Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ikke
22. apr 2014

@leonii na tej prvej fotke vlavo mas aj kontajner na papier 😅
a sklo radsej bez vrchnakov, ale ako vidis na fotkach, ani miestni to nie vzdy dodrzuju 😉

my sme mali "pracovnu" velku noc - v sobotu brigada u nas v podkrovi, v nedelu spriechodnenie svokrinej zahrady. takze co sme pojedli, sme aj vy-pracovali. ja som piekla iba jednu tortu, aj to mrkvovu a bez cukru 😀

leonii
23. apr 2014

@ikke Vďaka,budem to postupne nosiť,lebo to hrozne vyzerá ☹ No mňa vdaka svokrinmu pečeniu čaká teraz troška zmeny v strave lebo odkedy bývame holandsku tak som pribrala 5kg. a ona k tomu len pridala,chvála bohu,že nebývame spolu lebo by som ako veľryba vyzerala ☹

cestovatelkaandrea
23. apr 2014

@vever1 na papier mame kontajner aj my. a na plasty mame speci plastove vrecia. Ten kto separuje plasty, plati menej za odpad u nas v dedine. Takze separujeme. A tie plasty nam chodia brat kazde dva tyzdne. Len ten papier raz za mesiac. No a bio a ostatny odpad tiez na striedacku kazde dva tyzdne. Takze tie nase kose (klika) sa akurat zaplnia.

cestovatelkaandrea
23. apr 2014

@ikke a ze leniva matka,hahaha neverim 😀 vidis ako si makala celu velku noc. ja som len zrala.

cestovatelkaandrea
23. apr 2014

@ervenka no ja neviem kolko ma kamoska na hodinu ale povedala, za to ze od nich nevyfasovala absolutne nic, len tony posty, ktoru si musi roztriedit doma sama, tak je to na ho.... platene. vy ste cez post. nl to je asi ine. ona robi u inej posty.

vever1
23. apr 2014

@cestovatelkaandrea u nas sme mavali tiez jeden kontajner na papier chodili vyprazdnovat raz mesacne a plasty sme vyhadzovali do kontajnerov pri jumbe. Teraz nam dali duo kontajner na plast a papier. Uplne idealne. A tie druhe kontajneri u nas vyprazdnuju kazdy piatok.

ervenka
23. apr 2014

@cestovatelkaandrea nie je to nahodou SAANDS alebo tak podobne? Im chodi priamo domov, a sami to triedia... Tak to uz radsej priamo cez postnl.

cestovatelkaandrea
23. apr 2014

@ervenka sa mi zda ale netvrdim to na sto percent. len viem, ze ma toho strasne vela a v poslednej dobe jej skratili cas na triedenie a roznos posty ale posty pribudlo. takze asi tak. fakt naprd. ani bundu do dazda, na zimu, nic. ani tasky na bike. proste zleee. aspon podla mna.

ervenka
23. apr 2014

@cestovatelkaandrea no od postnl aspon dostanes CASOM 😉 komplet balik s oblecenim, aspon vestu mas od zaciatku, tak isto aj tazky na bike... 😉

miriamp
23. apr 2014

baby, nespominate nikto plienky, tie sa vo vasich dedinach/mestach netriedia? u nas hej. pri skolach a kdv su spesl kontajnery na to 🙂

ikke
23. apr 2014

@miriamp triedili, ale potom skrachovala KDV, prebrali ju ini a ti uz zber nerobia ☹

ikke
23. apr 2014

@cestovatelkaandrea no ja som vlastne skor opatrovala deti a domacnost, nez makala 😀 iba asi 3x som podopierala sadrokartonovu dosku a raz v soboru o pol piatej letela rychlou strelou do praxisu po zastrcky 😀 😎

cestovatelkaandrea
23. apr 2014

@miriamp u nas idu plienky do cierneho klika, cize do vseobecneho odpadu bez triedenia... ale super napad u vas, ja by som to tiez triedila a vyhadzovala tak ako u vas.

cestovatelkaandrea
23. apr 2014

@ikke a varovanie deti je co????????? makacka predsa 😉

ervenka
24. apr 2014

Kto chce vidiet ako sa hada moj manzel, treba dnes ist za nasim huisikom. Vcera volal MM, ze potrebujeme potvrdenie o tom, ze ma drobec kiahne- dovod preco sme nesli na Bumba predstavenie. Asistentka povedala,ze ona nevie, ci mu to moze dat, lebo sa to netyka jeho ale len jeho syna, a ze dr. musi drzat lekarske tajomstvo a podobne bla bla. Tak mm povedal,ze dnes sa ide vyhadat. Lebo bez potvrdenia mu nevratia peniaze za listky. Tato asistentka je velmi neprijemna- sama musim od nej dolovat moje vysledky- vzdy len povie het is goed. KEd to chcem vediet v cislach, a precooooo? No lebo medved 😠

vever1
24. apr 2014

@miriamp u nas sa to tiez netriedi. Ale vo vedlajsich dedinach maju na to speci kontajnery pri domove dochodcov a v drogeriach dostanes zadarmo sacky do ktorych ich hadzes. ja som na zaciatku chodila so sackami do vedlajsej dediny ale ked ich bolo stale viac a viac tak sa mi to uz nechcelo a teraz konciav kontajnery 😝 ale sacky si zadarmo chodim do vedlajsej dediny raz za ceas pytat 😝

vever1
24. apr 2014

@ervenka hahah tak to by som veru chcela vidiet 😝 a co to je za sprosta odpoved ze keby to bol on a nie jeho syn? ved ten jeho syn je neplnolety a do jeho plnoletosti zodpoveda zanho rodic. to kde sme uz ze rodicovy nedaju potvrdenie o zdravotnom stave jeho maleho dietata grrrrrrrr

cestovatelkaandrea
24. apr 2014

@ervenka tak to by nastvala asistentka aj mna. a co je ona? sa robi prehnane dolezita. si viem predstavit, ze sa manzel nastval. On je asi velky kludas, ze?

ervenka
24. apr 2014

@vever1 to bola ta stara ropucha asistentka.

@cestovatelkaandrea mm len tak nieco nevytoci. ale ked uz, tak aj na dr. v CB sa stazoval, lebo mala blbe poznamky na drobca....

cestovatelkaandrea
24. apr 2014

@ervenka to u nas je to naopak, my sme s mm horkokrvni taliani. ked sa nasere.... tak to je vidiet. ja to sice dokazem este dost dlho ovladat a len tak nevybuchnem ale ked to buchne tak to racha kade tade.... 😀

ikke
24. apr 2014

@ervenka ako ste dopadli u tetus asistentky dolezitej? nemusi si to maly ist od nej vypytat osobne? 😀
to bude nejaka holubicka od dr. strosmajera...

ajana1
24. apr 2014

ervenka a preco nezmenis lekara? my sme menili uz tri krat a konecne sme nasli normalneho kde pracuju aj normalne asistentky

ervenka
24. apr 2014

@ajana1 lekar je dobry, nastatie tam pracuju 2 asis. a ta druha je normalna. tu je dohoda medzi lekarmi, ze pokial odide pacient z osob. dovodov, tak ho neprijmu a ma smolu 😒
@ikke mm zabudol,ze dnes je huisik otvoreny len do obeda. Zajtra idem jaaaaaaaa.... 😠 som Slovenka, LEV. Takze pozor na mna, ked sa nahnevam hryziem 😝

cestovatelkaandrea
25. apr 2014

@ervenka roztrhaj ju tam na franforce 😀 😀 😀 (obrazne povedane)

vever1
25. apr 2014

@ikke hahaha 😝 😀 😀

@ervenka no tak co ako si dopadla? 😀

my sme ostali doma same. ocko so svenom dnes vnoci o 2 odisli na sk. som zvedava ako to maly zvladne. zatial je vyrehotany a nevie sa dockat starych rodicov. len ci mu to vydrzi 2 tyzdne 😝 a ja sa asi zosediviem a za par dni za nim budem utekat 😝

janinka25
26. apr 2014

ahojte ako davate odpad do smetnych kosov? myslim bio, supky so zemiakov, zelenina ovocie, ja som to davala spolu so sačkom do smetneho kosa. len minule som si vsimla, ze jedna pani to vysypala z toho sačku a dala tak do smetneho kosa.

leonii
26. apr 2014

@janinka25 aj ja tak dávam,že tam všetko vyvyspujem zo sáčku a ten hneď hádzem do plastov.

leonii
26. apr 2014

No a teraz ma napadlo,kedže je teplo kupujeme pivčo v plechovkách. Čo s nimi? Neviem to nejako zaradiť a ani obaly od konzervy.

lula789
26. apr 2014

Ahojte som tu nová žijem v Holandsku priateľ je Holanďan a potrebovala by som poradiť a pomôcť.
Zistila som ze som tehotná a som úplne mimo z toho ako to funguje tu pretože tu žijem asi len 2 mesiace....
Chcela by som nejakú mamičku ktorá mi dokáže poradiť a pomôcť co sa týka doktorov, úradov, materskej atd....
Dakujeeeem
Ak mi vie niektorá z vás poradiť prosím napíšte dakujem🙂

ikke
26. apr 2014

@lula789 ahoj, vitaj... 🙂
1. mas holandske zdravotne poistenie? ak nie a planujes tu rodit a hlavne tu chodit na tehotenske prehliadky, treba byt tu poistena
2. tehotenstvo a porod tu (za beznych okolnosti) nesprevadzaju doktori, ale porodne asistentky. k nim chodis do poradne, oni ta vysetruju a nakoniec aj rodia, zvacsa idu aj s tebou do tebou vybranej nemocnice, ak nechces rodit doma
3. "porod doma" este budes pocut velakrat, nezlakni sa, je to tu sice brane ako prva moznost, no v konecnom dosledku sa dnes doma narodi len asi kazde tretie dieta v holandsku 😉
4. ked si zistila (asi pomocou testu), ze si tehotna, treba si najst porodnu asistentku. vytoc google a natukaj "verloskundige+tvoja obec". potom jej zavolaj, kludne aj po anglicky ci nemecky a povedz, ze si tehotna a dohodnete si termin prvej navstevy. bude to asi okolo 8 tt, ak si dobre pamatam, mozno dokonca aj neskor. bude to chciet trochu trpezlivosti, ak citas slovenske stranky, asi by si najradsej uz v pondelok bezala k hocijakemu doktorovi aby ti zobral krv a zistil hcg. to sa tu nerobi. ak je to zdrave tehtoenstvo, nic ti neujde...

k ostatnym veciam teraz len kratko - matersku tu maju len zeny, ktore pracuju - dostavaju ju tusim 12 tyzdnov (ano, dobre citas). s velkou pravdepodobnostou ale budes mat narok na pridavky na dieta - vybavuje sa na danovom urade cez internet.

kludne sa pytaj a pis 😉