Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ikke
18. okt 2011

@cestovatelkaandrea vdaka, ano chystame sa do nemecka (mame to skoro za rohom 😉 ) a elefanten stale pozeram, ale tie s kozusinou sa mi podla fotky zdaju nizke. inak elefanten mavaju aj u van haren-a ale asi mensi vyber nez v nemecku 😉

rybca
18. okt 2011

@cestovatelkaandrea ahoj, vyzera to dobre, buduci tyzden uz dostanem zmluvu a sa stretnem s teamleaderom..🙂 no som zvedava, bo ta zenska co ma prijimala mi hrozivym hlasom stale pripominala, ze to je tazka praca, a velka oblast atd atd...🙂 no zastrasovala ma riadne, ale nedala som sa...🙂 mam mesacnu skusobnu tak uvidim ci to zvladnem.

A po vcerajsom katastrofickom rozhovore so PSZ, ze nam Matiho vezmu do skolky bud od decembra na druhom konci mesta, alebo v juni v nasej stvrti, prisiel dnes list, ze od 1. 12. nastupuje do PSZ v nasej stvrti....🙂

Dnes bol celkovo pozitivny den. Dokonca aj som si opravila mienku na holadndske zdravotnictvo....🙂

zajaciq
18. okt 2011

pekny vecer prajem,
som prave citala, ze @rybca s @jarunice ste riesili veci ohladom socialnych davok, ZP, a spol.

my s priatelom sme akurat "vyplnili" Aanvraag Kinderbijslag od SVB. Mame z toho hlavu v smutku, lebo lebo, nevieme ci sa nam to vobec oplati sa do toho pustat kvoli 40tim euram mesacne, co by nam mali dorovnat k slovenskemu pridavku na dieta, ktory poberam ja (22,10e/mes.)
Kedze ja tu zatial nie som zaregistrovana na prech.pobyt, nemam dan. cislo a ZP mi plati stat doma (aj ostatne odvody), tak sme to vyplnili tak, ze nezijeme spolu, ale chodim sem s malou na navstevy. Je tam, ze kolonka "alimenty" no to je dalsi vopruz, sak normalne ked ludia spolu su a maju spolu dieta, tak sa neplatia alimenty, to su len pre rozvedenych,nie ?
Mate s tym tlacivom niekto skusenost? A , na konci to pyta 4 tlaciva, ze kopie detacheringsverklaring , kopie toekennningsbeslissing uitkering , bijlage over alimentatie , kopie beslissing gezinjbijslag of buitenladse vergoeding.
No , mne na UPSVaRe teta povedala, ze tu nam daju e-formulare a tam napisem adresu nasho obecneho socialneho uradu a Holandske urady sa s nimi skontaktuju a opytaju si potvrdenia od nich (ze som doma zamestnana na materskej,poberam RP aj pridavok na dieta).
Inak, som sa docitala na laickej stranke, ze RP sa v Holandsku nepobera... ? a tu niekto pisal, ze dostava doplatok? ci ste mysleli doplatok k pridavku na dieta co riesime aj my ?
Este jeden detail, priatel je ZP doma, tu ma len to danove cislo.. tak nevieme, ze ci vobec na ten narok mame , zas na druhej strane je tu zamestnany v statnej sprave.

@erique12 a ty mi napis , ze ci tu viem kupit polohrubu muku 😀 v piatok by som napiekla makovy kolac. 😎

erique12
18. okt 2011

@zajaciq
no asi ta sklamem, polohrubu tu nedostanes, tu maju proste len muku, tarwe meel..

a s tymi pridavkami ani ja nic neviem, a to budeme mat baby uz cochvila.... 😒 ale vie, ze tu sa pobera nejaky kinderbijslag, co sa teraz znizoval, tak neviem kolko to je, mozno cca stovka na KVARTAL.....
ale ake su podmienky pre vas, snad poradia kocky 🙂

ikke
18. okt 2011

@erique12 je kinderbijslag aj kindgebonden budget, prvy je kvartalne, druhy mesacne a zavisi od prijmu. a potom este toeslag na kinderopvang, ten sa ale od januara bude menit 😖

@zajaciq polohrubu muku najblizsie v nemecku 😅 alebo zmiesat tunajsiu muku s griesmeel (krupicovou mukou) 😉

cestovatelkaandrea
18. okt 2011

@ikke mame tieto kupene a su dost vysoke
http://www.elefanten.de/catalogue/catalogue.do?... v Nemecku stali 49.90

vever1
18. okt 2011

@ikke no my sme teraz kupovali malemu nove topanky, znacky shoesme
http://www.shoesme.nl/shoesme-baby-en-kindersch...
tie hnede na snurovanie ....... ale kozusina je len na vrchu. proste pre chalanov hrozny vyber zimnych topanok a to nehovorim kolko stoja :( ale vyzeraju byt teplucke lebo je to hruba koza a hlavne su vacsie tak mu dam do toho teplu ponozku tak mu zimka nebude 😉
my sme mali elephant sandalky a bola som s nimi spokojna 😉 a teraz som chcela kupovat cizmy ale mali sme v skolke prednasku od obuvnika co sa zaujima o detsku obuv a on neodporucal takymto detickam este kupovat cizmicky ak nemaju snurovanie vraj najlepsie su v tomto veku topanky na snurovanie aby deticky mali v tom pevnu nohu, tak sme sa rozhodli pre tieto 😉

ikke
18. okt 2011

@cestovatelkaandrea tie sa aj mne pacia, ale ma to vnutri kozusinu?
alebo
http://www.vanharen.nl/NL/nl/shop/home-jongens/...
alebo mozno dokonca
http://www.deichmann.com/DE/de/shop/jungen/jung...
ale radsej by som elefanten, tie byvaju vacsie v porovnani s inymi cislami a aj kvalita je ok

vever1
18. okt 2011

@cestovatelkaandrea pekne ale pre nasho neprakticke 😝 u neho by dlho na nohe nevydrzali kedze maju lepky 😝

jarunice
18. okt 2011

@zajaciq
@erique12 ahojte, já vím, že v ČR myslím stejně jako na SK máš někdy nárok MIMO rodičovského příspěvku i na přídavek na dítě (v ČR cca 500-900 Kč) - já jsem o něj ani nežádala, protože vím, že pokud jsem v místě trvalého bydliště s někým, kdo podniká, tak automaticky nárok prostě není a raději to dají našim tmavším spoluobčanům... No a když otec pracuje někde jinde vrámci EU, tak má automaticky nárok zažádat o příspěvek na dítě - nemám zjištěno 100% ale mělo by to být 80euro - a ty dostane vyplacený i kdyby byl rozvedený a s rodinou nežil, ale musí tedy doložit od české nebo SK sociální správy (v čr vyplácí úřad práce, tak ten i vystaví potvrzení, že v ČR žádné přídavky nemám, na Městským úřadě mi to posvětí dalším razítkem) potvrzení a Holandská sociálka mu DOPLATÍ do výše místních přídavků na dítě - tzn. do těch 80euro.

jarunice
18. okt 2011

@rybca děkuji za info, já pořád nevím jak to zkombinuju, ale nakonec se vzhledem k mému podnikání v čechách a stejně budu jezdit jednou za 3 měsíce na měsíc do ČR, tak to prostě asi nechám všechno tam a tady budu jako návštěvník. Blbé je to, že jsem chtěla začít chodit do kurzů dutch-myslím ty zadarmo, ale trochu jsem narazila, právě při tom, že po mě chtěli papíry, kde jsem nahlášená na bydlení, kde pracuju, a ještě něco... jenže zrovna na to bydlení bych musela si udělat to daň číslo, přihlásit se atd. .. takže jsem se s dutch zadarmo rozloučila.

Jestli máte někdo jiné info, které by pomohli, tak napište, díky. Ještě přemýšlím, jestli máte někdo zkušenosti s tím evropským formulářem, už nevím to číslo, pro "pendlující lidi" mezi dvěma zeměna EU? zkusila bych to třeba vyřídit aspoň malýmu, protože toho mám pojištěnýho taky v čr. A nevíte jestli jde, aby matka byla pojištěná v čr a dítě v NL ?

rybca
18. okt 2011

Tak ja sa nevyznam v tych holandskych nazvoch, ale dostavam (zatial) RP a aj prispevok na dieta na SK a tu, po zdokladovani minulorocneho prijmu, cize papieri z UPSVaR, mi doplatili asi 1000 eur za minuly rok a tento rok chodi Lacimu kazdy mesiac 200 eur. Tak ja som uz jelen z tych penazi a len sa modlim, aby niekto neurobil chybu a nechceli to od nas vsetko spat, bo neviem co urobim.

jarunice
18. okt 2011

ještě bych chtěla poradit... malej je už dva dni totálně opruzenej má to skoro do živého :(, dneska už ho jen koupu pod vodou-ubrousky už by nezvládl, navíc má průjem, jak mu rostou zuby, takže ho přebaluju každou chvíli, matlam Sudocream, ale ten už na tohle je krátký..:( tak nevíte jestli se tady dá pořídit nějaká mast-pudr v drogerii, nebo v lékárně bez předpisu?a jak se to případně jmenuje a kolik to stojí?

ikke
18. okt 2011

@jarunice skus este kupat maleho v kamilkovom caji alebo este lepsie v repiku (ten tu ale nedostat)

@zajaciq alebo este v haagu je slovensky obchod, tam by mohli mat polohrubu 😉

zajaciq
19. okt 2011

@jarunice a kde je vopruzeny? len v plienkovej oblasti? poziciam latkove plienky na skusku, moja je uz na den odplienkovana a nemali sme s tym problemy nikdy a to je atopicka (mierna) 😎

zajaciq
19. okt 2011

@vever1 dobre vediet o tych cizmach, ja som este nezacala uvazovat co na zimu pre malu, pozeram, ze aj s @ikke , Sven , Albert maju rovnaky vek s Aurorkou 🙂 my mame o 3 dni 19 mesiacov 🙂

@rybca este takto, prispevok na dieta to myslis pridavok na dieta, tych 22,10 ? a tych 200 eur, no to by ma zaujimalo, ze co to je asi ten ...budget co spominala @erique12

ja neviem coho sa chytit, asi odosleme tieto papiere a pockame,ze co. no nie ze by mali jeden papier europsky vsetky staty.. 😠

vever1
19. okt 2011

@zajaciq ako ikke napisala v haagu je slovensky obchod a ja som si tam polohrubu muku kupovala. len pre nas je to daleko tak tam sme tam boli len 2x 😉

@jarunice ja ti s tymi papiermi neporadim. ja ked som sem prisla tak vsetko vybavil moj manzel a vtedy sme boli este sami tak to bolo jendoduchsie ako teraz z malym. a sudocrem na taku ritulu zu stipe, aj nas to raz take hrozne mal, normalne plakal ked som mu dala sudocrem 😒 ale jemu sa to nastastie rychlo hojilo, takze nam sudocrem zabral. ale ten kamilkovy caj je tiez dobry, aj ekd repik je samozrejme najlepsi. ach zlate SK a CR. tolko veci mi tu chyba 😒

erique12
19. okt 2011

ahojte kocky, neviete kde sa tu da zohnat caj z malinovych listov alebo alchemika caj? a ze este ako sa to vola po chrochtansky? 🙂

palinkova87
19. okt 2011

@miriamp
@cestovatelkaandrea mno babulky☹ ja som smutná včera som si porevala fajne.. malinky nejak nechce priberat v brušku už 2týždne mame 2200gramov.. dokyna včera povedala,že dneska sa ide poradit s kolegmi, čo s namy a vo štvrtok mám teda poradnu a povie mi, či to náhodou nejdu vyvolat.. ach jaj 😔 tak som sa tešila, že je všetko okik konečne.. ☹(( a dokyna aj čakala, že už pojdem aj rodit v nedelu a ja otvorená len na 1cm.. a zátka vytečená.. no ja neviem... myslím si,že to asik budú vyvolavat

cestovatelkaandrea
19. okt 2011

@ikke nemaju kozusinu ale take nieco ako teply flis? su jednoducho strasne teple, ja mam z takeho materialu zimne topanky od Ecca a davam si ich len ked je zima. Vsak ked budete v Nemecku tak skus, tu som ich v NL nevidela. Asi preto, ze tu taka riadna zima nebyva 😀
Inak tie z toho Deichmana vyzeraju ze maju len taku jemnu kozusinu, neviem, aspon na pohlad tak vyzeraju.

cestovatelkaandrea
19. okt 2011

@vever1 no vidis, kazde dieta je ine 😀 nas zase ked ma snurky tak sa ide zblaznit. lepky nam nastastie neodlepuje a pekne sa obuva sam.

cestovatelkaandrea
19. okt 2011

@palinkova87 neboj urcite daju na vas pozor a nebude to nic vazne. nech sa rozhodnu akokolvek, treba s nimi spolupracovat. urcite sa onedlho budes tesit z drobceka 😉

cestovatelkaandrea
19. okt 2011

@rybca no super, tak daj vediet aky bol prvy roznos posty. ja by som bola niekedy dopletena z holandskych ulic 😀
no a ta skolka tiez padla vhod. sranda ako niekedy vedia vsetko negativne povedat a zrazu dostanes list s niecim inym.
co sa stalo, ze si zmenila mienku na holandske zdravotnictvo?

cestovatelkaandrea
19. okt 2011

@erique12 sa mi nieco mari, ze @ikke tu raz davala typy na bylinkove caje, lebo ja som o takom tu v NL nepocula. v obchodoch len tie ich klasiky ako vzdy a bylinkove caje skoro ziadne. Ale mozno ona poradi znova 😎

ikke
19. okt 2011

@erique12 malinove listy kupis v tzv. gezondheidswinkel-s alebo v reformshop/reformwinkel a vola sa to frambozenblad alebo frambozenbladthee 😉 videla som to tam na vlastne oci, len to uz som mala doma alberta 😀
@zajaciq ano, moj ma zajtra 20 mesiacov 🙂
@cestovatelkaandrea no ved to pozriem, zajtra mozno skocime tu do velkomesta do vanharena a v sobotu mozno do nemecka, tak pokukame a hlavne poskusame, lebo vcera som v jednom obchode malemu merala nohu a uz je tesne za 24 smerom k 25. nerada by som kupovala dvoje zimne topanky tuto sezonu 😝
@rybca, ides roznasat postu? to som parkrat robila, hlavne okolo vianoc a potom ako zaskok 😀 tak hlavne prajem malo uprsanych dni!

erique12
19. okt 2011

@ikke
jeej, dakujem, neviem ale kde sa tento gezondheidswinkel u nas nachadza... mozno by to mohli mat aj u drogisterij alebo natuurwinkel?

ikke
19. okt 2011

@erique12 mozno natuurwinkel, ale napr. ten co je u nas ma velmi obmezdeny vyber sypanych cajov, bylinky naozaj len tie najpouzivanejsie. neviem, kde byvas (napis pripadne do IP alebo sem, skusim pohladat)...

rybca
19. okt 2011

@cestovatelkaandrea doktor bol velmi prijemny, hned mi spravil sono, ziadne sparanie sa a roztahovanie, s prepacenim, a sam bez nejakeho velkeho spovedania navrhol pre mna hormonalny profil a pre Laciho analyzu...🙂

jasne, ze sa zverim s novou skusenostou...🙂)) aj ked ma na pohovore strasili, ze je to strasna DRUK robota, ked vydim nasu dorucovatelku, ako sa pohoda, klidek, tabacek prechadza po ulici a roznasa, vobec mi to nepripada ako druk...🙂 ale aj keby, som rada, ze budem mat fitnes zadarmo a budem do toho v podstate nutena...🙂

zajaciq
19. okt 2011

@erique12 ja som napisala nasim, nech kupia alchemilku aj malinove..tak vyckaj do piatku, ti dam vediet ,ci zobrali

cestovatelkaandrea
19. okt 2011

@ikke ma velku nohu chlapec 😎 ze takmer 25. budes mat doma obra 😀