• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Ako a z čoho mi budú počítať materskú dovolenku v tomto prípade?

3. októbra 2009 
Ahojte. Rada by som Vás požiadala o zorientovanie sa ohľadom MD.. od 2/2005 som bola SZČO , nemocenské som odvádzala zo základu,1/2009-4/2009 UP, 5/2009-polovičný pracovný úvazok, 6/09-9/2009 UP, od4.9.2009 HPP-tento by mal trvať do30.11.2009 Keďže pracujem na zmeny a zaroveň mi konci HPP v 11/2009, v rámci voľna mam ponuku u ďalšieho zamestnávateľa od 1.11.2009 na HPP, rada by som vedela ako a z čoho mi budú počítať MD a čo sa stane v prípade ak budem musieť na PN a na MD pôjdem z PN. Termin pôrodu mi vychádza na 1.3.2010
MD-platí SP? Týka sa to nejako finančne zamestnávateľa?
Vopred Ďakujem,veľmi by ste mi pomohli :wink:
13. sep 2009 o 12:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
atarra,
u teba je otázne, či budeš mať nárok na materské. NEpíšeš dokedy si bola povinne nem. poistená szčo. Zo zamestnania, ak by trvalo súvisle od 4.9.09až do pôrodu (ak by bol presne 1.3.10) je to len 178dní + 31dní v máji 2009, to stále nie je 270dní. takže dopln to szčo.

Ak splníš 270dní aj podla zákona platného pri nástupe na MD, tak potom by bolo zaujímavé, ak budeš v 11/09 zároven mať dva PP, akú mzdu budeš mať v každom za tento jeden mesiac a teda aj ostatné mesiace. Ten 11/09 z dôvodu, či nepresiahneš maximum.
13. sep 2009 o 12:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
ahoj,
ano SZČO som akosi nedokončila :unamused: .Trvalo do12/2008 a na sociálke mi povedali , že 270dni spĺňam ak bude posledne zamestnanie trvať do MD. Ešte to ma jeden háčik. V novembri by som presiahla určite povolený hodinový pracovný fond, a vlastne ani neviem koľko hodín vlastne presne môžem odpracovať..
13. sep 2009 o 12:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
a ešte:
je veľmi pravdepodobne že v 11mesiaci presiahnem o niečo malo maximum . to druhé zamestnanie je trochu finančne zaujímavejšie.
Zatiaľ Ti ďakujem, budem rada keď moje otázky doplníš odpoveďami , ak to pôjde
13. sep 2009 o 12:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
atarra,
ak teda splniš podmienku 270dní a tvoj PPč.1 bude trvať od 4.9.09-30.11.09 a PPč.2 od cca 1.11.09 do nástupu na MD, tak materské sa ti vyráta z PPč.2 z obdobia 1.11.09-31.12.09.

No a veeeelmi dôležité je, aby tvoj VZ v 11/09 z PPč.2 bol vyšší ako VZ z PPč.1. Lebo ak presiahneš maximum, tak sa ti z VZ nižšieho odráta suma, ktorá prevyšuje maximum, takže tvoj skutočný VZ z PP z nižším VZ bude ešte nižšia. NEviem, či tomu rozumieš, no pozri si zákon o sociálnom poistení § 138 ods. myslím 18 (Začína slovami " Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, ...)

No a k trvajúcemu PPč.2 sa prirátajú dni PPč.1 + jednomesačného PP + dni povinnéh NP szčo (ak sa v zákone nič v tomto nezmení)
13. sep 2009 o 20:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
gapa,
fakt dakujem. Rozumiem tomu az na poslednu vetu. Z tych priratanych dni sa bude robit sucet k comu?
15. sep 2009 o 10:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
atarra,
či splníš základnú podmienku "aspon 270dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
16. sep 2009 o 21:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
gapa,
Este raz diky :slight_smile: , velmi si cenim že si mi pomohla zorientovat sa tak, aby som tomu rozumela a to je dolezite, tiez teda dufam, ze na ten narok na MP mat budem :wink:

Pekné dniky Ti želam
3. okt 2009 o 13:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok