ervenka
21. okt 2013

@evikhav81ja tu poznal len 1 Slovenku- takze nie, neorganizujeme, maximalne tak chodievame na navstevy. @vever1 pracuje, ja tiez, takze toho casu vela nemame. 😉

ervenka
21. okt 2013

@cestovatelkaandrea ozaj, obaja svokrovci budu mat narodky tento tyzden+ 40.vyrocie sobasa. Takze sa stretko odklada na neurcito...

cestovatelkaandrea
21. okt 2013

@ervenka hihi 😀 tak uz pripada do uvahy iba teta @vever1 😀 😀 😀

vever1
21. okt 2013

@cestovatelkaandrea hi hi hi. kedy máte byť v Eindhovene? asi bude v nedeľu ešte pekne počasie chceli by sme ísť znova do lesa na prechádzku. je tam aj detské ihrisko. čo vy na to?

@evikhav81 pracuješ? niekdy môžme niečo naplánovať. v meste nás kávu a pokecat. nie ženy som každý deň do Tilburgu chodila ale nie je to ďaleko a možno aj @ervenka bude mať čas 😉

evikhav81
21. okt 2013

@vever1 jéééj,to by bolo super...ja som momentálne v 25 týždni tehotenstva a mám problémy s chrbticou,tak už nepracujem asi týždeň a ide ma doma "poraziť". Rada sa vám dvom prispôsobím,keďže som doma a vy obe pracujete...dajte vedieť 😉

fyra
21. okt 2013

@vever1 manzel je slovak. 6 rokov sme tu. Akoze ja som si na chleba na obed celkom zvykla. Manzel velmi nie. A mliecko si davam tiez ku chlebu 🙂 Robime v nemocnici, takze mame kantynu a aj teple jedla nam tam varia, ale vacsinou mame tak malo casu, ze si fakt len ten chleba schmatneme. Jedine co je, ze aj ked si kazdy den na chleba davas nieco ine, po par tyzdnoch sa to stane trocha nuda, lebo vzdy je to len chleba s pomazankou/sunkou/syrom... Pre dospelych je to celkom fajn, aspon nie som vzdy po obede taka unavena ako po slovenskych velkych obedoch. Len sa mi zda, ze deti by mali jest trocha lepsie nez len chleba na obed...

lexxie_holandsko
21. okt 2013

@vever1 ja myslim, ze to nekde i bylo, ze kdyz hlidaji tchanovci, nebo treba rodice, tak si to muzou nechat oficialne proplatit..ale uz si to nepamatuju.
Kamoska holandanka to tak snad ma.
Jj. dokazu si predstavit, ze nekdo nezvlada zivejsi deti. Tchanovi pripada nase Zuzka taky divoka..teda rika, ze jeho posloucha, ale nas pry moc ne. Je fakt, ze naposledy u nich byla celkem hodna 😀 , ale ma divokost uz v sobe. Taky jim chtela predvadet stojky na jejich gauci, to by bylo neco.
Tchanovce mam fajn, nemuzu si stezovat, ale proste maji svuj zivot. Neni to jako u nasich, kteri by hlidali porad, pokud by mohli. To ale take neni dobre...
Tak gastouderl bych brala pokud, pokud by byl uz nekde jinde odzkouseny 🙂

lexxie_holandsko
21. okt 2013

Mimochodem chodite volit ? Mne ted nakopl predbezny pruzkum voleb v CR a snad uz od priste volit pujdu. Nasla jsem si, ze se ale musim 45 dni pred volbami nekde registrovat a potom jet odvolit do Haagu.

vever1
21. okt 2013

@lexxie_holandsko no to byvavao. teraz uz to nie je take lahke, to by si najskor svokrovci museli urobit nejaky kurz aby nieco dostali spat 😉 no a co sa gastouder tyka jasne len takeho co uz ma niekto odskusany. som rozposlala nejake info k nejakym znamym tak hadam sa nieco najde. 😉 aj som sa dostala na nejaku stranku oppassen.nl a u nas je registrovanych 14 zien ale su medzi nimi aj mlade dievcata okolo 16-16 rokov a to veru neviem ci by som zverila svoje dieta. mozno vecer ked by sme niekam chceli ist. no neviem uvidim co a ako. 😉 a ja chodim volit kazdy rok 😉

@fyra no ja si tiez myslim ze najlepsie je teple jedlo cez obed. ale tu to je velky problem. a kedze ani v skole a ani v kdv ti nikto na obed teple jedlo detom nezohreje (cest vynimkam) takdeti ani inu moznost nemaju len si zvyknut na tento sposob jedenia. ale ak sa takstravuju uplne od zaciatku tak asitam potom az taky problem nebude. neviem, mozno to ej len ten nas zvyk z sk 😉

@evikhav81 no s tou chrbticou nezavidim. ja som to mala pri prvom tehu. a kde si robila? a daco hadam dohodneme 😉

ikke
21. okt 2013

@evikhav81
@vever1
@ervenka
fiha, a ja som myslela, ze hlavne mesto slovakov v holandsku je hoofddorp a ono to tu skor vyzera na tilburg a okolie 😀

@lexxie_holandsko ja chodim volit, ked mam tu moznost (akoze v slovenskych volibach odtialto mozme volit iba v parlamentnych; ani prezidenta odtialto tusim volit nemozme... a aj v tunajsich gemeente a aj do EU parlamentu som tu bola volit). no a vacsinou sa o to treba zaujimat dost dopredu...

miriamp
21. okt 2013

@evikhav81 ahoj, ja som tilburg - okolie (do 25km) , sem-tam do tilburgu chodim 🙂

ervenka
21. okt 2013

@ikke ale co by. Hlavne mesto slovakov je predsa DH. Tam bola aj pekaren, chlastaren, fajciaren, vsetko mozne.... 😝 😉

evikhav81
22. okt 2013

@vever1 ako naši poľskí "bratia" hovoria....nerobila som,ale "zpaierdalala" 😀 v práčovni v Rijene...som sa tam zdá sa úplne vykončila,najťažšie to bolo toto leto,keď boli tie najväčšie horúčavy,potila som sa jak somár v kufri a to ešte nikto z tých vyšších nevedel,že som v tom....čušala som ako voš pod chrastou,lebo som nemala veru chuť,aby to niekto preberal...no a potom zrazu som musela s pravdou von a ti poviem,že sa mi zdá,že mi dávali stále viac a viac práce,ktorú som musela sama zvládať,robila som niekedy aj 45 hodín týždenne a domov som chodila zbitá ako pes...môj drahý sa už na to nemohol pozerať a v kuse mi nadával,že nie som normálna...minulý týždeň som sa už nemohla ani postaviť,tak ma bolel sedací sval,tak som s tým praštila a uvidíme,či budem vôbec môcť byť doma až do pôrodu....huisarts mi povedal,že bohužiaľ,nič nemôže pre mňa urobiť a vypoklonkoval ma z ambulancie 🙂 no radosť byť tehotná 😀

evikhav81
22. okt 2013

@miriamp to je super,že nás tu je viac...vážne som tu ešte nestretla nijakú normálnu rodinu,či už slovenskú alebo aj polovično slovenskú 🙂 takže keď budeš v Tilburgu,len daj vedieť a urobíme zoznamko 😀

vever1
22. okt 2013

@evikhav81 a tvoj je holandan alebo slovak? no tu ej to s chorobami kadejake. ale neviem ako mas kontrakt ale vyhodit by ta nemali kvoli tomu ze si tehotna, ved mozes ist na marodku. a zamestnavatel je povinny ti prisposobit prace ked si tehu. neviem ci si to pisomne oznamila. tak si kryta.

@ikke nechces sa sem tiez prestahovat. bude nas tu opat viac 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
22. okt 2013

@vever1 No mali by sme byt v Eindhovene okolo jednej poobede. Ale neslubujem nic. Je mozne, ze budeme padit rovno domov, lebo Kilcovi ide 4-ty zub a je z neho nervak a vela place. Takze moc na prechadzku to nebude. Uvidime, ci sa mu zubok prereze uplne do nedele alebo nie. Kusok uz ma narezany 😖

evikhav81
22. okt 2013

@vever ja som pracovala len cez uitzendbureau,prave vcera mi volali z UWV,ze ma agentura nahlasila na Ziektewetuitkeuring...lebo som povedala,ze uz sa zrejme do porodu nevratim...vsak dnes som trosku povysavala a mam dost,fucim jak lokomotiva a na krizoch jak keby mi sedeli traja sto kilovi chlapi...no,este to bude asi pestre,co uz,len aby mala bola ok,nejak to zvladnem...a moj chlap je slovak,sme tu len my dvaja ako strateni vojaci v poli,nemame zaujem sa stretavat s prilezitostnymi "vikendovymi ozranmi",co chodia na turnusy a s Poliakmi uz vobec nie... 😎

rybca
22. okt 2013

@evikhav81 to ste na tom ako my, tiez tu v meste ziadny slovensky par, len jedna ceska, ktora ale evidentne nema zaujem sa zoznamit (aspon to tak vyzeralo, ked sme sa minule stretli na jednom ihrisku), ale nastastie vedla v meste je jeden ceskoholandsky par s ktorym sa obcas stretneme, inac potom az v Rotterdame, co je sice len 20 - 30 km, ale s dialnicnymi zapchami je to aj na hodinu cesty, inac s tymi bolestami ti doporucujem ist k fyzio, ja som bola a neskutocne mi to pomohlo, niekedy som mala take bolesti, ze som sa nevedela ani postavit z postele, ani z vane vyjst, neobstala som na jednej nohe, pokrcit nohu v bedrovom klbe bol pre mna nadludsky vykon, ale fyzio mi pomohla a aj robota, roznasala som postu az do materskej, a po sichte som sa vzdy citila lepsie, kym mi to zase cele nestuhlo a potom zase des
@cestovatelkaandrea ani si neviem predstavit Kilca smejka umrncaneho..🙂 no nech sa mu co najskor ten zubisko prereze..🙂

evikhav81
22. okt 2013

@rybca ja mam problemy s chrbticou uz vlastne dlhodobo,co minuly rok vyustilo az do operacie hernie (rughernia po holandsky) potom som sa zas nejak pozviechala a sla som do prace,len skoda,ze som viacmenej neplanovane otehotnela,chcela som trosku porobit...uzivala som antiku,ale kvoli operacii som vysadila,potom som mala este aj tlak vysoky a lekar mi neodporucil uzivat tabletky a zrazu baaaaac,uz bola ruka v rukave 😀 ale teraz sa uz tesime...a to fyzio mi odporucila aj "kundiga" musim afspraak maken 🙂