Ako dosiahnuť najvyššiu materskú?

stanislavicenka
17. jan 2018

Ahojte, potrebovala by som poradit. Momentalne som na rodicovskej dovolenke s 26 mesacnou dcerkou a 9.4. opat nastupujem na matersku. Viem, ze je moznost ziskat najvyssiu.možnú matersku, ale neviem ako na to. Zamestnavatel mi drzi miesto aj pocas druheho tehotenstva, prva materska mi vysla na den cca 24 eur, co urcite nebolo zle, ale viem o moznosti, ze mozem ziskat sumu este vyssiu. Keby pracujem, viem, ako na to. Ale takto si nie som ista. Zamestnavatela, toho sucasneho nemozrm poprosit aby ma zamestnal iba na urcity cas a na urcitu sumu.. Moze ma zamestnat na urcity cad aj niekto iny? Aby sa mi zvysil ten denny zaklad?

katriona1
17. jan 2018

na to aby ses zamestnala ješte nekde jinde už nemáš čas

marcelatje
17. jan 2018

Materska sa vypocitava z prijmu za predchadzajuci rok. Teoreticky by ti ju.mohli vypocitat z predpokladaneho prijmu, nie z toho z ktoreho ti vypocitali matesku prvy krat.

janapiestany
17. jan 2018

tehotnu ta nkto nezamestna jedine keby znami....ale aj tak zodpoveda za vas oboch keby sa ti a tvojmu dietatku stalo....najlepsie sa opytat na urade prace socialnych veci a rodiny neviem ako to funguje ale som pocula ze sa da doplacat pocas tehu aby si mala vyssiu matersku....

motovidlo83
17. jan 2018

@stanislavicenka ano je taka moznost, ale to musi byt 90 dni pred nastupom na MD, co uz je pre teba neskoro...jedine ze sa dohodnes s DR, aby ti posunul termin porodu a nastupis na MD neskor a co najskor sa zamestnas (zajtra)

marcelatje
17. jan 2018

@janapiestany to uz nie je mozne.

janapiestany
17. jan 2018

tak skus ist nato socialne sa opytat mne teraz konci materska a prechadzam na rodicovsky ako slobodna mamicka aky mam narok na penazne davky od stanu? priatel je SZCO teraz sa bude robit danove ake papiere potrebuje aby dostal na dcerku bonus?nevies nahodou dakujem krasne

janapiestany
17. jan 2018

*statu*

marcelatje
17. jan 2018

@janapiestany mas narok na rodicovsky prispevok a rodinne prudavky, samozrejme vyzivne od otca dietata to je vsetko. Ak zijes s niekym v domacnosti nemas narok na hmotnu nudzu ani prispevok na byvanie. Na rodicovskom vsak.mozes pracovat.

janapiestany
17. jan 2018

priatel byva snami len svadbu sme nestihli 🙂 uz sa tesim na ten uzastny rodicovsky....dakujem

katriona1
17. jan 2018

@motovidlo83 ale ona nechce menit zamestnavatela, takže by jí 90 dní nepomohlo, musela by u druhého mít 270 NP a i tak menit termín o víc jak týden mi neprijde normální
@janapiestany poduk jsi zamestnaná tak už se nic doplácet nedá

janapiestany
17. jan 2018

bola som ale uz mi skoncila zmluva 🙂

marcelatje
17. jan 2018

@janapiestany podla mna je uzasny, ved kde ti kto da co zadarmo? Dieta ma otca on sa postara.

majula1311
17. jan 2018

ahoj
mam rovnaky nastup na MD , som na rodicaku s 19mes, som zamestnana od januara na 3mes, aby mi vyslo 90 dní “ k výplate 1300€” tym padom, odvody vysoke , ale denny vymeriavak by mal byt cca 56€.

stanislavicenka
autor
18. jan 2018

Urciteje to mozne. Ja nepotrebujem byt zamestnana 90 dni, niekde som nasla, ze mi staci den s prijmom 60 eur, ale kedze som zamestnana u komercnej banky, tam to ziadat nemozem. A dni do nastupu na MD mam dost. Zamestna ma znama, s tymproblem nemam, a nikto ohrozeny nebude. Viem, ze Mihal o tom hovoril, len to potrebujem potvrdit, aby som vedela, ze mi hude stacit par dni. Nepotrebujem celych 90 dni, to uz viem.

stanislavicenka
autor
18. jan 2018

@majula1311 a ty tiez nepotrebujes tych 90 dni, pokial si stale zamestnans, staci ti dokonca iba taka suma, ktora dorovna tu predchadzajucu a spocita sa to

motovidlo83
18. jan 2018

@stanislavicenka to sa opytaj priamo na SP ci je to takto mozne

katriona1
18. jan 2018

@stanislavicenka ty pleteš více vecí dohromady, tobe už ted žádný den nepomuže
poprosím te @evittam ty jsi odborník a vyznáš se, mužeš se k tomu vyjádrit 🙂

stanislavicenka
autor
18. jan 2018

Tak som volala aj zamestnavatelovi, aj na SP. A je.mozne mat materske. Uplatnim si to 2x.

sasesoe
1. feb 2018

@stanislavicenka materska sa ti bude pocitat z pravdepodobneho prijmu kt ti uvedie zamestnavatel - je na nom ci tu uvedie len to co mas v zmluve, ci zohladni aj odmeny a da sumu aku si mala pri prvej md alebo moze zohladnit aj zvysovanie mzdy ak by si tam robila a pridat "par eur" na zaklade aktualnej mzdy pracovnikov na podobnej pozicii. Kedze isla md na 75% z DVZ tak budes mat asi viac aj keby ti uviedol tu istu sumu 😉

monika4991
14. aug 2018

@majula1311 ahoj môžem sa opýtať. Koľko si odrobila s tým ze si mala výplatu 1300€? Aké obdobie a potom si sa dala na PN ci?

majula1311
16. aug 2018

@monika4991 3mes odrobene s touto mzdou a uhradene odvody a sla som na MD rovno

monika4991
16. aug 2018

@majula1311 a predtým si mala výplatu koľko? Keď píšeš ze 3 mesiace si odrobila takto...

majula1311
20. aug 2018

@monika4991 nerobila som , bola som len na rodicaku , no samozrejme po znamosti ma zamestnali na 3mes

evittam
20. aug 2018

@majula1311 Lenze ti musel trvať povodny PP, aby si mala splnenu hlavnú podmienku naroku na MD.

monika4991
20. aug 2018

@majula1311 a čize keď si bola pred tým na rodiča ku. Po tých 3 mesiacoch si pokračovala ďalej na PN ké ci?

evittam
21. aug 2018

@monika4991 Ak PP trva a ty chces ist po RD na PN tak sa musí obnoviť NP aby si mala narok na platenu PN

martinoocka
23. okt 2018

Ahojte. V septembri som sa prihlasila na dobrovolne platenie odvodov do socialnej poistovne z najnizsieho vymeriavacieho zakladu.....dnes mi prisiel list o vzniku povinneho dochodkoveho poistenia fyzickej osoby za ktoru plati poistne stat od 1.1.2018. Som doma s dcerou ktora uz mala 3 roky a niesom evidovana na urade prace. To znamena ze dobrovolne poistenie na ktore som sa prihlasila asi neplynulo vsak? Nijak sa k tomu v tom liste nevyjadrili. Teraz by som sa mala z tohto dochodkoveho odhlasit aby som sa mohla poistit dobrovolne?