Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

erique12
6. okt 2011

@zajaciq
ahooj, uups, tak to bolo uz nie take krasne, ako si napisala predtym 😨
ja netusim ako to bude tunak, ale co som pocula, tak vsetko viacmenej nechavaju na prirodu 🙂
ved kontroly su tu tiez take ze ti zmeraju tlak a popocuvaju ozvy baba, od nejakeho 25tt prehmatavaju brucho, odmeraju and that's all..

cestovatelkaandrea
6. okt 2011

@rybca
@zajaciq
baby ide o to, ze porod boli, ci sa to lubi niekomu alebo nie. ale strasit tehotnu mamicku, ze ju to bude bolet ako svina, sorry to sa nerobi a hned je hovorit hrozostrasne scenare co ju caka. mna to napriklad az tak nebolelo alebo moj prah bolesti je iny. jednoducho neviem.
co mne natarali kolegine a potom aka som bola vystrasena. to neprajem nikomu. jednoducho sa treba pripravit na porod, treba sa ratat aj s tym, ze nie vzdy pojde vsetko tak ako ma. Ale zbytocne strasit nie je dobre. Ved kazda rozumna zena vie, co asi moze od porodu ocakavat.

vever1
6. okt 2011

@cestovatelkaandrea suhlasim s tebou. Aj mna strasne vystrasili 😠 a hlavne jedna kamoska ta mi vkuse hovorila ze ked uz si budem mysliet ze uz zomieram tak male sa narodi. a povedzme si pravdu ked je zena prvorodicka tak nevie fakt co ma ocakavat a tak som sa tiez strasne bala 😖 a potom prisiel den pred svenovym narodenim a ja som dostala preklamsiu a musela som urychlene do nemky aby mi zrazili tlak lebo som bola v nebezpecenstve a tu noc som fakt myslela ze zomriem, co mi tak priserne zle bolo 😖 a uz mi bolo vsetko jedno, len som chcela aby sa maly narodil cim skor a rano mi praskli vodu a nic sa nedialo a o hodinu nato mi napichli oxitocin a uz sa to rozbehlo a za 6 hodin bol maly na svete a poviem vam ze som bola velmi prekvapena ze to nebolo az take strasne. samorejme to bolelo ale dalo sa to prezit a ja teraz kazdej kamoske co ide rodit poviem nech nadava na reci ako to priserne boli, samozrejme porod boli, bez toho to nejde ale kazda z nas je ina a kazda uvidi sama ako to bude prebiehat, jednu to boli viac a jednu menej 😉

vever1
6. okt 2011

a este k tomu porodu doma, tu je to proste normalne. J aosobne by som sice doma nerodila ale ked sa zeny na to citia 😉 a ak su nejake komplikacie tak sa ide hned do nemky
a po mojej skusenosti s kraamzorg tak ja by som dlho v nemke neostavala. zial ja som lezala este 3 dni priputana na posteli takze ci som chcela ci nei musela som tam ostat 😝 ale nic nie je lepsie ako byt v domacom prostredi. ja som tu uz bola vela krat oeprovana a zakazdym som sla domov v ten isty den, len raz som tam msuela prespat a poviem vam, na zaciatku som sa rozculovala ze preco hned domov ved co ak sa nieco stane ale potom som sa uz aj sama domov pytala, lebo predsa v domacom prostredi sa clovek lepsie zotavi a s babatkom doma a kraamzorg ktora vsetko za mna robila a ja som si len maleho uzivala a vecer prisiel manzel a navaril, sa nemozem voebc stazovat na moej prve dni 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
6. okt 2011

pridavam vam sem fotky torty co som vytvorila. @rybca Kati kukni

cestovatelkaandrea
6. okt 2011

inak este sa vratim naspat k tym porodom. ja som zazila aj totalne dochramany laket, ktory bol vyklbeny a musel mi ho doktor najprv napravit pred operaciou. do konca zivota budem mat v nom 10 srobov.laket mi napravali bez liekov od bolesti a porod oproti tomu bol pre mna prechadzka ruzovym sadom. takze fakt, co porod to iny nazor. kazda z nas vnima bolest inak, ale jednoducho strasenie ja osobne neuznavam.

rybca
6. okt 2011

@cestovatelkaandrea presne tak, boli to a zena by sa mala na to pripravit, takze treba porod opisat realne, ziadne zastrasovanie, ale ani prikraslovanie, aspon mne to tak vyhovuje, pretoze ako sa hovori v nasej rodine "Svet patri pripravenym"

Ta torta je super. Robis s marcipanom? Kupujes? Farbis? Ci ako?

erique12
6. okt 2011

@cestovatelkaandrea
ahoj, jeej aka pekna torticka 🙂 ja som si dnes kupila marcipan a skoro cely ho uz aj zjedla! proste zavislost 😀 😀
aka bola jazda inak vcera? 🙂
ja mam este nejakych 6 tyzdnov robit, ale na tom aute sa neodvazim... je 😠 to asi 30km ale cez dve dialnice, a rano tam su stale zapchy, kurnik, strasne 4 prudy, ale zapchy uz od siedmej...

cestovatelkaandrea
6. okt 2011

@rybca Kati tortu robim s cukrovou hmotou, ktoru si kupujem v bielej farbe. Dobre sa s tym robi. S marcipanom pojdem vyskusat nabuduce. Farbicky som si kupila, tak farbim. Ty mas tiez farbiciky nie? Len naradicko mi mamina chce na Sr pokupovat a priniest neskor sem, nech mozem aj kvetinky carovat.
@erique12 jazda bola v pohode. uz mi to ide omnoho lepsie. vcera mi instruktor len dva alebo tri krat pridrzal volant ked som radila na stvorku. ale inak v pohode. aj semafory uz idu lepsie. no tu cestu do roboty ti nezavidim. ja mam stastie, ze robim v ramci dediny, a tak to mam do prace nejakych 3,5km.
co sa tyka dychania pri porode, pocas kontrakcii predychavas pomalsie. mne porodna baba radila na tri nadych nosom a na 3-5 pomaly vydych ustami. ked som uz mala kontrakcie kazdu minutu. tak som predychavala rychlejsie ale tu techniku neviem opisat. take ako keby dva rychle vydychy a treti bol taky pomalsi. nieco ako fu fu fuuu. a pocas tlacenia dva krat nadych a potom tlaciiiit najdlhsie ako sa da. v ramci moznosti nekricat pritom a privret oci, lebo inak prides o hrdlo a podleju sa ti krvou oci. ked ide hlavicka babatka uz von, tak vtedy netlacis. je to tak ako si pisala. ale kludne pokukaj dychacie techniky vselijake videa na nete. je toho dost. a aj porodna baba ti povie ako mas dychat.

palinkova87
7. okt 2011

Ahojte holky chcem sa vás opýtať, treba si zobrat aj perinku do nenocnice??? 😕

palinkova87
7. okt 2011

myslím tym, že zavinačku

vever1
7. okt 2011

no k tym privretym ociam tak praveze ked ich privries tak tlacis do hlavy a sa ti mozu potrhat zilky a bdues mat cervene oci. ja som mala oci cely cas otovrene aj ekd automatikcy ich zatvaras ale eric ma vzdy upozornil ze ich musim otovrit 😝 nam toto prizvukovali celu jogu 😉 a co viem vsetky moje kamosky tlacili s otovrenymi ocami a ani jedna ziadnu prasknutu zilku nemala 😉

@palinkova87 no tu sa perinky nepouzivaju. lent ake decky do ktorych si babatko zabalis ale ked som ja bola v nemke tak maly bol len obleceny v dupackach a bol zakryty dekou a az doma som tu decku pouzivala 😉

vever1
7. okt 2011

@cestovatelkaandrea ta torta je super. si sikovna. ja uz sa tesim ked bude mat sven 2roky ako sa zas budem realizovat 😉 kde si ty kupujes fundant? a tie farbicky? lebo ja som mala prblem nieco zohnat ked mal sven rok tak mi vtedy mama vsetko doniesla z Sk a vtedy som to robila s marcipanom ale uz som viac krat citala ze s tym fundantom sa pracuje lepsie 😉

palinkova87
7. okt 2011

@vever1 uhm tak až doma sa to používa okik.. lebo ja mám zavinovačku.. 😉 ale dakujem za radu🙂

rybca
7. okt 2011

@cestovatelkaandrea ano mam gelove farby, ale fondan si robim vlastny, z marshmalow cukrikov, ale na to potrebujes sk praskovy cukor, najjemnejsi, aj tu sa da kupit vo velkom baleni, ale stale nie je tak jemny ako popradsky, ci presovsky, ci ake mesto tam je v nazve...🙂

jarunice
7. okt 2011

@cestovatelkaandrea ten dort je fakt úžasnej 😉 , pořád na něj čučim, jak si udělala ten zlatý potah?

erique12
8. okt 2011

@cestovatelkaandrea
ahoj, no to som rada, raz pocas jazdy sme boli vyzdvihnut jednu, co prvy krat sedela za volantom, a instruktor robil skoro vsetko, ako chapem, ze prvy krat v premavke, preradoval, brzdil a tak.... moja prva jazda na sk, uz ocakaval ten instruktor, ze vsetko budem vediet, fakt som sa nic nenaucila, len ako sa toho bat! alebo jeden, co po 12 rokoch isiel zase soferovat a asi si v kuse mylil spojku s brzdou, lebo brzdil brutalne rychlo, ze som skoro z auta vyletela 😀
cize so mnou to nebolo az take hrozne 😀 😀

asi v 34 alebo 36 tt mi bude verloskundige hovorit podrobnejsie o porode, tak sa popytam, co je lepsie, ci oci otvorene, alebo zatvorene pri tlaceni.. na joge robime tzv. weeeindans, aj ine dychacie cvicenia, vraj to ma dobre odozvy u rodiciek, ze im to pomaha 🙂 uz sa tesim, ako budem 12 hodin cvicit jogu 😀 😀

ikke
8. okt 2011

@erique12 alebo budes fucat na de-ze-wee-komt-nooi-meer-terug 😀

(pamatate si niekto este nejake ine predychavacie riekanky? viem, ze este je nejaka o heinekene, ale nepamatam si ju presne... 😅 )

rybca
8. okt 2011

Tak moje nove prispevky do Tiffany...🙂

jarunice
9. okt 2011

@erique12 určitě oči zavřené!! dyť i když pšíkneš, tak zavíráš oči, kdyby ne, tak vím že v hlavě vznikají nějaký přetlaky a tlačilo by ti to na oči jako kdyby chtěly vypadnout, a pak praskají ty žilky, jedna moje kámoška měla ty oči po porodu místo bělma úplně krvavý, ono se to za měsíc zahojí ale je to pak nepříjemný..takže zatnout zuby, zavřít oči a držet dech v sobě a zatlačit do břicha skoro jak na velký..(hlavně ten dech "neupouštěj"pak není síla čím zatlačit) a neřeš to tolik, ono to stejně nějak dobře dopadne, příroda si nějak poradí i bez přehršle informací)

andreaka11
9. okt 2011

@erique12 no moja holandstina bohvieco neni, na ziadne porodne pripravy som nechodila. spoliehala som sa na prirodu a na tim, co bol okolo mna (asi 4 zenske+jan). vsetci vedeli anglicky, takze ked povedali push, tak som vedela co mam robit. dychala som, ako som to citila, povedali mi ako a kam mam tlacit, ako mam mat nohy, kedy mam poriadne zatlacit a potom netlacit (thomas mal pup.snuru omotanu okolo krku). vsetko mi tam povedali (bol to taky rychlokurz). pamatam si, ze ked som bola otvorena, tak mi vypli epiduralku a potom 5 hodin som si odtrpela kontrakcie do konca porodu. srandovala som so sestrickami, hovorila som im vtipy. a vzdy ked pocujem pesnicku od black eyed peas - meet me halfway, tak si spomeniem na porod (hrali to niekolkokrat v radiu), ked som si s nimi spievala i cannot go further than this...... 😀
porod je zazitok, bolestivy, ale krasny!! uvidis, ze nakoniec si povies, to je vsetko? to zvladnem aj nabuduce. len pre mna uz ziadne nabuduce uz nebude. nie kvoli porodu, ale kvoli tehotenstvu. nebolo 2x prijemne...

som zvedava potom na tvoje zazitky 😉

andreaka11
9. okt 2011

@palinkova87 tuto zavinovacky nepouzivaju. ani v anglicku ich nepouzivaju. kamaratka bola z toho v soku, ked som k nej prisla na navstevu a nemala som svoje 4 mesacne deti v perinke... ja som perinky pouzivala len do kocika, aby im nebola zima inak vobec. a z nemocnice si vezmes babatko v autosedacke, kde budes mat urcite fusak. takze zima mu nebude.

jarunice
9. okt 2011

@andreaka11 četla jsem takovou knížku, od české porodní sestry, která založila úspěšné kenny cluby s plavním a cvičením pro maminky s dětmi, a zrovna o téch zavinovačkách - měla na ně takový názor, že je dobré je používat, nevím čemu tady říkáte peřinky, ale ona upřednostňovala takovou zavinovačku-peřinku-která byla měkkoučká, hodně vypolstrovaná(možná je plněná prachovým peřím), do které se dítě zavine a cítí se dobře a hlavně nepláče nepohodlím, protože ta zavinovačka mu působí podobný dobrý pocit na který byl zvyklý v břiše-tzn. těsnější prostředí a měkoučké- já jí měla a dítě spalo a spalo a kňouralo, jen když chtělo nakojit. Bez zavinovačky si to nějak nedovedu představit, i když jsem chtěla mimi dát pochovat mým babičkám, tak se tak nebály, že mimi nějak špatně chytnout atd.

cestovatelkaandrea
10. okt 2011

@vever1 dik, vsetok material je zo SR. Ale objavila som tu jeden shop v Amersfoorte a tam maju aj marcipan aj fundant. takze budem chodit tam. farbicky som si nakupila doma , teraz mi mamina zohnala striebornu aj zlatu, tak budem moct robit aj take vycackane torty. marcipan davam len ako vyrovnavaciu vrstvu pod cukrovu hmotu. aby nebolo vidiet hrboly na torte z korpusu. inak len tu cukrovu hmotu, takze moc to posudit neviem, co je lepsie. vraj je aj nieco ine ale to sa musim popytat tetule v obchode ked budem na SR.

cestovatelkaandrea
10. okt 2011

@jarunice zlaty potah je zlata podlozka pod tortu. ale uz mam aj zlatu farbu zakupenu, tak vyskusam, ked mi ju mamina donesie do NL niekedy koncom novembra. potom sem hodim moj zlaty vytvor. a dik 😉

cestovatelkaandrea
10. okt 2011

@erique12 mne prvu hodinu v NL instruktor pol hodinu robil vsetko s pedalmi sam a ja som sa ucila len krutit volantom. az potom na odlahlom mieste medzi firmami som sa ucila rozbiehat auto a pribrzdovat. uz sa tesim na stredu,lebo teraz cez vikend sme boli pozriet svagrovcom v nemecku a cely cas som v aute brblala, ze uz by som aj ja chcela jazdit 😀
co sa tyka porodu, jasne poprediskutuj s porodnou babou. ved ona bude s tebou, tak ona ti aj vsetko ohladom dychania vysvetli a na tej joge tiez. s tymi ocami fakt neviem, mne kazala mat privrete. nie uplne zavrete a zatlacene ale privrete.a neprenasat tlak pri tlaceni do hlavy ale tam kam treba cize dole.

cestovatelkaandrea
10. okt 2011

@rybca sikovnica jedna 😎 ty sa fakt nezdas. kedy mas ten veltrh v Apeldoorne?

rybca
10. okt 2011

@cestovatelkaandrea 30.10., to je nedela..🙂

erique12
10. okt 2011

@cestovatelkaandrea
ahoj, mas kazdu stredu jazdu? no to je fakt obrovsky rozdiel medzi slovenskymi instruktormi a tu!! fakt nemam slov, niekedy na mna na SK tak hucal, ze som za jazdy revala! takych by mali dat na psychiatricke liecenie alebo zavriet do do basy!!!
joj, ale som rada, ze tu sa mi chut vratila, aj ked je to narocne, treba si zvyknut 🙂
som rada, ze mas dobry pocit zo soferovania, to mi presne hovoril moj instruktor tu - v prvom rade moet jij het leuk vinden 🙂 hahah... ked moj drahy soferuje, tiez vsetko pozorne sledujem, aj mu frflem, hahah. uz sa na to teraz inak divam,ked aj ja soferujem.. vcera sme boli sa previest do mojej roboty a spat, teda nedela poobede a ako bolo druk na dialniciach! ale islo to celkom dobre, len sa obavam, ci si sama zapamatam, kde sa mam kedy preradit z pruhu na iny smer, alebo si to skoro vsimnem.. je to asi polhodka jazdy, pokial nie su file...
a rano o siedmej uz su zapchy, som kukala na nete, tak neviem, ci by mi nebolo lepsie potom vyrazit o 9.00....
aj ked ten rozdiel by bol asi len v tom, ze uz bude svetlo 😀 😀
vsetko dobre, nech sa dari aj nadalej 🙂

ikke
10. okt 2011

@rybca kedy (cas) a kde v apeldoorne to je? by som prisla pozriet, nemam to daleko 😉

@erique12 preradovanie a odbocovanie do pruhov za mna riesi kamarat tomtom 😀 ale samozrejme je dobre popri tom aj sledovat znacky, hlavne ked sa na ceste pracuje 😉