Ako je to s materským príspevkom u živnostníkov?

ggbg
10. feb 2006

Ahojte baby,

Chcela som sa opytat, ci by ste mi nevedeli poradit: ako je to s materskym prispevkom u zivnostnikov? som zivnostnicka uz 8 mesiacov, ale neplatila som odvody do socialnej poistovne, lebo prvy rok nie je povinne. Teraz, po danovom priznani uz budem platit. Planujeme dieta uz tento rok, len neviem ako je to s materskou ked som zivnostnicka.... Ak mate niektora nejake skusenosti, prosim, poradte... Dakujem moc krat

gapa
12. mar 2009

opravujem:
miesto " ak poberáš RD ..."
malo byť "ak si začala poberať RP ..."

lubia
13. mar 2009

dakujem gapa za odpoved,RP poberám od 1.1.2009.

majka29
10. apr 2009

ahojte baby...potrebujem sa s niekym poradit.Od 1.07.06 som szco-vlastnim maly butik s oblecenim.....no akurat som zistila ze cakame babetko a ja neviem ako mam dalej postupovat...a ako to vlastne bude termin porodu je na december.....neviete co mam robit lebo teraz neviem ci mam zrusit zivnost a zavriet obchod alebo je neaky zakon ktory je voci mamockam aspon v niecom ok. ☹ neviem ci budem musiet platit zivnost a co vlastne dostanem od statu...zavriet to nechcem,ak tak niekoho tam dat prosim o radu dakujem pekne

jankaborka
10. apr 2009

.

aniel
10. apr 2009

ja by som potrebovala poradiť-založila som si živnosť ,malá má 22 mesiacov a chcela by som vedieť,či budem naďalej dostávať materskú.Do škôlky mi ju nezoberú a varovať ju bude babka .Čiže môže aj rodinný príslušník varovať dieťa a budem ďalej poberať RP?

anib
12. apr 2009

majka 29, tiez som szco, co sa teba tyka, platis aj odvody do soc.poist? a kolko? ja som minimum a potom aj matersku rataju z minima, ak nie si este dobr.nem.poist. Zivnost môzes mat aj ked sa ti male narodi - ak ti schvali soc.poist.matersku - tu môzes poberat 28tyz,ak si vydata - ak slob.tusim 37tyz. Pocas poberania materskej - môzes mat zivnost-odvody do zdrav.aj soc.poist.ti platia,ty nemusis, ALE po skonceni materskej a nasladne Zacati poberania rodic.prispevku do veku 3r dietata - bud zivnost ukoncis,alebo prepises na manzela - a dostanes 4780sk, alebo si zivnost ponechas, budes platit vsetky odvody do poistovni a dostanes len prispevok na starostl.o dieta 1190sk, alebo das 6mes babo opatrovat inej zivnostnicke a tej vyplatia tych 4780sk.

anib
12. apr 2009

aniel, ty by si mala ist podla zakona platneho do k.r.2008 - teda môzes mat zivnost aj poberat NIE MATERSKU/ta je len do 28tyz/, ale RODIC.PRISPEVOK do 3r dietata vo vyske 4780sk+pridavky

majka29
17. apr 2009

ANIB-ahoj moja dakujem ze si mi aspon nieco ohladom tohto tu napisala,lebo som sa este nikde neinformovala. 😵 ....co sa tyka odv.do soc.pois.platim minimum 97,80eur.. ☹ .a nie som dobrovolne nemocensky pois.svadbu mame 6.6.09takze mne bude ostavat tych 28tyz materskej......neviem ako to je ked je niekto dobrovolnym pladcom DPH,pretoze moj je tak neviem ci sa mu tam nieco nepmeni a ci sa to bue dat....nevies ako to je?babo mozem dat opatrovat akoze na mamu ta je cez zimu doma a tiez je SZCO,a bola by som s nim doma ja...aspon by som chcela.no je to krute voci nam mamickam,asi sa nikam nepohneme...zakon je na nic....prosim kde by som sa mohla ohladom toho najlepsie informovat na soc.poistovni alebo na zivnostenskom?nikde som este nebola dakujem pekene za kazdu radu,zelam vela stastia kazdej mamickae papa 🙂

anib
18. apr 2009

majka 29 kukni si tuto linku: www.jozefmihal.blogspot.com/ - 126k tam je vsetko o moznostiach materskej -atd, mne to velmi pomohlo a tiez rady od 1 velmi zlatej baby Gapy-ona tu radi - je fakt odbornícka. Skus sa jej popytat. Napis presny termin - teda v kolkom tyzdni si,/resp.pribliz.termin pôrodu/ ci sa s tym da este nieco robit.
Predbezne teraz ti vyjde materska tak isto-ak nie menej ako je rodic.prispevok, ked platis min.odvody. Aj ja som tak platila, ale asi v 8 tt som isla na pn a kedze som este nesplnala podmienku 270dni dobr.nem.poist.,tak som zo soc.p. mala narok na pn vo vyske 139sk na den/co je asi 4200sk do mesiaca. Ak ti niekto robi v butiku,a budes mat nej.kompl.,tak ta dr moze vypisat na pn.

anate
20. apr 2009

ahojte 🙂
mam otazozku. Som SZCO uz 4 roky, mam 9 mesacne babo, momentalne poberam RP podla zakona z 2008. Teraz uvazujem o zamestnani na HPP a zruseni zivnosti. Tak ma zaujima ci mi zostane RP a vsetko ide po starom alebo sa nieco zmeni.
dakujem

lienocka235
20. apr 2009

podstatna otazka znie kedy si nastupila na RD teda ekdy uplynulo tych 28 tyzdnov materskej..

pointka
21. apr 2009

Ahojte.

Mozete mi prosim poradit. Uz v tom mam gulas 🙂
Citam si co a ako materska a zivnost a vzdy narazim na protichodne informacie.

Som SZCO od 1997. Teraz som tehotna, povinne poistenie som si platila, dobrovolne nie.
Chcem sa spytat na dve veci.

1. Pocas MATERSKEJ musim platit odvody do socialnej a zdravotnej poistovne?
2. Pocas MATERSKEJ mozem nadalej vystavovat faktury ako keby som pracovala, alebo nesmiem vobec fakturovat?

Dost mi to suri, kedze som na rizikovom, momentalne PN (to uz viem, ze odvody neplatim) a od pondelka nastupujem na predcasnu MATERSKU.
Dakujem.

pepies
21. apr 2009

ahojte, chcem Vas poprosit o radu, chcela by som popri materskej nastupit do prace na polovicny, len nechcem prist o matersku, neviete mi poradit prosim, ako to teraz je?
dakujem.

majka29
21. apr 2009

pre Gapy prosim oradu pisala som anib a ta mi poradila aby som sa obratila na teba...prosim skus si precitat co som tu vsetko v posledne napisala a skus mi nieco poradit.....inak anib mi poradila aby som ti naisala kolky som tyz -som 6t a 6den,termin mam 8dec.teraz vlastne neviem ako mam postupvat aby som na to obstala ako tak dobre...co sa tyka butiku nechcem ho asi zavriet ale neviem co by bolo pre mna lepsie....velmi pekne dakujem

majka29
21. apr 2009

anib moja dakujem ze radu este raz len nerozumiem preco si isla na pn?ja som v 6tyz zacinam 7 tak neviem ci by som sa nemala prihlasit na soc,poist...to fakt neviem....co sa tyka roboty tak mi tam teraz nik nerobi ja sama ....zatial neskor uvidime...inak citala som tu odpor.stranku a pochopila som tam s toho malo asi ze do 8tyz by som sa mala nahlasit na poist,tak neviem dakujemmmm

gapa
21. apr 2009

pepies,
ty si začala poberať RP len od r.2009, t.j. ak začneš pracovať na prac.pomer, tak nemáš nárok na RP, ale len na príspevok na starostlivosť o dieťa a to vo výške skutočných preukázaných nákladov (max. do výšky rodič.príspevku t.č. 4780,-Sk) alebo vo výške 25% z RP (ak sa on bude starať napr. manžel, svokra, ty)

ak budeš pracovať na dohodu a dieťa nebude chodiť do škôlky ani sa on nebude starať niekto na živnosť, tak o RP neprídeš.

gapa
21. apr 2009

majka potom pozriem neskôr

pepies
22. apr 2009

gapa velmi dakujem, takze by som sa mala zamestnat na dohodu. A nevies mi prosim este poradit, ci je to limitovane nejakym poctom hodin, napr. kolko mozem odpracovat za tyzden resp. za mesiac?
Dakujem. 😉

gapa
22. apr 2009

pepies,
ak sa nič nemeniko, tak dohoda o vykonaní prace je max.350hodín na kalend.rok a dohoda o prac.činnosti je max. 10hodní na týžden.

gapa
22. apr 2009

majka,
tak to nie je vôbec jednoduché.
Tak tebe ide vlastne o čo najvyššie materské a tiež o to aby si nemusela prerušiť alebo zrušiť živnosť. No a to si dosť odporuje.
Ak by si sa prihlásila na DNP z maxim.vymeriavacieho základu, resp. z rozdielu max.VZ a tvojho VZ z povinného nem.poistenia SZčo a neukončíš živnosť, tak predpokladám, nebudeš mať splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z DNP. Dni nem.poistnia z povinného NP SZčo (predpokladám to si platíš, ak nie, tak ma oprav, to je podstatné!!!) sa ti prirátajú k dnom DNP len v prípade, že živnosť prerušíš alebo ukončíš.
V takom prípade, ak nastúpiš na MD až po uplynutí 26týžnov od prihlásenia na DnP (to je tiež velmi podstatné!!! ), tak materské sa bude rátať zo skutočných vymer.základov z DNP v rozhodujúcom období.

Alebo máš možno možnosť sa zamestnať pred nástupom na MD??? To by bolo istejšie. UKončiť povinné NP szčo by bolo treba aj v takom prípade, aby sa ku dnom zo zamestnania prirátali aj dni povinného NP Szčo.

TEda toto platí v prípade, ak nezmenia dovtedy zákony ☹ 😕 🙄 o čom sa teraz dosť špekuluje.

pepies
23. apr 2009

myslela som, ze dohody o pracovnej cinnosti su uz zrusene, tak to mam asi staru informaciu...

gapa velmi pekne dakujem ..... 🙂

gapa
23. apr 2009

pepies,
od 1.9.07 už sú znovu v zákonníku práce aj dohody o Pč.

pepies
23. apr 2009

gapa, super, dakujem. 😉

majka29
23. apr 2009

gapa dakujem za podrobnosti,no pravde podobne to zrusim ,lebo tak ci tak to nema zmysel bojovat....no nem.poist.si platim cca97:80e no len to asi sa este musi ist do 8tyz nahlasit na dobrovolne nem.poist?mam v tom hokej ak by som sa mohla stebou spojit telefonicky tak by som sa poradila velmi rada.prosim skus mi poslat tel.cislo alebo sms na cislo 0918430866 ja ti hned prevolam naspat len sa do sms podpis,ak nie tak mi skus poradit touto formou aj tak budem za vsetko vdacna.diky majka

agalia
24. apr 2009

Ahoj gapa, mohla by som aj ja poprosit o radu - ja som si tymto vsetkym uzasnym tiez uz presla - som SZCO a predtym ako som isla na MD tak som si platila dobrovolne do SP, takze MD v pohode. Teraz sa mi vsak materska konci, a tym ze nechcem prerusit zivnost, tak budem dostavat len smiesnych 1190,SK. A chcem sa spytat - nadalej vsak musim platit SP? A ako je to so zdravotnou poistovnou? Tam som neplatila pocas MD-tak mi povedali, ale meni sa to teraz ked prechadzam na rodicovsku dovolenku? A ako je to v pripade, ze ked teraz budem poberat 1190,SK a niekedy napr. v oktobri by som zrusila zivnost - potom sa to da zmenit na 4780,SK?
Snad som to napisala zrozumitelne - vdaka srdecne. A este ako je to ked si platim do SP povinne poist., a keby som otehotnela dostavala by som matersku len z tejto povinnej ucasti? Keby som chcela aj dobrovolne poist. - musela by som ho tiez platit 270dni? Vdaka

gapa
24. apr 2009

majka,
určite neplatiš nemocenské poistenie 97,8eur, taká výška ani nie je. Musíš si ujasniť, čo to vlastne platíš. Možno povinné poistenie SZčo (teda dôchodkové starobné + invalidné + rezrev.fond + nemoc.poistenie) alebo to môže byť tiež dobrovolné poistenie (tiež kombinácia tých vyššie spomenutých).

Tu je tažko radiť aj keby si dala všetky údaje presné a pravdivé, lebo zákony sa v tom dosť menia a nechcem poradiť zle. A ak sama nevieš, čo platíš, tak je riziko dať radu akúkolvek. Lebo baby, čo sa v tom trochu orientujú a sledujú zmeny predpokladám berú na seba riziko, že v prípade, ak sa zmení zákon, tak to vyjsť nemusí.

gapa
24. apr 2009

agalia,
v poistnom szčo, ak bol medzitým 1.7. sa nevyznám. Myslela som dokonca, že aj ZP sa platí a len v ročnom zúčtovaní sa vyrovná to, že platiť netreba (no opakujem, v SZčo sa velmi nevyznám, ani ZP).

NO po ukončení poberania materského predpokladám, že ZP (preddavky) treba platiť, ak nemáš prerušenú živnosť.

Ak nebude mať dieťa ešte 3roky, nebudeš zárobkovo činná (t.j ked zrušíš žinvosť a nebudeš zamestnaná, tak nebudeš), budeš sa o dieťa sama starať, tak môžeš poberať RP. Od 9/09 už bude RP o nejakú stovku dve predpokladám vyšší.

Podla "terajšieho" zákona o sociálnom poistení, ktorý upravuje nárok na materské. Musíš byť nemocensky poistená v posledných dvoch rokoch pred pôrodom zvlášť z každého nem.poistenia, z ktorého si uplatnuješ nárok na materské. K trvajúcemu NP sa môžu za určitých okolností prirátať aj dni iného ukončeného nem.poistenia, z ktorého sa neuplatnoval nárok na materské.

lwh
19. máj 2009

Dobrý deň. Najskôr chcem pochváliť túto stránku. Myslím, že pomohla nielen mne 🙂
Som živnostníčka od júna 2006, od Júla 2008 si platím povinné sociálne poistenie vo výške 97,8 €, samozrejme aj zdravotné. Nie som však DNP a už to ani nestihnem. Som v 5tt. Máme však z kamarátkou združenie - obchodík z textilom a chcem sa spytať či by nebolo pre mňa výhodnejšie pozastaviť živnosť a ona by ma zamestnala na vyšší príjem. Aby som dostala aspoň nejaké to euro. A ak tak spravím môžem sem - tam normálne u nej pracovať počas materskej?
Mám z toho guláš a asi nie som jediná.
ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

lwh
19. máj 2009

To mi tu nik neporadí?? 😢

gapa
21. máj 2009

lwh, môžeš ukončiť živnosť, zamestnať sa a získať nárok napr aj na max.materské. No pracovať na prac.pomer počas poberarania materského nemôžeš. Na dohodu sa dá.