Ako je to s materským príspevkom u živnostníkov?

ggbg
10. feb 2006

Ahojte baby,

Chcela som sa opytat, ci by ste mi nevedeli poradit: ako je to s materskym prispevkom u zivnostnikov? som zivnostnicka uz 8 mesiacov, ale neplatila som odvody do socialnej poistovne, lebo prvy rok nie je povinne. Teraz, po danovom priznani uz budem platit. Planujeme dieta uz tento rok, len neviem ako je to s materskou ked som zivnostnicka.... Ak mate niektora nejake skusenosti, prosim, poradte... Dakujem moc krat

caly8
23. jan 2009

z toho 🙄 malo byť 😀

peta277
23. jan 2009

Tak som prečítala čo sa dalo na stránke Sociálnej poisťovne - nepíšu tam o tom, že by bolo potrebné živnosť prerušovať. Potom som hľadala aj v rôznych poradách a našla som zväčša takéto rady:

"Počas MD môžete podnikať, táto Vaša činnosť bude samostatnou činnosťou, ktorá poberanie materského z titulu nemocenského poistenia zo zamestnania neovplyvní. Ako SZČO ste povinná platiť tie poistenia a odvody, pri ktorých Vám vznikne povinnosť v závislosti od výšky vášho príjmu."

Takže tú živnosť prerušovať nebudem a po podaní daňového priznania uvidím, ako je to s tými odvodami.

Ak by som sa v niečom mýlila, opravte ma, prosím 🙂 🙂

anib
23. jan 2009

peta277,urcite môzes mat zivnost a popritom poberat matersku,len po pol rokuMD to budes musiet poriesit -bud s tou babkou na zivnost a dostanes tych 4780,-sk , a ak ti v soc.poistovni vznikne povinnost,tak budes platit po pol roku aj odvody do soc.poistovne. Alebo zivnost pozastavis,ci zrusis a aby ti vznikol narok na 4780sk,,tak to cestne prehlasenie,ze nie si zarobkovo cinna

gapa
24. jan 2009

peta277,
ak tomu rozumiem, tak zo živnosti platíš len zdrav.poistenie, t.j. nárok na materské zo živnosti ti nevznikne a to, či od 1.7.09 ti vznikne povinnosť platiť odvody do soc.poistovne asi nevieš povedať (presiahne tvoj príjem zo živnosti za rok 2008 12xmin.mzdu -vid zákon o sociálnom poistení § 21)

Súhlasím s anib, a teda s istotou ti viem povedať, že počas poberania materského môžeš nadalej vykonávať živnosť, nárok na materské určite nestratíš. To len zamestnanci nemôžu poberať mzdu, ktorá by tvorila vymer.základ pre nem.poistenie za obdobie poberania materského- vid § 30 písm.b) zákona o sociálnom poistení. U SZčO žiadne takéto obmedzenie nie je.

či však budeš musieť platiť poistné do SP od 1.7.09, v prípade, ak ti vznikne povinnosť, ti povedať neviem. Totiž počas poberania materského sa platiť poistné nemusí- vid zákon o SP § 140 ods.1 písm.a). Len neviem, či by si materské musela poberať z povinn.nem.poistenia szčo, alebo stačí, ak ho poberáš zo zamestnania. Na to sú rôžne názory.

No a po ukončení poberania materského ak by si napr., ako píše anib, čestne prehlásila, že nevykonávaš zár.činnosť (môžeš napr. zamestnávať brigádnika) v zmysle zákona o sociálnom poistení § 26 ods.4, tak by si platiť poistné do SP nemusela. No či by si v tomto prípade nebola považovaná za zárobkovo činnú, čo je dôležité pri uplatnovaní nároku na RP? Podla mna, ak by si neprerušila živnosť, tak by si zárobkovo činná bola. Aj ked v radách od Min.prace a soc.vecí som našla napísaný opak, že nárok na RP by si mala, ak podpíšeš to vyhlásenie vid vyššie. No ja si radšej vždy tvrdenia overujem priamo v zákone a v zákone o RP § 3 ods.4 sa hovorí o pozastavení prevádzkovania živnosti podla živnostens.zákona §58 ods.2 písm.c) (t.j. na tvoju žiadosť aspon na 6mesiacov)

Takže pozri piamo zákony a sprav si svoj názor. 😉

boga
25. jan 2009

dobry den akurat som sa sem prihlasila lebo patram po nete (vratene porady) a akosi nenachadzam odpoved co s mojou materskou resp. vyskou mojej materskej. Do 08/07 som bola student. od 09/07-06/08 som pracovala na skrateny pracovny uvazok. od 07/08 som si vybrala zivnost. tehotna som od 11/08 (cca treti mesiac). pocas zamestnania zamestnavatel za mna platil dovody do SP. odkedy mam zivnost este som si odvody do SP neplatila. teraz zistujem ze ak vobec budem mat narok na matersku, ci splnim podmienku 270 dni za posledne dva roky, bude velmi nizka lebo prijem pocas mojho zamestnania bol nizky. mozem si este teraz nejak pomoct a zacat si platit nemocenske odvody do SP? zarataju mi mesiace v tomto roku do tych 270 dni? este som tu citala nieco s 26 tyzdnami platenia odvodov do SP ale tomu som nerozumela. mozte mi to niekto vysvetlit? dakujem velmi pekne za radu aj pomoc.

gapa
25. jan 2009

boga,
ak nič nespravíš, tak nárok na materské mať nebudeš. Ak sa prihlásiš na DNP z akéhokolvek vym.základu, tak vzhladom na to, že si už v 3-tom mesiaci, tak do nástupu na MD neuplynie potrebných 26týždnov, ako píšeš, takže nárok na materské by bol rátaný z minima. 270dní máš predpokladám splnených už teraz, aj ked to by si musela napísať presné dátumy zač. a ukončenia PP a či si počas trvania tohto PP nečerpala napr. neplatené volno, nemala očr nad 10dní (na rodič.dovol. si predpokladám nebola)

no najlepšie by bolo nájsť si zamestnanie aspon na pár dní z vysokého vym.základu/hrubej mzdy.

boga
27. jan 2009

dakujem velmi pekne za radu. to zamestnanie to by musel byt nejaky pracovny pomer? na dohodu, s tym ze by som si dobrovolne platila nemocenske, to asi neplati, ze? a kolko je par dni? napr. dva tyzdne? velmi pekne dakujem este raz za pomoc.

gapa
27. jan 2009

boga,
len prac.pomer, stačí napr. 2dni, ale toto platí, len ak máš splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, ako som už písala.

europa8
28. jan 2009

Dobry vecer,potrebovala ba som poradit.
Som v 21.tt a od 3.11.2008 som na PN a vcera mi moj lekar potvrdil,ze do prace uz do materskej nepojdem.
Zaujimalo by ma,ako sa mi bude pocitat materska,ked rok 2008 mam odrobeny od januara do oktobra a od novembra som bola PN.
Mam zmluvu na dobu urcitu pocas zastupovania kolegyne,ktora je na MD,ale vzhladom k tomu,ze ja do prace uz nejdem,vracia sa ona bud k 1.5. alebo k 1.9.2009. tym padom mne bude pracovny pomer ukonceny.
Ako mam potom postupovat? Mam sa hlasit aj na urade prace?
Budem vdacna,ak mi niekto poradi.
dakujem.

gapa
28. jan 2009

europa,
ak ti tvoj PP/nemoc.poistenie skončí počas tehotenstva, tak si v tzv.ochrannej lehote 6mesiacov. Ak nastúpiš na MD v tejto OL (čo v pohode stíhaš), tak budeš mať nárok na materské. No zdá sa mi, že v OL máš nárok na poberanie mateského až od 6týždnov pred pôrodom, teda by bolo komplikovanejšie nastúpiť na MD 8týždnov pred PTP, neviem, ako by to spravili? Z dôvodu PN ta lekár asi bude chcieť poslať už 8týž.pred. No pozri si zákon o sociálnom poistení § 50 (v niektorej téme som to tu už aj citovala) Tak skús ho prehovoriť na 6týž.pred, príp. ukáž ten zákon. Ak by ti tvrdili, že ta musia vypísať na MD od 8tt, tak sa nedaj, ja som bola od cca 5tt, PN a tiež som nastupovala na MD až 6týž.pred PTP, som si trvala na svojom!

Ak pracuješ od 1.1.08, tak máš splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia... Ak tvoj PP skončí v r.2009 a od ukončenia tohto PP nebudeš inak nem.poistená a nárok na materské si budeš uplatnovať v ochrnnnej lehote po ukončení tohto PP, tak sa ti bude rátať z roku 2008. Z tohto obdobie sa vynímajú napr. dni PN. Ak si okrem tejto PN už nebola PN,očr, nemala nepl.volno, tak sa zrátajú tvoje vymer.základy na nem.poistenie (obvykle hrubá mzda, ak napr. nepresahuje mesačné maximum) v období 1.1.-2.11.08 a vydelia sa počtom kalend.dní v tomto období. Takto dostaneš tvoj denný vym.základ a z toho je 55% mateské na 1kalend.den.

Po ukončení PP počas PN ta nezaevidujú na UP (počas pn nemôžu). Treba zájsť na tvoju zdrav.jpoistovnu s rozhodnutím SP o priznaní nemocenského/materského, prip. s dokladmi o ukonč.PP a zápočtom. NEbudeš už poistencom štátu na zdrav.poistení ako zamestnanec ale ako poberatel nemocenského, materského ... Po ukončení PP už nebudeš poistená dôchodkovo, nemocensky ani v nezamestnanosti (len v ochrannej lehote z nemoc.poistenia)

žiadosť o materské (ak tvoj PP skončí pred nástupom na MD) si sama odnesiaš na SP podla sídla firmy. Od zamestnávatela budeš potrebovať "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na učely uplatnenia nároku na nemoc.dávku", ktorú priložíš k žiadosti o materské.

nezabudni na prihlášku do soc.poistovne podla bydliska po narodení dietata.

europa8
29. jan 2009

gapa,velmi pekne ti dakujem za vycerpavajucu odpoved,
este by som sa chcela spytat,ci je nejaka moznost,ze by som si od teraz priplacala na nemocenske poistenie,aby mi vysla co najvyssia materska.
Ja sa v tychto veciach fakt nevyznam.
Dakujem.

gapa
29. jan 2009

europa,
U teba absolútne neodporúčam, lebo by sa mohlo stať, že nárok na materské by si mala len z DNP a to z minima.

europa8
29. jan 2009

gapa,dakujem

boga
31. jan 2009

gapa aj ja dakujem

gapa
31. jan 2009

😅 😅

peta277
1. feb 2009

Gapa, veľmi pekne ďakujem 🙂 🙂 🙂

gapa
1. feb 2009

😵

leri
19. feb 2009

ahojte, po prve.....gapa obdivujem ta.......ja v tom mam gulas 🙂
bola by som velmi rada keby ste mi poradili:
Od 8.10.2008 som dobrovoľne nemocensky poistena a platim si z max. vymer. zakladu 1330,- sk. Teraz som v 14tt, na matersku nastupujem 12.7.2009, takze mi to vyjde o par dni viac ako 270 dni poistenia. Takze by mi mal vzniknut narok na materske. Ale............... od 1.1.2009 mam zalozenu zivnost, mam obchod. Odvody do socialky si teda zacnem na zaklade prveho danoveho priznania platit az od jula 2010. Zdravotnu si platim. Ked budem na materskej tak zdravotnu si budem platit ja alebo stat? Dostanem rodicovsky prispevok po skonceni materskej aj ked neprerusim zivnost? Obchod bude otvoreny aj nadalej a budem tam mat brigadnicku. Kto bude vtedy platit zdrav. a socialku? Mam v tom hokej 😅

gapa
19. feb 2009

leri,
ZP neviem, no a podla môjho názoru ako som čítala zákon a aj som to už tu myslím v príspevkoch o RP rozoberala, že na RP nárok mať nebudeš, lebo nie je splnená podmienka uvedená v § 3 ods.4 zákona o RP.

martina236
19. feb 2009

leri som zivnostnicka, ZP plati stat, odvody do SP som prvy rok neplatila, az po prvom zdanovacom. RP dostavam.

gapa
19. feb 2009

martina,
no leri už pôjde bohužial podla zákona účinného od 1.1.09 s tým RP a tam je zmena ☹

anib
20. feb 2009

leri, môzes si do zdrav.poistovne platit odvody vo forme preddavkov a podla toho, ake ti v r.2010 vyrat.dan.priznanie a to zuctov.do zdrav.poist., uvidis,ci budes mat preplatok,alebo nedoplatok-radsej si to plat, a potom ak ti vyjde preplatok, môzes pisomne poziadat o jeho vyplatenie. Do soc.poist pocas materskej neodvadzas, to robia za teba, aj co sa tyka DNP. A aj ked mas obchod a nebudes v nom robit/ja som ten isty pripad/, bud dostanes len 1195,-sk/eura:30,126/ ako prispevok na starostlivost o dieta, alebo dostanes rodicovsky 4780sk, ale pozastavis,ci prerusis zivnost. Ich nezaujima, ze ty osobne nebudes robit, jednoducho ta beru ako zarobk.cinnu osobu -SZČO. 😒

martina236
20. feb 2009

aha 😒

leri
20. feb 2009

no tak to je pekna sprostost, akoze podnikanie za trest ..............dakujem vam za rychle odpovede 🙂

silvia.t
25. feb 2009

Ahojte zeny,ja by som od vas potrebovala radu...v maji cakame babetko,a kedze som hned po zmaturovani otehotnela nemam narok na matersku len na rod.prispevov... 😢 nebola som este ani zamestnana,no a kedze z tej almuzny sa neda vyzit,rozmzslam ze ak maly bude mat pol.roka otvorim si zivnost,len neviem ci to bude mozne? a ci tym viac nestratim ako ziskam??? prosim poradte mi... 😅

anib
25. feb 2009

silvia.t vsetko zavisi od toho, ci si si ista,ze ti to hned pôjde, neviem,co by si chcela robit...
ale ak si po 6MES

anib
25. feb 2009

blbne mi pc, ak si po 6m chces vybavit zivnost , rataj s tym, ze uz nedostanes ani tu ,,almuznuôô 4780,-sk, ale len prispevok na starostlivost o dieta 1195,-sk a + este budes si odvadzat odvody do zdrav.poist okolo 1200,-sk mesacne.

tina_
25. feb 2009

No zeny, tak mi z toho vychadza pekna blbost...
Takze na RD som nastupila uz v roku 2009 a ak si teraz otvorim zivnost, tak uz nedostanem tych trapnych 4700 sk ale este trapnejsich 1195???? A k tomu si musim platit zdravotnu 1200??? 😖 😖 😖
Mňa asi porazi...

Este otazocka...Gapa asi bude vedieť...

Manžel je doktorand na VŠ, dostava len štipendium, z ktoreho nejdu odvody, ani sa nezdaňuje. Plati si len sam zdravotne poistenie. Učí pár hodín, takže je viac-menej doma.

Možem to vyriešiť tak, že bude rodičovský príspevok poberať on? Môže ho poberať spolu so štipendiom? Ja by som potom otvorila živnosť.

Posledny detail: pred nastupom na matersku som bola normalne zamestnana, mam zmluvu na dobu neurčitú. Vplýva to nejako na tú živnosť? Po uplynutí RD mám podať výpoveď, ak sa tam nevrátim...

lubia
12. mar 2009

Viete mi povedať niektorá čo sa mi stane ak poberám rodičovský príspevok v plnej výške 4700sk a zároveň podnikám?Hrozí mi nejaká pokuta?

gapa
12. mar 2009

ak poberáš RD ešte za obdobie pred 1.1.09, tak je to OK v opačnom prípade musíš vrátiť RP, no či sú aj iné sankcie, neviem.