Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

palinkova87
14. júl 2014

@miskap2111 ja som Veghel a ty?

miskap2111
14. júl 2014

@palinkova87 ďakujem! Ja hľadám skor niekoho, kto býva v Breda alebo Roosendaal - len som sa chcela niečo opýtať, ak tam niekto býva, alebo v blízkom okolí týchto miest. Ja inak nebývam v Holandsku - budem sa sťahovať do Belgicka, do Brugge.

cestovatelkaandrea
15. júl 2014

@rybca Katka neviem presne kedy prideme. Ale toho 26.7. urcite nie, lebo dovtedy tu mame este jednu tetu na navsteve spolu s maminou. Jediny termin, kedy to pripada do uvahy je 2 alebo 3-teho augusta. Potom ten dalsi tyzden uz ideme prec deviateho rano. Urcite sa porozpravam este s maminou a Petom. Neviem co vsetko chcu robit ked tu bude mamina. Jedno ale viem urcite, ideme s mamou do zabavneho parku, lebo Damian jej slubil jazdu na husenkovej drahe. Dufam, ze sa chuda nedovraca, lebo on je cvirik po mne 🤐 a ide na kazdu sialenost.
Inak pekna fotka v profile 😉

fyra
15. júl 2014

Ahojte slovenske maminy v Holandsku. chcela by som sa podelit so svojou skusenostou: pred casom som sa tu pytala ci dakto nevie ako funguju gastouderi a na skusenosti, zvazovali sme pre dcerku. Chodi 3 dni/tyzden do skolky. Nasa skolka je super, velmi sa nam paci, teple obedy (v holandsku skutocna raritka) velmi mile tety, snazia sa dodrziavat individualny rytmus kazdeho babatka (ak sa da), vo vela veciach nam vysli v ustrety... 2 dni v skolke su v pohode ale ten treti je dost zly lebo vtedy tam maju plno a nestihaju/maju invallerov. Tak mala vzdy prisla domov nevyspata a vystresovana. Kym mala este len par mesiacov, dost jej to vadilo, aj nam a tak sme chceli ten jeden rusny den v skolke vymenit za den u gastoudera a nechat tie dalsie 2 dni v skolke tak ako boli. Nasli sme pani (holandanka), ktora na prvy pohlad vyzerala celkom milo, zorganizovana, robila gastouderku uz 18 rokov. Jej vlastne deti uz boli odrastene a tak mala kazdy den len cudzie. Vsetko sme teda dohodli a mala tam zacala chodit. Prvych par razov bolo vsetko ok, normalne tam spala aj jedla (vraj) a potom zacali divne veci: mali sme taku knizku kde pani kazdy krat zapisovala ze co kedy mala jedla/spala/atd. A casto to vobec nesedelo. Casto pisala ze napriklad spala od 13-15 a obedovala o 14tej a podobne. Ked sme sa jej na to pytali tak povedala ze nevie ako je to mozne. Mala doma spavala vtedy 2x1-1,5h denne. Tato pani nam tvrdila ze u nej spava 2x3h alebo 2x4h....co sa nam zdalo extremne divne. ked sme sa jej pytali ze ako je to mozne, tak nam hned zacala vysvetlovat ze to je tak ked su deti v cudzom prostredi ze spia viacej....divne, hm... raz som nahodou skoncila skor v robote a ze pridem skor pre malu, ze budeme mat poobedie spolu niekde v parku. Ked som prisla mala bola v posteli, pani mi tvrdila ze uz 4 hodiny spi a hned utekala hore do spalnicky kde spala a vytiahla ju z postielky ani sa ma neopytala ze ci ju napriklad nechcem ist zobudit sama. Vonku (aj dnu) bolo vtedy asi 28 stupnov a mala bola navlecena v hrubom slaapzaku, kompletne zababrana od sopla (asi musela dlho plakat), spotena a ked ma zbadala zacala u pani na rukach hystericky vrieskat, nedala sa ukludnit, takto som ju este nevidela. Zacala som mat podozrenie ze pani ju davala do postielky aby mala pokoj lebo zrejme nestihala, este aj dalsie deti...Odvtedy vzdy ked sme ku nej prisli, este sme boli len v predsieni, mala zacala brutalne zjapat a nedala sa ukludnit. Mile napriklad bolo ze pani obcas urobila fotky ako sa deticky hraju a potom nam ich posielala. Mala sa vtedy ucila sediet a pani sme poprosili aby ju nenechavala samu sediet bez toho aby mala vankus za sebou lebo sa vtedy este hadzala dozadu (parkrat si aj dobre tresla hlavu) No a na fotkach co nam pani posielala mala obcas aj sedela - a VZDY len tak sama, ziaden vankus, za nom len rozhadzane hracky, az ma zimomriavky presli ked som si predstavila ze sa nahodou hodi hlavou na ne... Posledna kvapka bola ked som raz prisla a mala zvracala. Pani mi tvrdila ze to ma z tepla. Sa mi zdalo nejake divne, ale co uz. Vtedy som si ale vsimla ze mala v tom co vyzvracala nejake zelene vlasy ci co. Tak som sa na to pozerala, ze co to moze byt. Pytam sa pani ze ci nahodou nieco divne nepojedla (lebo mala si pcha UPLNE vsetko do ust), ona tvrdi ze urcite nie. Potom som si vsimla ze tie zelene vlakna su umela trava ktoru mala pani na zahrade v casti kde sa maju deticky akoze hrat. Skusila som ze ci sa da lahko vytrhnut, a samorejme sa dala. Takze mala prvdepodobne vytrvala tu umelu travu napchala si ju do ust a prislo jej z toho zle. To by este nebolo take dramaticke, lebo sak stat sa moze, zle bolo ze pani si to vobec nevsimla, tvrdila ze bola s malou kazdu minutu (aj ked realne nemohla pri 4roch dalsich detoch/babatkach). ked som jej ukazovala ze to su presne tie iste vlakna ako ma v ten umelej trave na zahrade tak len krutila hlavou ze netusi ako sa to mohlo stat,ze ona nic divne nevidela... To cloveka napadne ze co vselico ine sa moze/mohlo stat... Nechceli sme jej zo dna na den povedat ze: koniec ideme prec. Chceli sme jej dat sancu a tak som jej napisala email ze by sme sa s nou chceli porozpravat o veciach... cely tyzden tvrdila ze nema na nas cas, ani 5 minut. No tak nasledujuci tyzden sme uz malu ku nej nedali, pani sme povedali ze koncime, ona mi na to ze "aha dobre, ok" a vratili sme sa ku povodnej scheme 3dni-skolka. Medzitym preslo par mesiacov, a vyzera ze ked uz je starsia tak rusny utorok jej uz az tak nevadi. Okrem toho viem ze v skolke maju len bezpcne veci na hranie (plus minus), nikdy tam nie je len jedna teta sama na deti ale je ich tam viac a ak sa nieco stane, tety v skolke nam vzdy povedia, aj ked je to isto aj pre nich neprijemne... A ze sa teraz casto stava, ked sa uci chodit pada ako hruska. Je strasne dolezite mat doveru k ludom ktori sa staraju o vase deti. K tej pani gastouderke sme doveru nikdy nemali...Tak neviem ze ci sme my len taki precitliveni slovenski rodicia alebo ze ci sme mali smolu na gastouderku, ale po tejto skusenosti uz nedame na skolku dopustit.

leonii
17. júl 2014

No išli sme dnes z Melkou pozrieť do školy,a oni si ju tam rovno nechali. Bože jake je tu ticho aj si poplakala(aj ja ale len tak tajne)Za chvilku idem po nu tak som zvedavá čo mi povie 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
17. júl 2014

@fyra dobre ste urobili, ze ste ju dali do skolky. ja mat taku pani na opatrovanie, tak moje dieta ide od nej uz davno prec.

cestovatelkaandrea
17. júl 2014

@leonii neboj zvykne si rychlo. len ci aj ty na to ticho doma 😉

fyra
17. júl 2014

@cestovatelkaandrea ved hej. len dufam ze ju to nejako nepoznacilo ☹ hadam si nebude pamatat...

leonii
17. júl 2014

@cestovatelkaandrea No, Melka to prežila, aj obrázok nakreslila. No ja som to zmákla tak že som si pustila telku a bolo po tichu. Juj už sa teším na september 😀 😀

cestovatelkaandrea
18. júl 2014

@fyra urcite ju to nepoznacilo, neboj. keby moje deti mali mat traumu zo vsetkeho co sa im stalo uz sme prestahovani v inom speci dome 😉

leonii
18. júl 2014

Maminky,neviete ako si mám vyhľadať na nete nejaké prírodné kúpaliská v okolí Zutphenu,starší na jednom bol z kamarátmi,ale nevie presne kde to bolo. Šla by som z deckami cez prázdniny,len neviem či sa tu dá dakte bezplatne namočiť. Ďakovala

ikke
18. júl 2014

@leonii jedno je od zutphenu smerom na juh medzi mostom k nam a priemyselnym parkom, podla google maps sa to vola Bronsbergenmeer, tam vidno, ze sa kupu ludia (ak tam zajtra pojdes, mozem ti zakyvat z auta 😀)
alebo kus dalej, ale smerom na Apeldoorn je zname stredisko Busloo
alebo este dalej, ale smerom na arnhem je Giesbeek

ikke
18. júl 2014

baby, nesli ste niektora na slovensko autom s prespanim niekde okolo Norimbergu alebo Regensburgu? (Passau nie, to mi je moc daleko) nejaky tip na ubytovanie hladam...

leonii
19. júl 2014

@ikke Jéj super,ja som to videla na mape,ale som nevedela čo je to za flak vody 😀 😀 Tam pôjdeme,lebo ja len na bicyklu z deckami pôjdem a asi budem mávať na každé auto čo pôjde okolo tak hádam v nejakom budeš 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

ervenka
20. júl 2014

Hlasim sa, sme spat v NL...
@ikke my sme prespali tu-Hotel Forsthof http://www.booking.com/hotel/de/forsthof.sk.htm... Velmi sa pacilo. Drobec sa vyskakal na trampoline- maju male ihrisko. Hned za hotelom je hora, my sme vysli po schodoch ku klastoru.

ervenka
20. júl 2014
leonii
21. júl 2014

No dalšia otázka pre tie kt. pestujete paradajky v záhradkách. Moje sú ešte len zelené (plody),ale niektoré sú čierne a listy začali uschýnať .Maminky na fore mi poradili,že asi maju malo vápnika tak som goglila,ale žiadne hnojivo z vápnikom so nenašla. Nemala niektorá takýto problém?

cestovatelkaandrea
21. júl 2014

@ikke hihi, my spime vzdy v Norimbergu. Ale hotel to nie je.. byvaju tam svagrovci 😀

cestovatelkaandrea
21. júl 2014

@ervenka a ako bolo na SR?

miriamp
21. júl 2014

@leonii u mna podobne, niekolko korenov je napadnutych, a vela zelenych ci uz cervenajucich sa plodov maju tmave skvrny , ako aj listy 😠 http://hl.rs/hubove-choroby-ohrozuju-porasty-ze... je to plesen, a moze za to aj vlhke striedajuce sa pocasie.

ervenka
21. júl 2014

@cestovatelkaandrea dobre bolo. Sice trochu oblacno zamracene s mojou mamou. Klasika- Daniel ma este cumel+plienky, nehovori vela... 😝 Tatry boli dobre, len sme nemali vyhlad z Lomnickeho. Hmla ako mlieko. Sturovo bolo super- Drobec sa vyblaznil v bazenoch. Najviac sa mu pacila Laguna s vlnami. Budeme musiet pozriet kurzy plavania a asi ho prihlasit. Boli sme aj v Ostrihome az hore na Kupole.
Ale najvacsiu radost mal drobec z FURIKA. Babka mu ho kupila, tak pomahal- zbieral jablka, listie a tak. Velky pomocnik... Naucil sa jednu vetu po Slovensky, resp. Cesky- A JE TO! 😀

ervenka
21. júl 2014

@leonii to je plesen. Bud postriekat, alebo sa rozlucit s urodou.
co sa tyka vapnika- naturalna rada, ked uvaris vajicka skrupinu rozlamat na male kusky a to dat do zeme.

leonii
21. júl 2014

@ervenka
@miriamp
Vďaka baby,pozerala so net a fakt je to tá pleseň ☹ Nemá,niektorá link na nejaký prostriedok na ošetrenie? MM nemá čas ísť so mnou do zahradníctva, tak,že by som len objednala? Juj som sa tešila že moje prvé paradajky v živote tak krásne vyrástli a teraz toto ☹ Ale je to moja chyba som ich zasadila k brečtanu lebo len tam mám taký pás zeme a som si nenaštudovala,že či to tam bude pre ne dobré. Čo už učíme sa na vlastných chybách ☹ 😒

ervenka
21. júl 2014

@leonii moja mama kazy rok musi striekat, lebo inak by zhnili. Ma ich normalne v zahrade. Nepomozes si velmi, ked je teplo+vlhko... Viem len o pripravku v SVK. Tu v Nl nie....

cestovatelkaandrea
21. júl 2014

@ervenka tak super, aspon ste si dobre oddychli a nazbierali vela novych zazitkov a Danko sa naucil dolezitu vetu do zivota 😉

ervenka
21. júl 2014

Dovolim si este jednu foto. moja mama neodolala hojdacke.

cestovatelkaandrea
21. júl 2014

@ervenka zlata fotka. taketo nieco ja s mojou mamou neuvidim...tvoja mamina je kocka

ervenka
21. júl 2014

@cestovatelkaandrea dakujem. drzi sa. 😉 v marci bude mat 65 a stale je pri rozume 😀

rybca
21. júl 2014

@ervenka fakt perfektne vyzera a paci sa mi, ze si nefarbi vlasy..🙂))

@cestovatelkaandrea toho 2. by nam to malo vyhovovat, tak daj potom vediet, nech sa mozeme pripravit..🙂 ale prosim ta, v zaujme mojho sebavedomia a ega, nevyzeraj mooooooooooooooooc dobre..🙂)))))))

cestovatelkaandrea
22. júl 2014

@ervenka no musim povedat, ze fakt vyzera velmi dobre. vobec by som jej ten vek nepovedala.
krasne nozky ma 🙂