Ako je to s materským príspevkom u živnostníkov?

ggbg
10. feb 2006

Ahojte baby,

Chcela som sa opytat, ci by ste mi nevedeli poradit: ako je to s materskym prispevkom u zivnostnikov? som zivnostnicka uz 8 mesiacov, ale neplatila som odvody do socialnej poistovne, lebo prvy rok nie je povinne. Teraz, po danovom priznani uz budem platit. Planujeme dieta uz tento rok, len neviem ako je to s materskou ked som zivnostnicka.... Ak mate niektora nejake skusenosti, prosim, poradte... Dakujem moc krat

misa1
5. júl 2007

ahojte som szco a zamestanavam a zostavam od septembra na materskej tak ze zivnost ide dalej.kako to je z materskou?kolko budem dostavat?alebo ci mam vlstne narokna nu.

oliverka
5. júl 2007

Misa, ci mas narok zavisi od toho, ci si si za posledne dva roky platila aspon 270 dni nemocenske poistenie. Ak ano, z vymeriavacieho zakladu v rozhodujucom obdobi si vyrataj 55 % a to bude tvoja materska.

emjee
16. júl 2007

poleva • 16. júl 2007 o 21:56
ahojte babenky je tu nejaká holka čo pracuje alebo pracovala na živnosť a
je na materskej alebo sa ešte len chystá...dík vopred

poleva
16. júl 2007

dakujem

kometa
17. júl 2007

Ahoj Poleva,
ja som ten prípad, som živnostníčka a práve nastupujem na MD.

misa1
18. júl 2007

kometa ahoj a kolko budes brat matersku.ja tiez mam zivnost,mam dvoch zamestnancov,tak ze zivnost mi pojde.odvody musim platit?a kolko mi potom daju alebo ako to je?

kometa
18. júl 2007

Misa, koľko mi to spraví uvidím až keď prídu prvé peniažky, ale platila som si i dobrovoľné odvody, tak nárok mám na dve materské, teda ako SZČO aj ako DPO. Počas materskej (teda tých 28 týždňov) odvody do soc.poist. platiť nemusíme, lebo materská je definovaná ako určitý druh PN, ale do zdravotnej poisťovne asi áno. Nemám to ešte na 100% overené, ale pracujem na tom...

gardenia
25. júl 2007

podla mojich informacii pocas prvych 28 tyzdnov sme ako SZCO oslobodene od vsetkych odvodov. po uplynuti tejto doby dalej platime odvody a dostaneme uz len rodicovsky prispevok...

kometa
26. júl 2007

Viem už aj ja, dokonca som bola spraviť zmenu na zdravotnej poisťovni, aby ma neevidovali ako neplatičku. Takže už som na MD a nemusím platiť ani SP ani ZP.

bubonic
27. júl 2007

a ak živnosť nemám, som normálne zamestnaný človek musím si počas rodičovskej niečo platiť? lebo som niekde počula, že vraj do socialky a aj zdravotné, tak ako je to? ďakujem.

odyseana
11. aug 2007

maminy, maminy..po uplynuti materskej dovolenky sa musite aj v zdravotke aj v socialke osobne prehlasit na rodicovsku dovolenku aby ste neplatili ziadne odvody pocas celej doby co ste doma s babatkom..myslim zivnostnicky 😎

droby
11. aug 2007

neviete ako je to ked otehotniem v prvy rok zivnosti a socialku si budem platit dobrovolne? pocula som ze v takom pripade nemam narok na matersku 😒
a ak ju platim dobrovolne tak ju platim s vysky platu alebo si mozem zvolit ci ju budem platiot s maximalneho vymeriavacieho zakladu?
prosim neviete poradit?

alex21
13. aug 2007

droby ak platíš dobrovolné poistné tak výšku si môžeš určit sama aku chces samozrejme nemôže to byť menej ako minimálny vymeriávaci základ a ani viac ako maximálny.

mhas
31. aug 2007

Ahojte!Neviete,ako je to,keď som dobrovoľne nezamestnaná???Platím si len zdravotné poistenie.

oliverka
1. sep 2007

mhas, pytas sa na matersku? Ak ano, dostanes je len vtedy, ak si si platila nemocenske poistenie aspon 270 dni za posledne 2 roky. Ak nie, tak ti patri len rodicovsky prispevok od zaciatku.

danielake
3. sep 2007

Ahojte vsetky, ja este zivnost nemam ale chcela by som mat ale popri zamestnani. Nevie niekto poradit ako by to bolo ked budem po porode na materskej ale pocas toho by som sem-tam spravila nejaku tu masaz (robim v nemocnici na rehabilitacii)? ci tak nemozem prist o nejake prachy? Dik.

mhas
5. sep 2007
droby
6. sep 2007

a neviete nahodou, ci je mozne poberat matersku ako zivnostnicka, pocas prveho roku ked platim dobrovolne? niekde som citala ze moze,sice platit dobrovolne ale na matersku narok nemam, vtom pripade je to riadne svinstvo a zostanem uplne bez peniazkov ☹

gangulienka
8. nov 2007

ahoj, potrebovala by som poradit,som zivnostnicka a od 3.11 som na materskej. Za november musim platit plnu sumu, a potom mi to vratia alebo ako ?

poleva
8. nov 2007

ahojte
ja si platím dobrovoľne sociálku 335,- Sk mesačne
od novembra 375,-
stačí to ?

tinushinka
20. nov 2007

ahojte
neviem, danielake, ci je este tvoja otazka aktualna, ale ja som zamestnankyna a zaroven zivnostnicka druhy rok, zatial som nemala povinnost platit odvody do soc. poistovne, lebo zarabam na zivnost do toho carovneho desatnasobku minimalnej mzdy, co sa kazdy rok meni. bola som sa opytat v soc. poistovni, ako to bude pocas materskej, mala som dojem, ze mozem robit az pocas rodicovskeho prispevku a tu su doteraz moje info - prekvapivo to vyzera dobre, hlavne oproti zenam, co su cisto zivnostnicky:
- mam narok na matersku v riadnej vyske, bola som zamestnankyna
- uz aj popri materskej, dtto rodicovskej mozem robit na zivnost, odvody logicky budu zalezat az od danoveho priznania nasledujuci rok, na MD chcem ist od 1.1.2008 - aby sa mi to dobre pamatalo a uctovalo 🙂 este uvidim ake aktivity popri nasom babottku budem riesit, zatial neprotestuje 🙂
- MD beriem ako prilezitost overit si, ci si budem moct na svoju zivnost zarobit aj viac ako doteraz a to potom dam vypoved u zamestnavatela
- cele som si to bola overovat kvoli jednej dohode, ktoru mi museli obnosit, lebo este nebola vyplatena a vraj je to v poho mat aj dohody pocas materskej, teraz sa mi totiz viac crtaju dohody ako veci na zivnost

toto vsetko si idem este overit, poradim sa so svojou uctovnickou, ide o to, aby som potom nemusela cosi vracat
ak ste niekto v rovnakej situacii - zamestnankyne na MD chcejuce robit na zivnost, dohodu a pod., dajte, prosim, vediet.
diky,
t.

jana2001
19. feb 2008

Tak toto ma zaujalo aj ja som živnostníčka a neplatím si sociálku. Ale asi začnem aj keď na dieťa sa chystáme až v zime o rok. Ale nevie mi niekto poradiť pred tým ako som si založila živnosť (t.j. január 2007) som bola 10 mesiacov normálne zamestnaná. počíta sa to aj z platu že?

smejula
24. feb 2008

jana2001, čo či sa počíta aj z platu?
Nárok na materské zo Soc. poisťovne ti vznikne, ak si si buď platila odvody sama minimálne 270 dní, alebo ak odo dňa, kedy si skončila v zamestnaní, neuplynula ešte doba 6 mesiacov - vtedy sa berie do úvahy poistné, ktoré za teba odvádzal zamestnávateľ. U teba je to viac ako pol roka, čiže nárok na materské by si nemala, iba na rodičovský príspevok, ktorý vypláca úrad práce.

Preto najlepšie by bolo, keď plánujete bábo, aby si si začala platiť, pokiaľ teda chceš dostávať aj materské. Minimálna mesačná výška odvodu na nemocenské poistenie v súčasnosti - keby si si platila ako dobrovoľne poistená osoba, je 357,- Sk, max. 1 239,- Sk. Od toho sa potom vyvíja aj výška dávky - pri najnižšom je to okolo 4 200,- Sk, pri najvyššom cca. 14 500,- Sk mesačne po dobu 6 mesiacov.

Podľa zákona, ktorý platí teraz, stačí, aby si aspoň 6 mesiacov odvádzala, pokiaľ chceš, z vyššieho vymeriavacieho základu, ten sa potom berie do úvahy pri výpočte dávky, zvyšné 3 mesiace stačí základ znížiť aj na minimum.

anjelik85
8. mar 2008

žienky, nemám čas to všetko čítať, tak kladiem otázku. som na RD. s manželom by sme chceli založiť živnosť. nevieme, či na neho alebo na mňa. on zo začiatku z práce odísť nechce, živnosť chce mať popri zamestnaní. zamestnávateľ bude za neho platiť odvody? a ak áno, musí si odvody zaplatiť aj zvlášť z tej živnosti?
alebo ak by bola na mňa, už som sa dozvedela, že o RD neprídem. ale odvody bude naďalej za mňa platiť štát alebo ja? alebo aj aj? riaden hokej. ☹

smejula
8. mar 2008

anjelik, ak začne podnikať manžel popri zamestnaní, zamestnávateľ zaňho bude riadne odvádzať príspevky. Prvý rok podnikania je pritom, čo sa týka poistenia, dobrovoľný. To, či bude musieť platiť v nasledujúcom roku- bude to v zdaňovacom období od 01.07.2009, sa uvidí na základe daňového priznania, či mu vznikne alebo nevznikne povinnosť platiť odvody ako SZČO. Potom by nemusel platiť v prípade, ak nedosiahne príjem 12x min. mzdy alebo v prípade, že by odvody od zamestnávateľa prekročili max. výšku vymeriavacieho základu pre jednotlivé poistenia.
Ak by si začala podnikať ty, platí v podstate to isté. Dôchodkové poistenie za teba odvádza zatiaľ štát, ak si teda prihlásená v SP. A aj pre teba je 1. rok podnikania dobrovoľný, čo sa týka prihlásenia sa do SP.

anjelik85
8. mar 2008

ďakujem smejula. super vysvetlené. ešte raz dik.

jaduska
8. mar 2008

súhlas so smejulou, len neviem, že ak by bola živnosť na teba anjelik, tuším by si si zdravotné poistenie musela platiť od začiatku podnikania, SP je dobrovoľné , ale bolo by dobré si to ešte overiť

poleva
29. apr 2008

ak by som bola tehotná a mám živnosť, ale by som bola na marodke mám si odvody platiť dalej ?

gapa
29. apr 2008

poleva, ty máš DNP a zároven aj povinné NP SZčo? Ak áno, od lekára si vypytaj potvrdenie o PN 2x (1x pre DNP, 1X pre NP SZčo)
Počas PN ako povinne NP SZČO platiť odvody nemusíš.
Ak budeš poberať nemocenské aj z DNP, tak počas poberania nemocenského z DNP, nemusíš ani DNP platiť.
a zdravotné poistenie, myslím, počas poberania nemocenského tiež platí štát

zuzuh
12. máj 2008

Potrebovala by som poradit. Momentalne som na rodicovskej dovolenke. Od aprila som si zalozila zivnost. Neviete ako je to s odvodami do socialnej poistovni. Doteraz za mna platil stat ale na socialke vraveli ze sa asi musim odhlasit a tak prvy rok podnikania nebude platit nikto za mna odvody. Mne sa to zda nejake divne ved stale som na materskej tak neviem preco by stat nemal za mna platit.