Ako je to s materským príspevkom u živnostníkov?

ggbg
10. feb 2006

Ahojte baby,

Chcela som sa opytat, ci by ste mi nevedeli poradit: ako je to s materskym prispevkom u zivnostnikov? som zivnostnicka uz 8 mesiacov, ale neplatila som odvody do socialnej poistovne, lebo prvy rok nie je povinne. Teraz, po danovom priznani uz budem platit. Planujeme dieta uz tento rok, len neviem ako je to s materskou ked som zivnostnicka.... Ak mate niektora nejake skusenosti, prosim, poradte... Dakujem moc krat

gapa
16. nov 2009

stojdula,
ak poberáš RP, tak na ZP sa prihlásiš sama ako osoba poberajúca RP a tiež na SP treba dať všas (pred ukončenílm poberania materského) prihlášku, aby si bola dôchokovo poistená štátom. No a na SP prerušenie z dôvodu poberania RP. Iné riešiť netreba.

stojdulka
16. nov 2009

gapa...
veľmi pekne dakujem...chystám sa po desiatich rokoch práce na matersku a dosť ťažko sa mi vybieha zo zabehnutých kolají

takyna
1. dec 2009

Ahojte , chcela by som sa poradit, som SZCO , platim si od jula 09minimalne odvody povinne, predtym som bola aj zamestnana rok predtym, aka bude vyska prispevku materskeho, ci splnam podmienky 270dni, a ci mozem popri poberania materskej podnikat?, ak mi niekto odpise vopred dakujem 🙂

sasena.pp
7. dec 2009

Ahojte zienky, prosim o radu, kedze mi vsetky tieto zakony niesu jasne.

Ma zmysel zacat si teraz platit dobrovolne nemoc. poistenie ak som SZCO (od roku 2005), tych 270 dni uz v ziadnom pripade do porodu nestiham - som totiz v 10 tyzdni (datum predp. porodu jul 2010).
Povinne nemocenske si platim.

Ide mi o to, ze ak si budem priplacat DNP, vysku materskej uz pravdepodobne neovplyvnim, ale nemala by som potom narok na OCR, vyssiu Pnku a podobne? Na materskej budem pravdepodobne pokracovat v zivnosti a pracovat, kedze ta materska bude v mojom pripade uplne smiesna... ale moja chyba, mala som si to zistit skor...

DAKUJEM!

jv245
11. jan 2010

ahojte, mozem poprosit o radu?

od 16.12.2008 zivnost - platenie zdravotnej poistovne, nemocenske poistenie neplatene od 1.1.2009 nevznikla povinnost z danoveho priznania
januar 2010 - opravne danove priznanie za rok 2008, kde vznikla povinnost platit nemocenske poistenie do socialnej poistovne...
od cca 12.6.2010 porod

-moja otazka... budem mat narok na matersku dovolenku, ak teda musim dopatit socialne poistenie?
vopred dakujem za odpoved...

macecka
14. jan 2010

Ahojte! Viete mi niekto poradit v mojej zlozitej situacii? Som SZčO ,mam zamestnanca takze si nemozem zrusit zivnost budem dostavat matersku v plnaj vyske? Mam na nu vobec narok? Odvody som si platila asi 8rokov. dakujem za akukolvek odpoved. 🙂

jv245
14. jan 2010

macecka - urcite mas narok na matersku... si normalny bezny pripad, nic zlozite... len po materskej, ak prejdes na rodicovsky, tak mam pocit, ze narok budes mat, ked zivnost prerusis, nesmies mat prijem pocas rodicovskeho prispevku... pocas materskej mozes mat zivnost..

cicos
21. jan 2010

Rada by som sa uistila - ak mam zivnost a kvoli nejakym veciam si nemozem dovolit ju zrusit - mam narok na matersku (ked splnim vsetky jej podmienky), ale nemam narok na nasledny rodicovsky prispevok?
A dalo by sa to riesit tak, ze by som bola na materskej ja a na rodicovsku by nastupil partner? Ak sa to da, ake podmienky musi splnit on?
Za objasnenie vopred dakujem! 🙂

gapa
22. jan 2010

cicos,
áno, počas poberania materského aktívna živnosť nevadí. Ale ak budeš mať aktívnu živnosť aj po ukončení poberania materského, tak ti nevzniká nárok na RP, ale len na príspevok na starostlivosť o dieťa, ak sa on staráš sama, alebo manžel, babka ... (tj. bez žinvosti) tak na 25% z 164,22eur.

cicos
25. jan 2010

Gapa dakujem za odpoved. 🙂
A ako to je, keby ja som chcela po narodeni dietata normalne dalej pracovat (ci uz na zivnost alebo na pracovny pomer)? Je mozne, aby si starostlivost o dieta vybavil partner, ostal doma a poberal rodicovsky prispevok on? Alebo je mozne vybavit len to, aby sa o dieta staral (ako napr. opatrovatelka alebo stara mama)?

cokoocko
2. feb 2010

Gapa prosim o radu...
Od roku 2007 si platim dobrovolne nemocenske poistenie bola som dobrovolne nezamestnana od minuleho roku pracujem na zmluvu doba neurcita ale odvody mi zamestnavatel plati z minima ja si platim 24 eur dobrovolne nemocenske ale zamestnavatel nas tlaci na zivnost ako to bude potom ak budem chciet ist na matersku alebo na PN?Ak prejdem na zivnost a zvysim si na maximum dobrovolne nemocenske poistenie budem mat potom narok na PN -rizikove,materske z maxima?a potom ako je to z rodicakom budem mat narok na tu vyzsiu ciastku ak si platim dobrovolne alebo len tu nizsiu?ako to je ?ako postupovat ak uz budem tehulka mam potom pozastavit zivnost ak budem musiet ist na rizikove?aby som dostala PN?a potom i matersku?prosim poradte mi niekto ..

deniskab
2. feb 2010

Ahojte,
nevie mi niekto poradit ako postupovat,a kde platit odvody,ak som zivnostnickou aj v rakusku(opatrovatelka) a zivnost mam otvorenu aj na svk. Aky je postup,a kde je lepsie platit odvody? dakujem 🙂

cokoocko
3. feb 2010

Ahojte trocha som to tu nastudovala ale neviem ci som to dobre pochopila ak tak ma opravte
Od maja zrejme zakladam zivnost na rok myslim ze som oslobodena od soc.odvodov tim padom si musim zvysit dobrovolne na maximum.Ak by sa mi podarilo otehotniet koncom roka tak zaciatkom roka pozastavim zivnost alebo zrusim mam zdravotne problemi a zrejme budem na PN az do materskej .Potom poziadam o rodicovsky prispevok vzhladom na to ze dobrovolne si platim uz 3r tak by som mala mat narok na ten vyssi ci nie?opravte ma ak sa mylim ale myslim ze ak mam narok na materske tak mam narok aj na vyssi rodicak ....

miminko1988
28. mar 2010

AHOJTE,,,PROSIIIIM VAAAS VSETKY POTREBUJEM PORADIT.
OD 01.04.2010 ZACINAM AKO ZIVNOSTNICKA CEZ URAD PRACE SOM SI VYBAVYLA DOTACIE,STALA SA TAKA SUPER VEC ZE SOM OTEHOTNELA CO SOM SA SNAZILA 3.R. A PODARILO SA.CHCEM VEDIET MAM NAROK NA MATERSKU?? 😨

andzi
29. mar 2010

Skutočnosť, či budeš mať nárok na materskú nezávisí od toho, či si obdržala dotáciu na podnikanie, dôležité je, či si bola resp. budeš nemocensky poistená min. 270 dní pred pôrodom. Je tu veľmi veľa tém ohľadne nároku na materskú, jej výšky, vyplácania a pod. Tak treba trošku poštudovať a všetko potrebné sa dozvieš.

vranka6
13. apr 2010

ahojte, aj ja mám prá otázok:
termín pôrodu mám 8. septebmra, koncom júla by som teda mala ísť na materskú.

Budem veľmi rada, keď mi poradíte na čo presne nesmiem zabudnúť pred materskou. Takže?

1. kedy treba vypísať žiadosť o materskú pre sociálnu poisťovnu? a kto mi tú žiadosť dá, všetko tam, v sociálnej?
2. kedy treba pozastaviť živnosť? v deň odchodu na materskú stačí? alebo skôr?
3. keďže nastupujem na materskú pravdepodobne v júli, v auguste už odvody platiť nemusím?
na aké ďalšie povinnosti by som nemala zabudnúť?

och bože, mám z toho takú hlavu, že mi ide prasknúť! týmto veciam som nikdy nerozumela a nikdy ani rozumieť nebudem

evapavla
15. apr 2010

Ahojte, som SZČO od 2006 a v novembri pojdem na MD, chcela by som si zvyyšiť vyšku materskeho prispevku, pretože si platim odvody z minima,vychadza mi to velmi mala suma. Pani na soc. poist. ma informovala, ze sa uz nemozem pripoistit ako DNP, lebo na vysku mojej materskeho prispevku to nebude mat vplyv. Rozhodujuce obdobie pre vypocet je minuly kalendarny rok a ten som cely platila z minima. Vie niekto pradit?

katka888
15. apr 2010

bola si nemocensky poistena do dvoch rokov spatne s tym, ze to poistenie skoncilo? ak nie a pokial si uz tehotna dobrovolne poistenie nestihas...
znama je na zivnosti, je tehotna a vybavuje si teraz sro-cku aby mohla mat prijem a poberat matersku a rodicovske. skusim zistit co vybavila ak mas moznost si miesto zivnosti dat sro-cku

evapavla
15. apr 2010

Dakujem. Poistena som nepretrzite od 2006 az doteraz , to som tej pani na socialke hovorila, podla nej to nemy vplyv na vypocet. S tou s.r.o to mozno stoji za zvazenie. Budem rada za dalsie info

katka888
15. apr 2010

ak by si sa dobrovolne pripoistila a trvalo by to min 270 dni, tak by si mohla mat matersku z povinneho, tj z roku 2009 - to teta dobre povedala a z dobrovolneho od zaciatku vzniku. tam nevadi, zeby to vzniklo toho roku, lebo sa berie bud predosli, alebo ak neexistuje predosli, tak od vzniku poistenia. ale nanestastie, tych 270 dni do porodu uz nestihas, ze?

evapavla
15. apr 2010

😖 nie, asi nestiham, ak ma byt tych 270 dni do dna porodu, tak by som musela prenasat, na to sa neda spoliehat 😕

katka888
15. apr 2010

jasne... je to velka skoda, ze to nestihas.
dolezite je babo, drzim palceky, aby tehotenstvo bolo pohode a babo bolo zdravucke

evapavla
15. apr 2010

dakujem 🙂

kvietok11
26. apr 2010

Ahojte. ak niekto vie,tak Vas poprosim o radu. Mam 3 roky odpracovane a som na UPSVaR, som V 8tt a platim si dobrovolne posistenie, rodit budem v decembri a od buduceho mesiaca sa mi risuje praca na zivnost(niekedy v oktorbi by som ju chcela pozastavit). Chcem sa opytat ci mi to nejako ovplyvni vysku mojho materskeho prispevku a ak ano ako??? Dakujem velmi pekne.

trinixy
28. apr 2010

ajoj, chcem sa spýtat, som szco tu podmienku 270 dni splnam, ale platila som si od minulého roku 7. mesiaca2009 len povinne odvody, vedel by mi niekto prosím vás vypočítať výšku tej úžasnej materskej.... viete mne to každý vysvetluje inac Dakujem

barbora.fartelova
15. jún 2010

ahojte, vyse roka mam otvorenu zivnost a chystame sa na babatko, preto by som sa chcela informovat, co vsetko a v akej miere treba platit, aby som mala lepsiu matersku...za posledne dva roky mam zaplatenych 9 mesiacov, momentalne som prvy rok zivnostnicka, takze som oslobodena od platenia socialky. Kedze mam platenie socialky dobrovolne, staci platit minimum, alebo je lepsie platit viac???ako mam postupovat, aby sa nam to oplatilo???za odpovede vopred dakujem .Barbora

barbora.fartelova
16. jún 2010

Tak riešenie je jednoduché. Treba sa nahlásiť do Sociálnej poisťovne ako dobrovoľný platca a platiť si len "FOND NEMOCENSKÉHO POISTENIA" (maximálne) od 1.7. 2010 je to 49,1€ z vymeriavaco základu NP 1116,75€ Zahŕňa to poistenie PN, MATERSKÁ a OČERKA. Materská je potom cca 700€ 😎

lubinka26
19. jún 2010

ahojte, vo strvtok som vycikala //. este to nemam potvrdene od dr. ale zaujimalo by ma:
1. som SZCO a nemam zaplatene poistene do ZP od minuleho roka. budem mat problem u lekara?
2. podnikam cca 3 roky. mali sme nejake problemy a neplatila som ani do soc. poistovne. za minuly rok mam splatkovy kalendar a tento rok platim riadne. prijem podla DP mam dost vysoky. je mozne, ze by som dostavala zvysenu matersku? alebo co v takomto pripade?

dakujem velmi pekne

lienka30
19. jún 2010

lienka30 Neviete mi niekto poradiť??? Od júla 2009 som dobrovoľne nemocensky poistená. Do júna 2010 som si platila z minimálneho vymeriavacieho základu. Bola som v sociálnej požiadať o zmenu výšky VZ z maxima. Ale pri otázke, či sa mi to oplatí platiť, aby som dostávala maximálnu výšku materskej, nakoľko som momentálne v 11 týždni tehotenstva, mi len odvrkli, že oni nevedia, či mi to výjde. 270 dní poistenia spĺňam, ale vraveli mi,
že keďže nastúpim na materskú okolo 30.11.2009, termín pôrodu mám 11.1.2011, tak sa mi bude započítavať platby za rok 2009, to čo platím v roku 2010 nie. Prosím viete mi niekto poradiť, či sa mi oplatí platiť DNP ďalej, alebo ho mám zrušiť. Ďakujem za odpoveď.

gapa
20. jún 2010

@lienka30
je pravda, že ak si platila DNP od júla 2009 do konca roku 2009 len z min. VZ 295,5eur, tak sa ti bude rátať materské z tohto VZ. Jedine, že by si DNP zrušila a sa zamestnala z vyššieho VZ, tak by sa materské rátalo z tohto poslendého NP, ku ktorému by sa prirátali dni ukončeného DNP, takže by si zo zamestnania 270dní splnila.

Ak budeš poberať z DNP len min.materské, tak od mesiaca narodenia dieťaťa, ti na základe žiadosti o RP dorovná UPSVaR materské do výšky vyššieho RP, ktorý je t.č. 256eur