Ako je to s materským príspevkom u živnostníkov?

ggbg
10. feb 2006

Ahojte baby,

Chcela som sa opytat, ci by ste mi nevedeli poradit: ako je to s materskym prispevkom u zivnostnikov? som zivnostnicka uz 8 mesiacov, ale neplatila som odvody do socialnej poistovne, lebo prvy rok nie je povinne. Teraz, po danovom priznani uz budem platit. Planujeme dieta uz tento rok, len neviem ako je to s materskou ked som zivnostnicka.... Ak mate niektora nejake skusenosti, prosim, poradte... Dakujem moc krat

alami
8. okt 2009

neviete mi poradiť - ak by som si počas rodičovskej dovolenky vybavila živnosť, prídem o rodičovský príspevok? Vďaka.

gapa
8. okt 2009

alami,
vzhladom na to, že si začala poberať RP ešte pred 1.1.09, t.j. podla zákona o RP účinného do 31.12.08, tak platí na teba prechodné ustanovenie a môžeš byť aj szčo, aj zamestnancom a nárok na RP nestrácaš. Strácaš nárok na RP ak dáš dieťa do škôlky. Ale treba nahlásiť na UPSVaR že si si založila živnosť, t.j. si zárobkovo činná a kto sa počas tvojej práce na živnosť bude o dieťa starať (napr. manžel, babka, niekto z rodiny)

alami
9. okt 2009

ďakujem 😉 😵

jamaat
9. okt 2009

Ahoj. Viete poradiť?
Končí mi materská a chcem pozastaviť živnosť. Keď sa mi bude živnosť s rodičovskou dovolenkou prekrývať len pár dní a potom už do konca mesiaca budem bez živnosti, mám nárok na rodičovský v plnej výške?
(Neviem sa dovolať na ÚPSVaR)

gapa
9. okt 2009

áno, stačí 1den v mesiaci, ak splníš podmienky a nárok ti vzniká na celomesačnú dávku.

jamaat
9. okt 2009

A za tých pár dní súbehu RD a živnosti zaplatím alikvótnu čiastku odvody do poisťovní, však?

aleela
13. okt 2009

Ahojte, chcem sa opytat, kedze sa neviem celkom dopatrat k odpovedi. Zaciatkom novembra nastupujem na matersku, som SZCO, som povinne aj dobrovolne nemocensky poistena, cize budem mat narok na matersku z obidvoch poisteni. Lekar vravel, ze mi vypise na buducej poradni matersku, mam si pytat dva potvrdenia, pre obidve nemocenske poistenia, alebo staci jedno? Odnesiem to do socialnej poistovne a cakam na rozhodnutie? co vsetko musim mat predtym vybavene aby som nahodou neprisla o matersku? Dakujem za odpovede.

anib
13. okt 2009

aleela, ano pytaj si 2x potvrdenie, obe zanes na soc.p., na oboch maj vyznacene, ze si uplatnujes x-krizikom povinne nem.poistenie ako szco a tiez x na dobrov.nem.poistenie, to aby si neprisla o matersku si uz precitas na ich stranke www.socpoist.sk - musis mat vsetko nacas vyplatene, a samozrejme tych 270 dni splnenych.

lul
14. okt 2009

som szco aj dnp. Kam vsade musim poslat papiere, ze som nastupila na md? Socialka a zdravotka je uz vybavena, treba este niekam nieco posielat?

Dnes chcem zrusit zmluvu (som szco bez zivnosti), kde vsade to mam oznamit? Bude treba nieco doplatit na zdravotnu, socialnu poistovnu ked som uz na materskej? Mam sa prihlasit na urad prace? Alebo az po skonceni MD?

pata31
14. okt 2009

chcem sa aj ja spytat...ked som nebola povinne poistena, lebo mi nevznikla povinnost...mam len DNP...nedostava sa nahodou minimalna materska nejaka - z minim.mzdy + este z DNP??? ci mam narok cisto len z DNP???

gapa
14. okt 2009

pata,
len z nemocenských poistení, t.j. len z DnP.

pata31
14. okt 2009

dik, gapi...som si aj myslela... 😉

lul
14. okt 2009

halo halo, aj lul ziadala o radu, dakujem vopred 🙂

lul
15. okt 2009

moze mi niekto odpovedat na moje otazky? Je to dost dolezite a nemam sa na koho obratit...

gapa
15. okt 2009

lul
čo ma napadá, tak dve žiadosti o materské z kažého nem.poistenia. A ak máš ZP a SP vybavené, tak to je všetko. Ak budeš s dieťaťom do 3-och rokov doma, tak na UP nemusíš.

No a nezabudni si dať prihlášku na SP (bud do 45dní od pôrodu alebo po ukončení poberania materského, ak si povinne NP szčo a nerušíš ho, no to si over v SP, ak rušíš zmluvu odkedy)

iné ma nenapadá, no v týchto szčo sa velmi nevyznám.

lul
16. okt 2009

dakujem 🙂

szco rusim k 1.11.09. moje otazniky: bude treba doplatit odvody za oktober? na MD som od 1.10.

netusim, ci budem na materskej 3 roky, nemam sa pre istotu niekam nahlasit? urad prace myslim...

lila61
18. okt 2009

Ahojte kocky,
poprosim o radu aj ja, nakolko ma za par mesiacov cakaju dve velke zmeny v mojom zivote a to podnikanie a babo 🙂 . Rada by som sa dozvedela, ci nemoze nastat problem s poberanim materskej dovolenky a rodicovskeho prispevku, ak si od januara, prip. februara zalozim zivnost a na matersku by som mala nastupit v polovici aprila. Jedna sa o pracu z domu - internetovy predaj, ale pocula som, ze ak chce zena ktora je SZCO poberat matersku a myslim i rodicovsky prispevok, musi zivnost prerusit. ☹ Teda subezne poberanie materskej a rodicovskeho a zaroven prijmy zo SZCO nie su zlucitelne .
Uvazovala som , ze by som pripadne zivnost neprerusila, ale by som akoze niekoho "zamestnala" na dohodu - on by pracoval v mojej firme a ja by som bola na materskej.
Poradte mi prosim ak viete, pocula som uz toooolko roznych nazorov na tuto vec.... Dakujem.

anib
18. okt 2009

lila, pravda je, ze zivnost mat môzes pocas poberania Materskej - tj.priblizne 6m, vtedy neplatis ani odvody do zdravotky-ale treba pre istotu zistit, a ano ak prejdes na rodic.prispevok-bud zivnost zrusis - a budes mat narok na RP v plnej vyske,alebo nezrusis a dostanes len cca 40eur a samozrejme aj odvody budes platit. A to akoze zamestnat na dohodu -ee,ty nemôzes vobec robit ani nikto iny, ak chces plny RP a nie len tych 40eur. Aj keby si nebola ty v robote,ale mas aktivnu zivnost, mas narok len na ten prispevok 40eur,alebo niekoho platit ineho.

lila61
19. okt 2009

Dakujem anib, dnes som si urobila taky "administrativny den" a dala som si namahu obtelefonovat vsetky mozne urady a pozistovat ako sa veci maju a podla mojich info by to malo byt nasledovne:

zivnost a materska - pocas materskej mozem zivnost vykonavat, nie su tam ziadne obmedzenia (info zo soc.poist)

zivnost a rodicovsky prispevok - pokial napisem vyhlasenie, ze pocas poberania rodicovskeho prispevku nebudem cinnost vykonavat JA a zamestnam niekoho kto bude "akoze pracovat za mna", kludne mozem v zivnosti pokracovat a nemusim nic rusit, ani prerusovat. (info z UPSVaR)

Takze vyzera to tak, ze predsa sa len da podnikat i pocas materskej i rodicovskej, aj ked teda je nutne tento stat troska "oklamat" tym ze zamestname niekoho aspon na "dohodu" a ten clovek bude "pracovat" v case poberania rodicovskeho prispevku za nas. 😉

Dufam ze tieto info pomozu aj ostatnym kockam ktore riesia podobny problem ako ja 🙂

deyna
29. okt 2009

Ahoj lila, tiez rozmyslam nad niecim podobnym akoty, ja som teraz na RP, ale tento tyzden mi zacina nova materska, kedze v decembri cakame daslei babo, takze si ma potesila, uz to len rozbehnut. nemohla by si mi to sukromnej spravy, popripade by sme sa mohli blizsie kontaktovat, napisat nieco podrobnejsie?

zuzuh
29. okt 2009

Aj ja mam podobny problem. Momentalne som na materskej- cakam druhe dieta. Mam zivnost. Poberam matersku aj napriek zivnosti + vyhoda pocas materskej nemusim platit odvody do socialnej.
Len neviem ako to bude s rodicovskym.
To by bolo fajn keby som mohla aj na rodicovskej mat zivnost - mam zamestnaneho zamestnanca na zmluvu.
Len sa mi to zda prilis idealne. Neviete kde v ktorom zakone to najdem?

lila61
30. okt 2009

ahojte,
deyna - neni problem, skus mi napisat do internej posty co by si potrebovala vediet a skusim pozistovat a snad by sme si vedeli aj navzajom poradit.

Zuzuh - uff to ti neviem povedat v ktorom zakone to je, ale povedal mi to sam veduci odboru soc.zabezpecenia, ale tiez mi to niekde zistoval. Tak vies co, skus ist k vam na urad prace, tam si najdi cloveka ktory ma na starost priznavanie rodicovskeho prispevku a popytaj sa na to. Celkom by ma zaujimalo, ze co ti na to povedia.

Lebo zasa logika je jasna - preco by mne nemohol dalej bezat podnik, ked mi bude pracu robit niekto iny ako ja a ja sa budem starat o dieta???
Ved si predstav, ze je baba sikovna, ma rozbehnuty podnik, a po par rokoch zostane tehotna. To sa ma akoze na vsetko vy.... , svoj podnik zrusit, aby mala narok na rodicovsky?
Na jednej strane ked sa dari v podnikani, clovek nie je odkazany na tu almuznu co stat nazyva rodicovsky prispevok, ale ide o princip, preco by malo moje dieta trpiet za to, ze jeho matka mala odvahu sa pustit do podnikania a takto zabezpecit svoju rodinu.
Sak to uz by bolo totoalne chore !

gapa
30. okt 2009

zuzuh, v zákone o rodičovskom príspoveku. Ale ten sa bude schvalovať nový s účinnosťou od 1.1.2010. Ale už podla toho, čo je účinný teraz nemožno poberať RP popri aktívnej živnosti. Len v prípade ak je živnosť prerušená alebo zrušená.
Ak budeš mať aktívnu živnosť, tak nebudeš mať nárok na RP, ale len na príspevok na starostlivosť o dieťa, v prípade ak sa sama alebo niekto z rodiny stará o dieťa, tak vo výške 25% z rodič.príspevku (toho nižšieho). Ak by dieťa chodilo do škôlky alebo sa on staral niekto na živnosť, tak vo výške preukázaných nákladov, max. do výšky RP (toho nižšieho). To je upravené v zákone o príspevku na starostlivosť o dieťa, ktorý bude tiež od 1.1.2010 novelizovaný.

lila61
30. okt 2009

ahoj gapa,
tak ja uz absolutne netusim kde je pravda, nakolko z viacerych zdrojov - osoby ktore pracuju na soc. poistovni a UPSVaR mi bolo povedane ze pri RP nie je nutne zivnost pozastavit ani rusit, len je nutne to cestne prehlasenie ze ty zivnost nevykonavas a pracuje za teba niekto druhy.
Prave som si precitala podmienky naroku na RP, kde jednou z nich je i to, ze SZCO musi pozastavit, alebo zrusit zivnost, ale mozno prave preto sa ludia naucili tuto podmienku takto obchadzat, pretoze co nie je zakazane, je v podstate dovolene 🙂
No neviem, v pondelok si urobim znovu obchodzku po uradoch a uvidim ake "novinky sa zasa podozvedam " 😖

gapa
30. okt 2009

Lila,
ak sa spýtaš na soc.poisťovni, tak tam ti povedia podmienky, na základe čoho nemusíš platiť poistené v soc.poisťovni. Jednou z podmienok je aj poberanie rodičovského príspevku. A v tomto zákone sa predpokladám pracovníčky SP absolútne nevyznajú, lebo na to nie je dôvod. Im stačí čestné prehlásenie, v znení ako si písala + že poberáš rodičovský príspevok.

Ak však poberaš rodič.príspevok od r.2009 (t.j. nezačala si pred 1.1.09), tak podmienkou na poberanie RP je aj bud prerušenie alebo ukončenie živnosti (ak poberáš RP od r.2008 alebo skôr, tak môžeš mať živnosť aktívnu a nárok na RP máš, lebo poberáš RP podla zákona účinného do 31.12.08 a ten umožnoval poberať RP aj počas zárobkovej činnosti, ak si dieťa nedala do štátom dotovaného zariadenia).

Takže pre teba je podstatné, odkedy poberáš RP a teda či máš nárok na RP alebo nie. Ak nárok na RP nemáš, tak čestné prehlásenie o poberaní RP nemôžeš v SP podpísať.

o tom prerušení poistenia a čestnom prehláseni je to
- v zákone o sociálnom poistení § 26 ods.4
o rodičovskom príspevku
- v zákone o rodičovskom príspevku účinného od 1.1.09 § 3 ods.1 písm. d) + § 3 ods.4
- v zákone o RP účinnom do 31.12.08 je to § 3 ods.3 písm. b + § 3 ods.4

takže pozri a naštuduj si to sama.

mtina
2. nov 2009

Pekný deň. Nevie mi niekto prosím poradiť. Poberám materskú, ešte do 02/10, potom rodičovský príspevok. Som taktiež zamestnancom. a chcela by som si založiť živnosť. Ohrozí mi to dávky? ako je to s odvodmi do soc. a zdrav. poisťovne? Ďakujem

gapa
2. nov 2009

mtina,
poberať RP nemôžeš popri aktívnej živnosti, v takom prípade by si mala nárok na prispevok na starostlivosť o dieťa.

stojdulka
11. nov 2009

Ahojte, chcem požiadať o radu. Plánujeme tretie dieťa a kedže som szčo budem musieť počas poberania RP prerušiť živnosť ked chcem dostávať RP v plnej výške. Ale neviem či sa musím počas prerušenia živnosti nahlásiť na úrad práce alebo kde všade to musím oznámiť...

gapa
11. nov 2009

stojdulka,
poberať RP nemožno popri aktívnej živnosti, len prerušenej na živn.úrade.

počas aktívnej živnosti môžeš poberať len príspevok na starostlivosť o dieťa.

stojdulka
16. nov 2009

to s prerušeníím som pochopila, ale kde budem kým budem mat prerušenú živnosť nemusím sa niekde prihlásiť?