Ako je to s materským príspevkom u živnostníkov?

ggbg
10. feb 2006

Ahojte baby,

Chcela som sa opytat, ci by ste mi nevedeli poradit: ako je to s materskym prispevkom u zivnostnikov? som zivnostnicka uz 8 mesiacov, ale neplatila som odvody do socialnej poistovne, lebo prvy rok nie je povinne. Teraz, po danovom priznani uz budem platit. Planujeme dieta uz tento rok, len neviem ako je to s materskou ked som zivnostnicka.... Ak mate niektora nejake skusenosti, prosim, poradte... Dakujem moc krat

gapa
12. máj 2008

zuzuh, samozrejme zdravotné poistenie si platiť musíš. V prvom roku podnikania platí SZčo poistenie na SP len ak chce - dobrovolne, ako si písala. No a štát za teba počas RD platí iba dôchodkové poistenie (ale to len ak si podala prihlášku), nič viac (teda aj zdravotné, ak nepodnikáš). Nemocensky poistená počas rodičovskej dovolenky nie si, len počas materskej dovolenky (aha MD je vlastne výraz pre zamestnancov, teda počas prvých 28, resp.37týždnov), no a poistenie v nezamestnanosti tiež nie, ale to si ani SZčo platiť povinne nemusí.

zuzuh
12. máj 2008

Ale stale mi nieje jasne ci sa mam odhlasit so socialnej poistovni ked som si zalozila zivnost aby za mna sta uz neplatil dochodkove poistenie.

takyna
12. máj 2008

ahojte kočky, chcela by som sa spýtať, z čoho mi vyrátajú materskú z akej sumy, keď som živnostníčka????díky

gapa
12. máj 2008

tam je podmienkou, že nie si dôchodkovo poistená ako zamestnanec a ani ako SZčo. A ty v prvom roku podnikania nebudeš dôchodkovo poistená. Až od 1.7.09 budeš, ak tvoje "príjmy" (nie zisk) za rok 2008 presiahnu hranicu určenú zákonom.
Takže do 30.6.09 za teba bude platiť dôchodk.poistenie štát (ak teda nebude mať dieťa skôr 3, resp.6rokov alebo ak ho nedáš skôr do škôlky)

gapa
12. máj 2008

takyna
obvykle (ak si platíš povinné nem.poistenie SZčO dlhodobo bez prerušenia) je to z tvojho vymeriavacieho základu, z ktorého si si platila nem.poistné v predch.kal.roku.
Musi ti však trvať toto pov.NP SZčO k nástupu na MD (resp. musíš byť v ochrannej lehote) a musíš byť aspon 270dní nem.poistená v posledných dvoch rokoch "pred pôrodom" (napr. pri pôrode 1.9.08 sa sleduje dosiahnutie aspon 270dní NP v období od 1.9.06 do 31.8.08).

takyna
12. máj 2008

gapka ďakujem 🙂

gapa
12. máj 2008

🙂 takyna, tak dúfam, že to nie je minimum 😒
A dúfam, že si porozumela tomu "obvykle", ak by si platila v poslednej dobe (cca predch.kal.rok a bližšie) nem. poist. napr.povinne a potom dobrovolne, alebo opačne, je to iné! Opísala som ten najjednoduchší prípad. 😉

gapa
12. máj 2008

aha, ty si len snažilka! 🙂 😉

gapa
12. máj 2008

zuzuh, ešte predpokladám,že v r.2006 ani 2007 si nebola SZčO (to by ti predpokladám mohla vzniknúť povinnosť platiť odvody podla predchádzajúcich DP).
Asi by bolo dobré sa poradiť (pohladať v témach) na porada.sk

takyna
12. máj 2008

gapka , veru len snažilka ☹

gapa
12. máj 2008

takyna, poznááááááááááám velmi dobre (u mna cca 2,5roka )..., neboj, dojde to! ani sa nenazdáš, budeš len spomínať 🙂 😅

takyna
12. máj 2008

gapka tiež ste IVF-podstúpili? či sa prirodzene podarilo?, ďakujem ti, dúfam, že to raz vijde, ale aj v to, že sili ma neopustia 😵

prezyvka
1. dec 2008

dobrý večer...dnes som bola na úrade práce a chcela som vediet ako to je zo živnostou popri materskej...najviac ma zaujalo ,že vraj od roku 2009 víjde nejaký nový zákon o tom že keby som chcela takto podnikat tak by som prišla o peniaze teda o materskú.ako je to vlastne? viete mi poradit?dakujem

gapa
1. dec 2008

prezyvka,
v szčo sa obzvlášť nevyznám, no ak by si ozaj poberala "materské" a nie rodič.príspevok, tak počas poberania materského môžeš podnikať bez problémov, len myslím platíš preddavky na zdr.poistenie. Tam sa od 1.1.09 nič nemení. Tiež popri rodič.dovolenke by si mohla podnikať, ak len začínaš a neplatiť do soc.poistovne do 1.7. odvody.
Otázne je len to, či by si aj poberala rodičovský príspevok, v tom je od 1.1.09 zmena!!!

gapa
1. dec 2008

takyna, aha som ti riadne dlho neodpovedala, som to prehliadla 🙂 . U nás sa podarilo síce prirodzene aj ked popri užívaní troch druhov liekov.

anib
2. dec 2008

Ahoj gapa a nevies, kedy budeme presne vedieť znenie toho nového zákona, ktorý začne platiť od 1.1.2009? Som z toho tiež v šoku, lebo na materskú ako SZČO by som mala nastupit v marci 2009 a čo po 28 týždňoch? Ani rodičovský príspevok popri živnosti? Ak niečo ohladom tejto temy budes vedieť, prosim odpis. anib

etnicka
3. dec 2008

ahojte kocky, prosim poradte, ak viete. Som zivnostnicka a nemam narok na matersku, budem dostavat akurat rodicovsky prispevok okolo 4500. Manzel je zamestnanec a bude so mnou doma, ked sa babatko narodi - pojde na urad prace ako nezamestnany. Rozmyslam nad tym, ci by sa nam viac neoplatilo, keby som miesto RP brala podporu v nezamestnanosti a RP by bral manzel. Ako zistim, ci mam narok na podporu a kolko by som dostavala? dakujem 🙂

gapa
3. dec 2008

eticka,
ak si bola živnostníčka a nie zamestnanec, tak je jedno, či si platila povinné odvody alebo nie. Lebo pre živnostníkov nie je povinnosť platiť poistné v nezamestnanosti. NO a nepredpokladám, že by si si v posledných štyroch rokoch platila aspon tri roky (teda ani dva) dobrovolne poistenie v nezamestnanosti.
Takže predpokladám, že túto podmienku nesplnaš a nárok na podporu mať nebudeš.

etnicka
3. dec 2008

kurnik, tak to je teda blbe ☹ hlavne, ze platim dane 😠 a z coho potom ziju tie socialne pripady, co za cely zivot nepohli prstom?

lubia
29. dec 2008

Ahojte viete mi prosím poradit?Som živnosníčka od roku 2004 a neplatím si žiadne odvody.Termín porodu mám 2/2009,budem mat nárok na nejaký príspevok od štátu?Budem slobodná matka.Dakujem

jaduska
29. dec 2008

Lubia, nerozumiem, prečo neplatíš žiadne odvody, keď podnikáš už cca 4 roky, ale to nie je predmetom otázky. Ak neplatíš nemocenské poistenie, tak ti nevznikne nárok na materský príspevok - to viem isto.

Mala by si však mať nárok na rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa a zrejme aj príspevok pri narodení dieťaťa, ale to teraz neviem, či nie je podmienené platením zdravotného poistenia. Niečo také sa mi marí, ale to už možno píšem blbosť.

lubia
29. dec 2008

jaduska ďakujem ti za skorú odpoveď.Ja si platím len zdravotnú poistku a aj tú len krátko.Ale aj tak vďaka aspoň trochu si ma potešila. 🙂

jaduska
29. dec 2008

No a ešte som zabudla, samozrejme máš nárok na rodinné prídavky 😉

lubia
29. dec 2008

jaduska a kolko je to zhruba do kopi?Myslím ten rodičovský a rodinné prídavky.To sa všetko vybavuje až po porode?Dik

jaduska
29. dec 2008

lubia, presne na korunu ti to teraz nepoviem, lebo mne to všetko chodí na účet, ale na jedno dieťa to dokopy bude okolo 5300 Sk +/- nejaké drobné.... Jednorázový príspevok pri narodení dieťatka je nejakých 25000 Sk. Na materskú dovolenku sa nastupuje 6-8 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, gynekológ ti na to vypíše papier. Ja si myslím, že aj keď nespĺňaš podmienky nároku na materské (to sa vypláca z nemocenského poistenia plateného sociálnej poisťovni), tak s tým papierom zájdi na sociálku, zrejme budeš potrebovať od nich papier, že nemáš nárok na materské. S tým treba ísť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého pobytu. Ale s týmto praktické skúsenosti nemám, lebo ja som išla na materskú zo zamestnania, takže som materskú dostávala od sociálky. Príspevok pri narodení a rodinné prídavky sa určite vybavujú až po pôrode, treba tam kópiu rodného listu.

pata31
14. jan 2009

Ahojte, chcem sa aj ja trosku poinformovat, som SZCO od maja 2008, platila som si DNP z min.mzdy, dnes som si bola na socialke dat odhlasku a prihlasku a zmenila som si vymeriavaci zaklad na maximum, resp. z 30200, bo ta uzasna pani mi tam nechcela povedat maximalnu sumu!! (co je 30219) 😠 😠 Mi vravela, ze asi bude problem, ked si budem musiet v july zmenit zase vymeriavaci zaklad, kedze budem musiet si uz povinne platit poistenie, lebo zmena moze byt len raz za pol roka, tak asi az od augusta budem moct mat zmemu...neviete mi niekto poradit, ako to potom bude? Danove priznanie budem mat minimalne...
A este otazka, ked otehotniem toho roku a by sa baby narodilo este tiez v tomto roku, berie sa do uvahy uz obdobie, co som si teraz zacala platit, vsak? Cize materske by som mala mat 55% z 30200? Od augusta sa mi bude odpocitavat povinne poistenie pre SZCO z tej sumy??
Ďakujem! 🙂

anib
14. jan 2009

Ahoj pata31, to ti stacilo platit do DNP aj nadalej z minim.mzdy, len podla terajsej - suma by bola okolo 13 Eur a akonahle by si otehotnela/naj do 6-8 týzdna tehotenstva/, isla by si si podat do soc. poistovne odhlasku a na druhy den prihlasku s maxim.VZ /respektíve, ked by ti uz vzniklo zo zivnosti ako szco platit odvody do soc.poistovne tak rozdiel max Vz 30219 a minimalnej mzdy/. Toto maximum treba platít nepretrzite tých 26týzdnov, cize 182dni a ziadat o nárok na matersku az na 183 den. Aj ked viem, ze teraz je to uz tazsie takto presne ratat, ked nanovo sa da prihlasit az po tych 6 mes.

pata31
14. jan 2009

Ahoj, anib, tak ja som to chcela mat trosku dopredu spravene, aby som potom nestresovala, ale dufam, ze to bude ok...

katka.m
14. jan 2009

Dievčatá, menilo sa niečo, ak som na rodičovskom a chcem si založiť živnosť. Môžem, nezrušia mi rodičovský príspevok? Ďakujem.

zuzana8
15. jan 2009

kto mi prosím vie poradiť- som na materskej dovolenke a chcem dať výpoveď v zamestnaní. Bude mi sociálka vyplácať materskú? ďakujem