Ako je to s materským príspevkom u živnostníkov?

ggbg
10. feb 2006

Ahojte baby,

Chcela som sa opytat, ci by ste mi nevedeli poradit: ako je to s materskym prispevkom u zivnostnikov? som zivnostnicka uz 8 mesiacov, ale neplatila som odvody do socialnej poistovne, lebo prvy rok nie je povinne. Teraz, po danovom priznani uz budem platit. Planujeme dieta uz tento rok, len neviem ako je to s materskou ked som zivnostnicka.... Ak mate niektora nejake skusenosti, prosim, poradte... Dakujem moc krat

gapa
16. jan 2009

pata,
som ti odpovedala na porade 🙂

gapa
16. jan 2009

katka.m, vzhladom na to, že poberaš RP ešte podla starého zákona (začala si ho poberať v r.2008), tak môžeš mať aj živnosť a poberať RP. Len dieťa nemôžeš dať do Mš.

pata31
16. jan 2009

Gapa, ty si brcko na porade?? a ďakujem veľmi pekne 🙂)))))))))) konečne mi niekto odpovedal 😵 inac viem, ze si mohla dat to odhlasenie a prihlasenie tak, aby to bolo d 1.1., ale nejako som na to pozaudla cez sviatky a som sa az v january spamatala...a ešter az ďakujem!!!!!!!!!!!! 🙂

miriamkac
16. jan 2009

gapa.....a ak by som chcela ist na zivnost a dam deti do MŠ bude sa dat vybavit "prispevok na starostlivost o dieta"?....to je ta "novota".....ale pre tie, co su na RD pred rokom 2009?

gapa
16. jan 2009

pata,
síce nerozumiem, čo myslíš tou odhláškou a priháškou (možno myslíš zmenu), no neva 😀

gapa
16. jan 2009

pata,
som teraz pozerala na poradu, na ten tvoj prípad. Tak dúfam, že si sa odhlásila cca 14.1.09 a nanovo prihlásila. 😨 Myslím tak si to písala v nejakom príspevku. Ak by si podala len "zmenu", tak je všetko úúúúplne inak!!!!!!!!

Aha, už som asi pochopila, čo myslíš! Takto ak platíš z vyššieho VZ v r.2009 môžeš čerpať vyššie nem.dávky aj v r.2010, ak si DnP ponecháš. Ak by si mala vysoký VZ v r.2008, tak to možné nie je. 😉

etnicka
18. jan 2009

ahojte, som zivnostnicka a chystam sa od 1.2. nastupit na matersku, problem je v tom, ze nemam narok na matersky prispevok, len na rodicovsky a ten sa dava az od porodu. Mam to chapat tak, ze tych 6 tyzdnov pred porodom nebudem mat ziadny prijem? Kto za mna bude platit poistenie? Zivnost si chcem ukoncit k 31.1.. Mam sa ist prihlasit na urad prace ako nezamestnana? Vobec tomu nerozumiem a neviem ani, na koho sa mam obratit, kam mam ist ☹

gapa
18. jan 2009

etnička,
do mesiaca pôrodu nemáš nárok ani na materské, ako píšeš a ani na rodič.príspevok, resp. príspevok na starostlivosť o dieťa.

Pri predp.termíne pôrodu 23.3.2009 ti vychádza 6týždnov pred pôrodom na 9.2.09. Ak dnom 31.1.2009 ukončíš živnosť, tak bud:
1. sa zaeviduješ na úrade práce a zdrav.poistenie za teba bude z toho titulu platiť štát až do pôrodu (potom bude za teba nadalej platiť štát zdrav.poist, ale z titulu poberania rodič.príspevku alebo riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov)
2. alebo si budeš do dna pôrodu platiť ZP sama
3. ak si szčo, ktorá je aj povinne nem.poistená, tak by si napr. mohla aj čerpať nemocenské až do 6týždnov po pôrode, ak nemáš nárok na materské. Ak si však povinne nem.poistenie neplatíš, tak toto možné nie je.

Nezabudni sa po pôrode prihlásiť na soc.poistovnu!!!!, aby za teba štát platil aj dôchodkové poistenie. Spätne sa to vybaviť nedá!!!

gapa
18. jan 2009

nemocenské = PN-ka 😉

etnicka
18. jan 2009

gapa, velmi pekne Ti dakujem. Nemocensky poistena nie som, platim si len zdravotne poistenie, takze sa pojdem prihlasit na Urad prace. Este by som sa chcela spytat, aky je rozdiel medzi dobrovolne nezamestnanym a nedobrovolne nezamestnanym - mam narok na nejaku podporu?

pata31
19. jan 2009

ahoj, gapa, dala som si odhlasku a prihlasku, nie zmenu...som si nasla na nete rozdiel, pretoze ked som sa bola prvy krat pytat na socialke, tak ta blba zena pri okienku mi nevedela, alebo nechcela povedat aky je v tom rozdiel....takze som to spravila takto, aby sa mi zmenilo rozhodujuce obdobie a pocitalo sa to z roku 2009... 😵 😵

gapa
19. jan 2009

pata, rozumné 🙂

etnicka,
- dobrovolne nezamestnaný si "nehladá prácu", takže si ZP platí sam (ak si ju aj hladá ale nezaeviduje sa na UP, tak samozrejme tiež si ZP platí sam)
- nedobrovolne nezamestnaný si "hladá prácu" a ak sa zaeviduje na uP, tak za neho platí ZP štát

to s tým hladaním práce samozrejme nemusí a nie je vždy pravda 😀 , ale písala som to takto, aby si videla, aky je dôvod platenia ZP 😵

Ak si nebola v posledných štyroch rokoch aspon tri roky (3x365dní) poistená v nezam., tak nárok na podporu mať nebudeš. Ak si mala v posl. 4-och rokoch napr. len prac.pomery na dobu určitú, tak ti stačí na vznik nároku na podporu byť v posledných 4-och rokoch poistená v nezam. len 2 roky (2x365dní)

zuz11
19. jan 2009

iskokatka1 • 17. jan 2009 o 12:16
ahojte,som na materskej,ale chcela by som si založiť živnosť.Syn by bol naďalej so mnou,nedávala by som ho varovať nikomu.Ako je to?Čo musím vybaviť?Odvody by mal za mňa naďalej platiť štát,nie?dakujem

anib • 27tt • 17. jan 2009 o 14:37
Ahoj riskokatka1, no čo sa týka tej živnosti:
Ja pojdem na matersku cca o mesiac, ale hned ako ju doberiem, chcem živnosť bud ukončiť, alebo aspon na nejaku dobu prerušiť, totiž:
1, po ukončení materskej budes mat povinnosť platít si povinné zdravotné poistenie v sume okolo /1230,-Sk:30,126/ v eurách mesačne.
2, nebudeš poberať rodičovský príspevok v sume 4780,-SK mesačne, ale len 1195,-SK príspevok na starostlivosť o dieťa - a to je jedno, či s ním budes celý den ty ☹ , ich to nezaujíma, pretože ako živnostníčku Ta budu brat ako normálne zamestanú osobu.
/Tých 4780,-Sk by si dostala iba ked by si si dieťa dala opatrovať inej osobe - živnostníčke, ktorej by si platíla./
No a keby si živnosť nechcela, môžes brať tých 4780,-Sk a popri tom pracovať len na Dohodu - a tam môžes mať hocijaký príjem.

charmed696 • 9d • Včera o 11:58
Ahoj riskokatka1, čo sa týka živnosti, tak ja som na MD a mám aj živnosť,dcérku mám doma,rodičovský príspevok beriem v plnej výške nakoľko nenavštevuje žiadny štátny subjekt -jasle, školka. V prípade,že sa rozhodneš pre živnosť pojdeš na živnostensky úrad kde si založíš živnosť jedna oblast 100,-SK/ teraz neviem kolko eur kolok/ kolok, ZP ti plati štát, SP ti platí štát prví rok ,nasledujúci rok podáš dan.priznanie z podnikania a 01.07.t.r.odnesies Vypis z dan. priznania do SP v prípade, že mas vyšší prijem a vznikne ti platit odvody aj keď si na materskej už ich budeš musieť platit od 01.08.t.r. 🙂

etnicka • 32tt • Včera o 12:28
ahojte, som zivnostnicka a chystam sa od 1.2. nastupit na matersku, problem je v tom, ze nemam narok na matersky prispevok, len na rodicovsky a ten sa dava az od porodu. Mam to chapat tak, ze tych 6 tyzdnov pred porodom nebudem mat ziadny prijem? Kto za mna bude platit poistenie? Zivnost si chcem ukoncit k 31.1.. Mam sa ist prihlasit na urad prace ako nezamestnana? Vobec tomu nerozumiem a neviem ani, na koho sa mam obratit, kam mam ist ☹

etnicka • 32tt • Včera o 12:31
Jej, vidim, ze tato tema tu uz raz je 🙂

riskokatka1 • Včera o 21:51
charmed,vďaka.Presne toto som chcela vedieť.Len ešte...ja som bola v piatok na živnostenskom a teda som si založila živnosť(stála 3 €).Oni sa ma pýtali,či chcem,aby to ZP a SP nahlásili,alebo si tam pôjdem sama.Tak som to nechala na nich.Ale keďže som na MD,nemám si to ísť zahlásiť sama?A ak áno,či hneď zajtra,alebo až v piatok,keď už budem mať ŽL v ruke..?

riskokatka1 • Včera o 21:51
áno,už som aj ja našla tú skoršiu tému,veď nám to adminka spojí

lubia
19. jan 2009

Ahojte,viete mi niektorá poradit?
Som živnosníčka už 4 roky ale nikdy som si nepodávala danové priznanie.Materská mi začala 4.01.2009.Papier na materskú som bola podat do soc.poistovni no ešte neviem či budem mat na nu nárok kedže som si neplatila zdravotné a ani som neodvádzala žiadne odvody.Môžem v tom prípade poberat rodičovský príspevok?Kedy a kde ho treba vybavit?Ten sa vybavuje ešte pred porodom?Som slobodna.Ďakujem

etnicka
19. jan 2009

lubia, ako je mozne, ze si 4 roky nepodavala danove priznanie? 😨

etnicka
19. jan 2009

gapa, ja som bola az do marca minuleho roku studentka, znamena to, ze som bola poistena v nezamestnanosti? To by potom asi znamenalo, ze mam narok na nejake davky, ze?

gapa
19. jan 2009

etnicka,
poistená v nezamestnanosti si určite ako študentka nebola, len zdravotne poistená štátom, nič viac.

gapa
19. jan 2009

lubia,
no nechcela by som byť na tvojom mieste, si porušila kopec zákonov. Nuž, ale je to tvoj život 😨
mna by napr. zaujímalo, či budeš mať nárok na tých 25000 po narodení dieťaťa, ak nemáš zaplatené zdravotné poistenie.
Na materské samozrejme nárok mať nebudeš a rodič.príspevok sa vybavuje po pôrode, lebo až potom si rodič. No teraz sa určite odkryje kopec problémov, ak budú pracovníčky SP dôsledné.

etnicka
20. jan 2009

lubia, ak si si neplatila zdravotne poistenie, to si si gynekologa platila v hotovosti na mieste?

baska19
23. jan 2009

ahojte tak ja mám živnosť od 1.2. 2006 riadne si platim odvody najprv dobrovoľne potom už povinne. od marca by som mala nastupiť na matersku chcem sa poradiť či mám prerušiť živnosť ak chcem dostávať tuto dávku?
Ak totiž neprerušim musim si platiť odvody aj naďalej však? Takže by bolo asi lepšie prerušiť...

peta277
23. jan 2009

Dobrý deň,
potrebujem radu. Som zamestnaná na hlavný pracovný pomer ako učiteľka a popri tom mám od 1.10.2008 založenú živnosť a internetový obchod.
5.2.2009 by som mala ísť na materskú dovolenku. V zamestnaní k tomuto dátumu končím (tda nastupujem na materskú dovolenku, zmluvu mám na dobu neurčitú), ale živnosť prerušiť nechcem, dalo mi dosť práce, kým som to rozbehla. Budem mať nárok na materské (počítané z hlavného pracovného pomeru), aj keď živnosť nepreruším? Do sociálnej poisťovne zatiaľ žiadne odvody naviac z podnikania neplatím (len to, čo za mňa platil zamestnávateľ), nakoľko sa jedná o prvý rok podnikania.
Bola som sa dnes pýtať v sociálnej poisťovni - bohužiaľ mi na to nevedeli odpovedať.
Ďakujem za odpoveď.🙂

mojsejovka
23. jan 2009

baska.. vôbec nemusíš prerušovať živnosť, ak chceš dostávať materskú.. odvody platiť nemusíš, dokonca aj keď budeš dostávať rodičovský príspevok, tak stačí do sociálnej poisťovne napísať čestné prehlásenie, že sa staráš o dieťa a nepodnikáš a odvody nemusíš platiť ani potom.. 🙂
akurát tento týždeň som sa o tom radila s kamoškou, čo tam robí.. takže pozastaviť alebo zrušiť živnosť netreba..

peta277.. to platí teda aj pre teba, odvody platiť nemusíš..

peta277
23. jan 2009

mojsejovka, dík za info,
lenže ako môžem napísať čestné prehlásenie, že nepodnikám, keď podnikať budem? O dieťatko sa pochopiteľne budem starať ja, lenže popri tom budem nakupovať a predávať tovar - vystavovať faktúry, atď - všetko z domu, keď bude malá spať... takže uvidia, že podnikám, nie?

caly8
23. jan 2009

peta..ja si myslím, že ak spĺňaš podmienku nemocensky poistená 270 dní tak materskú by si dostať mala..len už potom po 6 mesiacoch poberania materskej na rodičovský príspevok nárok mať nebudeš, keĎ že nechceš prerušiť živnosť..to je teraz tak po novom od 1.1.2009 budeš dostávať tých 1195sk myslím.. je to aj môj prípad a dúfam, že to dobre chápem 🙂

peta277
23. jan 2009

Áno, zo zamestnania nárok na materské spĺňam, to viem, len som chcela vedieť, či nie je v rozpore so zákonom popri poberaní materského podnikať.
Po 6 mesiacoch viem, že nemám nárok na rodičovský príspevok - už vymýšľame babke živnosť 🙂
Apropo, ako je to potom s odvodmi do sociálnej poisťovne? Bude ich za mňa platiť štát, keď budem na materskej dovolenke do 3rokov veku dieťaťa alebo si ich budem musieť platiť sama?

caly8
23. jan 2009

ja to chapem tak, ze si odvody platit budeme..mne vznikne s podnikania povinnost platit uz po tomto danovom priznaní odvody... a dokonca po novom platím aj preddavky na zdravotné 3€ mesačne aj ked som na materskej..ja matersku dostavam z DNP...a či je to nie v rozpore tak toto neviem.. podla mna je to poriadne na hlavu postavené všetko...nejako sa to vylučuje všetko....ty dostavaš zo zamest. a pritom podnikaš tak by to nikoho nemalo trapiť..ako ked si mohla byť zamestnana a zaroven podnikať..no nie?

caly8
23. jan 2009

peta..si presne moj prípad, ja zase nemozem prerušiť živnosť z toho dôvodu, že som brala dotaciu z UP a tam je podmienka, že musím 2 roky podnikať...neviem ako je to v tomto prípade kedže som na materskej...a

peta277
23. jan 2009

No veď, a keby aspoň v Sociálnej poisťovni na to vedeli odpovedať...
Ok, tú materskú nechám tak a na tie odvody sa spýtam potom... tiež mi vznikne povinnosť po tomto daňovom priznaní... díky za odpovede 🙂

peta277
23. jan 2009

Ahoj caly8, nepísala si dnes náhodou aj na porade? 🙂

caly8
23. jan 2009

ano písala 🙂 mám s toho tiež hlavu v smútku 😀