Ako je to s materským príspevkom u živnostníkov?

ggbg
10. feb 2006

Ahojte baby,

Chcela som sa opytat, ci by ste mi nevedeli poradit: ako je to s materskym prispevkom u zivnostnikov? som zivnostnicka uz 8 mesiacov, ale neplatila som odvody do socialnej poistovne, lebo prvy rok nie je povinne. Teraz, po danovom priznani uz budem platit. Planujeme dieta uz tento rok, len neviem ako je to s materskou ked som zivnostnicka.... Ak mate niektora nejake skusenosti, prosim, poradte... Dakujem moc krat

elienka
8. dec 2010

@aduska6661 nie, ak nedostávaš materskú, tak máš nárok na rodičovský odo dňa narodenia dieťaťa.

red_kika
29. mar 2011

ahojte baby, prosim o radu.

Som normalnym zamestnancom v jednej firme, vsetko za mna odvadzaju. O par tyzdnov si ale este s 2 ludmi zalozime s.r.o.. Preto som sa chcela spytat ,z coho sa mi potom vypocitava materska, co treba urobit atd.. nemam ani sajn ako sa to bude robit a bojim sa, ze by som prisla o peniaze 😢 Ked som zamestnanec, kde mi odvadzaju vsetko, tak v s.r.o. nemusim uz nic odvadzat, ci hej?

dakujem

zuzanamv
11. okt 2011

Ahojte, neviete niekto aktualnu informaciu, ci mozem mat ako SZCO pocas materskej prijem zo zivnosti?
Nasla som v poradni Soc. poistovne z roku 2009 informaciu, ze prijem moze byt, len neviem, ci to stale plati.
Dnes ma tety v Socialke presviedcali, ze prijem mat nemozem, ale nemala som pocit, ze by to mali niecim podlozene...
Vdaka

gapa
11. okt 2011

@zuzanamv
môže, poberanie materského to neovplyvní. Pozri v zákone o soc.poistení § 31, nič tam nie je spomínané, že by príjem nemohla mať. Na porovnanie s § 30, čo sú zamestnanci sa spomína, že príjem, ktorý zakladá vym.základ mať zamestnanec nemôže.

zuzanamv
11. okt 2011

Vdaka, presne tuto informaciu som nasla, lenze s datumom 2009, tak som si nebola ista, ci sa nieco nezmenilo, kedze v Socialke ma presviedcali o opaku. 😖

tannia87
16. okt 2011

@aduska6661 ahoj ja mam ten isty prblem akurat tehotna zatial asi nie som ale chcem zivnost mam zalozenu od juna tohto roku ked sm dostala dotaciu ak otehotnem v tejto dobe mne bude chybat rok nevie steda ako to je? mne na up povedali ze sa to da ale nevysvetlili ako 😒

aduska6661
16. okt 2011

@tannia87 ahooj. . no ak otehotnies tak sa nic nedeje,budes dostavat rodicovsky prispevok a zivnost bude bezat popri materskej cize netreba ju rusit ani pozastavovat,lebo by trebalo vraciat peniaze. . akurat treba ist na zdravotku a socialku nahlasit aby sa neplatili odvody 🙂

tannia87
17. okt 2011

jeej super si ma potesila dakujem ale mozem podnikat a nemusim odvadzat odvody? ty si si to tak nechala takisto?a dostavas aj matersku tych prvych 6mesiacov lebo ja si platit dnp nerada by som o to prisla....aj ked tento mesiac snazenie nevyslo 😒

matysek412
17. okt 2011

@tannia87 pocas materskej nemusis platit odvody do socialnej, avsak pocas rodicovskej musis. Ja mam zivnost neprerusenu od kedy som nastupila na matersku. Do zdravotnej si musim mesacne platit cca10euro, ktore mi vracaju po podani roc.zuctovania. Po nastupe na rodicovky som niesla do soc.poistovni tlacivo, ze zivnost mam, ale nebudem ju vykonavat - cize odvody neplatim. ak by som ale zacala pracovat. musela by som si zacat odvody do soc.poist. platit. Aspon tolko mi povedali v soc. poistovni.
....cize rodicovsky prispevok ti nechaju, ale vratis im ho na odvodoch.

tannia87
17. okt 2011

no mne to tiez tak nejak vysvetlovali krkolomne no mne islo hlavne o tu matersku lebo po nej my ubehne lehota 2r co nesmiem rusit zivnost aby som nevracala dotaciu takze po materskej ked budem nastupovat na rodicovsky ju zrusim a budem si pracovat bokom 🙂 mam nechtovy salon takze sa da treba ich okaslat kde sa da aj tak nas len zdieraju

diridonda
2. nov 2011

@gapa prosim ta o radu, som na materskej, som SZCO, do SP odvody neplatim, ale do ZP platim, kdesi som sa docitala, ze pocas materskej nemusim. Na ZP mi to ani nevedeli povedat, chcu nejake potvrdenie zo SP, tam som bola, no oni nevedia co...matersku budem poberat do decembra, potom prejdem na rodicovsky. Vies mi poradit co s tym a co potom, ake su moje prava a povinnosti? dakujem

gapa
2. nov 2011

@diridonda
počas poberania materského si zdr.poistená štátom. Ale neviem, ako to je pri szčo, či záleží od výšky príjmov v danom roku, aj ked sa mi nezdá. Napíš si najlepšie priamo na svoju zdr. poistovnu, myslím oni odpovedajú. Bohužial ja nemám skúsenosti.

diridonda
2. nov 2011

@gapa dakujem ti za radu!

zuzanamv
3. nov 2011

@diridonda
Ahoj, malo by to byt tak, ze teoreticky odvody do ZP platit nemusis, ale keby si v tom case mala prijem, tak ti to pri rocnom zuctovani spocitaju a budes musiet doplatit. Mne sa to stalo na minulej materskej, zrusila som trvaly prikaz na zdravotne, a potom som musela celkom dost doplacat. Takze teraz si radsej budem platit dalej, prinajhorsom mi vratia, ak budem mat prijem nizsi...
Ak nemas v plane pocas materskej mat prijem, tak kludne platit nemusis.

Mne s vymerom materskej automaticky poslali zo SP potvrdenie pre ZP, ktore tam treba odniest, ze mam narok na materske a teda nemusim platit zdravotne. Nedostala si take?

diridonda
3. nov 2011

Ahoj, pocas MD mam prijem, takze asi tie odvody mam platit, len ma zaraza, ze mi to ani na ZP, ani na SP nevedia povedat! Vymer materskej mi dosiel, ale nebolo tam ziadne potvrdenie pre ZP. Tak tam musim zajst este raz! Dakujem za pomoc!

zuzanamv
3. nov 2011

Nie je za co.
Mna uz neprekvapi nic co sa tyka tychto institucii 🙂
Ako som pisala vyssie, v SP mi dali uplne opacnu informaciu ako je pravda... potom som si to nasla na ich oficialnej stranke, overila som si to este raz v ich poradni a preposlala som im tie spravne informacie na nasu pobocku, aby nabuduce vedeli... samozrejme na to ani nereagovali...

pran
11. nov 2011

Aka je minimalna vyska odvodov? Plati sa aj v prvom roku podnikania? Poberam rodicak a rozmyslam o zalozeni zivnosti. Dakujem.

sarinka23
28. dec 2011

Ahojte. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Som v 4 mes. tehotenstva mám živnosť na ktorú nemám žiadny príjem. Neviete mi poradiť ako to bude s materskou a RP, mám na to nárok aj keď živnosť mám ale príjem žiadny?

alyce
28. dec 2011

@pran v prvom roku odvody platit nemusis, okrem ZP. Ak si chces platit odvody kvoli materskej, tak na teba sa bude vztahovat asi ten balik... Radsej si to zisti na Socialnej poistovni. Ja si ako zivnostnicka platim vsetky odvody presne kvoli materskej, aj ked tento rok este platit nemusim.

sarinka23
28. dec 2011

Ďakujem za odpoved, ešte by som sa chcela informovať ak mi viete poradiť či počas živnosti možem byt Pn...mám rizikove tehu gynekolog ma chce nechat na Pn preto nevykonávam ani žiadnu činnosť na živnost. Zatial som s tym chela pockat ale teraz to vidim ako najlepšie riešenie , a ked staci mi to odovzdat v Socialnej poistovni?

alyce
28. dec 2011

@sarinka23 PN mozes byt, ale aby si dostala nemocenske, musis si platit nemocenske odvody aspon 270 dni dozadu...

sarinka23
28. dec 2011

alyce dakujem ti za radu ohladom nemocenskeho to viem len som nevedela ci pocas zivnosti mozem byt PN

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke na stránke www.najpravo.sk. V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí.

Tu sú linky na vyššie spomenuté články:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...