Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ervenka
9. jan 2016

@leonii na samotne pradlo gel na WC napr. z kruidvatu tu zltu "kacku"? Len si daj rukavice. A na pracku- skus najprv pozriet okolo tesnenia pri dvierkach. My sme pouzivali kamenu sol, ale vraj moze poskodit.

ikke
9. jan 2016

@leonii presne ako pise ervenka - dikke bleek, najdes medzi gelmi do WC. treba si dat rukavice a handrickou s trochou tohto chloroveho bielidla poutierat aj tesnenia pracky. potom za hrncek toho gelu nalejes rovno do bubna pracky a pustis prazdnu pracku na 90 stupnov. tak sa cisti pracka aj po farbeni 😉 2x odskusane.

ikke
9. jan 2016

a na pradlo by som vyskusala taky ten odfarbovac na omylom zafarbene pradlo, pohladam obrazok. a potom este take to prirodne bielidlo od ecoveru

ikke
9. jan 2016

toto

leonii
9. jan 2016

@ervenka
@ikke Díkes baby pôjdem kúpiť dikke bleek. To na omylom zafarbené veci doma mám,ale ma nenapadlo to použiť tak ja to skúsim. Tie pracovné veci sú hrúza 😒 😒

mevrouw
10. jan 2016

@leonii fakt? mne to zbavilo aj zapachu a pracku davam preprat s octom. ale na to pradlo možno žlčové mydlo..ale neviem či tu také majú

leonii
10. jan 2016

@mevrouw no ja som dala ocot tiež proti zápachu a nič. Neviem či je to pravda,ale som si všimla, že práčka smrdí ked používam tekuté prášky tak som prestala,ale možno je to len môj pocit.

ervenka
10. jan 2016

@mevrouw v nasom jumbe maju. 😉

mevrouw
11. jan 2016

@leonii neviem, ja to robim tak ze ocot nalejem ako sa dava prasok a potom este do bubna a necham posobit nejaky cas a az potom dam preprat na vyssiu teplotu..mne to zatial pomohlo..ale mozno aj sifon treba vycistit
@ervenka fakt maju? tak to pojdem aj ja pozriet a ako sa to tu vola? 😀

mevrouw
11. jan 2016

Pekný večer sa praje..trochu inzercie 😀 ak poznáte niekto, niekoho kto by chcel kúpiť motorku tak jednu mám na predaj 🙂

ikke
11. jan 2016

ocot je na dezinfekciu a proti zapachu, ale nema cistiace ucinky. prave naopak, fixuje farbu v textile, takze na ofarbenu pracku nepomoze.

mevrouw
11. jan 2016

@ikke aha ja som to pochopila ze nejake mastne alebo olejove flaky zafarbili pradlo..preto som na pracku napisala ocot..na zafarbene pradlo ocot urcite nepomoze..ale to sa mi este nestalo ze by sa pracka zafarbila farbou pradla

ikke
11. jan 2016

@mevrouw a mozno som ja zle pochopila 😉
@leonii ak su to mastne stopy, skusila by som bud sodu alebo biotex

leonii
11. jan 2016

@ikke
@mevrouw baby to som mm prala veci z práce a asi mal toho bordelu viacej ako normálne,lebo som dala prať plachty a po vybratí som mala otlačené bodky sivé od bubna kde sa to opieralo prestieradlo. No ale dnes som použila tú kačku a aj tú odfarbovaciu srandu a potom som dala vyprať znova tú plachtu a teda klop klop je biela a bez bodiek. Ocot som používala tiež proti zápachu ale na toto mi nepomohol. 😒 😒 😒 😒 😒

mevrouw
11. jan 2016

@leonii no hlavne že flaky zmizli :D

1001jaja1001
14. jan 2016

Ahojte kočky,
Potrebujem pocut zopar nazorov od skusenych mamiciek.
Ak by ste sa mali chut vyjadrit k mojim otazkam, budem velmi vdacna.
Co je podla vas rozumnejsie, rodit na Slovensku alebo v Holandsku?
DAKUJEM

ervenka
15. jan 2016

@1001jaja1001 ak je tehotna uz v NL, a ma tu lekara, chodi na kontroly, tak nech tu aj porodi. LEbo aj tak nema narok na nic , ziadne porodne a podobne prispevky z SVK... Ale ak je na SVK a uvazuje rodit mimo, necha sa paci v inom state- pohoda. akurat ze bude recova bariera ale s tym musi ratat. 😉

mevrouw
15. jan 2016

@1001jaja1001 ja som sa rozhodla ostat a porodit v nl. Nevidim v tom ziaden rozdiel kedze bejby dostane tak ci tak slovensku narodnost..mne vyhovuju tie nevycerpavajuce kontroly. A urcite by sa mi nechcelo pendlovat medzi sk a nl kedze tu mam pracu a na sk sa najblizsie roky nechystam..problem moze nastat ked sa konci materska...ako napr u mna ze tu nikoho nemam tak musi ist bejby do jasliciek, ktore su pekne drahe..vela stastia pri rozhodovani

1001jaja1001
18. jan 2016

@mevrouw
@ervenka a aky bol porod baby? Rodili ste v nemocnici? Ja sa len toho bojim, aby sa o mna ako tak postarali a nenechali ma dlho sa trapit. Znama tu zazila hororovy porod a otrasnu opateru, tak preto sa pytam. Nemate skusenosti s Kraamhotelom? Postarali sa o dieta dobre? Porobili dostatocne vela dolezitych vysetreni?

ervenka
18. jan 2016

@1001jaja1001 bola tu pred casom celkom dobra vymena nazorov ohladne starostlivosti pocas tehu, porod a po nom... Vid. strana 409 a dalsie s vyssim cislom. ;) Ale inak v tejto skupine vladne mier, pokoj a tak... 😀 😀 😀 😀
Este by pomohlo, keby si napisala v ktorom meste si.

1001jaja1001
18. jan 2016

@ervenka ja zijem kusok od Nijmegenu, takze nemocnica v Nijmegene. Taktiez mi tam pred rokom vybrali zlcnik a brutalne rychlo po zakroku ma hnali domov... Bola to riadna skusenost. Prezila som 😏 ale potrapila som sa. Preto som rozmyslala, ze by som radsej rodila v BA u Kocha alebo si zaplatila nejaky Kraamhotel.
Si vydata? Mas manzela holandana?
No idem si kuk tu 409 😁

1001jaja1001
18. jan 2016

@ervenka no precitala som si to. Som este vo vacsich obavach... Nejak sa neviem stotoznit s tym NL systemom...
Ak porodim na SK, bude mat dietatko NL obcianstvo ak je otec holandan a sme zosobaseny?

mevrouw
19. jan 2016

@1001jaja1001
@ervenka ja som este nerodila a bojim sa ist pozriet na 409 :D s asistentkami som zatial spokojna. su mlade, mile aj povtipkujeme ale este nedoslo ku dnu D tak neviem :D a planujem rodit doma

mevrouw
19. jan 2016

haha 409 je moja strana 😀 😀 😀

1001jaja1001
19. jan 2016

@mevrouw tak dufam, ze sa podelis o skusenosť. Si odvazna, ja som taky bojko co sa tohto tyka. A asistentky, poslu ta na vsetky potrebne testy? Ako u nas?

ajana1
19. jan 2016

@1001jaja1001 len nie vsetky co na Slovensku robia su aj potrebne 🙂 nezabudaj ze kazdy jeden porod je iny a vzdy je to len subjektivny dojem kazdej jednej z nas. Personal je rovnako kvalifikovany ci uz tu alebo na Slovensku. Skor sa sustred na seba, svoje pocity a nalad sa pozitivne. Embrace the moment 🙂 tot vsjo

ervenka
19. jan 2016

@mevrouw noooo tvojou otazkou sa to vsetko zacalo. 😀 😀

@1001jaja1001 vygoogli si kolko mas v okoli verloskundige praktijken. A popozeraj, dohodni si stretnutie a tak... Inak, co sa tyka testov- samotne verlos neboli velmi nadsene- DS- a preco, ked v rodine nemate. No pre istotu. Ale si to zaplatite. To je nas problem a penazenka. Ale nakoniec poslala.A tiez otazky, ze keby bol test so zlym vysledkom, co by sme robili. Zase nasa sukromna vec, moje svedomie. Tie trubky velmi malo vysvetlovali. Styl "dont ask, dont tell". Ale napr. v nemocnici pri kazdom sone poriadne vysvetlili. Ale to boli sonografky z nemocnice. Mam selest, takze pri kazdom sone sa zamerali aj na plod. vodu. Ale v NL je vo vseobecnosti lepsie vybavenie ako na SVK. Kraamhotel je dobra vec, nemaju sice v izbach zdrav. vybavenie. ak budes chciet epi, aj tak ta prevezu...
@ajana1 ale samozrejme, ze je to velmi subjektivne. ale su ludia, kt. radsej viac testov ako menej. A tymto nechcem zase rozputat diskusiu a hadku, lebo ja mam odrodene a dufam, ze tu verlos. z nasej dediny uz v zivote neuvidim. Ale pohravam sa s myslievkou napisat clanok o mojom druhom tehu. 😝 LEbo vo viacerych diskusiach prirovnavaju starostlivost v NL za najlepsiu a smerodajnu... 😝

ajana1
19. jan 2016

@ervenka velmi zalezi veru aj od lekara a verloskundige. Ja som veru par lekarov vystriedala kym som nasla toho co mi vyhovuje. Nastastie mame moznost volby 🙂

ervenka
19. jan 2016

@ajana1 mne najviac liezlo na nervy zlahcovanie. Napr. som pacientom zo stitnou od dec. 2011, clen SON, vsade sa pise, ze TSH max. 2.0 2.5 1, od odobratia krvi ku vysletkom trvalo gyn. tyzden (huisik dalsi den, max 2 dni a ma vysledok) a tiez mi tvrdila,ze 3.16 je uplne super. Predpisala len ucinnu latku, a pritom v karte som mala uz v tej dobe napisane, ze LEN euthyrox. A dostala som Levothyrox. Silne vedlajsie ucinky. Dopracovala som sa cez CZ az ku poznamke, ze MN- medishe noodzakelijk euthyrox. Do teraz mi nikto z verlos nevysvetlil ze som krv A+ ale podkupina C mam C-. NAsa GP si na mna nasla cas. A vlastne aj o "prestupeni" so stitnou rozhodli verlos. ani len list na GP neposlali. Bleeeh. Inak som si vsimla,ze pokial sa Holandania stazuju na lekarov, tak len pri kave, oficialne sa takmer nikto neozve. To uz musi byt fakt nieco super vazne...

ervenka
19. jan 2016

@1001jaja1001 svokra ma nove koleno, nove rameno. Po kazdej operacii 2 dni v nem. potom doma. Aj si sama pichala injekcie proti priliz zrazanlivosti krvi.