Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ikke
1. dec 2013

nase oblatky
1 liter polotucneho mlieka
1/2 kg muky (hladka a trocha polohrubej)
20 dkg prask. cukru
1 vanilkovy cukor
troska skorice
4 PL roztopeneho masla
1 cele vajce
nechat odstat v chlade a priebezne premiesavat
potom mozno este trosku zriedit vodou
...a piect

a este robime tunajsie knijpertjes
200g muky
125g masla (roztopeneho)
175g svetleho basterd cukru
3 vajcia
1 lyzicka skorice
trochu soli
najprv sa zmiesa vajce so skoricou a solou a potom sa to pozorne zamiesa do zvysku a nakoniec dobre zamiesa (slahacom s tymi spiralami namiesto metliciek)
a pecie

a stroj natierame maslom, ale len trochu!

ikke
1. dec 2013

@rybca to, ze vam oblatky navlhli nemusi byt nutne receptom ale skor tunajsou klimou. aj ine keksy tu priserne zvlhnu, ked sa nezatvoria do sacku alebo dobrej vzduchotesnej nadoby. my davame oblatky do sacku a potom este do plechovky, inak su po dvoch dnoch ako papier...

rybca
1. dec 2013

@ikke dakujem za recepty, zatial sme skusali len jeden recept, tak som myslela, ze to bolo aj tym cestom. A ked peciete, tak na vyssej teplote kratko, alebo nizsej dlhsie?

erique12
1. dec 2013

@cestovatelkaandrea
tak som vyvooglila, ze nie az tak daleko od nas je jeden rimsko katolicky kostol a maju na 24. rodinnu vianocnu omsu o 19.00 takze super, pokial budene zdRavi, pojdeme. bude aj detsky chor. sice to bude dost neskoro pRe malu, ale raz za rok, ked su tie sviatky 🙂 a ked by to tam nevydrzala, tak co, pojdeme domov🙂

evikhav81
1. dec 2013

@vever1 a uz mas dalsich,ktorych mozes bez problemov navstivit 😉 na Vianoce,aj inokedy samozrejme... 🙂

ikke
1. dec 2013

@rybca slovenske oblatky som uz davnejsie nepiekla, ale ak si dobre pamatam, piekla som ich na stupni asi 1.5-2 (cize dost pomaly) a holandske pecieme asi na 3.5 na tejto masinke
http://www.bol.com/nl/p/cloer-oublie-en-knieper...

rybca
1. dec 2013

@ikke nieco take mame aj my, minuly rok sme to piekli dost vysoko, tak tento rok skusim menej a dlhsie...🙂

cestovatelkaandrea
2. dec 2013

@erique12 no tym, ze kto nosi darceky na vianoce.... Jezisko prezleceny za maminku a tatinka, len to detom povedat este nemozeme 😀 😀
a este tym, ze holandania beru Vianoce ako volne dni. Nasi v robote si zacinaju uvedomovat, ze je to sanca na dalsie darceky. Teda aspon zeny s tym pilia muzom nervy. Takze zacinaju darceky kupovat aj na Vianoce 😀 😀 😀
Ale nejake duchovno si asi moc neuvedomuju, ani vianocne trhy tu nemas. Nic.... 😝 My ideme preto tento vikend do Nemecka nech si dame varene vinko, dobre sa natlacim nemeckymi klobaskami a vselijakymi ich dobrotkami 😀 😀 😀 😀 (potom budem 3 dni stonat, ze ma boli zaludok, co som pojedla jedno cez druhe)
Inak s tymi darcekmi pod stromcek my nehovorime Damianovi, ze to nosi darcek babatko Jezisko. Ale velky Jezisko. Som mu vysvetlila, ze na Vianoce ma Jezisko narodeniny, a ze nas tak lubi, ze nam vsetkym na tie jeho narodeniny doniese par drobnych darcekov. Takze on ma v hlave, ze pride Jezisko na saniach ale taky velky ako tatinko 😀 😀 😀

evikhav81
2. dec 2013

dievčatá,robí sa v NL také niečo ako na SK prietoky?teda ja mám budúci týždeň len groeiecho...ale keby ste vedeli,čo tá naša malá vo mne robí,to je fakt strašné niekedy...točí sa,vrtí,mrví a tak kope,že je to až bolestivé,normálne si začínam už hovadiny namýšľať,či sa nedusí alebo čo náhodou...v jednom kuse je aktívna,hocikedy v noci ma zobudí... 😒

vever1
2. dec 2013

@evikhav81 xixixi no to bude take sidlo ako emma 😀 ta kopala cely den este aj ked spala tak sa v bruchu vrtela 😝 a teraz tiez neobsedi a cez den tomu spanku tiez velmi neublizi:-/

vever1
2. dec 2013

@cestovatelkaandrea my ideme 14 do nemecka na vianocne trhy. Deti nam budu svokrovci opatrovat a my si dame obaja varene vinko a pekne tam aj prespime. Je to nada kazdorocna tradicia. Jedine minuly rok sme neboli kedze emma bola este malicka a ja som esre kojila.

vever1
2. dec 2013

@evikhav81 a ozaj prietoky sa nerobia. Jedine ked ides rodit tak ta napoja na pasy 😝 yeda aspon mne nerobili a kedze chodis do tej istej nemky tak pochybujem ze ti budu robit.

evikhav81
2. dec 2013

@vever1 no fasa,takže mi už len zostáva veriť,že je snáď všetko ok a malá je hyperaktívna po ockovi 😀

vever1
2. dec 2013

@evikhav81 😀

evikhav81
2. dec 2013

@vever1 inak Bože,už sa ho neviem dočkať...strašné čosi tá druhá smena...ale dúfam,že prídeš vo štvrtok,síce nám plány byť samé nevyšli,ale čo už 😀 budem ho krotiť,aby toľko nekecal 😀

ervenka
2. dec 2013

@vever1 mne robili kvoli malemu mnozstvu plod. vody. Takze treba na to dovod, inak pri bezproblemovom tehu nerobia.
@evikhav81 preco nezavolas verlos? Ak ma pochybnosti, spytat sa jej mozes vzdy. Mozno sa na teba bude pozerat ako na mimozemstana, ze co od nej chces, ale aspon to budes mat zapisane v papieroch...

evikhav81
2. dec 2013

@ervenka pred tyzdnom som bola na poradni a som jej to hovorila...mi povedala,ze je to ok,ze mam byt rada,horsie by bolo,keby sa nehybala....hmm...

vever1
3. dec 2013

@evikhav81 no ved to. Ja som sa vcera aj cudovala ze je zas na poobednej. Ale vsak bude strazit deti a my sa mozme rozpravat 😝

@ervenka xixixi no ja som az take bezproblemove tehu nemala. Ale vsak oni vedia co musia kontrolovat. 😝

cestovatelkaandrea
3. dec 2013

@vever1 no super, tak aj vy sa pojdete napchat a prezrat tak ako my 😀 😀 😀 Veru brala by som take nieco ako mate vy. Ze by mi jednu noc niekto postrazil deti a ja by som niekam vypadla sama s manzelom. Len teraz, ked ma Kilco taky bojovy spanok (sice uz o nieco lepsi), tak ho nemozem dat nikomu a presa len, dat niekomu 2 deti, to je riadna zataz. Hlavne Kilian, ktory vyzaduje dost pozornosti a zerie za 2-3 deti 😀 😀

rybca
3. dec 2013

@cestovatelkaandrea
@vever1 tak my sme sa nachystali na nedelu na tie trhy, ale vcera o polnoci ma prepadla myslienka, ze mozme ist akurat tak do Prcic a spat, kedze Julia este nema pas..:( tak zase to posuvame o rok..:(

miriamp
3. dec 2013

jeeej, baby spominate vianocne trhy, my sme minuly rok isli do aachenu, a nemali sme kde zaparkovat. vonku tak ci tak uz nic volne, a do garaze sa vyskou nikde nezmesti nase auto. ale do jednej podzemnej garaze sme vosli, lebo som nevidela vonku ziadnu info tabulu a vchod sa mi videl dost vysoky. no dostali sme sa iba kusok dolu, a potom znizeny strop, takze cuvat zatacku smerom nahor. no sranda. panko vratnik nam pomohol asistovat, zablokovali sme na chvilu celu prevadzku....... nemcuri si tak mysleli svoje o nasom iq 😀 😀 tak sme isli pozriet do maastrichtu. lebo mimo mesta sa nam nechcelo hladat miesto, potom nejakym busom do centra, a este aj snezilo, tak sme to vzdali. ale tento rok sa tam chcem vratit, no nie nasim autom. 🙂

ervenka
3. dec 2013

@rybca tralalaaaaa 24. a aj 31.12 su utorky= robim a kedze utorky= folders. mna asi porazi tralalalaaa 😀 Prve pracovne Vianoce v zivote. Doteraz som mala vzdy D.

ervenka
3. dec 2013

@cestovatelkaandrea my ideme 7.12. do AMS na DM.

cestovatelkaandrea
3. dec 2013

@ervenka jeeej, to by bol super darcek na moje narodky, presne 7.12 😀 😀 😀 len manzel by to odbojkotoval 😀 🤐 no vsak my si to uzijeme aj v Nemecku. Si tam zarev aj za mna 😉

No a robit veru 24-teho a 31-veho by som moc nechcela.... ale co narobis tu je ina mentalita. Vsak to je iba doobeda nie a poobede mas volno... ci sa mylim? My sme si s manzelom zobrali tento rok dovcu uz od 20.12-6.1 a 7-meho nakluseme opat nazad do roboty. Dufam, ze aspon ciastocne oddychnuti.

cestovatelkaandrea
3. dec 2013

@rybca ale uz ste si on aspon poziadali nie? lebo by to bola skoda, keby ho nemala. Od vas sa da aj castejsie chodit do Belgicka. Tam su aspon kopceky 😀

ikke
3. dec 2013

@rybca nene, ani do prcic bez pasu! 😀
u nas tuto za riekou, v doesburg (pohladajte, inak pekne male mestecko) maju byt v sobotu 7.12. vianocne trhy so 100 stankami. my ale nepojdeme, mame rodinne sesn u svokry... ☹

cestovatelkaandrea
3. dec 2013

@miriamp no tak to mate sialeny zazitok. my stale rozmyslame, ci nevyrazime uz v piatok a prespime tam s detmi (len to by musel byt vyhodny hotel). Ani destinaciu este neviem, musim pokukat nieco co nie je moc daleko od hranic.

cestovatelkaandrea
3. dec 2013

@vever1 kam chodievate s manzelom do Nemecka? My sme boli v Dusseldorfe ale neviem, ci tam chcem ist znova, ked som tam uz bola. Mozno by som zvolila ine mesto. Stale rozmyslam nad Dortmundom, Duisburgom, Oberhausenom alebo Essenom. No musim pokukat, co je v kazdom meste.

ikke
3. dec 2013

@cestovatelkaandrea my sme v 2008-om boli v koline, ale to je uz asi daleko, co? este munster si viem predstavit, ze by mohol byt zaujimavy...

rybca
3. dec 2013

@cestovatelkaandrea ano, uz sme poziadali, fotenie prebehlo uplne ukazkovo, na prvy sup a este aj s usmevom..🙂 zasluhu na tom maju chlapi, na Matiho sa Julka usmievala a tato ju paradne natocil do objektivu..🙂
a v Nemecku nie su kopceky? A pekny usek krajiny je cestou od vas k nam. Lesy a kopce..🙂

@ikke ale sme sa tesili tam, bo vieme, ze tam je madarsky stanok s langosmi..🙂 dufam, ze budu aj buduci rok, par stankov (80) bude aj u nas, ale to nema to caro ako tie domceky..🙂 a celkovo je tu ina atmosfera..🙂

@ervenka krasa, minuly rok bolo 24. v pondelok, ale rok predtym bola sobota, som prisla domov az okolo pol siestej